Diskuze k článku


 • Sio • 29. února 2016

  Článek je poněkud myšlenkově nekonzistentní. Použiji trošku ironie. Máme málo lékařů, mladí utíkají, staří mají plno a jsou přetížení? Fajn. Přidejme jim ještě nějakou byrokracii, statistiky, výkazy, buzerujme je povinnými školeními a kontrolami. Výsledek?
  O tom nepochybuji. Lékař vám toho předepíše co nejméně a co nejlevnější, i když ví (z povinných školení), že potřebujete (tedy více by vám prospělo) to dražší a modernější. Za „málo a levně“ bude pojišťovnami chválen, NIKDO mu nedokáže, že měl použít dražší lék, a všichni budou spokojeni, protože pacienti nejsou informováni tím tuplem. Těm pár rýpavým buď vyhoví nebo je odpálkuje a má pokoj.
  Můj názor je následující. Když už je mizerně platíte, nechte je aspoň v klidu pracovat. Jinak to za 20 let zbyde jen hrstka, v Německu je pracovat nechají a zaplatí až moc.
  Kde je problém? Vlády, jejich politika ve zdravotnictví, nedostatečné řízení (neplést s buzerací lékařů) ze strany státu.
  Dnes příjdete k doktorovi a ten si posteskne, co všechno je dnes nereálné a bylo ještě před 20 lety běžné.

 • Gatta • 29. února 2016

  Re Sio

  A nezdá se Vám, že celá naše „doba je poněkud myšlenkově nekonzistentní“.
  Jestli to není temi penězi, o které jde jenom v první řadě :-)

 • Sio • 29. února 2016

  Gatta napsal

  Re Sio

  A nezdá se Vám, že celá naše „doba je poněkud myšlenkově nekonzistentní“.
  Jestli to není temi penězi, o které jde jenom v první řadě

  Inu, máte samozřejmě pravdu. Peníze jsou otrokářův bič, dnes mimořádně účinný. Naše produkční možnosti jsou dnes tak ohromné, že při rozumném stylu života by stačilo pracovat jen dopoledne a i to možná obden. Vlastníci světa nám to nedovolí. Měli bychom příliš mnoho času na přemýšlení a příliš mnoho svobody. Jednou se na nás budou dívat asi tak, jak se dnes díváme na otrokářství v Římě.

 • Gatta • 29. února 2016

  Re Sio
  On ten pád Říma a rozped tehdejší vyspělé společnosti byl nejen pro otroky na polích a v manufakturách, ale třeba i pro normální zemědělce vlastně vysvobozením.

  Za určitou dobu, po přečtení knihy „Kolapsy složitých společností“ jsem dospěl k pevnému přesvědčení že se to všechno okolo nás prostě musí v historicky brzské době jednoduše pos… (změnit). Asi jako už koncem 80. roků byla ve vzduchu jistota, že socialismus u nás skončí.
  Svým způspobem mě to uklidňuje.
  Je zde jen stejná otázka jako tehdy: „Kdy to přijde ? a Co bude potom ?“.

 • Gatta • 29. února 2016

  PS
  Mám na mysli ten tehdejší „Husákovský socialismus“.

 • Sio • 29. února 2016

  Gatta napsal

  Re Sio
  On ten pád Říma a rozped tehdejší vyspělé společnostibyl nejen pro otroky na polích a v manufakturách, ale třeba i pro normální zemědělcevlastně vysvobozením.

  Za určitou dobu, po přečtení knihy „Kolapsy složitých společností“ jsem dospěl k pevnému přesvědčení že se to všechno okolo nás prostě musí v historicky brzské době jednoduše pos… (změnit).Asi jako už koncem 80. roků byla ve vzduchu jistota, že socialismus u nás skončí.
  Svým způspobem mě to uklidňuje.
  Je zde jen stejná otázka jako tehdy:„Kdy to přijde ? a Co bude potom ?“.

  No, na to stačilo mít všech pět pohromadě. Když nám Gorbačov „dal svobodu“, bylo jasné, že se nás zříká. Co asi tak mohlo následovat?
  Dnes se mi to zdá složitější. Pokud to ustojí západoevropské obyvatelstvo (Němci, Rakušáci, Britové a Švédové) zemí, kam se to hrne nejvíce teď, tak zajímavý okamžik se odsune cca o jednu generaci, max 2. Děti imigrantů dospějí, zjistí, že stejně jako rodiče jsou občany druhé, třetí atd kaegorie a naštvou se.
  Takže u koho bouchnou saze dřív? U rodilých Němců nebo u frustrovaných imigrantů? Toť otázka …
  Koho asi Němci zvolí v příštích volbách?

 • Sio • 29. února 2016

  Gatta napsal

  PS
  Mám na mysli ten tehdejší„Husákovský socialismus“.

  Ještě mě napadlo, také jich mohou milión pozavírat, příčin k tomu sami imigranti zavdají dost. Rozkvět vězeňského průmyslu, možná i privatizace … Zaměstnatelné zaměstnají za nízké platy, nezaměstnatelné do basy nebo do ghett. Alternativa? Letenka tam, odkud přišli. Jak jinak?

 • Sio • 29. února 2016

  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/2282-potupne-grilovani-zuckerberga-v-berline-merkelova-za-nase-problemy-s-imigranty-muze-facebook-bud-budes-skakat-jak-piskame-nebo-te-vypneme-drsny-utok-na-svobodu-sireni-informaci-konec-se-blizi.htm
  Ti chlapci, co chtějí cenzurovat internet budou mít velké problémy. Mimochodem, ty technologie se stál ještě bouřlivě vyvíjejí. Doby, kdy stačilo zabavit cyklostyl a hlídat kopírky jsou nenávratně v trapu.

 • idiotronic • 29. února 2016

  Sio napsal
  Peníze jsou otrokářův bič, dnes mimořádně účinný. Naše produkční možnosti jsou dnes tak ohromné, že při rozumném stylu života by stačilo pracovat jen dopoledne a i to možná obden. Vlastníci světa nám to nedovolí.

  A přesto, lidí, kteří nepracují není málo. V Diskusním klubu (kolektif) hovořil Jaroslav Bašta o tom, kterak se tenčily vrstvy , které státu platily daně ve starém Římě. Neplatili duchovní (křesťanství bylo státní náboženství), vojáci, chudina, platili vlastně jen řemeslníci a obchodníci. Z těch se daně často musely vymlátit a měli existenční potíže. V takových případech (zhoršení pozice mladé generace ve srovnání s předchozí) se projevilo neschopností vychovat děti , popřípadě děti skončily v jiné, nezdanitelné sociální vrstvě. Stát se pak rozpadl historicky rychle.
  Ani ,,obohacení“ barbary nepomohlo.

 • Gatta • 1. března 2016

  Re Sio – přesně jak zde cituje idiotronic.
  Systém prostě potřebuje prostředky na svůj provoz a čím složitější systém, tím absolutně i relativně víc prostředků na svůj provoz spotřebuje. A tak ber kde ber … systém nemá jinou možnost. A není-li už kde jinde brát, dojde nakonec na ožebračení vlastních obyvatel.

  Vězeňský byznys může být pro někoho dobrý soukromý kšeft v situaci, kdy je z čeho ty státní peníze odklánět.
  Pro stát, tedy pro společnost, je to ale jen další režijní nadstavba – tedy jen další prodělek a další krok ke kolapsu.

  Když tak o tom přemýšlím – ono se to okolo nás už pos…. (mění a ne k lepšímu) .
  Jen to nikdo zatím ale neví … ještě to totiž neřekli ve večerních zprávách na Nově.

 • bbb • 1. března 2016

  Když premiér Fischer měl s vládou končit, vydal se na cestu do Asie. Z Filipín sděloval, že by tamní zdravotní sestry mohly pracovat v ČR, ve světě bývají osvědčené.
  Byl snad u nás tehdy nedostatek sester v nemocnicích? Ano, protože na jejich zaměstnání neměly nemocnice dost peněz!
  Přitom u nás tehdy sestry byly nezaměstnané i v Praze, natož jinde na venkově. Zvlášť ty po škole, ale i další.
  Pozor i dnes na snahu snižovat platy – vlivem záměrného zvýšení konkurence, příchodem z ciziny.