Retro: Spoluvězeň Václav Havel

20. 12. 2011

Zpráva o úmrtí Václava Havla mne zastihla u kamaráda, kde jsme probírali nějaké aktivistické záležitosti. A kolega znechuceně poznamenal: „Sotva jsem to vyvěsil na web, už se slétají supi.“ Byla to velmi příhodná poznámka. Když církevní historik Eusébius pozoruje roku 337 mrtvolu Konstantina Velikého, jeho literární životopis nazvaný Život Konstantinův již vidí jiné drama, totiž oslavení zemřelého císaře v nebesích. Nevím, jestli někdo bude psát hagiografický život Havlův. Ale to ani není potřeba, protože ke konci života se o to dramaticky pokoušel již samotný Havel. Zesnulý dramatik, občan a politik se proměnil v aktuální dějinný odkaz a ten vstoupil do živé paměti politické obce.

Fenomén Havel je zajímavý tím, že si v něm každý přijde na své. Význam tohoto muže již nyní zdatně recyklují všechna politická hnutí: od přímočaře negativních mladých komunistů až po technokratické progresivní národovce s katolickým nátěrem, kteří pozitivně spinují Havlův odkaz ve vlasteneckých osvícených kruzích napojených na dosud živého Václava Klause, post-svazáckou Mladou Frontu či umírněně bulvární Lidové noviny. Politická komunita uchovává Havlovu lidsky možnou nesmrtelnost tím, že se musí volky nevolky konfrontovat s odkazem této všestranné osobnosti. Občan Václav Havel věren svému dramatickému géniu trvale a zásadně formoval dějiny Československa a později i České republiky a do své smrti aktivně zasahoval do světového dění politického i duchovního. Byl zakladatelem nových počátků (latinsky: initium) a nezaměnitelnou iniciativou dokazoval svou osobní svobodu a občanské postoje. A dějinná velikost tohoto velikána tkvěla v tom, že jeho osobní iniciativy se díky statečným kamarádům obojího pohlaví staly novou praxí, která v apatické společnosti založila pohyb a změnu.

Jeden rys Havlova života byl zcela konstantní: tím že žil, tvořil dějiny. V progresivní části obce spisovatelů sdružených kolem časopisu Tvář v letech 1966-68; v tehdejší debatě s Kunderou o českém údělu; v otevřeném dopise presidentu Gustávu Husákovi kritizujícím normalizaci (1975); skrze bytové přednášky, inscenace a koncerty na Hrádečku; v návrhu základního prohlášení Charty 77 a jako její první mluvčí; byl hlavní postavou OF a klíčovým aktérem pokojného převzetí moci od komunistů skrze Mariána Čalfu; byl první federální a první český prezident po sametu; stal se jedním z prominentních (i když bohužel hodně pozdních) kritiků Klausovy transformace ve slavném projevu v Rudolfinu (prosinec 1997); spoluzakládal mezinárodní nadaci Forum 2000 analyzující klíčové problémy lidské civilizace a naše duchovní zdroje. Havel viděl v životě stálou výzvu k přemýšlení, psaní a jednání. Tento odkaz předal nám, kteří ještě žijeme a tímto nezpochybnitelným faktem neseme i nezadatelné povinnosti k dějinám, které utvářel i dramatik z Hrádečku.

Prokázal bych svému spoluvězni z Borů špatnou službu, kdybych se snažil jeho odkaz instrumentalizovat pro nějakou pochybnou politickou stáj. To jistě provedou ti, kterým nejde o primárně pravdu, ale pouze o moc. A těchto přičinlivých manipulátorů je plná politická scéna, takže „Havlův odkaz“ bude živit kdo koho ještě pár měsíců. Než toto téma odumře, a než bude intronizováno něco dalšího, stejně světoborného a stejně krátkodechého. Naopak s pravdou je vždy problém, protože my nemáme ji, ale ona má nás, což tvrdí Havlův polistopadový kritik, přítel a filosof Ladislav Hejdánek. Na Borech i na svobodě jsme se s Havlem stýkali málo, ale zadržený čas zde běží jinak a ukazuje lidské charaktery v novém světle. Havla jsem poznal jako neochvějně slušného a zdvořilého člověka, což mnozí estébáci a pozdější politikové Klausovy éry mylně chápali jako jeho slabost. Byl jsem na jiném oddělení věznice, pak jsem pracoval v jiných kruzích a v jiných samizdatových aktivitách. Navíc jsem žil na Moravě a ne v Praze, kde působilo jádro občanského odporu. Občas jsem vázal Havlovy spisy, hlavně esej Moc bezmocných, který dnes učím studenty jako jedinečný příklad analýzy post-totalitního systému. Na Borech jsem poznal Havla-myslitele, který ve sklepě při výměně prádla diskutoval témata duchovní i filosofická. Ale protože u toho často byl i Jiří Dienstbier, Havlův souputník, společně odsouzený a navíc spoluvězeň z Heřmanického lágru, filosofie ustoupila praktické politice a strategickým debatám kolem chystaných či vydaných prohlášeních Charty 77 a zejména kolem tehdy klíčového VONSu, který nás chránil zvnějšku. Po návratu do civilu na konci roku 1981 jsem našel mnohé z jeho myšlenek ve druhé části vězeňských dopisů psaných jeho první ženě Olze (květen-září 1982). Znovu jsme se potkali až v pohnutých časech Občanského fóra, kdy Havel zamířil do vysoké politiky, kterou chtěl obrodit nepolitickou léčebnou kúrou. Zde již narazil na zásadní přátelské kritiky svých známých z různých stran a další vývoj politický a ekonomický jim dal plně za pravdu. Každý velký aktér historie asi podlehne pokušení cválat na koni dějin s klamným pocitem, že tomuto nezkrotnému tvorovi pevně drží uzdu. Nezvládnutá česká politika Havlových pohrobků z jeho disidentských let jako Kocáb a Vondra, řízený rozpad OF, transformační a privatizační zlodějny – to vše nelze připsat jednomu aktivnímu politikovi, který již neměl přímý vliv ani na Klausovu vládu ani na český parlament, a navíc bojoval s těžkou nemocí.

Havlův odkaz nás vyzývá k zásadnímu zamyšlení jako občany. Svou politickou volbou v roce 1992 jsme kolektivně zničili vliv Občanského hnutí, poslední slušné strany disidentů a Havlových přátel, kteří ovšem jasně viděli i politické omyly svého kamaráda na Hradě. Politicky bezmocného pana presidenta jsme si pak nesli na štítě jako nějakého tatíčka Masaryka a nechali jsme se ukolébat naivní a hloupou představou, že pod jeho „vládou“ bude všechno v pořádku. U nás ovšem nevládne prezident, ale vláda a parlament. Tyto nejvyšší orgány moci jsme ovšem našimi volebními hlasy přenechali zlodějům a za jejich zlodějny jsme obvinili nemocného muže, který již ani nebyl v žádné politické funkci. Z tohoto prostého důvodu nemůžeme dnes opravdově uctívat Havla-občana a celoživotního aktivistu. Jsme drtivou občanskou většinou opět normalizačně líní, politicky zbabělí a necháváme se zase unášet mediálním a politickým fatalismem spojeným s lidskou hloupostí. A to jsou přesně ty lidské vlastnosti, které aktivista Havel osobně nesnášel a celý život proti nim bojoval. Vzhledem k tristnímu stavu české politiky a společnosti nemáme morální právo nabubřele oslavovat tohoto zesnulého tvůrce dějin. Rozhodně ne naše generace, která svou nečinností plundruje právě tu demokracii, kterou se on snažil udržet, i když ne vždy prozíravým způsobem. Ale třeba se k němu přihlásí mladá generace, která se skutkem rozhodne pro demokracii a pro Evropu proti samoděržaví bankovnímu a mocenskému. Václav Havel, to je ztělesněná česká otázka a zároveň důstojný český odkaz světu a Evropě. A třeba mladí jednou s údivem objeví i onoho dosud mainstreamovými médii cenzurovaného Havla-socialistu, který pevně věřil na ideje sociálního státu a sociální spravedlnosti.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
1. 1. 2019 11:00

Normalizaci se povedlo jedno: zařídila, aby slušní lidé se drželi na uctivou vzdálenost od politiky, protože účast v ní vyžadovala mravní kompromisy, které se řadě lidí příčily.Soudruzi pak považovali při nuceném předání moci zloděje za své legitimní nástupce (vyjednávali pragmaticky) a dávali (ti hloupější ještě dávají) to veřejnosti sežrat. Ale byl to právě Miloš I., zvaný Jakeš, který nadřadil Vasily Bilaky všem ostatním a rozprášil pracoviště, kde vznikaly prognózy jako Civilizace na rozcestí ( tam popisovaný stav je za dveřmi). I výraz Husákovy děti je nonsens. Podíváte-li se do statistiky (pokud osobně nepamatujete rok 1968) , pak zjistíte, že populační… Číst vice »

Bety
Bety
1. 1. 2019 20:41

No jistě. Geniální Havel to myslel dobře a dopadlo to jako vždycky.
Nelíbilo se mu ptydepe? Tak teď už neslyšíme nic jiného – a to ze všech stran.

abx
abx
1. 1. 2019 22:39

podla mna treba rozlisovat dvoch Havlov – prednovembroveho a ponovembroveho. prednovembrovy Havel sa pohyboval v znamom prostredi, bol celkom dobrym pozorovatelom a aj vedel podat tie svoje postrehy, formuloval vseobecny nazor, s ktorym nebol problem sa stotoznit. ponovembrovy Havel, to bola politicka filcka, co robil, to robil zle, v pamati najviac ostane jeho schvalovanie „humanitarneho“ bombardovania Srbska, alebo jeho nesmrtelne oblbovacie kecy, ktore dnes uz zludoveli: …Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení včetně dalších dokumentů, a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby… Číst vice »

idiotronic
2. 1. 2019 0:59

abx napsal
ponovembrovy Havel, to bola politicka filcka, co robil, to robil zle,

Ono je to o něco horší. Jednak se staral o materiální zisk (Lucerna), jednak po prvních svobodných volbách vyčerpal svůj program , ale on přesto asistoval u rozbití státu. Kontakty s knížetem jsou starého data.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
2. 1. 2019 13:00

Spíše náhodou jsem přepnul na ČT2, kde zrovna v rámci tradičního „měsíce nanebevzetí Václava Havla“ a coby součást jeho „kim-ir-senizace“, rozuměj budování jeho posmrtného kultu osobnosti, opakovali dokument Občan Havel, napsal na svém facebookovém profilu Petr Štěpánek. A znovu jsem si nad tou agitkou uvědomil, jak strašně moc, ale opravdu strašně moc špatný prezident to byl. Sebestředný, mstivý, zákeřný. A jeho rudolfinský projev, jímž odstartoval rozdělení české společnosti, byla největší polistopadová sviňárna.

orinoko
2. 1. 2019 13:32

Opravdu zajímavé… Tak především název iniciativy pochází od Pavla Kohouta. Ten se z velké části podílel na základním textu Charty 77 stejně jako Zdeněk Mlynář. Jejich založení je a ve druhém případě bylo … možno charakterizovat jako systematicky přístup. Je příznačné, že v době Havlovy prezidentisticke krasojízda se od něj odvracel kdekdo. Nejvýstižněji se vyjádřil Milota, který patřil do okruhu Havlových poradců. Prohlásil: Vaškovi se udělal prezident. Naprosto geniální zkratka sdelujici prakticky všechno. A hned poté Milota skončil. Sám. Havel nakalel na hlavu Krylovi, Kohoutovi, Dienstbierovi, Masarykovi… a politice , jakkoli svinske. V koncovce se stal loutkou , která na… Číst vice »

Irena
2. 1. 2019 13:50

Člověk, který je ČLOVĚKEM, se nikdy nemůže stát karikaturou sama sebe, to se jen karikatura člověka dostala do záře reflektorů, takže ji jako takovou najednou uviděli všichni, kteří byli do té doby slepí.

orinoko
2. 1. 2019 14:23

Zajímavý postřeh kdesi…
Česko jako země politický stagnuje. … To mě velmi zaujalo.
Západ pro české občany ztratil atraktivitu. Pozlatko je pryč. … Postkolonialni a imperiální západ jenom klamal tělem. … Klasicky král Lávra… dodávám já.
Ten Západ ovšem musíme diferencovat. Podle osobního ustrojení. Britský kripl, francouzský zabozrout, německý lokaj řízený okupacnim monstrem zasluhují zhruba stejne ohledy.
Zbytek nemusi být nutně až takový dobytek.
Česká politická perspektiva?
Sousedské zájmy především. … Myslím si já osobně.

Irena
2. 1. 2019 14:30

Jistě, ale aby nás někdo v těch sousedských zájmech bral vážně, musí fungovat mezinárodní právo, které musí někdo zastřešovat, tím někým se dnes jeví Rusko a my bychom mu v tom měli pomáhat, a ne mu házet prostřednictvím dosazených šmejdů klacky pod nohy.

orinoko
2. 1. 2019 14:55

Rusku především nedoporučuji, aby cokoli zastřesovalo.
Jenom by se zbytečně stresovalo.
Rusku úplně stačí pozice respektovaneho. A respekt se buduje buďto ranou do drzky, nebo trpělivosti a nadhledem se sturmoviky v zádech, anebo kombinaci obojího.
Viděl jsem v TV kraksne fotbalovou bilanci minulého roku. Až za chvíli mi došlo, že záběry jsou z Ruska.
Naprosto profesionálně odvedená práce. Pořadatelská. Ale i ruský národní mancaft prakvapil.
Takhle se to dělá.
A Rusko přitom vubec nic nezastresovalo.

Vlastně ano.
V těchto dnech Rusko zastřešuje Venezuelu.
Na ostrově blízko pobřeží má Rusko vlastní leteckou bázi.

orinoko
2. 1. 2019 15:12

Vážení, do emeriky nám odlétá ruský Rogozin. Mám pocit, že je v cowboyjske klatbe. Navíc ten hoch má pochybnosti o americkém přistání v Lůně Měsíce.
Tak co myslíte?
Zavřou ho retardovani forti a pompejesloufove do amerického krimu?
Troufám si tvrdit, že nikoli.
Protože následně Rus dá americkému lejnu po drzce .
Američtí soudruzi mají plné gatky. Takový Erdragon prohlásil, že zestatni Trump towers v Turecku, a hned je cowboy povolný.
Takhle se se to dělá.

orinoko
2. 1. 2019 15:23

Trochu odbočím…
V TV kraksne jsem také zahlédl anglicky pořad o autech. To není půllitr moji Plzně, ale zaujalo mě to.
Britové mají k americkým bourakum dost přezíravý vztah. Výrok : Americká auta nemají ráda zatáčky me silvestrovsky silné rozhodil.
Nešlo o humor!!

racek
racek
2. 1. 2019 21:43

Nechci nijak hodnotit, k tomu už jsme měli mnoho příležitostí, že. Nicméně si říkám … je zdvořile mluvící člověk chovající se nezdvořile opravdu zdvořilý a slušný? Jo jo, to jsou ty paradoxy, že…