Diskuze k článku


 • Gatta • 15. října 2018

  Rychlé hrubé počty mám rád, ale tohle počítání opravdu nemohu posoudit.
  Nakonec, pro to, co chci napsat je i nepodstatné.

  Sociální dávky všeho druhu a „rozvinutý sociální stát“ v dnešní podobě – to není vyjádření vyspělosti společnosti a její láskyplné humánnosti.
  Je to naopak vyjádření její špatné funkce, kumulace neřešených a často už neřešitelných společenských a ekonomických problémů.
  Ve zdravé společnosti mají všichni možnost pracovat, za svoji práci dostávají dostatečný plat, takže jim zbývá dostatek prostředků pro jejich osobní náklady. Státní a společenské služby fungují efektivně a jsou schopny z vybraných daní pokrýt společenskou potřebu státu i obyvatel. A štědrá sociální síť tak slouží pouze pro nemnohé a opravdu vyjímečné případy.
  Pochopitelně – to je ideální nedosažitelný stav.

  Ale právě míra nutných podpor, sociálních dávek, dotovaných sociálních programů … vypovídá o tom o kolik se skutečnost s tímto ideálem rozchází. To vše pochopitelně placeno z peněz produktivních daňových poplatníků !!!
  Tedy základem takového „rozvinutého sociálního státu“ je fungující ekonomika a tvorba masivní nadprodukce, která vytvoří „hromadu peněz“ která dovede zamaskovat nefunkční sociální, pracovní a organizační vztahy a procesy.

  No a k předmětu článku – rozšíření podpory romské minority tedy jen vyjadřuje neschopnost vládnoucích elit v jakémkoliv začlenění romů do společnosti.
  Prakticky po roce 1989 vládnoucí elity na tuto snahu rezignovaly a aby si zajistily „klid na práci“ – rozuměj: „na privatizaci, vypisování tendrů a státních zakázek, čerpání dotací …“, tak si ten klid formou vyplácených podpor (nejen romům) kupovaly za peníze daňových poplatníků.
  A dokud bude kde a komu brát … tak pořád bude jednodušší rozdávat z vybraných daní, než problémy řešit.