Retro: Čína obviňuje USA z internetové války proti Íránu

31. ledna 2010

Spojené státy použily metody „internetové války“ k podněcování nepokojů v průběhu loňských voleb v Íránu, napsal tiskový orgán Čínské komunistické strany v reakci na výroky americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové o svobodě internetu z minulého týdne. Redakční komentář čínského listu People’s Daily obvinil USA z toho, že vytvořily „hackerskou brigádu“ a využívají sociální sítě jako je Twitter k rozšiřování fám a vytváření problémů.

„Za tím, co Amerika nazývá svobodou slova, se skrývá sledování vlastních zištných cílů. Jak nepokoje po íránských volbách propukly?“ ptá se čínský list. „Tak, že internetová bitva rozpoutaná USA na YouTube a Twitteru roznášela po Íránu šuškandu, rozeštvávala a přiživovala neshody mezi stoupenci konzervativního křídla a reformistů.“ Washington přiznal, že v čase nepokojů požádal Twitter využívaný íránskými protivládními demonstranty, aby žádným způsobem neomezoval svůj provoz. Redaktor čínského listu si klade rétorickou otázku, zda by využívání internetu k veřejné propagaci teroristických aktivit bylo možné v USA. „Obáváme se,“ dodává, „že z pohledu amerických politiků jsou pouze informace kontrolované Američany považovány za svobodné, pouze Amerikou schválené zprávy jsou svobodné, pouze Amerikou povolené projevy jsou svobodné a svobodné jsou pouze takové informace, které podporují americké zájmy.“

Čínský list rovněž napadá rozhodnutí znemožnit používání instant messagingu firmy Microsoft v zemích, jako jsou Írán, Kuba, Sýrie, Súdán či Severní Korea, na které USA uvalily sankce, jako popření Amerikou tolik proklamované svobody projevu. Washington později prohlásil, že takového služby podporují demokratizaci a nebudou omezovány.

Celý spor propukl, když se Čína velmi odměřeně postavila k oznámení firmy Google, že nebude nadále cenzurovat svoji čínskou mutaci. Google tak reagoval na z Číny přicházející útoky proti emailovým schránkám čínských lidskoprávních aktivistů.

Clintonová v řeči, kde v reminiscenci na studenou válku mluvila o „informační oponě,“ otevřeně zaútočila Čínu, což vedlo Peking k tomu, aby varoval USA, že jejich kritika Číny bude mít negativní dopad na bilaterální vztahy. Clintonová po Číně žádala, aby prosincové útoky na Google řádně a důsledně vyšetřila.

V rozhovoru široce medializovaném čínskými médii řekl Zhou Yonglin, ředitel čínského Národního tísňového centra (National Internet Emergency Response Center): „Kdokoliv, kdo má základní ponětí o počítačových technologiích, ví, že použití čínské IP adresy ještě neznamená, že útok musel nutně přijít z Číny a být proveden čínským hackerem.“

Americká diplomacie se pokouší oslovit čínskou veřejnost prostřednictvím čínských bloggerů, kterým dodává informace na pracovních setkáních. Podobný způsob byl použit i při listopadové návštěvě Barracka Obamy.

Přeloženo z anglického originálu China Accuses US of Online Warfare in Iran

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
1. 2. 2017 7:04

K tak „horké“ informaci by se snad přinejmenším hodilo připsat „retro“ ….???

Admirál
Admirál
1. 2. 2017 10:12
Béda
1. 2. 2017 16:43

Aby z toho nakonec ještě nebyla kromě americko-čínské i americko-evropská obchodní válka: http://www.hlavnespravy.sk/trumpov-obchodny-top-poradca-obvinil-nemecko-zo-zisku-vyhody-z-hrubo-podhodnoteneho-eura/892538

Béda
1. 2. 2017 16:48

comment image?r=05e