Proč jsou vztahy USA a Íránu na bodu mrazu

ISIS Head Nejvyšší vůdce země ajatolláh Chamenejí určuje strategii jednání s USA. Tato strategie je jasná: Zákaz jakýchkoliv oficiálních jednání na úrovni nejvyších zástupců státu. Je dobré vědět důvody tohoto postoje.


Po debaklu v Sýrii, Libyi a Afghánistánu spustil Západ a Izrael studenou válku s Íránem. Zda a jak bude horká, o tom jsem psal v minulém článku Mediální harašení USA, strategická výhoda Íránu. Problém ale je v tom, že z korporátní propagandy vůbec nevíme, jaké názory má íránské vedení země a jak argumentuje. A to je zajímavá věc. Saker a mnoho dalších nezávislých komentátorů se zásadně shoduje na tom, že současné Rusko a Írán řídí vůdci, kteří dlouhodobě říkají, co si myslí a dodržují závazky, které přijali jako zásadní typy zahraničních smluv či politické orientace. A dokud druhá strana tyto smlouvy a závazky tak či onak zásadně a evidentně nezradí, tak je považují za závazné.

Nejvyšší vůdce islámské revoluce ajatolláh Chamenejí nedávno mluvil na veřejném shromáždění Teheránu, viz tento článek v angličtině. Vůdce země přímo a jasně definoval íránskou pozici ohledně vztahů k USA. Nejprve zmínil západní mlžení o tom, že jednání s Íránem mají běžet bez předběžných podmínek nebo s těmi podmínkami, které Íránu diktují Američané a Izraelci skrze Trumpovu administrativu. Chamenejí řekl, že Írán sleduje linii, kdy nebude ani válka, ani nebude s USA jednat na úrovni hlav států, jak to navrhoval Trump po severokorejském vzoru. Šéf revoluce charakterizoval Trumpovu pozici následovně:

Američané spoléhají na peníze a moc a považují jednání na úrovni států za jinou formu komerčního byznysu. Američané při jednání s jinou stranou určí svůj základní cíl a pak z něj neustoupí ani o píď. Druhá strana se musí vzdát okamžitě všech svých výhod. A pokud to nedělá, tak Američané začnou dělat povyk a nutí druhou stranu, aby ustoupila. A pokud Američané udělají nějaké sliby a ústupky, tak je stejně nehodlají dodržet a tím zavazují jen druhou stranu. A pokud již jednostrannou výhodu získají, tak hned poruší své sliby a závazky.

Jinak řečeno, Chamenejí považuje USA za vyděrače a lháře. A v rozhovoru uvedl jako příklad této US-taktiky způsob, jakým USA vyjednala a jednostranně zrušila smlouvu JCPOA. A z této pozice nejvyšší vůdce země určuje strategii jednání s USA. Pokud druhého považujete za podvodníka a lháře, tak s ním jednáte jinak než v případě, kdy si myslíte, že umí držet slovo. Výsledná strategie je jasná, tedy zákaz jakýchkoliv oficiálních jednání s USA na úrovni nejvyšších zástupců státu. A to je také důvod, proč se zástupce Íránu nesetká s žádným americkým partnerem při návštěvě sídla OSN v New Yorku. Chamenejí jasně řekl, že s podvodníky nebude zacházet jako rovný s rovným, protože Írán je země, která má určitý styl a určitou morální úroveň. Výsledkem této argumentace je diplomatický bojkot USA na státní úrovni.

Jistěže je to diskutabilní pozice, protože mocenská politika a morálka jsou dvě různé věci. Ale tuto pozici je třeba znát a chápat její důvody. Než bědovat a obviňovat Írán ze všeho možného a nemožného, je dobré se podívat na to, zda jejich argumenty sedí, nebo ne. Obecně platí, že Západ a speciálně USA jsou po vojenských eskapádách na Blízkém východě považováni za vrahy, zloděje a lháře. A to je třeba vědět, když se jde jednat o míru na Blízký východ jako rovný s rovným. A pozice a argumenty Íránu také jasně vysvětlují, proč Lavrov a Putin bodují ve světě.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
21. 8. 2018 23:18

V poradku, at Iranci se Spojenymi Staty nejednaji, zrejme je to od USA ocekavana odpoved. . Americane pak muzou tvrdit, ze vyjednavat chteli a byli to Iranci, co dialog zavrhli. Sankce plati castecne, protoze Evropska Unie se rozhodla, ze smlouvu o neutralizaci jadernych zbrani zachova. Zatim. Tak at Evropska Unie s Iranem obchoduje, Iran s americkymi dollary neobchoduje, takze asi dojde na vymenu v oriskach pistaciich. :-) 1 Iranian Rial equals 0.000024 United States Dollar Aug 21, 11:27 AM UTC – Ani nevim, kolik milionu je iransky rial oproti jednomu dolaru. Ve zobrazeni je nula a potom sest cislovek. Putin… Číst vice »

idiotronic
21. 8. 2018 23:35

Na Nové republice vyšel článek na téma Írán od Andre Vltcheka (přeložil Lubomír Man). Autor srovnává společnost v Íránu a v Saúdské Arábii. A Arábie z toho vychází dost špatně.

Dana
Dana
22. 8. 2018 2:04

Osobne nefandim zadne spolecnosti, ktera ma zaklad v muslimske sharii. Allahovo prani neni moje parketa, byt v podobe Saudu-Sunnitu ci Irancu-Shiitu. Iran ma ale dlouhou historickou kulturu a pred islamskou revoluci byla tato zeme na vysoke urovni. Mam rada emigranty z Iranu, velmi kultivovani. Od nich slysim ale jine zpravy, nez od nejakeho socialisty, dychtiveho ve vsem socialnim najit socialismus. Autor clanku na Nove republice neni jediny, kdo cestoval po Iranu, iransky turismus je obrovsky. Stat defacto ridi 12 duchovnich, islamskych hlidacu=council, ustava je zalozena na Bohu, ciliz je to ukazkova theokracie. Na druhou stranu, jestlize jsou Iranci tak socialisticti,… Číst vice »

Honza999
Honza999
22. 8. 2018 21:16

No, to rozdělení na sociální skupiny je téměř stejné jako u nás… S tím malým rozdílem, že je méně nezaměstnaných a o co je méně nezaměstnaných , o to je více pracující chudiny.

Bety
Bety
22. 8. 2018 21:52

Dano, a proč bychom vám cokoli měli věřit? Jste americký troll, ne? Tudíž…
no nechci to napsat na plnou hubu.

Aleš
Aleš
22. 8. 2018 23:32

Ani ne americký, ale spíš tro(t)ll deep state. Ne nadarmo se říká poturčenec horší turka.
Kamarád, který byl opakovaně v Íránu před 10 a 11 lety, již tuhle zemi spatřoval jako velmi kultivovanou, BEZPEČNOU. Předpokládám, že se sitauce za ty roky ještě mírně zlepšila. Jedinou statistiku, které lze věřit, je ta, kterou si přeci sám vymyslím. Vím o čem mluvím, statistika a sběr dat je můj denní chléb… Američani z Vysočan a přilehlého okolí jsou fakt legrační

Bety
Bety
23. 8. 2018 10:37

Osobně nefandím žádné teokracii – takové to Gott mit uns je odvolávání na všemocnou bytost s velkým B, která jaksi posvětí všechno, co si kdejaký „pomazaný“ usmyslí. Ale nedělám si iluze, že takzvaná demokracie je lepší, ta jen musí používat víc vytáček. Myslím si, že za vzestup různých fundamentalistických hnutí může krajně necitlivé protlačování západního pohledu na svět spojené s obrovským okrádáním. A Írán se provinil hlavně tím, že z těch „civilizačních kleští“ za pomoci bohužel teokracie vyklouzl. A to vadí, nic jiného. V novodobé historii pokud vím vedl jen obranou válku s Irákem, kterou Saddám ke své smůle prohrál… Číst vice »