Diskuze k článku


 • zajoch • 14. července 2014

  Tribune, mi se váš článek ohromně líbí. Nacházím v něm podle mne správnou filozofii. Úmyslně nepíši, že je článek skvělý, protože mě už za podobnou pochvalu jakýsi mudrlant kritizoval, že si dělám nároky na to být arbitrem (něco v tom smyslu, přesnou citaci už nemohu dát, zapomněla jsem ji). Za sebe, bez zobecňování, snad napsat mohu.
  Vojáci se dali do žoldu dobrovolně, šli na „mírovou misi“ ověšeni a obklopeni zbraněmi. Zbraně jsou k zabíjení, takže nic mírového v tom nevidím. Vlastně je ani nelituji. Vybrali si to.
  Naši představitelé se nemamáhají litovat zabité Afghánce, ale z legalizovaných vrahů dělají hrdiny.
  Jestli někomu připadá, že jsem napsala něco cynického, tak se hodně mýlí.

 • Arbed • 14. července 2014

  K hrdinství bývalo kdysi opravdu třeba víc, než být ve špatný čas na špatném místě. Ale možná jsem pouze přehlédl novelizovanou definici hrdiny, což se mi asi stalo i v případě „dobrých mravů“ – viz http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20140429080000

 • Dolmen • 14. července 2014

  Pěkně rozebráno. Použi-li filosofii článku, potom mi z oné kauzy vychází jako hrdina pouze ten Afghánec, který obětoval svůj život, aby vzal sebou k Alláhovi několik okupantů.

 • fajt • 14. července 2014

  neadekvátní veřejnost ( s jejich přehrávanou reakcí za prachy) – to je těch pár zazobaných gaunerů, které plebs neumí odstavit od koryta – prostituční media nelze brát vůbec vážně a reakce žoldáků se snad nebere vůbec v poddotaz, pokud nechtějí udělat státní převrat nebo nějaký post politický masakr ( a proč ne) – tak kdo tady žehrá nad ztrátou propůjčených legionářů, které dostal jeden prostý cyklista s odvahou bránit svou zem , svou víru, svůj způsob života…snad jenom rodiny padlých, kteří to ( snad ) myslí upřímně.

 • Thor • 14. července 2014

  Smrt čackých žoldnéřů rozplakala i MAKOVOU panenku. Zvonila afgánskými lučními zvonečky a hořekovala nad nevalnou budoucností demogratického narkobiznisu v Afgánistánu. Zbytečně, dodáme iniciativně novou imperiální ochranku. Jinak u Bagrámu prohrajeme boj o pravdoláskovou Prahu ! Neopustíme „českou“ pozici a nepřestaneme bojovat za „české“ zájmy, i kdyby měly být na atolu Mururoa. Pravda je lež, a válka je mír.

 • mirror • 14. července 2014

  Nechci nijak zlehčovat smrt našich vojáků. Jejich povoláním je poslouchat rozkazy. Pro jejich rodiny je to tragédie, asi spoléhali na to, že budou mít více štěstí.

  Jen bych se zeptal, zda někdo z těch, kteří vyslání mise schvalovali, má v misi příbuzného, nejlépe syna nebo dceru? Slušelo by to jejich projevům!

 • jaa • 14. července 2014

  Já Vám nevím.Jistě,kdykoliv někdo zemře,je to smutné. Ale šílenství psavců není omluvitelné ani okurkovou sezonou.Uhánějí kdekoho jen aby měi sólokapra. Co nejvíc krve,a pod. Stačí si pustit Novu nebo Primu a čověku je na zvracení z toho množství neštěstí ve kterém se pokrytekcy rochňají. Musí to být psychopati tohleto denně – přednášet.Měli by je tam posílat povinně na stáž,aby věděli o co jde. Kdoví.Vždyt je to o rozum. A přitom,jako by jim vůbec nedocházelo,jak moc je jejich konání kontraproduktivní – čím víc a barvitějí hořekují, tím víc malérů je. Lidi je nesledují. Stačí se kouknout na necenzurované diskuze.Objeví-li se ze začátku střízlivý příspěvek je sice okamžitě hanoben, ale za půl dne či druhý den a 80% debatérů je s ním souhlasný, e proti tiskem oficiálně vyhlašované „pravdě“. A nahnala bych tam všechny ty obhájce podobných misí, do první linie. A stejně si myslím, že dřív nebo pozdějí budou naši „vojáci“ staženi z podobných misí. Stejně tak jako při aféře Kvitové v Monaku. Tam těch střízlivých bylo víc a navzdory všemu jásání.Poměrně rychle se vše mění. No je to jen další díra v zákonech,co se bude muset napravit podle Evropy- kde si to nikdojakkoliv slavný nedovolí

 • tožtak • 14. července 2014

  Celé pozadí incidentu je popsáno na Parlamentních listech v zapadlém článku zatím bez diskuze už 3 dny!!
  http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Lic-Daniel-Solis-LL-M-1224/clanek/Smrt-ceskych-vojaku-v-rezii-zpravodajskych-sluzeb-33768

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  Souhlas hrdinové jsou ty civilisti , který musí bojovat a žít ve strachu den za dnem , hodinu za hodinou , přičemž řada z nic nemaj vůbec žádný práva a jejich životy a osudy jsou v rukách okupačních vojáků , tak to je a bylo v Iráku , Palestině třeba , v Afgánistánu atd.to jsou hrdinové když jdou a dál i přes ten útlak a diktát , ne ty zmrdi co je maj v hledáčku svých moderních zbraní , maj podporu mezinárodních fašistů a doma dobrý zázemí , jejich rodiny v bezpečí a klidu .
  Ten pátej raněnej už prej zdechnul taky . Tohle nikdo nemůže ospravedlnit tim že jsme v NATO a máme povinnosti z toho vyplývající , na to jim sere pes . Na tohle nemaj právo , poslat je do Jugošky nebyl problém , kdyby je teď poslaly na Ukrajinu vraždit nebude to problém tim jsem si jistej , tak co chtěj takový šmejdi , dostaly co si zaslouží , tragedie a hrdinství jak si ty slova v týhle souvislosti můžou brát do huby ?
  Nedávno ČTéčák mluvil o inflaci slova genocida a fašismus na Ukrajině a teď tohle nehledě na to že to vůbec nenaplňuje význam těch slov tady ale to je druhá věc .
  Kolik deně umře lidí na Ukrajině , v Palestině ? To se nepočítá ? Navíc ty jsou v tom nedobrovolně .

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  Oni se nikam nevydaly hrát si na vojáky , nevstoupily do armády . Já mám litovat teď 5 zmrdů jenom proto že to byly Češi a zbytek neřešit ? Nasrat.
  Teď právě by se to mělo řešit a lidi by se měly ptát , co to je za zločineckou organizaci vlastně to NATO , komu slouží a kdo jim dal právo se takhle chovat , proč tam jsou Češi a kolik už tam naopak bylo zabito Afgánců , pak to můžou porovnat s těma českýma žoldákama okupantama .

 • mirror • 14. července 2014

  Sugar Ray napsal
  zdechnul

  Člověče, není vám to trapné? Kompromitujete všechny na OM.

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  mirrore neni mi to trapné , jak to mám říct zemřel , exnul ? Vzal exit ?
  Píšu jak to cítim sám za sebe , každej má svuj názor a má na něj právo , nevim proč bych tim měl kohokoliv tady kompromitovat . To se něčeho bojíte nebo co ? Je to muj názor a vyjadřování jako jednotlivce .
  Trapnej je spíš ten dvojí metr co se týče obětí na druhý straně a teror vydávat za hrdinství atd.
  Tady za to by se měl někdo cítit trapně , já jsem nasranej a žádnou uctu k těm mrtvym českym vojákum necítim , pardon .

 • fajt • 14. července 2014

  prý nejsme jako oni ( heslo instalované pro pokoru ovcí ) – oni mohou vraždit a zabíjet tím nejkrutějším způsobem a druhá strana aby si hrála na Guth Jarkovského – pak vlastně ani nic nepište a vyvěste rovnou bílou vlajku a roztáhněte půlky pro všechny darebáky…

 • mirror • 14. července 2014

  Sugar Ray napsal
  trapné

  Víte určitě, že tam jezdí s nadšením? Zbavujete se možných spojenců.

 • Béda • 14. července 2014

  Základní otázka: Oč humánnější jsou tyto „mise“ okupantů z NATO než byla okupace Československa armádama Varšavské smlouvy? Podle mého mínění vůbec v ničem. Jsou mnohem horší. Proč to neříct nahlas? Jde o prachsprostou okupaci cizí země s kontraproduktivními výsledky pro českou bezpečnost a českou zahraniční politiku. Je to další „Vietnam“. Nabízí se taky další otázky – může být okupant cizí země válečným hrdinou? Proč je hrdinou? Jaký hrdinský čin v koho prospěch provedl?

 • Béda • 14. července 2014

  A další otázky. Je něco hrdinského na válce v Afghánistánu? Jestli ano, co to je? Co bude znamenat vynucený odchod okupačních armád z Afghánistánu po 13 letech války? Komu a čemu tato válka prospěla? Jaký prospěch z toho měl český lid? A co bude po odchodu okupantů? V ČR, v Afghánistánu? Bude tato kapitola zařazena mezi dějinné epizody s názvem „naše slavné prohry“?

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  Jakých spojenců ? To vůbec nechápu jak to myslíte , je jedno jestli tam jezdí s nadšenim nebo s odporem , jsou tam a podílej se na tom svinstvu tak to prostě je a když už tam jsou tak se chovaj jak hovada , tyhle vojáci to nejsou žádný blbci , všichni ví dobře o co jde a co dělaj .
  Jestli je jeden z deseti správňák tak co z toho ? To na situaci nic nemění . Oni žádnou úctu a slitování s druhýma nemají , vědomě se paktujou s USA vojákama sami dobře ví co to je za svoloč , oni se jim přizpůsobujou jinak by tam fungovat nemohly , plní každý dílčí úkoly co jim zadaj atd.
  Veškerý protiargumenty a plytký kecy okolo co maj zakrýt podstatu proč tam jsou , nemaj žádnou váhu když si člověk uvědomí že to dělaj dobrovolně , ze svý vůle , a moc dobře ví co to obnáší . Tady pro mě končí veškerá úcta a respekt k takovym lidem .
  Znova řikam to nejsou žádný hlupáci nebo naivní mladý kluci , jsou už to starší chlapy většinou a dost inteligetní .
  To jak to prezentujou média to je jako z debilního hollywodskýho válečnýho filmu pro blbečky .

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  Bédo k čemu to prospělo ? To můžu říct už teď , k rozpoutání globálního konfliktu , všechno spěje ke 3tí světový válce , Izrael zase začíná topit pod kotlem a zvyšuje agresivitu vůči Palestincum , Irák , Afgánistán to je pořád to samí , snaží se globální fašisti zatáhnout do války Irán , Rusko přes Ukrajinu a Irán , Sýrii kde maj ty vojáky ISIS velkej konflikt , válka kde má bojovat i celá Evropa , a takovym oni k jejim cílum vědomě dopomáhaj , islámisti vs Evropa a Rusko , Rusko vs Evropa , nebo Rusko a Čína vs USA , Evropa atd.
  On to řikal dobře po každý světový válce se svět změnil , teď má přijít další a dojít k další změně , která bude nejhorší .

 • Sio • 14. července 2014

  Článek asi chce říci, že:
  – existují větší tragédie, než smrt 5 vojáků – jistě.
  – opěvování těch vojáků jako hrdinů je neadekvátní – jistě.
  – a že jsme z toho překvapeni, média v šoku a my ostatní také – tak to pochybuji.
  1. Média nejsou v šoku a politici také ne. Jedni i druzí z toho mají svátek, mohou žvanit a zviditelňovat se do budoucna, levné kecy tečou proudem jako pivo v hospodách. Jeden trumfuje v blbosti druhého.
  2. „že sice posíláme vojáky do války, ale tu válku si představujeme… no jako Hurvínek válku a vůbec nám nedochází, co to obnáší mít armádu a používat ji.“
  Jací „my“? Kdo je tam poslal a kdo se diví?
  Je to všechno jen kšeft, úlitba USEU a buď za to něco dostáváme nebo, a to spíš, nám něco za to nechají a nevezmou.
  Chtěl bych vidět politika nebo novináře, co ty kecy bere vážně. Ty jsou určeny pro prosťáčky, což je asi tak 50% obyvatelstva ČR. Zase mohou strašit blbce terorismem.

 • Béda • 14. července 2014

  Sugar Ray,

  psal jsem o tom jinde. Jde o válku v zájmu soukromých nadnárodních korporací (V tomto případě plynařského konzorcia – viz heslo Transafghánský plynovod na Wikipedii s celou jeho chronologií) a zbrojařských firem, kde veškeré náklady a ztráty jsou socializovány a jdou povinně na úkor států a daňbových poplatníků zůčastněných zemí a zisky (pokud se cynicky vyjadřujeme ekonomickou terminologií vědouc že všechny války mají především „materiální“ základ) jsou privatizovány.

 • Béda • 14. července 2014

  Malé osobní zhodnocení po shlédnutí dalšího Stoneova dílu historie 20.století. Ve filmu je přístup Roosevelta k výsledkům 2.SV vysvětlován jako poučení USA z éry britského a francouzského imperialismu, kdy USA se prý rozhodli ustoupit od přežitého koloniálního systému a zavést demokratický systém a volné obchodní vztahy, které lépe vyhovují kapitalismu, předejdou další velké válce etc.. Moje mínění. Na současné zahraniční politice USA je vidět, že takovýto naivní výklad přístupu USA je nesmysl. Již v té době USA usilovaly o monopol jaderné zbraně s cílem diktátu. USA převzaly roli předešlých imperiálních velmocí as usurpovaly si vládu nad světem. podle mého soukromého mínění se v podstatšě pouze snažily diplomacií i silou nanutit ostatním jinou formu kolonialismu (osvojily si předešlý kolonialismus a v praxi jej transformovaly z přímé vojenské síly – tuto taky nevylučují – viz jejich války, okupace a četné vojenské základy na „humanizovaných“ územích) v podobě ekonomického diktátu). Nynější jejich zahraniční politika pak v mnohem navazuje na politiku Třetí říše – existuje celá řada společných vlastností.

 • Béda • 14. července 2014

  Podle zprávy na czech ruvr.ru RF identifikuje zločince, kteří stříleli na území RF, včetně trasy střel pomocí satelitů.

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  Tohle taky stojí za to vidět , nejkrásnější ženy jsou prý v Oděse . Kam teď bude hovado imperialistický jezdit ?
  Američan přijede na Ukrajinu a z katalogu si vybere ženu , domluví se rande a když to klapne tak se Ukrajinka stěhuje tam za tou duhou , kde krávy dojí kondenzovaný mlíko a pavouci pletou nylonový punčochy .
  Krásný ale zoufalý a nemajetný ženy z Ukrajiny , musí z nouze a v zoufalství asi v touze po něčem lepšim sáhnout po nějakym staršim opičákovi co by si jinak neškrtnul , já už to mjoudam fakt .

  https://www.youtube.com/watch?v=8wW7c58nMI4

  ještě tam je US veterán z války z Iráku myslim aby to nebylo už tak dost perverzní

 • Slobo • 14. července 2014

  Zase mohou ( napsal Sio )
  strašit blbce terorismem
  ~~~~~~~~~~~~~~~~ ͡๏̯͡๏
  http://www.akhbar-rooz.com/user/albums/a_0002/img_29210.jpg

 • ducatista • 14. července 2014

  Vojáky za hrdiny nepovažuju, ale toho musulmana, který se odpálil v davu lidí a vzal s sebou do ráje ke čtyřiceti pannám nevinný civilisty, už tuplem ne. Nejsem fanatik.

 • Sugar Ray • 14. července 2014

  „Všichni vojáci budou mimořádně povýšeni,“ uvedl Pavel a dodal, že vojenský pohřeb armáda nabídne i rodině Lieskovana.

  Armádní kolegové vypsali na pomoc rodinám padlých vojáků finanční sbírku.

 • Béda • 14. července 2014

  ducatista,

  toho tady asi nikdo nepovažuje za hrdinu, spíš za fanatika. Tento způsob odporu proti okupaci, ve kterém nějaký fanatik obětuje život se stal pro odpůrce „trvalé svobody a hostie vnesené demokracie“ typickým. Rozsévat zkázu a strach – v obyvatelích i v „humanitárních“ okupantech. Otázka je, jak k tomu přistupují místní lidé. To je klíčová věc. Podobný efekt mají „humanitární“ predátoři, žízení dálkově formou počítačové hry – převážná většina jejich obětí jsou místní civilisté. Ty taky rozsévají všude strach místních. Dokonce všudypřítomný strach. Zatímco teroristé se odpalují a obětují život zejména na frekventovaných místech kde je přítomna cizí okupační armáda anebo místní loutková režimní správa, před predátory se nemohou cítit bezpečně nikde. Ani ve svých domovech, ani na svatbě, ani při sběru dřeva. Otázka je, co z těchto dvou zel je místním – Afgháncům bližší, ne jak to hodnotí našinec po důkladném průplachu lžimédii.

 • Mudrc • 14. července 2014

  mirror napsal
  Člověče, není vám to trapné? Kompromitujete všechny na OM.

  Holandsko,Kanada,Francie a další jistě „demokratické“ státy svoje vojáky z Afganistánu již dávno stáhli a nenechali je tam zdechnout za zájmy USA!!!
  Za smrt těchto vojáků mohou naši politici – řiťolezci USA!!! V Afganistánu se dnes tak akorát bojuje za zájmy a špinavé prachy mezinárodní narkomafie, protože se zde produkuje cca 90% světové spotřeby heroinu! O nic jiného nejde.A to jsem v komentáři ještě hodně mírný.

 • ducatista • 14. července 2014

  Bédo, reagoval jsem na část příspěvku fajta, kde nazývá toho Afghánce odvážným bojovníkem – „tak kdo tady žehrá nad ztrátou propůjčených legionářů, které dostal jeden prostý cyklista s odvahou bránit svou zem , svou víru, svůj způsob života…“
  Vrah pro mě zůstane vrahem, lhostejno zda nosí výložky US Army nebo turban s plnovousem. Samozřejmě, okupace Afghánistánu musí skončit, Západ nejmenší právo vměšovat se do vnitřních záležitostí země a určovat pravidla hry.

 • ducatista • 14. července 2014

  „Hrdinové“ z praporu Donbas, co víc dodat, je to prostě k zblití…

 • Béda • 14. července 2014

  ducatista,
  víte, pro mně ti alianční vojáci v Afghánistánu nejsou žádní hrdinové – v žádném ohledu. Dle mého názoru v té zemi reprezentují své osobní zájmy. Když Zeman anebo jiný politik mluví o tom, že tam reprezentují ČR, tak to chápu že reprezentují politickou „verchušku“. Mně při té „misi“ rozhodně nereprezentují, nezastupují. A byl bych velice zvědav, kdyby tady byla skutečná demokracie – vláda lidu a papaláši by se zeptali lidu, jestli souhlasí s touto válkou, jestli s tím chtějí být spojováni, jestli si myslí, že tam ti vojáci zastupují je a národní zájmy ČR, jaký by byl výsledek. To je první věc.
  Druhá věc která mě hrozně štve je ten nepoměr v přístupu k obětem. Z vbojáků se dělají hrdinové, smrt jednoho, čtyř anebo devíti vojáků se považuje div ne za národní tragédii. Moje otázka je: kolik obětí z řad Afghánců (mudžáhedínů, ale i běžných obyvatel – dětí, žen, starců…) v očích takovýchto hodnotitelů vyrovná smrt jednoho cizího vojáka? Cizích okupantů samozřejmě v tomto konfliktu umírá ve srovnání s místní populací nepoměrně méně, cizí vojáci zde nemají své rodiny, civilní infrastrukturu, svá města…
  Podle mně všechny obeti, i oběti mudžáhedínů jdou za iniciátory války.

 • Béda • 14. července 2014

  A podobně je to i v případě Iráku, Libye, Sýrie, Ukrajiny.

 • ducatista • 14. července 2014

  Bédo, to jste napsal přesně – většinou reprezentují své osobní zájmy. Jsou tam pro peníze, drtivá většina dobrovolníci, alespoň v minulosti to tak bylo a kluci si tam jeli vydělat slušné peníze. Žoldáci, jejichž řemeslem je boj, pro mě také nejsou hrdinové. Hrdinou je pro mě třeba dobrovolný hasič, který vytáhne lidi z hořícího domu nebo záchranář, který skočí pod splav pro děcko. Ad nesouměřitelnost obětí – také dávám za pravdu, zpráva o omylem vystřílené rodině se u nás nedostane ani na titulku, kdežto ztráta aliančních vojáků je vždycky jednou z hlavních zpráv. Ono je stejně zvláštní, že nikdy se kolem ztrát našich vojáků nedělalo takové haló, až teď. Že by určitá póza v době konfliktu na UA?

 • mirror • 14. července 2014

  Pánové, vidím, že se necháte poštvat jeden proti druhému. Mezi vojáky nebudou idioti, kteří touží položit život v Afgánistánu za blbé Zemanovy řeči. Vojáci hledají v armádě práci. Signifikantní by pro vás mělo být, že si za vlastní peníze kupují balistickou ochranu (vesty), aby s co možná nejpravděpodobněji přežili. Procedura nákupu nových vest není výhodná pro vojáka, ale pro kšeftmana, aby vydělal. Zástupci vojenské správy v podnicích za totáče by něco podobného nedovolili. Tehdy na rozdíl od dneška platily mnohem lidštější hodnoty. Zase volte ty, kteří předstírají, že budou hrát v Evropě první ligu.

 • Sio • 15. července 2014

  mirror napsal

  Pánové, vidím, že se necháte poštvat jeden proti druhému. Mezi vojáky nebudou idioti, kteří touží položit život v Afgánistánu za blbé Zemanovy řeči. Vojáci hledají v armádě práci. Signifikantní by pro vás mělo být, že si za vlastní peníze kupují balistickou ochranu (vesty), aby s co možná nejpravděpodobněji přežili. Procedura nákupu nových vest není výhodná pro vojáka, ale pro kšeftmana, aby vydělal. Zástupci vojenské správy v podnicích za totáče by něco podobného nedovolili. Tehdy na rozdíl od dneška platily mnohem lidštější hodnoty. Zase volte ty, kteří předstírají, že budou hrát v Evropě první ligu.

  Opět za to může Zeman. Kolego, začínáte být směšný, protože vidíte jedinou příčinu všech problémů. A ještě tu mluvíte o štvaní.
  Další nepřátelé, které je podle vás nutno nenávoidět jsou ČSSD. Tak ačkoli té partě vůbec nefandím, tak pokud tento militanní přístup ke zbytku levice mají komunisti a přitom zcela pomíjejí pravici tak, jako vy, asi mi také nestojí za hlas. Takže na další volby se nejspíše vybodnu. Na jedné straně hajzlíci, na druhé pošuci, kteří hajzlíkům svou hloupostí nahrávají.
  Měli jsme tu trojkolku 1, což bylo velmi špatné, teď tu máme trojkolku 2, která je asi jen o málo lepší, těžko hodnotit. Komunistickou hegemonii tu asi nebudeme už mít nikdy, probuďte se do reality. Ostatně, mnozí z těch trojkolek vychovala právě předchozí komunistická hegemonie, takže soudruzi někde udělali také chybu.