Prozápadní politika dnešní vlády úplně propadla

Ivan Višněvskij beseduje na stanici Deň TV s publicistou Ivanem Šiškinem o východisku ze současné politické krize v Rusku.

Hlavní, co musí naše země udělat, je uvědomit si, že kurs na vstup do západní civilizace, kvůli kterému rozbili SSSR, a kterému se přizpůsobila jak kulturní, tak hospodářská politika všech dosavadních vlád, tedy strategický kurs Ruské federace (RF), úplně propadl. Takže pokračování tohoto kurzu je cestou do katastrofy. Za druhé pak – uvědomit si, že jsme se v tomto kurzu neocitli jen tak, že nemá smysl obviňovat Západ, který na nás uvalil sankce. To, co se s námi děje, je výsledkem činnosti prozápadních politických, kulturních, informačních elit RF, bez jejichž svržení se katastrofě nevyhneme. Se stejnými lidmi, kteří nás do této situace zavedli, z ní vyjít nedokážeme. Bez zásadního vyčištění elit nemůže Rusko dnes obstát v probíhající srážce se Západem.

To, co se s námi děje, není pro nikoho tajemstvím, velmi přesně popsal krátce před svou smrtí v roce 1992 Lev Gumiljov**) v článku nazvaném „Hoře z iluzí“. Vzhledem ke zvláštnostem svého životopisu (byl po řadu let zavřený), snažil se nedotýkat současnosti, založil svoji teorii spíše na jevech historických. Tady ale, když viděl krach svojí země, poprvé to tabu porušil, a jasně a přesně nás varoval před tím, kam směřujeme. V jeho článku je bod po bodu vyloženo to, co se s námi událo. V onom roce 1992 mimo jiné řekl: „My nemůžeme vejít do západní civilizace, protože je špatná, ani proto, že jsou špatní její politici, kteří nás nechápou. To nemůžeme udělat podle přírodních zákonů. Příroda se nedá převézt. My patříme k různým superetnikům. Etnikum jsou národy, které vytvářejí formy projevu, tedy neopakovatelné sociální kultury. Superetnikum jsou skupiny etnik vzniklých v jedné době a regionu, a výsledky jejich tvůrčí činnosti v průběhu dějin. Jsou už ivilizací. My patříme k jiné civilizaci. Nelze vstoupit rovnoprávně do jiné civilizace“. Takto, bod po bodu to píše Gumiljov a říká, že „v podstatě je možné takový experiment postoupit, ale za podmínky úplného vzdání se vlastního systému hodnot, od svého Já, a přeměny sebe samých ve vazaly a sluhy západní civilizace.“ A teď nám to Západ názorně předvádí.

V 90. letech si řekli, že je hotovo, že jsme se zhroutili a zpátky se nevrátíme. Najednou se ale ukázalo, že jsme se po roce 2000 vracet začali. Podstatu dnešní krize svého času (na Valdajském fóru v roce 2014) vysvětlil prezident Putin: „Hlavní příčinou toho, co se děje, je v tom, že vítězové studené války se rozhodli Rusko dorazit.“ Diagnóza byla určena – jen, bůhvíproč, nebyly udělány praktické skutky. Západ se rozhodl dorazit Rusko. On si nevytyčil cíl změnit politický systém v Rusku. On zjistil, že tenkrát nedokončil práci, a teď se zaměřuje na likvidaci Ruska. Právě proto a v takové formě bylo předloženo ono ultimátum. Pokud by se chystali ke kompromisu, taková ultimáta by nevznášeli.

Bohužel ale – buďme realisty – nebude nikdo z dnešních mocných přiznávat, že po tři desetiletí vedli zemi ke katastrofě. Nepřiznají svoji historickou porážku, ale budou pokračovat ve stejném kurzu a tvrdit, že se špatní Američané, Evropané pomátli a mezinárodní právo mění v absurdní divadlo atd. Američané dělají svoji práci a brání svoje národní zájmy. Amerika se stala jedinou supervelmocí, začala budovat unipolární svět jen v důsledku krachu SSSR, ani za nic nechce připustit, aby se Rusko vrátilo na mezinárodní scénu. Byla by to hrozná rána pro USA a koneckonců i pro blahobyt každého jednotlivého amerického občana. Ať se jakkoli škorpí EU s USA, oni patří ke stejné civilizaci. Uvnitř civilizace se bojuje vždy o prvenství. Ale mezi civilizacemi jde o boj likvidační. V tom je ten zásadní rozdíl.

My jsme dělali všechno možné i nemožné, abychom se stali součástí Západu. Naprosto vědomě jsme rozbili Sovětský svaz – tedy nikoli Západ, ale sovětská a potom ruská elita. Ale v zájmu toho jsme ničili celá odvětví – abychom nevytvářeli konfliktní situace s konkurencí ze Západu. Nedá se všechno svést ani na elementární zlodějnu. Pod nůž jsme kladli odvětví právě proto, aby zmizely body možného konfliktu a střetu zájmů se Západem. To vše jsme dělali – a výsledek?

Teď samozřejmě řeknou, že to byly chyby, že Putin jednal nesprávně a proto ho pojďme odstranit. Vidíte, že se příliš zaměřil na velmocenské snahy a tím popudil Západ – to bude jedna z písní, které budou pět prozápadní „liberálové“. Druhou píseň budou zpívat prozápadní „liberálové“, kteří jsou aktuálně u moci: Zbláznila se politická elita USA, EU…, budou vykládat, že Západ je dobrý a po svržení Trumpa přijde prezident nový, který začne budovat přátelské styky s námi… Ale naším hlavním úkolem nyní je nepodléhat provokacím a důsledně a zásadně jít směrem k západní civilizaci, a všemožně dokazovat, že do ní patříme. Bohužel, právě toto bude nejspíš pokračovat. A pokračování v tomto kurzu Rusku nic dobrého nepřinese. Jedinou nadějí je, že se spustí pud sebezáchovy v odpovědné části elity, která pochopí, že ji v případě katastrofy nic dobrého nečeká. Jiné východisko nemá. V každém případě je kurz nutné změnit.

Opakuji… bez zásadní výměny elity, a to nejen politické hospodářské, ale i kulturní a vědecké. Vždyť práce Šafareviče***) a mnoha jiných triviálně dokazují, že takto dál pokračovat nelze. Kde jsou, kdo je zná? Vědci, kteří tyto ideje rozvíjeli, skončili ve škarpě, marginalizováni. A kdože to u nás vzkvétá v různých expertních strukturách, kdo sestavuje a zdůvodňuje plány? Výhradně ti, kteří důsledně provádějí kurz cesty do západní civilizace.

Takže to, co se dnes děje, svědčí o tom, že Západ se zaměřil na likvidaci Ruska – to za prvé. Dělá to ve vlastním zájmu – to za druhé. Dělá to jen proto, že jsme mu to sami dovolili tím, že jsme se dostali do takové pozice – to za třetí. První příčina a hlavní vina leží na ruské vládnoucí třídě jako celku.

V případě naprosté kapitulace nám hrozí, že u nás bude nesrovnatelně hůř, než bylo v 90. letech i než to, co se dnes děje na Ukrajině. Je třeba poznat sám sebe a být sám sebou. Musíme přestat se snahami stát se Evropany. My se často smějeme Ukrajincům, že chtějí být „ce Evropoj“, ale kurs Ruska posledních 30 let a její vládnoucí třídy je právě stát se „ce Evropoj“. A naše vládnoucí třída se podstatě ničím neliší od těch, kteří poskakovali na Majdanu.

*) Igor Šiškin (1959) – politolog, historik, zástupce ředitele Ústavu zemí SNG (Společenství nezávislých států)
**) Lev Gumiljov (1912-1992) – ruský historik, etnolog, filozof, spisovatel (syn známých básníků Nikolaje Gumiljova a Anny Achmatové); čtyřikrát zavřený (1933,1935,1938,1949 – na 10 let lágru, 1956 rehabilitován); po vypuknutí války se dobrovolně přihlásil na frontu, bojoval až do Berlína.
***) Igor Šafarevič (1923-2017) – ruský matematik (nositel Leninovy ceny), profesor, akademik (v 35 letech), člen zahraničních akademií vč.USA, disident; za svoje aktivní postoje proti směřování Ruska v 90. letech a údajný antisemitizmus (on sám byl žid) ho Americká matematická asociace v roce 1992 vyzvala, aby se dobrovolně vzdal členství v akademii, což v roce 2003 učinil na protest proti americké agresi proti Iráku.

Překlad: st.hroch 180813

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
13. 8. 2018 21:39

Tak Stane pozor ! To abys zařazováním podobně kritických článků ze země,kde
zítra znamená předevčírem,nedopadl v diskusích jako Peter,Fajt,nebo já.Howgh.

zajoch
14. 8. 2018 4:38

Hudrypere, co je to za podivnou poznámku? Jakpak že jsi dopadl? Cítíš se ublížený? Podle mne zbytečně. Tolik ses zastával svobodné diskuse a najednou při ní máš pocit uraženosti, když s tebou někteří nesouhlasí. Ten článek považuji za výborný, potřebný a autorovi patří velký dík za všechny jeho překlady. Tady se jedná o rozbor situace a navrhování co je potřeba dělat a to je to důležité. Ale samozřejmě napsat co je potřeba dělat je jen jedna věc. Ovšem někdo to musí provést a jak se to provede je druhá věc a určitě ta těžší. Takže vykřikování, že Putin je k… Číst vice »

hudryper
hudryper
14. 8. 2018 7:47

Milá zajochu, napsal jsem sice na konci své „podivné poznámky“ howgh, což znamená mezi námi indiány „domluvil jsem“,ale Tvá reakce mi nedala mávnout na ni rukou. Je vyloučeno,abys mi mohla ublížit či urazit,tím méně pravděpodobné je,že bych se tak cítil po reakcích těch,o nichž ses svobodně vyjádřila jako skupině,která se mnou nesouhlasí. Tvé pátrání proč jsem se podle Tebe tak podivně ozval jde nesprávným směrem. Důvodem toho je totiž můj smutek nad tím,že už delší čas mám z OM a hlavně z diskusí na něm pocit,že přestal být zajímavý pro čtenáře. kteří sledují dění doma a ve světě i z… Číst vice »

koloděj
koloděj
14. 8. 2018 12:47

Myslím, že diskuze na OM je především hodně hubená, ale asi nejlepší z alternativ. NR nebo NWOO jsou přesycené vulgaritou a bezobsažností, tam jakákoliv dobrá myšlenka zmizí jako perla v hnoji. Leva-net je trochu specifický svou povahou, příspěvky často velmi dobré, ale orientace v diskuzi a vláknech obtížná. Tady bývají dobré komentáře, ale často přecházejí do invektiv. Je to škoda. článek výborný. Vytahuje na světlo Boží práce a myšlenky lidí o nichž tady ani nevíme, vcelku dobře analyzuje pozici Ruska a ruských elit v historickém kontextu, a ozvučuje to, co je slyšet z mnoha dalších zdrojů : tuhle elitu Rusko… Číst vice »

QQ
QQ
14. 8. 2018 13:08

Myslím si, že nějaké to neustálé kádrování na OM je zbytečné a diskuzi vezdejší to obhacuje asi stejně jako stavební „inženyři“ z Nigérie a „gynekologové“ z Afghanistánu. Plakat nad jakýmsi imaginárně teatrálnálním osudem diskutujícíh se kterýma je člověk nota bene v osobním kontaktu mě připadá poněkud pokrytecké už jen proto, že předpokládám, že účast ve zdejších diskuzích je dobrovolná a některými zde tolik oplakávaní dikutující jsou jistě nejen lidé dospělí, ale i svépravní ve svém rozhodování. Pokud ovšem důvodem není a nebylo pracovní profláknutí a eurohodnotové selhání. Když už jsme u těch nářků, tam mně např. namísto nějakého lehce neurotického,… Číst vice »

Gatta
Gatta
14. 8. 2018 13:19

Tak já nevím … všichni ti studovaní a vážení akademici, ekonomové, historici, „odborníci všeho druhu a kdo ví kdo ještě … celá ta intelektuální elita se nakonec, když to jde dobře, dopracují k poznání, který by každý zemitý sedlák vymyslel za 3 vteřiny.

QQ
QQ
14. 8. 2018 13:20

PS Jednoznačně postrádám podle mě výborného autora i diskutujícího, Bédu. Vždy slušný, vždy k věci a přesto se nikdo (včetně mě samotného) nad napadáním jeho příspěvků a potažmo jeho osoby nepozastavil a za mě osobně mě to mrzí. Jeho věcná doplnění a jeho skvělé a dobře vyzdrojované analýzy z nichž zejména jeho poslední autorské mě přišly skutečně až dokonalé.

hudryper
hudryper
14. 8. 2018 20:14

Pád dálničního mostu za silné bouře nad Janovem je znamením,že nejen v USA, ale i v Evropě se nedostává nezbytné zodpovědnosti při údržbě 40 let a více starých staveb tvořící základ dopravní infrastruktury. Není to tak dávno,kdy pod kamionem se železem se propadl nadjezd nad živou ulicí .Stalo se to v oblasti se značným provozem,jaký ostatně poznal nejeden český řidič,co zamířil k Milánu. Prostě dálniční síť a tím spíše ostatní komunikace a jejich stavby zestárly a peněz na jejich pořádnou údržbu se jaksi nedostává.Tedy ne že by se nedostávaly k akcionářům dálničních podniků,zvlášť zpoplatněných mostů a tunelů,jsou jimi ostatně většinou… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 8. 2018 8:17

Re hudryper – zdravím. Ona ta údžba a obnova je obvykle takový vnitřní ekonomický polštář, který se časem promění ve vnitřní dluh a následně v obrovský problém. A to jak v domácnostech, ve firmách i ve státech – vše jede bez rezerv „na plný výkon“ bez rezerv a na výši odpisů a předpokládanou životnost každý rád zapomene. No a takový nový most postavit nový – to je sice spousta peněz, ale je to radost a vždy velký přínos. Ale opravit, nebo dokonce zbourat a postavit nový – to je už mnohem nákladnější, přináší to neskonalé potíže v dopravě a nakonec… Číst vice »

zajoch
15. 8. 2018 9:19

Ani v Rusku není vůbec hej. Známá mé dcery,doktorka literatury z Moskvy,řekla posledně,že trvá katastrofální stav ruského zdravotnictví,které nedisponuje ani některými základními léčivy,obvazovým materiálem a pod. Do nemocnice aby sis vzal léky a další nezbytnosti sebou,jinak to s tebou nemusí dopadnout dobře. A to je mladá žena z vyšší moskevské společnosti,která miluje Rusko,ale z obavy o zdraví svého potomka se nerada vrátila do USA. Tento odstavec mi dost připomíná úsloví „jedna paní povídala“. Katastrofální stav ruského zdravotnictví prozrazený „mladou ženou z vyšší ruské společnosti, která miluje Rusko“, a která se z obavy o svého syna nerada vrátila do USA. Nezlob… Číst vice »

hudryper
hudryper
15. 8. 2018 11:07

Neomlouvej se,zřejmě jsi díky vlastnímu výběru z ruských zdrojů informována
mnohem lépe,než rodilá Ruska,která vystudovala anglickou literaturu,vdala se
do USA,poté se vrátila do svého milovaného Ruska,kde donedávna žila v Moskvě
a z uvedeného důvodu se ač nerada,vrátila zase do USA. Do konfrontací se hrneš
Ty,když mou poznámku o dítěti kvalifikuješ asi jako snahu působit na city záběry
Bílých přileb,nebo výběrem „imigrantů“ do jednoho člunu,aby tam bylo pár dětí.

Irena
15. 8. 2018 11:58

Přispěju jedním příběhem z první ruky o zdravotnictví v členské zemi Bulharsko z před asi deseti-dvanácti lety, přičemž od té doby se tam nic k lepšímu nezměnilo a nikdo tam nic k lepšímu ani měnit nehodlá, stejně jako prakticky všude ve „vyspělé“ Evropě na rozdíl od Ruska, kde se na tom pracuje, i když tam situace stále ještě ideální není, jak se tam o tom nepokrytě diskutuje a proto také mají v květnových výnosech jako jeden z hlavních bodů zlepšení zdravotních služeb. Mému kamarádovi začal kolabovat děda, který měl kardiostimulátor, takže ho jeho otec narychlo a ve spěchu odvezl do… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 8. 2018 12:30

Taky přidám příběh – dcera byla, je to asi 3 roky, na dovolené na Sicilii a onemocněla tam nějakým akutním vnitřním zánětem (tuším něco s ledvinama) a měla z místního zdravotnictví hluboké zážitky. Jednalo se o návštěvu tamního „obvoďáka“ + vyšetření v nemocnici + následné předeppsání antibiotik. Podle jejího popisu zdravotního střediska urovně asi tak jako 50. téta v Československu, recept i žádanku ji napsal doktor na čtverečkovaný papír z bloku … … ale ochota ohromná … a … občanka EU … vše zadarmo.

Bety
Bety
15. 8. 2018 13:10

Naše zdravotnictví zatím funguje, ale obávám se, že jeho rezervy také nejsou nevyčerpatelné a to jak po hmotné, tak i personální stránce. Ostatně když mne zhruba před deseti lety postihl infarkt, obvodní lékařka musela ječet do telefonu, protože mne nechtěli přijmout do 5O km vzdálené nemocnice (naše spádová nemocnice byla vytunelována a tudíž zavřena). V té nemocnici, bez ohledu na to, že se radí nad mou hlavou, jsem vyslechla toto: „Tak co, necháme to být, nebo ji pošlem do fakultky? No je ještě dost mladá, tak ji tam pošlem“. Být mi tak o patnáct let víc, tak by „to“ zřejmě… Číst vice »

zajoch
15. 8. 2018 20:46

Myslím, že dobře ilustruje to co zde obhajuji článek z PL:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ladislav-Vetvicka-Znam-vojaky-z-misi-Hrdinove-Pozor-na-to-slovo-Clanek-o-Afghanistanu-ktery-asi-neznate-Za-Hutku-se-stydi-i-odpurci-Zemana-Reknu-vam-co-vidim-v-dnesnim-Rusku-547645
Je v něm ke konci právě část věnována životu v Rusku i jeho zdravotnictví, co autor mohl pozorovat.

hudryper
hudryper
15. 8. 2018 23:08

Větvičkův článek nemá chybu, to na rozdíl od Tvého posledního příspěvku. Četl
jsem Větvičku raději dvakrát,ale nenašel jsem tam ani zmínku o ruském zdravotnictví. Není pochyb,že pod tlakem sankcí a útoků na Rubl muselo dojít
k velkému pádu životní úrovně obyčejných Rusů. Do tohoto pojmu samozřejmě
patří i úroveň zdravotní starostlivosti. Jsem rád,že to vydrželi a že jim to dokonce
pomohlo nastartovat vlastní výrobu náhle nedostatkovývh tovarů a hlavně jídla.
Rusko je na nejlepší cestě stát se světovým dodavatelem zdravých potravin. Mají
obrovské zásoby vody. Boháči ze západu budou jednou nakupovat jídlo v Rusku !

Martin (už bez taky m)
16. 8. 2018 6:54

Hudrypere promiň, ale Tvé poslední příspěvky chápu jako obyčejné kádrování. Nic víc. Pokud zde někteří „vylepujeme“ odkazy na některé ruské pořady či články nemá to nic společného s propagandou. Ostatně nemálo z nás si na tu předlistopadovou pamatují- byť ne tolik jako Ty, přeci jen dost. To co se děje v našich merdiích- ano volím toto slovo (patvar) myslím odůvodněně – to dávno přesáhlo propagandu tzv. „komunistickou“… Lidé si to přeberou- zejména ti schopní kritického myšlení, a těch zde chodí stále dost- byť třeba nepíší, nepoť jim zbytečné a zbytečně vypjaté půtky nestojí za to se jich i jen prostým… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
16. 8. 2018 7:14

Když si uvědomím, KOLIK PROSTŘEDKŮ měla a má k dispozici „Evropa“, a kolik ZE VŠECH STRAN PO DLOUHÁ DESETILETÍ NEUSTÁLE OSTŘELOVANÁ, VYDÍRANÁ A DRANCOVANÁ RF- kdo se tady může divit „válečnickému rysu“ v myslích a uvažování mnohých Rusů? Mám na mysli ty veřejně činné- neb jinak si o Rusech myslím, že ti prostí jsou jedněmi z nejmírumilovnějších národů na planetě. „Široká ruská duše“ zosobňuje mnohdy právě to, co si kdys pod pojmem svobody a volnosti představoval mnohý z nás v kdys „zadrátovaném“ Československu… Přitom „naši“ komunisté, fašisté, nacionalisté… i jiní BYLI PRO NÁŠ STÁT I NÁROD často mnohdy horšími nežli… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
16. 8. 2018 7:43

Vím, že v RF dnes stále v obrovském měřítku vládne korupce- ovšem unás již KORUPCE neopezeně VLÁDNE…
Vím, že i RF má obrovské zdroje které jsou mnohde bezostyšně rozkrádány, řada funkcí a struktur je nefunkčních… Ovšem stále mnohé funguje a mnohé se bezesporu za „vlády“ Putina zlepšilo- často až nevídaně. U nás mám nejen dojem myslím si – že se již JENOM KRADE A NIC NEFUNGUJE jak by mělo. Pokud u nás člověk i nezaviněně vypadne z „kolotoče příjmů“, LEGÁLNĚ PŘESTÁVÁ BÝT ČLOVĚKEM a tupá „společnost“ to jen „dozoruje…

Aleš
Aleš
16. 8. 2018 22:50

Za mne můžu říct jedno. Na diskuse momentálně nemám vůbec čas, proto se zde vyskytuju jen sporadicky. Není to však tím, že by om přestalo být zajímavé. Někteří přispěvatelé, namátkou zmíním Bédu a Mirrora, se vytratili, někteří píší méně často, např. pan PPK. Ale cítím, že není třeba na poctivé informace či tříbení názorů jít vždy za každou cenu cestou tvrdé konfrontace. Co se týče zdravotnictví bychom si nejdřív měli zamést před vlastním prahem. Pod bezstarostným italským sluncem se dobře zapomíná na to, co (ne)dokážou naši někteří řezníci (rozumějme doktoři), pokud teda zrovna nezačnou padat v okolí mosty (na rozdíl… Číst vice »