Reakce ruského velvyslanectví na publikaci časopisu Týden

Všimli jsme si publikace zveřejněné v 19. čísle týdeníku Týden z roku 2017, s názvem Zdivočelá rudá jízda Českem. Její autor bezdůkazně obviňuje sovětské vojáky ze zločinů údajně jimi spáchaných na jaře 1945 v Československu. Článek je připravený podle nejlepších propagandistických tradic samotného Goebbelse, který by mohl závidět zručnosti autora, manipulujícího jednotlivými fakty, vytrženými z kontextu. Záměr je zřejmý: Vyvolat emocionální reakci čtenářů a vnutit jim pochybný závěr, že prý s příchodem Rudé armády jeden totalitní režim vystřídal jiný.

V této souvislosti by stálo za to připomenout tomuto českému vydání, za jakých okolností se sovětská armáda ocitla v Československu na jaře 1945. Na jejich bedrech spočívala historická mise osvobození Evropy od „hnědého moru“. Výjimkou nebylo ani Československo, které se stalo jednou z prvních obětí Třetí říše.

Obvinění obsažená v článku, ač zní jakkoli bezdůkazně, jsou hrozná a vyžadují nezaujatá hodnocení historiků, včetně toho, zda se vůbec staly, a pokud ano, tak v jakém rozsahu. Ale není třeba zapomínat, že se podobné zločiny v Rudé armádě tvrdě potíraly a tresty za ně byly velmi kruté, odpovídající podmínkám vojenské doby. O tom se autor článku, zdá se, vědomě rozhodl nezmínit.

A pak je tady něco, co je historickým faktem, tedy, že již koncem roku 1945 sovětská vojska opustila území Československa. Zároveň však, nehledě na to, že naše země byla tehdy ještě postižena válečnou destrukcí, byla obrovská neúroda a lidé trpěli hladem, SSSR pokračoval v dodávkách obilí a potravin do Československa. Tohle je také nepopiratelná skutečnost.

Bohužel, svědků těch hrozných událostí, kteří by nám o nich mohli říci pravdu, zůstává stále méně. Zřejmě s tím počítají autoři podobných špinavých pokusů očernit v očích veřejnosti historickou úlohu Rudé armády, která přinesla mír národům Evropy.

Doufáme, že komentář Velvyslanectví pomůže redakci časopisu Týden učinit patřičné závěry.

Zdroj: https://www.facebook.com/AmbRusCZ/posts/1782044172016288

Místo komentáře:

Přejít do diskuze k článku 41 komentářů