Restart silného sociálního dialogu byl kvůli negativnímu postoji EK odložen

Na vrcholném summitu k sociálnímu dialogu v březnu 2015 byla předsedou Evropské komise (EK) Jean-Claudem Junckerem vyvolaná iniciativa směřující k obnovení a posílení sociálního dialogu, který byl v krizovém období škrtacích politik značně utlumen. Sociální partneři začali pracovat na společném stanovisku, které by vytvořilo rámec nového sociálního dialogu. Výsledkem spojeného úsilí je Prohlášení ke startu nového silného sociálního dialogu, které se neobešlo bez kompromisů.

Týkaly se zejména vnitrostátních rad pro konkurenceschopnost (national competitiveness boards), u nichž panuje obava, že budou vstupovat do tripartitního vyjednávání například o mzdách a agendy pro zlepšení právních předpisů (Better Regulation Agenda). Jde o iniciativu EK, která má za úkol revidovat a zkvalitňovat regulaci, což se většinou překládá jako škrtat a může se týkat i regulací, které si dohodly odbory se zaměstnavateli. Závěrečný kompromis ponechal v Prohlášení rady pro konkurenceschopnost, s nimiž ostře nesouhlasí především španělské a francouzské odbory, formulaci, která odmítá jejich zapojení do vyjednávání o mzdách. Z Prohlášení zmizela rovněž zmínka o agendě pro zlepšení právních předpisů, což Evropská odborová konfederace považuje za úspěch.

Na zasedání Výboru pro sociální dialog 17. března se čekalo, jak se EK k tomuto Prohlášení vyjádří. K překvapení obou sociálních partnerů se zástupce EK postavil k dosaženému výsledku velmi chladně. Vyjádření Michela Servoze, generálního ředitele útvaru Zaměstnanosti, sociálních věcí a sociálního začleňování EK, si místy protiřečilo –  jednou vadila pouze forma, pak i některé body (financování sociálního dialogu, konzultace pracovních programů), místy bylo zjevně vyhýbavé. Co ale vadilo zástupcům odborům a zaměstnavatelům nejvíc, bylo zříkání se účasti na procesu, který EK sama vyvolala a jehož se účastnila. Projednání tohoto bodu bylo kvůli tomu přerušeno.

Úplné fiasko bylo oddáleno dohodou mezi zástupci tripartity, v níž Michel Servoz přislíbil, že EK bude sociální partnery informovat o problematických pasážích Prohlášení před nebo na summitu tripartity 16. března 2016 a poté do 3 týdnů vypracuje konsenzuální znění, na kterém se shodnou odbory, zaměstnavatelé, EK a Evropská rada tak, aby nový a silný sociální dialog mohl být zahájen a nést ovoce.
Míra společného zájmu odborů a zaměstnavatelů spolupracovat na řešení nových výzev, jako jsou digitalizace ekonomiky a integrace uprchlíků, byla velká. Následující měsíc ukáže, jak moc EK počítá se sociálními partnery při budování sociální Evropy.
Zdroj: Esondy
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments