Retro: Koncept pro kolegu Zavadila

5. 12. 2010

Co bych řekl protestujícím odborářům, kdyby mě pustili na tribunu:

Vážené dámy, vážení pánové

sešli jsme se dnes u příležitosti všeobecné stávky státních zaměstnanců. Vláda nás obviňuje, že naše stávka nemá jasně stanovený cíl. To není tak úplně pravda. Naše stávka má jasně stanovený cíl, který jsme však vládě nemohli říci při našem vyjednávání. K tomuto jasně stanovenému cíli jsme totiž dospěli až v průběhu marného vyjednávání s vládou. Tímto cílem se nestalo nic jiného než svržení této vlády.

Pro vládu možná bude překvapením, že ji chtějí svrhnout ti, kteří by měli být její loajální oporou, tedy státní zaměstnanci, policisté, vojáci a hasiči. Každá loajalita má však dvě stránky. Pokud vláda není loajální se státními zaměstnanci a zachází s nimi jako s dobytkem, nemůže se divit, že státní zaměstnanci přestanou být loajální s vládou.

Dlouho jsme s vládou jednali a nabízeli, že jí pomůžeme s hledáním, jak nejen zvýšit příjmy, ale i jak uspořit ve státním rozpočtu takovým způsobem, aby se to nedotklo životní úrovně zaměstnanců, rodin s dětmi, živnostníků, důchodců, nezaměstnaných, invalidů a dalších skupin obyvatel.  Tito lidé teď mají nespravedlivě zaplatit účty za to, že pravicové i levicové vlády už několik let po sobě snižují daňovou zátěž velkým korporacím a lidem s těmi nejvyššími příjmy, a současně vytvářejí ohromné rozpočtové deficity. Nabízeli jsme také vládě, že ji podpoříme v boji proti daňovým únikům, všudypřítomné korupci i plýtvání při zadávání státních zakázek. Odpovědí bylo arogantní plošné snižování mezd a likvidace současného tarifního systému, která umožní, aby šéfové státních institucí měli ještě volnější ruce pro statisícové manažerské odměny prověřeným politickým kádrům. Čas k vyjednávání vypršel, nastal čas nenásilné, ale nesmlouvavé konfrontace.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

vyzývám Vás, abychom odložili vše, co nás rozděluje, a spojili se proti této vládě asociálních sociálních inženýrů, která se podle všeho rozhodla definitivně rozvrátit celý veřejný sektor a nastavit ho tak, aby vyhovoval jen těm nejbohatším. Snižování mezd státních zaměstnanců je pouhý začátek, následovat má zavedení školného, drastické zvýšení plateb ve zdravotnictví, privatizace důchodového systému i další opatření, jež jdou proti zájmům těch, kteří se živí svojí vlastní prací, těch, kteří z různých důvodů pracovat nemohou, i těch, kteří celý život poctivě pracovali, a teď jsou na zaslouženém odpočinku.

Všechna tato opatření budou mít tragický dopad na celé národní hospodářství. Snižování mezd, zvyšování DPH a zvyšování plateb v dříve bezplatném veřejném sektoru povede ke snižování spotřeby, následně i výroby, propouštění, nižšímu výběru daní, vyšším sociálním výdajům a v konečné fázi k dalšímu kolu požadavků na „úsporná opatření“. Země je přitom podle našich ekonomických expertů již dnes v deflační spirále.

Tato vláda prokázala naprostou nekompetenci k vládnutí. Řekněme jí, ať to zabalí. Udělejme to pomocí demonstrací, blokády vládních úřadů, a pokud to nepomůže, tak i neomezené generální stávky.

Děkuji vám za pozornost.

3
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Autoři komentářů
BetysenilPetrpavel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petrpavel
Člen
Petrpavel

Psáno v roce 2010! Jste Stane dobrým věštcem.
Teď je rok 2017. Minulá vláda se poučila. Zavazuje si státní zaměstnance zvýšením platů.
To je asi tak jediný rozdíl v konání vlád v 2010 a v 2017. Málo, moc málo!

senil
Člen
senil

Nevím, české ekonomice se daří a růst je udržitelný a mzdy taky rostou. Tak se odbory nemají na co stěžovat. Jedině krach v zahraničí to může zastavit. Odboráře nesnáším, je to banda budižkničemů.

http://www.epshark.cz/clanek/251/je-cesky-rust-udrzitelny

Bety
Člen
Bety

Tak české ekonomice se daří…
Tuhle jsem v jedné diskuzi narazila na básničku:
Sedí národ v rohu
v pastičce má nohu.
Sedí tiše
občas pípne
asi stejně brzo chcípne.
Co ty na to, senil? Nepípat, nezlobit!!!