Rekordní přebytek státního rozpočtu stoupl na 43,6 miliardy

Přebytek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 43,6 miliardy korun z únorových 27,7 miliardy korun. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí. Je to nejlepší výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí od roku 1993. Loni v březnu byl přebytek rozpočtu 19,9 miliardy korun.

Rozpočet na konci března byl lepší, než analytici očekávali. Rychleji rostou příjmy státní pokladny, hlavně ty z daní. Naopak výdaje jsou takové, jaké si stát naplánoval.

V řeči čísel tedy státní příjmy vzrostly na 342 miliard korun, stát naproti tomu utratil k poslednímu březnu letošního roku necelých 299 miliard korun.

Co se týče výdajů, jednoznačně nejvíc peněz jde na ministerstvo práce a sociálních věcí, a to hlavně na sociální dávky. Tady státní rozpočet počítá s částkou 544 miliard korun.

Druhou nejnákladnější rozpočtovou kapitolou je Všeobecná pokladní správa, která třeba zahrnuje platby státu na zdravotní pojištění za nevýdělečně činné skupiny obyvatelstva. Dalších 142 miliard odčerpá ministerstvo školství. Naopak nejméně peněz, téměř 60 milionů korun, vyhradil stát Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
5. 4. 2016 9:10

a k čemu tahle informace o virtuálním sčotu prostému lidu bude, chleba jim to nezlevní, zdraví nevrátí a svět neopraví. ..)

PPK
PPK
5. 4. 2016 12:22

fajt napsal a k čemu tahle informace o virtuálním sčotu prostému lidu bude, chleba jim to nezlevní, zdraví nevrátí a svět neopraví. ..) Inu, ta informace, jež tímto vešla v obecnou a nezvratnou známost, totiž je a nadále už definitivně bude – DŮKAZEM toho, že už si snad konečně každý uvědomí (ať chce nebo nechce – včetně pana fajta), že stát z hlediska jeho ekonomiky lze řídit naprosto stejně jako firmu. Dokonce i řídit velmi dobře tehdy, pokud to někdo umí (btw taky Baťa to řízení uměl). Ovšem ale rovněž, pokud on sám sobě nic nekrade jak modrá straka a… Číst vice »

Irena
5. 4. 2016 12:29

PPK napsal
A když neměli? Např. já, když jsem se ženil, pořídil jsem si na novomanželskou půjčku mahagonový obývák i s válendami za 4500.-Kčs, což bylo tři a půl platu. A za rok byl můj – a bez dluhů.

A víte, kdy nebylo možné si pořídit novomanželskou půjčku? Někdy v roce 1969, než se to po tehdejším „skákání na Václaváku“ zase dalo trochu do kupy.
Tenkrát tu novomanželskou půjčku stačili na nějakou dobu demokraticky stopnout.

PPK
PPK
5. 4. 2016 12:41

Irena napsal
A víte, kdy nebylo možné si pořídit novomanželskou půjčku? Někdy v roce 1969, než se to po tehdejším „skákání na Václaváku“ zase dalo trochu do kupy.
Tenkrát tu novomanželskou půjčku stačili na nějakou dobu demokraticky stopnout.

Vida, to už si nepamatuji, ženil jsem se o pár let dříve. Je to už dávno ..

Irena
5. 4. 2016 12:50

No, ono to přímo potrefilo mé příbuzné, kteří se tenkrát právě vzali a teď mi poreferovali :-)

fajt
5. 4. 2016 13:17

PPK napsal
PPK

trochu jste mne zklamal, kde já tady píši, že současný kapitalismus je lepší minulého socrealismu – asi jste to trochu nepojmul, jenom jsem glosoval k čemu dneska je plebsu jakási kapitalistická statistika ( která nedbá žádných zákonitostí a fixluje v podstatě ve všem ) a jak moc jim tyto „údaje“ budou potřebné k praktickému životu. ..)

idiotronic
5. 4. 2016 13:38

Pro poskytnutí novomanželské půjčky bylo nutno překročit dolní mez příjmu,které nedosahovali například manželské dvojice konstruktérů středoškoláků -na to mne včas upozornila známá úřednice ze Spořitelny .(Ale ti se v TV seriálech nevyskytovali). Já jsem například nízký plat vyřešil druhým pracovním poměrem, protože v kolektivní úkolové mzdě se běžně přerozdělovaly peníze , vydělané v osmé dělnické platové třídě mezi ostatní pracovníky. Tím ,,osmičkáři“ ztratili interes vydělat násobně víc, než odpovídalo jejich platu a například opravy ultrazvukových praček v profi verzi, navzdory neuvěřitelné možnosti vydělat denní mzdu za dvouhodinovou pracovní činnost. A tak jsem měl za druhý pracovní poměr víc peněz, než… Číst vice »

aram
aram
5. 4. 2016 13:55

PPK napsal A když neměli? Např. já, když jsem se ženil, pořídil jsem si na novomanželskou půjčku mahagonový obývák i s válendami za 4500.-Kčs, což bylo tři a půl platu. A za rok byl můj – a bez dluhů. No a my jsme za vklad 4800 vklad + 2 roky práce po práci + státní půjčka bydleli v družstevním bytě, který je i na dnešní poměry stále odpovídající těm ,které dnes staví developeři za 2,5/3,5 mega 2+1/3+1 a prakticky celý život bez dluhů. Skoro se to stydím napsat, když si pomyslím co dnešní mladí podstupují, aby se zmotali na vlastní… Číst vice »

aram
aram
5. 4. 2016 14:01

Dnes jsem zaslechla zprávu, že se připravují dotace státu do malých začínajících zemědělských podniků pro mladší 41 let s podnikem ne starším než 2 roky. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že to nedělají zase tak úplně špatně. To pro ty, kteří budou dštít oheň a síru na současnou vládu a ne že by nebylo co zlepšovat, ale bylo by dobře občas se ohlédnout zpět.

Sio
Sio
5. 4. 2016 17:14

idiotronic napsal Pro poskytnutí novomanželské půjčky bylo nutno překročit dolní mez příjmu,které nedosahovali například manželské dvojice konstruktérů středoškoláků -na to mne včasupozornila známá úřednice ze Spořitelny .(Ale ti se v TV seriálech nevyskytovali). Já jsem například nízký plat vyřešil druhým pracovním poměrem, protože v kolektivní úkolové mzdě se běžně přerozdělovaly peníze , vydělané v osmé dělnické platové třídě mezi ostatní pracovníky. Tím ,,osmičkáři“ ztratili interes vydělat násobně víc, než odpovídalo jejich platu a například opravy ultrazvukových praček v profi verzi, navzdory neuvěřitelné možnosti vydělat denní mzdu za dvouhodinovou pracovní činnost. A tak jsem měl za druhý pracovní poměr víc peněz,… Číst vice »

Sio
Sio
5. 4. 2016 17:16

aram napsal
No a my jsme za vklad 4800 vklad + 2 roky práce po práci + státní půjčka bydleli v družstevním bytě, který je i na dnešní poměry stále odpovídající těm ,které dnes staví developeři za 2,5/3,5mega 2+1/3+1 a prakticky celý život bez dluhů.
Skoro se to stydím napsat, když si pomyslím co dnešní mladí podstupují, aby se zmotali na vlastní bydlení.

To jste ještě ze socíku zažil ty lepší časy …

aram
aram
5. 4. 2016 19:17

Sio napsal
To jste ještě ze socíku zažil ty lepší časy …

Cito

Myslíte, že roky 1969-1972 byly ty lepší? :-)

K. J.
K. J.
5. 4. 2016 20:52

Baví se dva čápi: Ty vole, teď aby ses bál postavit si hnízdo!

Dolmen
Dolmen
6. 4. 2016 11:46

Spíše než kapitalistické fixlování s čísly, které pro prostého člověka má vypovídací hodnotu = 0 a může posloužit leda jako střelivo pro vládní samochválu, mě zaujala zmínka o tom, že tenhle stát dosti bohatě dotuje tým poskoků s krycím názvem RRTV, jehož jediným účelem je krýt lumpárny mediálních banditů, kteří si tím nejsofistikovanějším způsobem pro sebe zprivatizovali ČT…, prý veřejnoprávní.

Sio
Sio
6. 4. 2016 14:53

aram napsal
Myslíte, že roky 1969-1972 byly ty lepší?

Nevím, ale byt se v osmdesátých za takové penízky už sehnat nedal. Já musel stavět, byty v mém městě nebyly žádné.

Irena
6. 4. 2016 15:17

Sio napsal
Nevím, ale byt se v osmdesátých za takové penízky už sehnat nedal. Já musel stavět, byty v mém městě nebyly žádné.

U nás ve městě byty ještě v devadesátých lidem přidělovali a mladým dávali nenávratné půjčky, za které si mohli postavit i zařídit celý dům.

Irena
6. 4. 2016 15:40

Это было бы логично, но не тут-то было! Мы ведь имеем дело с Украиной, а киевский режим всегда найдет способ организовать «зраду» даже там, где её можно было избежать.

Источник: http://politikus.ru/articles/73726-pyatiminutka-zdravogo-smysla-o-referendume-v-gollandii.html
Politikus.ru

Sio
Sio
6. 4. 2016 17:04

Irena napsal U nás ve městě byty ještě v devadesátých lidem přidělovali a mladým dávali nenávratné půjčky, za které si mohli postavit i zařídit celý dům. Dostal jsem nenávratnou půjčku 35000 za příslib, že vydržím 10 let v podniku. Později, to už jsem měl postaveno, nabízeli za určitých podmínek 150000, to už bylo lepší. Dům se tenkrát pod 300000 už postavit nedal, možná nějaký mini-domek. A ty dva roky každodenní dřiny na stavbě, bez sobot a nedělí a bez dovolené bych také nikomu nepřál. Kdyby ty byty byly u nás v nabídce, neváhal bych ani sekundu. Ono asi záleželo jak… Číst vice »

Irena
6. 4. 2016 17:28

Sio, z toho si nic nedělejte. Mě socialismus minul docela, já už všechno pořizovala za těžce tržní ceny.