Retro: Americká finanční krize

30. března 2008

Americká finanční krize je nám většinou našich ekonomů prezentována jako důsledek málo odpovědné politiky některých investičních bank na úzkém segmentu tzv. sub-prime hypoték. Její příčinou je údajně poskytování hypotéčních úvěrů, jejichž výše převyšovala reálnou hodnotu nemovitostí, na něž byly tyto hypotéky poskytnuty. S takto vzniklými hypotéčními listy se pak dále obchodovalo, navíc byly spojeny s jinými cennými papíry do tzv. derivátů, a obchodníci, kteří s nimi dále obchodovali, prý nedovedli odhadnout velikost rizika nesplácení sub-prime hypoték.Podle mého názoru to nemusí být primární příčinou krize. Pokud si uvědomíme, že ve Spojených státech dlouhodobě vládnou neokonzervativci, kteří svou ekonomickou politiku opírají o snižování daní, zvyšování výdajů na zbrojení a pumpování peněz do ekonomiky, nedivme se, že důsledkem takové politiky je trvalý deficit státního rozpočtu, deficit obchodní bilance a slábnoucí dolar. Dalším logickým a málo známým následkem takové politiky je, že zahraniční držitelé astronomických sedmi bilionů dolarů za tyto své prostředky skupují podíly v amerických společnostech. A tak se stalo, že Saúdové, Číňani, Rusové a další investoři jsou podstatnými vlastníky velkých amerických společností.

Při svých úvahách nezapomeňme na to, že FED je v podstatě soukromý bankovní kartel, ovládaný šesti vlivnými bankéřskými rodinami. Pro ilustraci – banka JPMorgan Chase, která převzala za masivní podpory FEDu Bear Stearns, má více než poloviční podíl na onom podivném, monstrózním a krachujícím trhu s tzv. deriváty. Navíc má na 1 dolar čistého jmění více než 4 dolary v těchto „losech“ zvaných deriváty. A jako náhodou je přes své majitele propojena na soukromý bankovní kartel, který před 2. světovou válkou získal podvodným způsobem v USA monopol na penězokazectví, jménem FED. Bear Stearns a další čtyři velké investiční americké banky byly prý navíc několik týdnů před krachem prodány východoasijským investorům.

Vidíme v přímém přenosu, jak FED porušuje všechna vlastní pravidla, pumpuje stamiliardy dolarů do americké ekonomiky a potápí dolar bezprecedentním způsobem jen proto, aby zabránil šíření krize, které by mohlo zasáhnout i členy tohoto bankovního kartelu. Tomuto cíli jsou obětovány úspory, budoucí penze a ekonomický rozvoj amerických občanů. Ovšem ani my v Evropě nejsme uchráněni, finanční svět je propojen netušenými vazbami a americká finanční krize se s velkou pravděpodobností starému kontinentu nevyhne, i když se nás o tom mnozí naši ekonomičtí experti snaží ujistit.

To, že krize vypukla na trhu s hypotékami, není podstatné, za trochu jiné konstelace mohla vypuknout v jiném segmentu finančního trhu. Přiznejme si konečně skutečný stav věcí. G. W. Bush a jeho neocons ve vládě, FEDu a dalších institucích přivedli USA do krize, která je svou intenzitou srovnatelná s tou argentinskou, svým rozsahem ji však tisícinásobně překonává a hrozí kolapsem celosvětové ekonomiky.

Zjednodušeně řečeno – pokud se panovník rozhodne si na válku půjčit u jedněch svých nepřátel, aby porazil jiné nepřátele a nepovede se mu získat tu kořist, kterou očekával, dostane se do velkého maléru. A malér je ještě větší, když mu jeho věřitelé skoupí jeho doly na stříbro, banky, manufaktury, přístavy, krámy, hostince apod. A z maléru se stane katastrofa, když přitom válčení ten hlupák snížil daně svým poddaným. Pak už jenom věřitelům stačí mu přestat půjčovat.

Další informace (anglicky)

19
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
19 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Autoři komentářů
DanaBetyfajtnikdopeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Alena
Člen
Alena

velmi trefně popsáno. Nejen americké hospodářství, ale i americký dolar jako nositel světové měny má namále
http://www.nwoo.org/2015/06/24/ron-paul-varuje-ze-zabrani-ruskych-aktiv-uspisi-upadek-dolaru/

Irena
Člen
hudryper
Člen
hudryper

Źe je dolar na nejlepší cestě k obrovskému znehodnocení,o tom nepanuje nejistota,není to otázkou jestli,nýbrž kdy ? Nesouhlasím tak zcela s tvrzeními autora (nikoliv překladatele Stana),jsem si skoro jistý,že i finanční krize v jeho jednotlivých etapách v podstatě probíhá podle plánu. Autoři mají jedinou starost,aby ukočírovali rychlost tohoto procesu a aby gradoval tehdy,kdy oni to chtějí. A tady cítím,že mají největší starosti,protože nemají vliv na spojenou akci Ruska a Číny – na dedolarizaci. Tempo pádu dolaru neurčuje FED,ani City v Londýně,nýbrž čínští finančníci, odpovědní svými kroky čínské vládě v koordinaci s s Moskvou.Proto takový zběsilý tlak na válku v Evropě,když… Číst vice »

Dana
Člen
Dana

To bylo vecneho haraseni, jak jsou arabove utiskovani, americti imperialiste jim nici domovy, zvlaste Palestinci byli diskriminovani, a tak se organisovaly pomoce jako lode s aktivisty „Osvobozte Gazu“, hazely se miliardy do cerne diry africkych zemi humanitarnimi pomocemi – to uz bezi 30 let…. Takze se nesmite divit, ze se tito bezenci z tretiho sveta cpou do naruce socialnich multikulturalistu. Vezmete si priklad z Ameriky, ta se snazi ochranit sve hranice daleko lepe, nez Evropska Unie. Uz zacli lode paseraku ve Stredozemnim mori potapet ? Znehodnoceny dolar by pomohl splacet obrovske statni pujcky USA, protoze pak pet miliard bude bude… Číst vice »

Sio
Člen
Sio

Jak vidno, Dana asi moc úspory nemá, spíše dluhy, a tak se těší na inflaci. Jako všichni dlužníci.

orinoko
Člen
orinoko
abx
Člen
abx

vsimnite si ten datum: ________________ Hádajte, kde bude nový Majdan? Vrabce čvirikajú, že v Arménsku Jerevan 19. februára 2015 (HSP/Foto:TASR/HSP-Sergei Chuzavkov) Prečo si niektorí analytici a politológovia myslia, že ďalší Majdan vybuchne práve v Arménsku? Poukazujú na podozrivé aktivity najvyšších predstaviteľov americkej administrácie. Hlavne spomínajú najnovší výlet Viktórie Nulandovej „na juh“… Zástupkyňa ministra zahraničných vecí USA Viktória Nulandová sa vybrala na krátky výlet a navštívila niekoľko exotických pre Američanov krajín – bývalé republiky ZSSR – Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko. Najprv, 16. februára, sa zastavila v Baku, ďalší deň strávila v Tbilisi a včera si obdivovala krásy hlavného mesta Arménska… Predovšetkým… Číst vice »

peter.
Člen
petr
Člen
petr
Sio
Člen
Sio

orinoko napsal

Arménie. Je to pořád dokola. Ale tady se s tím moc nepářou.

http://video.aktualne.cz/armenska-policie-tvrde-zasahla-proti-demonstrantum/r~94e2ab3019ac11e5ae1b002590604f2e/

Patrně se jejich elity na Ukrajině poučily, vidí, jak dopadl Janukovič. Snaží se je rozehnat dříve, než dorazí agresivní jádro ze západu, aktivizují se potenciální fašisté nejspíše dobře vycvičení a objeví se ostřelovači. Mají recht. Docela bych se nedivil, kdyby celou situaci vyhodnotili tak, že se připojí zpátky k Rusku. Tedy pokud by o ně stálo, počítám, že spíše ne. Ale nějaká forma ochrany by se jistě našla.

aram
Člen
aram

Arménie je od konce roku 2014 členem Euroasijské ekonomické unie. Sice nevím, co to v tomto případě znamená vzhledem k možnosti ochrany, ale jedná se rozhodně útok na jedno z členů.

nikdo
Člen
nikdo

Váleční reportéři budou mít těžší život, ale zato o to lehčí smrt
New Pentagon manual declares journalists can be enemy combatants
http://www.washingtontimes.com/news/2015/jun/21/military-manual-declares-war-on-spies-propagandist/

Dana
Člen
Dana

Nu Sio, proc hromadit penize, ne ? Uz jsem psala, ze v dobe krise budeme moci vlastnit ve meste domaci zvirectvo. Nam staci jedna ovce na spasani travniku a koza na strihani keru. Par slepic na vajicka taky uneseme.. A kukurice zde roste prirodne. Zde v horach zije mnoho krestanskych skupinek, co nejsou vubec na moderni civilisaci zavisle, jmenovite Amish, u nas vice Mennonitu. Naprosto v pohode. Nepouzivaji ani elektrinu, jejich prirodni zemedelske a hygienicke vyrobky jsou vyborne. .Ovci se od nich naucim strihat a delat vlnu, hackovat jeste umim. . ——- O Armenii je treba podotknout, ze jejich elektrickou… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Inu Danuško, pročpak jste k nám tedy už dávno neposlali tu organizátorku „demokratických převratů“ paní Nulandovou? U nás cena elektřiny od sametu už dávno vylétla až do oblak. Takže Nuland : Nástup!

Bety
Člen
Bety

Vlastně pardon, omlouvám se, vždyť vy už jste to zkusili – pamatuješ? Ty červené karty, házení vajec atd.

Dana
Člen
Dana

Jiste, hazeni vajec na presidenta bylo zpunktovane americkymi agenty. . Hlavne, ze se cesky narod nedal a tyto praktiky imperialistu odhalil a semknuty ve vlasteneckem siku zaskodniky zahnal.