Retro: Absurdistán

19. listopadu 2009

Včera večer běžel na ČT 2 krátký pořad ze série Ta naše povaha česká nazvaný Absurdistán, dvacet let poté.

Je polistopadová politika doménou gentlemanů?

Aktéry pořadu byli oslovení prostí občané i novináři. Všichni si bez rozdílu přizvukovali, že není, v čemž jistě měli více či méně pravdu. Východisko viděli v kroku nejít k volbám vůbec a čekat, až se objeví jedinci nebo hnutí nová a důvěryhodnější. Je to rozumné? Žijeme přece nyní a celkem pochopitelně si přejeme najít nejlepší řešení co nejdříve, nehledě k možnosti, jaké škody by ti zatracovaní politici zatím napáchali.

Realita nabízí tři východiska:

  • Přesvědčit osobnosti, jimž důvěřujeme, aby šly do politiky. Potíž je v tom, že kdyby to ti lidé chtěli udělat, nejspíš by už v politice dávno byli.
  • Jít do politiky sami. Zde do jisté míry platí totéž, co v předchozím bodě, ledaže by šlo o jedince, který teprve nyní dosáhl potřebný věk a objevil v sobě politické vlohy dosud netušené.
  • Vzít zavděk lidmi, kteří již v politice jsou.

Protože první dvě možnosti nepřipadají příliš v úvahu, zbývá třetí. Hřebík na hlavičku (i když zřejmě nevědomky) udeřil pan Martin Komárek, když povšechně hovořil o reprezentantech, kteří se voličům nelíbí, čímž zjevně myslel osobní image dotyčných. My ale nejdeme volit pana AB, protože je fešák, pana CD, protože má krásně ušité sako a pana EF, protože se dovede hezky usmívat! Kdyby tomu tak bylo, mohly by si politické strany najmout manekýny a modelky a z voleb udělat soutěž o nejkrásnějšího Čecha. My přece jdeme volit program, o kterém si myslíme, že nám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud bude strana hovořit o prosperitě a mladé mamince sebere polovinu mateřského příspěvku, nejspíš jí volit nepůjde. Totéž pravděpodobně udělá osmdesátiletý důchodce, který se dozví, že má vzít osud do vlastních rukou a naopak nemá čekat na pomoc státu. Začínající vysokoškolák se asi také nerozeběhne ke konkrétní volební urně se zjištěním, že bude od příštího roku platit mnohatisícové školné. Aby však tito lidé mohli udělat potřebné rozhodnutí, musí si program té které strany přečíst – alespoň ve zhuštěné podobě. Před volbami bude těchto tiskovin dost. Všichni nechť si zároveň vzpomenou, zda slibující stranu už znají a ověří si, zda v minulosti již něco splnila. Zda její sliby byly jedna strana mince a skutečný dopad její vlády druhá.

Když těchto několik poměrně jednoduchých úkonů udělají a vyvodí z nich praktický závěr, pak bude úplně jedno, že kandidát GH je tlustý, IJ se potí a KL nosí nevkusné tričko.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
29. 11. 2016 3:44

Co vám volič promine? Tak například před asi deseti léty sliboval kandidát na primátora, že umožní spojení tramvlakem z Plzně do Dobřan. V místním tisku se psalo o konzultacích s ,,experty ze Škodovky“ a o přednostech myšlenky. Myšlenka funguje v řadě měst Evropy, bude tedy živá i v Plzni. Nakonec se ukázalo, že šlo o lež. Věc byla technicky nemožná. Elektricky to není problém, ale jediné město,kde by vám něco podobného mohli slíbit, je Ostrava. Ostatní města mají sice stejný rozchod kol (1435 mm), ale mají odlišný profil, takže by tramvaj na železniční výhybce vypadla. Každý ,,expert“ by samozřejmě tohle… Číst vice »

Béda
29. 11. 2016 4:43

Taktéž výborné postřehy, ovšem ta praxe. Volby jsou právě o bilboardech s úsměvy a vyretušovanými obrázky politiků, bezobsažnými „údernými“ slogany, frázemi a reklamním politickým telemarketingem. Volby jsou taktéž jedinými dny v buržoazní „demokracii“ (pak následují stovky dalších kdy volič pro politiky a vládnoucí ekonomickou „elitu“ prakticky nic neznamená) kdy je volič pro politiky důležitý. Nezastupitelnou roli v oblbování voličů před volbami mají právě „modelky“ z řad mediálně známých osobností. Proto si politické prostitutky (strany) najímají hudebníky a kejklíře z řad umělecké kavárny aby voliče „Mádlovali“ a přesvědčili „Bábu s dědkem“ a školáky aby hodili hlas do volební urny těm, co… Číst vice »

Aleš
Aleš
30. 11. 2016 12:00

http://zpravy.tiscali.cz/jakub-cech-neresme-zemana-a-babise-ale-problemy-ktere-lidi-vedou-k-tomu-ze-je-voli-289557?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Zdali pak upřímný mladík Jakub Čech to myslí upřímně při potírání příčin nástupu Babiše. Má možnost. Prostějovští zastupitelé zdražují vodné a stočné. Jakub Čech mlčí…