Diskuze k článku


 • idiotronic • 1. ledna 2019

  Normalizaci se povedlo jedno: zařídila, aby slušní lidé se drželi na uctivou vzdálenost od politiky, protože účast v ní vyžadovala mravní kompromisy, které se řadě lidí příčily.Soudruzi pak považovali při nuceném předání moci zloděje za své legitimní nástupce (vyjednávali pragmaticky) a dávali (ti hloupější ještě dávají) to veřejnosti sežrat.
  Ale byl to právě Miloš I., zvaný Jakeš, který nadřadil Vasily Bilaky všem ostatním a rozprášil pracoviště, kde vznikaly prognózy jako Civilizace na rozcestí ( tam popisovaný stav je za dveřmi). I výraz Husákovy děti je nonsens. Podíváte-li se do statistiky (pokud osobně nepamatujete rok 1968) , pak zjistíte, že populační vzestup byl připraven ještě před Husákovým nástupem a on jej naopak zvrátil.
  Koncem 70. let už sociální stát drhnul. Kdo přišel do praxe v této době, ten už měl smůlu. To byla Havlova ,,startovní pozice“. Společnost byla pasívní. Aby mohla alespoň předstírat odpor , musela nasadit Zifčáky, které dnes povinně uctíváme (premiér nejraději v noci).

 • Bety • 1. ledna 2019

  No jistě. Geniální Havel to myslel dobře a dopadlo to jako vždycky.
  Nelíbilo se mu ptydepe? Tak teď už neslyšíme nic jiného – a to ze všech stran.

 • abx • 1. ledna 2019

  podla mna treba rozlisovat dvoch Havlov – prednovembroveho a ponovembroveho. prednovembrovy Havel sa pohyboval v znamom prostredi, bol celkom dobrym pozorovatelom a aj vedel podat tie svoje postrehy, formuloval vseobecny nazor, s ktorym nebol problem sa stotoznit. ponovembrovy Havel, to bola politicka filcka, co robil, to robil zle, v pamati najviac ostane jeho schvalovanie „humanitarneho“ bombardovania Srbska, alebo jeho nesmrtelne oblbovacie kecy, ktore dnes uz zludoveli:

  …Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení včetně dalších dokumentů, a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od NEekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v této chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnnost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme…

 • idiotronic • 2. ledna 2019

  abx napsal
  ponovembrovy Havel, to bola politicka filcka, co robil, to robil zle,

  Ono je to o něco horší. Jednak se staral o materiální zisk (Lucerna), jednak po prvních svobodných volbách vyčerpal svůj program , ale on přesto asistoval u rozbití státu. Kontakty s knížetem jsou starého data.

 • Botičky od Diora • 2. ledna 2019

  Spíše náhodou jsem přepnul na ČT2, kde zrovna v rámci tradičního „měsíce nanebevzetí Václava Havla“ a coby součást jeho „kim-ir-senizace“, rozuměj budování jeho posmrtného kultu osobnosti, opakovali dokument Občan Havel, napsal na svém facebookovém profilu Petr Štěpánek. A znovu jsem si nad tou agitkou uvědomil, jak strašně moc, ale opravdu strašně moc špatný prezident to byl. Sebestředný, mstivý, zákeřný. A jeho rudolfinský projev, jímž odstartoval rozdělení české společnosti, byla největší polistopadová sviňárna.

 • orinoko • 2. ledna 2019

  Opravdu zajímavé…
  Tak především název iniciativy pochází od Pavla Kohouta. Ten se z velké části podílel na základním textu Charty 77 stejně jako Zdeněk Mlynář. Jejich založení je a ve druhém případě bylo … možno charakterizovat jako systematicky přístup.
  Je příznačné, že v době Havlovy prezidentisticke krasojízda se od něj odvracel kdekdo.
  Nejvýstižněji se vyjádřil Milota, který patřil do okruhu Havlových poradců.
  Prohlásil: Vaškovi se udělal prezident.
  Naprosto geniální zkratka sdelujici prakticky všechno.
  A hned poté Milota skončil. Sám.
  Havel nakalel na hlavu Krylovi, Kohoutovi, Dienstbierovi, Masarykovi… a politice , jakkoli svinske.
  V koncovce se stal loutkou , která na vlastní myšlení už se facto rezignovala, a stalo se z něj přesně to , co líčí v Zahradní slavnosti.
  Karikaturou sebe sama.

 • Irena • 2. ledna 2019

  Člověk, který je ČLOVĚKEM, se nikdy nemůže stát karikaturou sama sebe, to se jen karikatura člověka dostala do záře reflektorů, takže ji jako takovou najednou uviděli všichni, kteří byli do té doby slepí.

 • orinoko • 2. ledna 2019

  Zajímavý postřeh kdesi…
  Česko jako země politický stagnuje. … To mě velmi zaujalo.
  Západ pro české občany ztratil atraktivitu. Pozlatko je pryč. … Postkolonialni a imperiální západ jenom klamal tělem. … Klasicky král Lávra… dodávám já.
  Ten Západ ovšem musíme diferencovat. Podle osobního ustrojení. Britský kripl, francouzský zabozrout, německý lokaj řízený okupacnim monstrem zasluhují zhruba stejne ohledy.
  Zbytek nemusi být nutně až takový dobytek.
  Česká politická perspektiva?
  Sousedské zájmy především. … Myslím si já osobně.

 • Irena • 2. ledna 2019

  Jistě, ale aby nás někdo v těch sousedských zájmech bral vážně, musí fungovat mezinárodní právo, které musí někdo zastřešovat, tím někým se dnes jeví Rusko a my bychom mu v tom měli pomáhat, a ne mu házet prostřednictvím dosazených šmejdů klacky pod nohy.

 • orinoko • 2. ledna 2019

  Rusku především nedoporučuji, aby cokoli zastřesovalo.
  Jenom by se zbytečně stresovalo.
  Rusku úplně stačí pozice respektovaneho. A respekt se buduje buďto ranou do drzky, nebo trpělivosti a nadhledem se sturmoviky v zádech, anebo kombinaci obojího.
  Viděl jsem v TV kraksne fotbalovou bilanci minulého roku. Až za chvíli mi došlo, že záběry jsou z Ruska.
  Naprosto profesionálně odvedená práce. Pořadatelská. Ale i ruský národní mancaft prakvapil.
  Takhle se to dělá.
  A Rusko přitom vubec nic nezastresovalo.

  Vlastně ano.
  V těchto dnech Rusko zastřešuje Venezuelu.
  Na ostrově blízko pobřeží má Rusko vlastní leteckou bázi.

 • orinoko • 2. ledna 2019

  Vážení, do emeriky nám odlétá ruský Rogozin. Mám pocit, že je v cowboyjske klatbe. Navíc ten hoch má pochybnosti o americkém přistání v Lůně Měsíce.
  Tak co myslíte?
  Zavřou ho retardovani forti a pompejesloufove do amerického krimu?
  Troufám si tvrdit, že nikoli.
  Protože následně Rus dá americkému lejnu po drzce .
  Američtí soudruzi mají plné gatky. Takový Erdragon prohlásil, že zestatni Trump towers v Turecku, a hned je cowboy povolný.
  Takhle se se to dělá.

 • orinoko • 2. ledna 2019

  Trochu odbočím…
  V TV kraksne jsem také zahlédl anglicky pořad o autech. To není půllitr moji Plzně, ale zaujalo mě to.
  Britové mají k americkým bourakum dost přezíravý vztah. Výrok : Americká auta nemají ráda zatáčky me silvestrovsky silné rozhodil.
  Nešlo o humor!!

 • racek • 2. ledna 2019

  Nechci nijak hodnotit, k tomu už jsme měli mnoho příležitostí, že. Nicméně si říkám … je zdvořile mluvící člověk chovající se nezdvořile opravdu zdvořilý a slušný? Jo jo, to jsou ty paradoxy, že…