Diskuze k článku


 • Sio • 11. srpna 2015

  Jn Žižka ještě stále nebyl dostatečně oceněn. Mezi vojevůdci se pyšní tím, co o sobě může říci málokterý. Svedl velké množství bitev, většinou proti početnějšímu a lépe vyzbrojenému protivníkovi, a nikdy nebyl poražen. Takových moc není. Napadá mě Alexandr Veliký nebo Julius Caesar.
  Jak by mu mohli skatolíci zapomenout, že tolikrát potupně porazil křižácké armády.
  Přejme podobný úspěch i Putinovi.

 • orinoko • 11. srpna 2015

  Hmm, tady to bude svištět … anebo že by ne?
  Je ještě jedna přesmyčka – RusPutin.
  A Jan Žižka? Uměl neuvěřitelně naslouchat. Na husitském sněmu v Čáslavi prý především mlčel. A poslouchal. A když se vrátil na Tábor, tak hned poté se svým oddílem vymlátil hrad Příběnice. Tam byli soustředěni Adamité. Nic proti naháčům, ale byla doba, kdy naháče nepotřeboval nikdo. Ani husité. Naopak , stali se koulí na noze.
  Oproti dnešní době, kdy … kdo není teplouš, jakoby nebyl. – Nemám nic proti homosexuálům, jen mě sere , když ze sebe dělají něco extra. … Jako Židi.
  Prostě , když je někdo moc přehřátý. Obyčejně válečně.
  Jan Žižka je srovnáván především s Evženem Savojským. Oba měli hendikep.

  Jan Žižka ztělesňoval především středovou linii husitství. Stejně jako Rus Putin ztělesňuje téměř dokonalý ruský střed všech myslitelných ruských siločar.

 • Vlastimil • 12. srpna 2015

  Na rozdíl od orinoka si nemyslím, že by to tu svištělo. Vezmu-li v potaz, že se u nás 25 let, bůhví proč, bojuje proti vlastní identitě. Se smutkem pozoruji vymaštěnce pod obojí, mladé, staré, kteří se o své minulosti nepoučili a nebo už v rámci stařecké demece zapomněli, co kdysi poslouchali s otevřenou pusou, v hodinách dějepisu. Ono to není jen sednout si ve škole jako k televizi, a ukažte holenkové jak mne pobavíte. Bohužel, a to mne rozpaluje do běla, že se nikde neučí kritické myšlení a logika. A na střední škole jakéhokoliv typu by měla být povinná četba alespoň jedné knihy Františka Koukolíka. Klidný den a omluvte mou skepsi. Snad je to tím vedrem.

 • Admirál • 12. srpna 2015

  Ano, Žižka i Putin přišli na správné místo ve správnou chvíli.

  V případě Žižky, pokud by přišel na jeho místo jakýkoli, byť sebeschopnější v rámci tehdejší vojenské taktiky a strategie konvenční vojevůdce, dostal by od křižáků těžce na prdel. Žižka dokázal na hrozbu mnohonásobné přesily odpovědět asymetricky.
  To samé platí pro Putina. Zachránil Rusko za minutu 12. Řešení hrozeb po puči na Ukrajině – přičlenění Krymu – to je ukázka asymetrického řešení. Zajisti si Jackpot hned na začátku hry.

  Češi by si nevím jestli zasloužili, ale minimálně nutně potřebovali zjevení se osobností typu Žižky nebo Putina.

 • niky • 12. srpna 2015

  Děkuji pane Kristek….. odkaz jsem rozeslal všem ….

 • abx • 12. srpna 2015

  o Zizkovi sme sa ucili na zakladnej skole este onehda v casoch, kedy bolo vycapne pivo dvanastka 2,70Kcs. schopnosti cloveka su dane hlavne jeho skusenostou a schopnostou kreativne uvazovat. vzdelane hra urcitu ulohu, ale nie podstatnu. Putin je inteligentny clovek, velmi opatrny, az puntickparsky. agentura sidliaca v Langley ho dokonca podozrieva, ze je autista. kym nema aspon dvojnasobnu rezervu, ze jeho akcia dobre dopadne, do konfliktu nepojde. to si druha strana povodne vykladala ako jeho slabost, ako nedostatok odvahy, teraz si to uz vykladaju inak. neviem aky bol Zizka, len tolko, ze vacsinou vyhraval, co je teda to hlavne…

 • MartinT • 12. srpna 2015

  Pánové nemyslím si, že by český národ přijal někoho typu J. ŽIŽKY…jeho pohnutky a rozhodnutí a činy a nemůžete odstřihnout od podstaty hluboce věřícího člověka v jediného boha a jeho Slovo… na takového lídra česko absolutně nečeká … je ateistické…a další věc, J.Ž a spol byli spíše někdo jako skupina náboženských revolucionářů ( na začátku) a kdoví jaké měl záměry s tím vést český národ jako panovník…tehdy vyvrcholilo náboženské obrození a to se hlavně mělo stát v oblasti víry a srdcí a přejít do běžného života změnou hlavně katolických věřící na způsob zbožnosti protestantů…pánové to ,že se stal vojevůdcem byla až následná věc, když na něj vytáhla královská garda a pak křižáci..souhlasím.. lídr to byl následování hodný..ale kdybyste ho slyšeli mluvit k lidu zavrhli by jste ho po dvou větách… příliš náboženské:-))

  …tady bych rád věděl srovnání s J.Ž jak na tom je VV Putin právě s jeho vírou a pohnutkami činit rozhodnutí jaká činí…ve filmu „president“ jsem slyšel chválu od jistého patriarchy prav. církve, ale nevíte někdo zda je taktéž srdcem muž boží a nebo jen jako stratég podporuje tuto ideologii spjatou s tradicí a kulturou ruského národa?
  ..jinak nevidím ve světě nic horšího než, když se náboženští vůdcové stanou taktéž králi císaři a diktátory

 • merlin • 12. srpna 2015

  v současnosti lze lidi snad sjednotit /většinu / na obraně národního státu. Na ničem jiném si to nedovedu představit.

 • lomikel • 12. srpna 2015

  konceptualni mysleni, i v to spadajici nabozenske predstavy, prodelali za tech 600 let vyvoj ktery nemumoznuje regresi. Zizka, stejne jako Hus josu symboly, vetsine lidi uvazuje symbolicky, ladi se na emocni energie spojene s tim kterym symbolem. Kazdy si muze zkusit sam, jak to ma propojene, co citi, jaky vliv to ma na jeho energii, uvazovani a rozhodovani se.

  Me nejak neprekazi citi silne sounalezitost pri
  https://www.youtube.com/watch?v=elskCac9wSI

  i kdyz v nabozenskych otazkach nejsem s Husem ci Zizkou ve shode :), to je tech 600 let rozdilu.

 • orinoko • 12. srpna 2015

  Jan Žižka neměl mocenské ambice ve smyslu vysokého koryta. Neměl ani ambice měnit svět, tudíž to nebyl žádný TrocKYJ. Alfou a omegou pro něj byly 4 artikuly. A těch se držel. Kdo šel proti nim … dokonce vojensky … tak ohrožoval nejen základy husitství, ale i Žižkovu osobní integritu. Byl poměrně tolerantní, ale když šel kolem něj kněz Koranda, tak měl Žižka co dělat, aby Korandu nezmlátil palcátem.
  Pro Putina jsou 4 artikuly ruské národní zájmy, které neleží u emerických břehů, ale především doma a v blízkém okolí.

 • lomikel • 12. srpna 2015

  co se tyce Putina tak jsme cetl ze pravidelne provadi duchovni cviceni, v pravoslavnem klastere. Jako politeista anymista vim ze duchovni prace muze opravdu ruzne formy a zalezi na kazdem co z toho vytezi pro sebe a spolecnost. To je benefit tech 600 let, tehda dasain doby urcoval smer duchovni praxe vice nez dnes.

 • peter. • 12. srpna 2015

  Žižka bol nepochybne dobrý vojvodca a vojenský stratég.Nikto nevie,či by bol aj dobrým politikom a diplomatom.Putin je predovšetkým dobrý politik a diplomat.Vojvodca je Šojgu(snáď).Že Žižka zachránil český národ pred vyvraždením a prirovnávať to k vyvraždeniu katarov,je prehnané tvrdenie už len preto,že ak by Česi nepovstali pod vedením Žižku proti vtedajším cirkevným aj svetským autoritám,tak by celý konflikt skončil popravou niekoľkých desiatok možno stoviek ľudí.Niekto predsa musel aj pracovať a živiť cirkev a šľachtu.Napriek tomu,považujem husitské hnutie za najsvetlejšiu časť českých dejín a Ján Žižka je toho neoddeliteľnou súčasťou.

 • leoš • 12. srpna 2015

  Výborně p.Kristku,jenom je škoda,že jste už od prosince neaktualizoval své Dějiny.

 • MartinT • 12. srpna 2015

  merlin napsal

  v současnosti lze lidi snad sjednotit /většinu / na obraně národního státu. Na ničem jiném si to nedovedu představit.

  to je právě potíráno globalizací v rámci EU a NATO..národní cítění nemít a být evropanem bez identity národa a státnosti a o armádě raději nemluvím …mám dva kluky, kteří by byli jen pokrmem války za zájmy někoho koho neznám a nemá s nama nic společného…no a ještě proti rusům…svět se zbláznil…česko je na špatném místě v nepravý čas…měli jsme být neutrální
  a Merline ani na té obraně státu bych to neviděl..česko je zdrogované a jsme rozežraní a v agonii..se mnou hne až přímé ohrožení mé rodiny… já se snažím uvidět cosi v zemi české pro co bych se pohnul..ividět něco v tradici, ale nic nevidím jen guláš ideologii a nedůvěra v Nato a Ameriku potažmo EU..uvažuji o emigraci v případě války s RF víc než za komančů

 • lomikel • 12. srpna 2015

  orinoko – prijeme jste me prekvapil :).

  pokud tedy nejak pro sebe poresime nabozenskou otazku, tak na narodni a socialni aspekt ( ktery byl pritomen ruzne v ruznych hustitskych proudech ale zrovna v ranem Tabore a v jihoceskem svazu – tedy v tech kde zizka pusobil byl jasne patrny) je mozne smele primo navazat.

 • peter. • 12. srpna 2015

  https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_%C5%BDi%C5%BEka
  S Putinom by som Žižku celkom isto nespájal,aj keď nejaké paralely by sa po dlhom hľadaní nájsť mohli.

 • orinoko • 12. srpna 2015

  České dějiny znají husitského vojevůdce, politika, ale i vynikajícího znalce římsko-katolické věrouky …
  Byl jím Prokop Holý zvaný Veliký.
  Jako mladík se účastnil s největší pravděpodobností všech klíčových bitev Jana Žižky. Takže mohl velmi zblízka nahlédnout nejen do technického provedení, ale i do způsobu Žižkova vojenského myšlení.
  Viděl tedy, kdy je lepší i ustoupit, aby zanedlouho situaci obrátil ve svůj prospěch. Viz Žižka u Hor Kutných, kdy ustoupil na nedaleký Kaňk s ohledem na zradu německých občanů města. Zikmund se zmýlil. Myslel, že jde o vítězství a tak to také řádně křižáci i kumáni slavili. Koneckonců byl konec roku, a to je třeba rozbalit řádnou párty, že.
  A když se probrali z kočkodanových opičích snů tak uviděli, že Žižka přeskupil a na návrší před Horami Kutnými vlají husitské vlajky.
  Nastal úprk o život. Zikmund město zapálil a vzal nohy na církevní ramena. Část Husitů pomáhala požár hasit a část hnala křižáky před sebou jak poděšené slepice. Masakr nastal u tehdejšího Německého /dneska Havlíčkova/ Brodu, který Husité vypálili za německou věrolomnost u Hor Kutných. Snad 10 let to místo bylo absolutně prázdné.
  Křižácko-katolický lup přivezli Husité zpátky a Jan Žižka byl Horami Kutnými pasován na rytíře.
  V podobné situaci se dneska nachází Rus Putin.

 • lomikel • 12. srpna 2015

  doporucuji
  http://husitstvi.cz/

 • orinoko • 12. srpna 2015

  Žižka byl především praktik. – Bůh nám pomůže, když my sami si pomůžeme.
  Vcelku respektoval tehdejší uspořádání společnosti , ale bez excesů a extrémů jakýmkoli směrem. Oproti jiným husitským vojevůdcům na majetkových změnách tehdy on prakticky neparticipoval.
  Jeho zásadovost ho vždy dříve či později přivedla do určitých různic. A tak Tábor opustil. A když pochopil, že bez určité míry asertivity v rámci Husitů se neobejde, tak vyšachoval Bořka z Miletínka z Hradce Králové. Právě Bořek z Miletínka si docela pomohl. Výrazná dominanta kraje hrad Kunětické hora se stala jeho majetkem.
  RusPutin je konfrontován s podobnými reáliemi.

 • peter. • 12. srpna 2015

  orinoko :
  Keby bol Žižka na Putinovom mieste,tak by už na jeseň minulého roku rozmiestňoval svoju vozovú hradbu okolo Ľvova.

 • fajt • 12. srpna 2015

  http://zskaznejov.webnode.cz/products/a1423-listy-jana-zizky-zizkuv-vojensky-rad/ – Žižka se prý sám řadil mezi maloměšťanstvo – jinak pane Kristek zase zupa. ..)

 • peter. • 12. srpna 2015

  fajt napsal
  zase zupa. .

  fajt:
  Čo je Zupa?Nebude to polievka?

 • fajt • 12. srpna 2015

  peter. napsal
  fajt:
  Čo je Zupa?Nebude to polievka?

  :-) to taky, ale jinak to byla vyseknutá poklona, ponaszimu. ..)

 • lomikel • 12. srpna 2015

  Všichni muži k tomu určení budou trestat těmito způsoby: bitím, mrskáním, zabíjením, stínáním, věšením, topením, pálením, natahováním. Tyto tresty platí pro všechny stejně; pro pána i sedláka, pro pohlaví mužské i ženské.
  Více zde: http://zskaznejov.webnode.cz/products/a1423-listy-jana-zizky-zizkuv-vojensky-rad/

  socialni a genderova rovnost :)

 • fajt • 12. srpna 2015

  http://www.novinky.cz/domaci/377475-rozpocet-ministerstva-vnitra-se-navysi-o-tri-miliardy.html – do tohohle nefunkčního otesánka se taky , kurwa, vejde – no a když vidím ty dva vytlemené pampóně, chce mi szie rzigacz – a propo, kolik vůbec má má ten náš demogratický policejní sbor generálů, doufám, že více než řádného šlapajícího mužstva. ..)

 • orinoko • 12. srpna 2015

  Peter, to jsme dva. Já bych věděl DUPA … odvozeno z polštiny – Ty v dupe nedojebany frajeřu.

  Putinovi se vyčítá leccos. Viděl jsem nové ruské zbraně , které dostal Donbas-Kozákie. On samozřejmě o ničem neví.
  Také jsem viděl úplně čerstvý záznam zásahu Luganské domobrany proti haličskému dobytku. – To jsou hrozné pláně tam. A válka v přímém přenosu. Kameraman se účastnil zásahu vlastně jako pěchotní doprovod. Už žádná béčka – regulérní army. Několik obrněných transportérů s pěchotním krytím vyřídilo haličský tank a obrňák … a bylo po opruzování. Když odjížděly, tak z pláně šlehaly plameny.

 • fajt • 12. srpna 2015

  http://www.blaf.cz/index.php?body=slovnik :-)

 • orinoko • 12. srpna 2015

  lomikel – to nebyl jenom vojenský řád. To byl skoro doslova i jeden z husitských artikulů: Dnes bychom řekli : rovnost všech před zákonem.
  Nikoli, že emerický kočkodan určuje , kdy kdo vyskočí, a jak vysoko.
  V Rusku k tomu došli také. Proto Žid Chodorkovskij skončil v lapáku natvrdo. Přestože měl balík čmrdlíků.
  Další jeden z husitských artikulů: Konec světského panování církve.
  Požadavek na ukončení církecních hampejzů a prodej životních bublin, totiž odpustků. A tak podobně.

 • peter. • 12. srpna 2015

  orinoko napsal
  Ty v dupe nedojebany frajeřu.

  To je dobré.
  Inak,sú vojaci a sú politici.Mne osobne sú sympatickejší úspešní vojenskí vojvodcovia a velitelia, ako politici.Vojak môže byť čestný a charakterný.Politik si to často krát dovoliť nemôže.

 • Dolmen • 12. srpna 2015

  abx napsal
  agentura sidliaca v Langley ho dokonca podozrieva, ze je autista

  Kdyby byl Putin autista, už by ho měl černý makak na lopatkách a „kroutil by mu ruce“. Putin má naopak vysokou schopnost mentalizace, díky tomu je stále o krok vpředu..

 • merlin • 12. srpna 2015

  lomikel napsal

  Všichni muži k tomu určení budou trestat těmito způsoby: bitím, mrskáním, zabíjením, stínáním, věšením, topením, pálením, natahováním. Tyto tresty platí pro všechny stejně; pro pána i sedláka, pro pohlaví mužské i ženské.
  Více zde: http://zskaznejov.webnode.cz/products/a1423-listy-jana-zizky-zizkuv-vojensky-rad/

  socialni a genderova rovnost

  další důvod k řadě mých protestů proti genderové rovnosti :-) Chci zůstat nerovna mužům, lépe se s nimi pak manipuluje. :-)

 • peter. • 12. srpna 2015

  Nad New Yorkom vytvoril kŕdeľ(hejno) vtákov portrét Putina.
  http://rusvesna.su/news/1439386822
  Z histórie je známy prípad cisára Konštantína,ktorému sa pred bitkou na Mulvijskom moste pred bránami Ríma r.312,zjavil kríž s nápisom „Pod týmto znamením zvíťazíš“Konštantínovi pohanskí legionári si štíty označili iniciálami Ježiša Krista a aj keď ich bolo iba 25 tisíc,slávne porazili 100 tisícovú armádu Konštantínovho odporcu Maxentia.Toľko legenda.
  Čo sa stane ak sa v New Yorku zjavil na nebi Putin?Asi nič,ale hlúpych amíkov by to mohlo aspoň vystrašiť,lebo oni ako národ veriacich kresťanov tento príbeh určite poznajú.

 • merlin • 12. srpna 2015

  peter. napsal

  Nad New Yorkom vytvoril kŕdeľ(hejno) vtákov portrét Putina.
  http://rusvesna.su/news/1439386822
  Z histórie je známy prípad cisára Konštantína,ktorému sa pred bitkou na Mulvijskom moste pred bránami Ríma r.312,zjavil kríž s nápisom „Pod týmto znamením zvíťazíš“Konštantínovi pohanskí legionári si štíty označili iniciálami Ježiša Krista a aj keď ich bolo iba 25 tisíc,slávne porazili 100 tisícovú armádu Konštantínovho odporcu Maxentia.Toľko legenda.
  Čo sa stane ak sa v New Yorku zjavil na nebi Putin?Asi nič,ale hlúpych amíkov by to mohlo aspoň vystrašiť,lebo oni ako národ veriacich kresťanov tento príbeh určite poznajú.

  Jsem se snažila ale Putina neviděla. Asociovalo mi to spíš Imhotepa z Mummy

 • peter. • 12. srpna 2015

  merlin napsal
  Jsem se snažila ale Putina neviděla. Asociovalo mi tospíš Imhotepa z Mummy

  Nepozerajte sa na video.Tam som ho nevidel ani ja.Skúste kliknúť na obrázok.Pri poriadnej dávke fantázie ho tam možno uvidieť.

 • merlin • 12. srpna 2015

  Peter – Zas ten imhotep. Možná i jedna skvělá japonská maska. Nebo pán much.

 • peter. • 12. srpna 2015

  Merlin!Duša moja ľúbezná!Napísal som,“S PORIADNOU dávkou fantázie“.Silno zavrite oči,tri krát si v duchu(alebo aj nahlas) povedzte :Je to Putin! A uvidíte,že ho spoznáte.

 • merlin • 12. srpna 2015

  peter – když zavřu oči a řeknu několikrát nahlas Je to Putin – bude to Putin, ale jen protože vás mám oblíbeného :-)
  Mohlo by se to zařadit jako nová karta do Rorchacha :-)

 • peter. • 12. srpna 2015

  merlin napsal

  peter – když zavřu očia řeknu několikrát nahlas Je to Putin – bude to Putin, ale jen protože vás mám oblíbeného
  Mohlo by se to zařadit jako nová karta do Rorchacha

  merlin:
  A aj keby tam nebol.Akože tam ani nie je,my môžeme kľudne propagandisticky a zvrchu vyhlásiť : Aha ich,Američanov!Už sú taký pos…í z toho Putina,že ho vidia aj tam,kde neni.

 • merlin • 12. srpna 2015

  peter. napsal
  merlin:
  A aj keby tam nebol.Akože tam ani nie je,my môžeme kľudne propagandisticky a zvrchu vyhlásiť : Aha ich,Američanov!Už sú taký pos…í z toho Putina,že ho vidia aj tam,kde neni.

  to jo, trefa

 • lomikel • 12. srpna 2015

  peter – :)))

 • orinoko • 12. srpna 2015

  Jakési zajímavosti je třeba dát do souvislostí.

  Na slovenském Svobodném vysielači vystoupil Vlk – majitel Kosa nostra zostra.
  Ač odsud neodešel zrovna v pohodě, tak se prý o adminovi OM vyjádřil v pozitivním kontextu. O jako svého druhu vzoru. Prý, mám to zprostředkované. A mě má kontaktovat jedna známá instituce kvůli jakési dohodě.

  Vypadá to, že outsideři jdoucí za skutečnou alternativnou ke zglajchšaltovanému Sametu začínají být zbožím, jehož cenu už stačil prověřit čas.
  Jdu si dát pivo. Mám žízeň a alternativní nárok.

 • orinoko • 12. srpna 2015

  Jo … a něco se děje v Sýrii. Armáda a Hizballah zastavily plánovanou sklizeň emerického černého dobytka v centrální části Zabadání. Emerický islámský opičák hrozí masakrem v několika obklíčených oazách směrem na severovýchod, kde je spousta civilistů. Má jít až o 40 000 lidí. V Zabadání vstoupilo v platnost dvoudenní příměří, na jehož základě by došlo k výměně celých skupin lidí. Do Alavitského území by přišli loajální šíité a ven by vypadl dobytek, který sice zase začne bojovat, ale už nebude v zádech.
  Vůbec probíhají nějaká horečnatá jednání, jejichž velkým předmětem je, jestli Assad může součástí jakési přechodné administrativy, což nejspíše projde. Jako dohoda. Ale já osobně na tuto alternativu příliš nevěřím. Do syrské administrativy by měl přijít nikým nevolený dobytek, kterým pohrdají i jeho vlastní řezníci v poli, a jehož součástí by snad ani nebyli Kurdové. Katastrofa.
  A v Iráku parlament projednává zásadní konstituční změny.
  Vypadá to nějaké změny, ale žádné jaro to nebude.

 • orinoko • 12. srpna 2015

  V soucasne chvili probiha syrsko-iranske jednani. Za Syrii ho vede osobne Assad. Zaroven bezi iracko-syrske konzultace o vojenske kooperaci. Prubezne jsou v chodu saudsko-syrske kontakty domluvene Rusy, pricemz Lavrov kudy jde, tudy trousi, ze Assad ma ruskou podporu. Byl zvolen ve volbach, ktere u Saudu nikdy ani neprobehly.
  A co je zvlastni , Syrie … ac je to k nevire … otevrela pro provoz letiste v Quamisli u tureckych hranic, a podepisuje ruzne smlouvy v ramci turistiky.

 • ducatista • 12. srpna 2015

  peter. napsal

  Žižka bol nepochybne dobrý vojvodca a vojenský stratég.Nikto nevie,či by bol aj dobrým politikom a diplomatom.Putin je predovšetkým dobrý politik a diplomat.Vojvodca je Šojgu(snáď).Že Žižka zachránil český národ pred vyvraždením a prirovnávať to k vyvraždeniu katarov,je prehnané tvrdenie už len preto,že ak by Česi nepovstali pod vedením Žižku proti vtedajším cirkevným aj svetským autoritám,tak by celý konflikt skončil popravou niekoľkých desiatok možno stoviek ľudí.Niekto predsa musel aj pracovať a živiť cirkev a šľachtu.Napriek tomu,považujem husitské hnutie za najsvetlejšiu časť českých dejín a Ján Žižka je toho neoddeliteľnou súčasťou.

  Lépe bych to nenapsal…

 • fajt • 13. srpna 2015

  http://cz.sputniknews.com/svet/20150812/903774.html – tak přeci jen na ně byl Lavrov zemitý, asi jako Putin na tureckého poskoka. ..)

 • merlin • 13. srpna 2015

  orinoko napsal

  V soucasne chvili probiha syrsko-iranske jednani. Za Syrii ho vede osobne Assad. Zaroven bezi iracko-syrske konzultace o vojenske kooperaci. Prubezne jsou v chodu saudsko-syrske kontakty domluvene Rusy, pricemz Lavrov kudy jde, tudy trousi, ze Assad ma ruskou podporu. Byl zvolen ve volbach, ktere u Saudu nikdy ani neprobehly.
  A co je zvlastni , Syrie … ac je to k nevire … otevrela pro provoz letiste v Quamisli u tureckych hranic, a podepisuje ruzne smlouvy v ramci turistiky.

  turecko vytvořila safe zony hlavně na hranicích se sýrii, prý k ochraně uprchlíků, zřejmě probíhají různá jednání jak s ASSadem a syrskou opozicí /nebo jak to mám ty bandy nzvat/, tak s ISIL s přechodnými ustanoveními, mají podle mě jediný cíl, genocidu kurdů. třeba http://www.rferl.org/content/turkey-safe-zone-syrian-border/27184623.html