Diskuze k článku


 • jogín • 14. ledna 2017

  V současnosti je nejvíc práce pro efektivní byrokraty a reklamní agenty. Po rozdrobení sortimentu si můžeme vybrat z padesáti výrobků, ovšem zkuste zjistit, co je šmejd a co dobře funguje. Nezaměstnanost to snižuje, ovšem celý nabubřelý marketing táhne ceny vzhůru a efektivita klesá. Stačí se podívat na městské masy obřích budov plných úředníků a na každé volné místečko pokryté reklamou.. Zdá se, že aspoň zčásti se podařilo najít řešení Číňanům, kteří nekonkurují marketingem, ale cenou. Ale co bude s dalším nástupem automatitace? Řešení není ve vytvoření kasty dávkařů, ale v podstatném zdanění produkce a přesunu prostředků do PRODUKTIVNÍCH služeb. Vědci by si neměli mýt zkumavky, kupodivu už dnes sestry ve špitále nemyjí podlahu, ale dělají spoustu další nekvalifikované práce. A sociální služby potřebují podstatně posílit. Efektivní ekonomiku bude mít ten stát, který dokáže přesunout málo kvalifikovanou práci na pomocníky a kvalifikaci opravdu využít.

 • peter. • 14. ledna 2017

  Môj príspevok nie je k téme,za čo sa ospravedlňujem.
  Nie je to tak dávno,čo sme sa aj tu na OM nadchýňali víťazstvom strany Syriza v gréckych voľbách a držali palce Alexisovi Tsiprasovi.Nechcem sa vracať k okolnostiam štátneho bankrotu Grécka a potupnej kapitulácii Tsiprasa pred európskymi no najmä nemeckými bankami.Dnes je v Grécku na programe problém s imigrantami a hroziacou agresiou zo strany Turecka,ktoré začalo bez ohľadu na uzavreté medzinárodné zmluvy opäť presadzovať svoje pretenzie na územia(ostrovy)patriace od nepamäti Grécku.
  Opozičnou stranou v gréckom parlamente je politická strana „Zlatý úsvit“.Je to pravicová strana,často nazývaná neonacistickou,protiimigračnou,homofóbnou….prosto niečo podobné,ako na Slovensku Kotlebova ĽSNS.Strany podobne označované sú aj v Holandsku,Nemecku,Francúzsku a inde v Európe.
  Na videu ktoré prikladám je zaznamenaná reč poslanca za Zlatý úsvit v gréckom parlamente.Musím priznať,že v jeho prejave som nenašiel jediný dôvod,ktorý by ma nútil k nesúhlasu s ním.
  https://www.youtube.com/watch?v=P32MZ1LUkbA

 • hudryper • 14. ledna 2017

  peter. napsal
  Musím priznať,že v jeho prejave som nenašiel jediný dôvod,ktorý by ma nútil k nesúhlasu s ním.

  Vyslechl jsem explozivní projev v řeckém parlamentu. Svůj názor jsem vyjádřil citací Petera. Mám
  také jeden podobný projev. Jde o kázání katolického kněze v Polsku k problematice útoku islámu
  na Evropu.
  https://www.youtube.com/watch?v=gjaJMHwe3T8

 • fajt • 15. ledna 2017

  su po candrbálu ( kde i policejní generál zavítal) a musím říci, že místní mafiáni, pantátové a ovaři jsou naprosto v klídku a práce jim nehrozí ani za sto let, snad Trump a jeho povaha nakonec provedou reset, který se očekával od jiných sviní. ..)

 • Béda • 15. ledna 2017

  fajt,

  snad ten „reset“ nebude prmanentní válečný tanec kolem červeného tlačítka. :)

 • Honza999 • 17. ledna 2017

  jogín – „který dokáže přesunout málo kvalifikovanou práci na pomocníky a kvalifikaci opravdu využít.“

  Ovšem se zde tedy objevuje otázka, kolik těm pomocníkům zaplatit.

  Málo, protože jsou jen „pomocníci“???

  Já ale tvrdím, že práce toho pomocníka je v jistém smyslu stejně hodnotná, jako práce té kvalifikované síly. Protože ona kvalifikovaná síla díky přítomnosti a výkonu pomocníka vykoná více té kvalifikované práce.

  Dvě kvalifikované síly vykonávající po polovinu pracovní doby práci pomocníka odvedou pochopitelně stejné množství kvalifikované práce, jako jedna kvalifikovaná síla mající „krytá záda“ pomocníkem.

  Tím nijak netvrdím,že pomocník by měl mít stejnou mzdu jako kvalifikovaná síla – ale v každém případě takovou, aby se za to dalo žít.