Retro: Oči velkého bratra

Také se nemůžete ubránit pocitu, že vás na každém kroku někdo šmíruje, poslouchá vaše telefonní hovory, čte si vaší poštu, sleduje vaše aktivity na internetu? Gratuluji, pak v tom nejsem sám.  Může se jednat o závažnou nemoc duše – perzekuční blud, lidově stihomam.

Děláte něco nezákonného? Ne? Pak se nemáte čeho obávat. Ale víte to jistě?

Kamery a počítače propojené do národní sítě APNR začnou během několika měsíců zaznamenávat poznávací značky aut, a tak vlastně monitorovat provoz po celé zemi. Tisíce kamer, které dovedou automaticky zaznamenat poznávací značky aut, jsou už rozmístěny na britských silnicích. Policie po celé Anglii, Walesu a Skotsku tak bude brzy schopna sdílet informace o pohybu vozidel z jediného centrálního počítače.

Policisté říkají, že síť APNR představuje užitečný nástroj v boji proti kriminalitě, ale kritici …tvrdí, že síť je utajená a nekontrolovaná. Šéf policie… poznamenává: „Od té doby, co tuto technologii užíváme, máme asi o 40 % víc zatčených. Jsem si naprosto jist, že síť užíváme řádně a zodpovědně, a že nevinní lidé z toho nemusejí mít strach. “ Řada místních obecních úřadů do sítě APNR připojila své kamery… aby spolupracovaly se speciálním policejním softwarem… „Je to nejlepší zpravodajský nástroj, který policie v poslední době dostala. Přispívá ke snižování trestné činnosti, jejímu odhalování a má také značný vliv na bezpečnost silničního provozu a všechno, co s tím souvisí.“…

Že je síť APNR dobrá věc, si ale nemyslí zdaleka všichni. Tak například John Catt, ač nic neprovedl, se ocitl poměrně snadno mezi potenciálními zločinci. Jediným jeho „proviněním“ je, že se pravidelně účastní protiválečných demonstrací… Při jednom z těchto protestů si… policie jeho vozu všimla a označila ho v systému jako „podezřelý“. Ocitl se tak „na seznamu“… John Catt nebyl za nic odsouzen, a přesto byl při výletu do Londýna zajat antiteroristickou jednotkou. Hrozili mi antiteroristickým zákonem…

„Myslím si ale, že bychom neměli zapomínat na značné výhody, které nám tato technologie přináší při vymáhání práva.“…řekla ministryně vnitra Jacqui Smithová… Naprostá většina obyvatel kamery pro automatický záznam poznávacích značek automobilů podporuje, pokud mohou přispět k zatčení těch, kteří porušují zákony. Pouze malé procento z nich se obává policejního dozoru.

Echelon je systém používaný americkou Národní bezpečnostní službou NSA pro zachytávání a zpracování mezinárodní komunikace, probíhající přes komunikační satelity… Jiné části stejného systému zachycují zprávy z Internetu, z podmořských kabelů, z radiového vysílání, z tajných zařízení instalovaných na různých velvyslanectvích nebo používají satelity na oběžné dráze pro monitorování signálů kdekoliv na zemském povrchu… pro zachycení pozemní komunikace lze využít zařízení podél mikrovlnných spojů nebo skryté kabely podél komunikačních kabelů… Kromě stanic ve Spojených státech, Echelon dnes používá stanice ve Velké Británii, v Kanadě, v Austrálii a na Novém Zélandu…

Všechny tyto stanice jsou součástí integrované globální sítě… pro získávání a zpracování zpravodajských informací z miliónů zpráv denně na celém světě… Echelon je zaměřen především na nevojenské cíle: vlády, organizace, obchod a jednotlivce prakticky v každém státě. Potenciálně je systém schopen sledovat elektronickou komunikaci libovolných lidí kdekoliv na světě… Systém zachycuje velké množství komunikačních informací a používá výkonné počítače pro identifikaci a výběr zpráv, které jsou předmětem zpravodajského zájmu… Podobné sítě provozují také Rusko, Čína, Francie a některé další státy… skutečnou velikost a výpočetní kapacitu této superpočítačové architektury si lze jen těžko představit…

Voláte zvláštním lidem? Agáta vás možná slyší. Policie má k dispozici nejmodernější systém Agáta, který zjistí, kde přesně se člověk s telefonem nachází… Policie jen velmi nerada připouští, že tento systém vlastní… je důležitou součástí celého odposlechového systému. Policie jej využívá k lokalizaci pohybu sledované osoby nebo k určení místa, kde se člověk zdržuje, ale také k tomu, aby identifikovala telefonní číslo u předplacených SIM karet jednotlivých operátorů…

Je to dodávka, většinou jde prý o Ford Transit nebo Volkswagen Transporter. Na voze je zabudována parabolická anténa, která však není vidět, a uvnitř dodávky je jeden velký počítač s několika menšími. Takový vůz není samozřejmě označen nápisem policie, ale vypadá jako nějaké obyčejné firemní vozidlo… V husté zástavbě dokáže agáta lokalizovat místo pohybu s přesností na metry. Tam, kde je ulic, domů a kanceláří méně, dokáže prý divy. „Když to řeknu velmi zjednodušeně, jde to určit na centimetry přesně,“… Policie má Agáty údajně v každém kraji. „Možná mají v každém kraji i dvě…

Pak je má samozřejmě ještě tajná služba, ale už jsem slyšel i zprávy o tom, že se po republice pohybují agáty, které nepatří žádné státní organizaci,“… Legální, tedy státem schválené odposlechy telefonů pak už nejsou vůbec technicky náročné. Nikde se neinstalují žádné štěnice a nenapichují se centrály mobilních operátorů nebo pevných sítí. Vše je tak dokonale domyšlené a připravené, že k samotnému odposlouchávání stačí vlastně jen počítače….

Západní technologie pomáhá v Íránu špehovat lidi …Írán omezuje tamní veřejnosti přístup na zahraniční weby a sleduje také komunikaci přes mobilní telefony…Tím, kdo technologii k tomu potřebnou dodal, bylo konsorcium finské Nokie a německého Siemensu, společnost Nokia Siemens Networks. Produkt zvaný Monitoring Centre prodala Nokia Siemens Networks íránské telekomunikační společnosti ve druhé polovině loňského roku.

Umožňuje úřadům monitorovat například hovory, SMS, instant messaging, ale také filtrovat internetové stránky. Firma nicméně tvrdí, že Monitoring Centre je v Íránu určen pouze pro sledování místních telefonních hovorů a pevných a mobilních linek…“Díky asistenci evropských komunikačních společností vyvinul íránský režim jeden z nejsofistikovanějších mechanismů, jak kontrolovat internet,“… Íránská vláda s produktem experimentovala, ve velkém byl ale použit až v době současných protestů. „Nevěděli jsme, že s tím uměli udělat tolik,“ říká jeden ze síťových inženýrů v Teheránu. „Teď víme, že mají výkonné věci, které jim dovolují velmi komplexní sledování sítě.“… Nokia Siemens Networks dodává Monitoring Centre do 150 zemí světa.

Nokia Siemens tvrdí, že prodali pouze software pro zákonné odposlouchávání telefonních hovorů. Podle společnosti, „Monitorovací centrum s omezenou funkčností poskytnuté společností Nokia Siemens Networks do Iránu nemůže sloužit k monitoringu dat, internetu, mezinárodních hovorů, rozpoznávání řeči… “

Fráze „omezená funkčnost“ znamená, že tyto funkce byly pouze vypnuty. Další tisková zpráva společnosti zdá se podkopává jejich dřívější odmítání: „Nokia Siemens Networks poskytla Iránu v loňském roce vybavení pro mezinárodně uznávané ‚zákonné odposlouchávání dat‘ což se vztahuje na odposlouchávání dat/komunikace pro účely boje s terorismem, dětskou pornografií, prodejem drog a další kriminální aktivity prováděné online. Což jsou možnosti, které většina, pokud ne všechny telekomunikační společnosti už mají.“

Takže Nokia Siemens poskytla vybavení pro zachytávání dat online a boj s kriminalitou, jako je třeba homosexualita?

Snadné odposlouchání vašich hovorů přes Skype

O bezpečnostních hrozbách či narušení soukromí v souvislosti s používáním komunikačního programu Skype se spekuluje neustále… napomáhá tomu prý backdoor, zadní vrátka, která má Skype pro tyto účely obsahovat… úředníci rakouského ministerstva vnitra se nechali slyšet, že pro ně odposlouchávat rozhovory vedené přes Skype není problém… Představitelé Skype tato podezření nevyvrátili, k případu se odmítli jakkoliv vyjádřit… Dešifrovací zařízení má i Česká republika… V rámci speciálního projektu a s pomocí milionů od Evropské unie [policie] nakoupila zvláštní dešifrovací zařízení. Potvrdil to i šéf útvaru odhalovaní korupce a finanční kriminality Jiří Novák. „Pokud někdo něco dělá a komunikuje tímto kanálem, tak je prostě logická možnost to vidět a zaznamenat. Právě na tyto novinky se chceme zaměřit. Jsou to okruhy, které nechceme, aby nám zůstaly uzavřené,“ prohlásil Novák.

Kolaps, který tuto síť potkal v srpnu minulého roku, kdy zhruba dva dny se miliony lidí nemohly přihlásit na svůj účet, představitelé Skypu svedli na aktualizační službu Microsoftu… Sporné body takovéhoto vysvětlení, … vedly některá média a bloggery ke spekulacím o možné chybě v síti způsobené odposlechy CIA. Hovořilo se o novém odposlouchávacím zařízení, které měla CIA do sítě instalovat…dnes mají milovníci konspiračních teorií další důvod k debatám.

Oči Velkého bratra nás stále pozorují a jejich parametry jsou o mnoho lepší, než v počátcích kosmonautiky.

Navíc – své zvědavé oči vypouští na oběžnou dráhu kolem země stále více států jako Čína, Japonsko či Izrael, o slovo se hlásí i Indie nebo Brazílie. O Francii a Británii nemluvě… Očekává se zkvalitnění satelitní detekce zejména pomocí infračervených snímačů natolik, aby se dalo snadno rozeznat například lidské tělo (!), které má povrchovou teplotu 32 °, ve stejně teplém prostředí, tedy i za letního vedra, od jiného teplého objektu… Celý zemský povrch by v určitém rytmu neustále kontrolovaly americké družice (jenom americké?)… Sověti zase šokovali snímky z pilotované vojenské stanice Almaz (Saljut 3 a 5), kde byla zřetelně vidět nejen raketová sila, ale i číslo prezidentského automobilu…

Kolik těchto neviditelných „zvědavců“ nad námi v současnosti létá, nikdo přesně neví. Snahou je špiony na oběžných drahách „zneviditelnit“… a nad americkými utajenými družicemi se rozčilují i jejich spojenci, například Francouzi, kteří svými novými radary detekovali neohlášené „tajné“ družice USA. A Evropská unie – možná i proto – navrhuje vybudovat vlastní síť špionážních satelitů, která údajně umožní Bruselu i dohlížet na jednotlivé země a dokonce i soukromé osoby, zda skutečně dodržují rozhodnutí EU, což např. zahrnuje dohled nad podvody v zemědělství a rybolovu a zvýšení „vnitřní bezpečnosti“. Systém pojmenovaný „Global Monitoring for Environment and Security“ (GMES), čili globální kontrola pro prostředí a bezpečnost, by měl být jako „mladší bratříček“ Galilea spuštěn v letech 2010–2013…američtí politici se už delší dobu dívají podezřívavě na zcela mírový projekt Galileo, jehož třicet satelitů má konkurovat už celosvětově zavedenému a původně vojenskému globálnímu navigačnímu systému GPS, kde drží ruku na tlačítku Pentagon. A teď ještě nějaký GMES!

Dnešní špionážní družice – to je několik navzájem se překrývajících sítí, kterým nic neujde. Jejich oči vidí každou odpalovací šachtu rakety, každou ponorku i loď a obě strany je mají neustále pod dohledem. Řídící středisko vidí, zda je šachta mezikontinentální střely zakrytá, nebo otevřená. Jakmile je otevřená, vyhlašuje se poplach…

GPS, kosmické spoje, meteorologie, dálkový průzkum zemského povrchu a hledání surovin, internet, nové materiály a technologie, vědecké výsledky, to je jen část vojenských kosmických technologií, které dnes používá civilní sektor. Technologie, vyvíjené za více než 40 let kosmické éry. Ale vše má svou druhou stranu mince.

Už koncem šedesátých let minulého století přečetly prý americké „neviditelné oči“ hlavičku novin, které jste si četli pod pouliční svítilnou. Dnes mohou rozeznat hodnosti na náramenících důstojníků a brzy možná i barvu vašich očí. Velký bratr nás bude hlídat nejen přes rodná čísla, mobilní telefony a platební karty.

Maximální schopnosti špionážních prostředků všichni tají. Spekuluje se o tom, že nejmodernější družice s vysokou rozlišovací schopností ukáží postavu člověka, ale analytici ho zatím nedokáží rozpoznat. Zatím.

Není žádným tajemstvím, že v armádních laboratořích – jedno zda v Evropě, Asii či Americe – zkoušejí biometrické metody, které už dokážou identifikovat jednotlivce, který už v nějaké databázi je. Podle postavy, podle chůze, podle hlasu, pohybu rukou a podobně. Jako bankovní lupiče z bezpečnostní kamery.

Ano, tyto pokusy s úspěchem probíhají. Ostatně je to už pěkných pár let, co čečenského generála Dudajeva Rusové zaměřili a zlikvidovali řízenou střelou ve chvíli, kdy vylezl z úkrytu, aby mohl telefonovat ze satelitního telefonu…

Rozlučte se se soukromím. Rozlučte se s osobní svobodou. Neviditelné oči vidí vše. Vždy. Podívejte se v noci na oblohu. Jsou tam. Nejste náhodou Usáma bin Ládin?

Stanův komentář: Situace se od doby napsání článku ještě zhoršila, viz např.: http://www.ceska-justice.cz/2016/09/vlada-chce-zavest-plosnou-povinnost-mit-obcansky-prukaz-s-elektronickym-cipem/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
17. 9. 2016 21:26

Do prodeje přicházejí ruční radiostanice s digitálním kódováním. Pro organizovaný zločin zbývají ještě doplnit na trh retranslační body s časově omezeným provozem, které po závěrečné relaci explodují A ještě k systému Agáta:
https://www.youtube.com/watch?v=1liflXjYFoQ

idiotronic
17. 9. 2016 23:12

Tak jsme se zasmáli, a teď trochu paranoie:
Bezkontaktní karty a ostatní RFID prvky (mohou být i součástí knih z knihovny či spotřebního zboží) umožňují monitorovat váš pohyb vrátky a pokud žijete osaměle (v CEO se to zjistí ), pak může být ekonomicky zajímavé vás
vyměnit za někoho podobného, kdo potřebuje ,,zmizet v davu“. O vaše tělo se už někdo postará. Otisk palce či foto zorničky jistě nechybí na vašem dokladu náhodou…