Diskuze k článku


 • petr • 23. prosince 2014

  Čína prudko zvýšila nákup ruskej ropy a pochováva dolár
  http://www.hlavnespravy.sk/cina-prudko-zvysila-nakup-ruskej-ropy-a-pochovava-dolar/481661

 • Béda • 24. prosince 2014

  http://www.hlavnespravy.sk/v-nikarague-sa-zacala-vystavba-kanala-medzi-tichym-a-atlantickym-oceanom-geopoliticka-sachovnica-sa-drasticky-meni/482105

  …Celkové náklady sa podľa prepočtov projektantov odhadujú na 50 miliárd dolárov. Zhotoviteľom stavby bude súkromná spoločnosť z Hong Kongu a to spoločnosť HK Nicaragua Canal Development Investment. Podľa predbežných odhadov, výstavba všetkých potrebných objektov bude trvať 5 rokov.

  Okrem toho, že sa takto zrýchli preprava lodí z oceánu do oceánu, pretože tieto nebudú závislé na priepustnosti Panamského prieplavu, mení sa aj geopolitická situácia. Tento nový kanál nebude totiž pod kontrolou USA ako Panamský, ale pod kontrolou Číny, čo zásadným spôsobom mení pomer síl v Latinskej Amerike.

 • Viky • 24. prosince 2014

  Čínská pomoc RF není tak jednoduchá a bezbolestná. Rusové nemají ani tak problém s nějakým nedostatkem financí, jako s rozkolísáním kursu měny a tím i určitou nestabilitou. Tohle nijak nejsou schopné čínské půjčky vyřešit. Naopak by nezodpovědné přivázání ekonomiky k číně mohlo způsobit velké problémy. Již jsem to psal, ale klidně to zopakuji: RF netrpí nedostatkem valut, rusko trpí rozkolísáním kursu měny! to opravdu spolu s podhodnocením kursu měny může vést k dalším důsledkům v ekonomické sféře. Ale jednoduché nalévání valutových prostředků na trh sice zlepší kurs rublu, jenže vyvolá další vlnu spekulativních nákupů. Takže ke stabilizaci prostě nepovede. Je dobře, že Čína má snahu pomoci, ale RF se musí opírat na širší skupinu států, v tomto případě asi BRICS. To odstraňuje rizika spojená s jednostrannou orientací a závislostí.
  (pro současný stav kursu rus. měny bych použil přirovnání – zkuste stát rovně, když do vás kopou současně z několika stran. Ale používá se jiné vysvětlení: Vidíte, degenerát… Ani stát rovně nedokáže…)

 • Béda • 24. prosince 2014

  z článku: …Konkrétní metoda je jako z manuálů juda, favorita Putinových koníčků. Oč víc teď „devizoví spekulanti (zahraniční i jim podřízené ruské banky a jiné finanční instituce) kurs rublu srážejí dolů jeho výprodejem a nákupem dolarů (a eur)“, tím spíš je ho v „masivní míře s to nakupovat jen centrální banka (přes své agenty na devizovém trhu)“. Právě tak „(za předpokladu, že už pracuje pro Rusko, a ne pro Západ, ač nahlas to prozatím nedeklaruje) vykoupí od spekulantů všechny ruble a k tomu i za hubičku“. „Spekulantům tak zůstanou dolary (a eura), ruble však ne. Majitelem všech rublů bude centrální banka.“ Svá „dolarová aktiva minimalizuje“.

  K čemu to bude? LiveInternet to vidí následovně: „Rusko oznámí, že emise rublů už nebude kryta dolary, nýbrž například vlastními státními obligacemi.“ A hned nato deklaruje, že „energetické suroviny jsou odteď na prodej jen za ruble (případně i národní měny kupujících, za dolary však ne)“.

  Rublu se vrátí status „národní měny, připoutané ne k dolaru (a euru), ale k národní ekonomice“. „Například právě přes energetické zdroje“ – „ne už však exportní oklikou přes dolary (´petrodolary´), ale napřímo“. To zavře krám i kasinu, v němž proti rublu hraje devizová spekulace. Tím rychleji se stabilizuje i jeho reálný směnný kurs. ..

 • Sio • 24. prosince 2014

  Viky napsal

  Čínská pomoc RF není tak jednoduchá a bezbolestná. Rusové nemají ani tak problém s nějakým nedostatkem financí, jako s rozkolísáním kursu měny a tím i určitou nestabilitou. Tohle nijak nejsou schopné čínské půjčky vyřešit. Naopak by nezodpovědné přivázání ekonomiky k číně mohlo způsobit velké problémy.Již jsem to psal, ale klidně to zopakuji: RF netrpí nedostatkem valut, rusko trpí rozkolísáním kursu měny! to opravdu spolu s podhodnocením kursu měny může vést k dalším důsledkům v ekonomické sféře. Ale jednoduché nalévání valutových prostředků na trh sice zlepší kurs rublu, jenže vyvolá další vlnu spekulativních nákupů. Takže ke stabilizaci prostě nepovede. Je dobře, že Čína má snahu pomoci, ale RF se musí opírat na širší skupinu států, v tomto případě asi BRICS. To odstraňuje rizika spojená s jednostrannou orientací a závislostí.
  (pro současný stav kursu rus. měny bych použil přirovnání – zkuste stát rovně, když do vás kopou současně z několika stran. Ale používá se jiné vysvětlení: Vidíte, degenerát… Ani stát rovně nedokáže…)

  Co vadí při podhodnocené měně? Drahé nákupy v zahraničí. Pokud Čína odebere ropu za ceny před pádem kurzu, určitě to pomůže. Oslabení měny jsme přežili i my, je nevýhodné, pokud máte úspory, výhodné v případě půjček.
  Tlačí to také na zvyšování domácí produkce. Četl jsem analýzu, podle které by Rusko nemělo hledět na hodnotu rublu a zahájit kvantitativní uvolňování. Zvýší se tak díky nízkému úroku dostupnost půjček pro domácí výrobce.

 • Alena • 24. prosince 2014

  podhodnocenou měnu jsme přežili, jen jsme se stali ještě chudší. Domácí produkci to nepomohlo, to bychom museli mít koordinovanou pomoc státu, podpořenou vlastní bankou

 • petr • 24. prosince 2014

  Nejhorší pro Rusko jsou úvěry v USD nebo EUR, které má stát, firmy, města, družstva či soukromé osoby.

 • kchodl • 24. prosince 2014

  Alena napsal

  podhodnocenou měnu jsme přežili, jen jsme se stali ještě chudší. Domácí produkci to nepomohlo, to bychom museli mít koordinovanou pomoc státu, podpořenou vlastní bankou

  Přesně tak. Pokud nemáme „českou banku“, která by půjčovala českým podnikům, tak to vede jen ke zchudnutí. Což se stalo. Jen to posílilo zahraniční „investice“ a následné vysávání výtěžku do ciziny.
  Ale v Rusku je situace úplně jiná – kdo si nabral půjčky v USD a EUR, je v čudu. Zvýšení základní úrokové sazby na 17% také zcela zastaví domácí investice, takže proto Fjodorov a další chtějí ustavit nějaké „rozvojové banky“, které by na průmyslový rozvoj a diverzifikaci podniků půjčovaly za lepší sazby – třeba 5%. Ale celkově, pokud udělají všechna ta opatření, která plánují – jim devalvace rublu může i velmi pomoci. Je to téměř ekvivalent měny, která znárodní úspory zbohatlíků, zatímco běžných lidí se téměř nedotkne (protože úspory nemají). Hodně lidí má také úspory v USD, EUR, takže se jim zhodnotí a to zvýší domácí spotřebu. Zdraží to dovozy, tím poskytne tržní prostor pro budování vlastních kapacit. Západ ruskou výrobu a zemědělství doteď nejvíce likvidoval vývozem dotovaných produktů, kterým Rusové ani při levnější pracovní síle nemohli konkurovat. Výhoda dneška je, že svět již neovládá technologicky Západ, většinu věcí mohou nakoupit na volném trhu mimo dolar, neexistuje žádný COCOM, každé embargo Západu jim vlastně pomůže. Stejně jako ve 30. letech pomohlo embargo na zbraně do Sojůzu Stalinovi vybudovat zbrojní průmysl, který SSSR pak zachránil. Prostě všechno zlé je k něčemu dobré.
  Politicky prosazené snížení cen ropy je pro Západ střelba do vlastního kolene, zničí to menší producenty a může způsobit prasknutí frakovací bubliny. Pokud se stane tohle, přiblíží to i možný výbuch derivátového burzovního letadla. Virtuální kapitálová „ekonomika“ (kasino) je již dnes tak volativní, že dělat takové brikule s cenou ropy je čirá šílenost, asi jako kouřit v prachárně.

 • peter. • 24. prosince 2014

  Viky napsal
  Čínská pomoc RF není tak jednoduchá a bezbolestná

  http://www.hlavnespravy.sk/cina-prudko-zvysila-nakup-ruskej-ropy-a-pochovava-dolar/481661

 • Sio • 24. prosince 2014

  Třeba by Rusko pomohlo něco takového:
  http://www.sk-de.cz/news/a17-zavedeni-ekonomicke-reformy-schlimbachova-typu-tim-bude-dosazeno-zruseni-/

 • Béda • 24. prosince 2014

  http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1938-martin-armstrong-se-pta-budou-zase-na-wall-streetu-veset-bankere

  To, k čemu ve Washingtonu došlo během posledních dvou týdnů s odvoláním Dodd Frankova zákona regulace bank a s tím v podstatě i Volckerova pravidla, má ohromující podobnost přinejmenším se třemi předchozími obdobími americké historie, které vedly k naprosté katastrofě…

 • Viky • 25. prosince 2014

  Sio, pokles ceny rublu je „mucha“. Jistěže, je to významný aspekt ekonomiky, tak to prostě je. Všeobecně je ale kursu věnována vyšší pozornost, než zasluhuje. Ekonomika země snese i podhodnocený rubl, proto píši „mucha“. Mnohem horší je rozkolísání ceny rublu. Při vysoké amplitudě výkyvů může dojít k panice a … a dál je to jako sněhová koule na svahu. Najednou přestává záležet na objektivních faktorech a živnou půdou pro růst laviny nejsou „normální“ kritéria. Dá se přežít i dolláč za 80 rublíků. škody to působí, ale lze se tomu přizpůsobit. (všeobecně to bude kvitováno jako katastrofa) Opravdovou katastrofou je ale výkyv kursu! Proto taky CB zasahuje maximálně proti rozkolísání a neintervenuje ve prospěch vlastní měny v rozsahu, který by si mnozí představovali. 17 procent centrální banky je jistě dočasné opatření, protože to znamená něco kolem 30! procent komerčním úvěrům, což je ekonomicky neprůchodné. Ale momentálně opodstatněné a nutné. Parlament ve zrychleném režimu odsouhlasil „dokapitalizaci“ komerčních bank z rezervních prostředků státu. Skvělý počin ve prospěch stability! Stát ovšem uvolní prostředky ve formě cenných papírů, což neumožní bankám zneužít jednoduše poskytnuté prostředky na spekulativní obchody. Což je ještě lepší. Stát zvýšil a zlepšil pojištění vkladů. Atd atp. Představa lidí je úplně jiná a prostší: Představitel státu (nejlépe Putin) s dvojkolákem plným zelených prezidentů a slitků zlata putující na mezibankovní valutovou burzu. Ale ano, kurs rublu ve směnárnách by to zvedlo. Jenomže by to nesnížilo rozdíl mezi hodnotami nákup/prodej.
  Použít veškeré valutové prostředky na posílení kursu (výkup rublu) Skvělý nápad! I horečka se dá úspěšně léčit podříznutím, teplota zaručeně klesne a další zvýšení nastane až v krematoriu.
  Hezký zbytek svátků

 • bbb • 25. prosince 2014

  kchodl napsal
  Západ ruskou výrobu a zemědělství doteď nejvíce likvidoval vývozem dotovaných produktů, kterým Rusové ani při levnější pracovní síle nemohli konkurovat.

  Ekonomům dotaz – v 90. letech bylo Česko podezíráno z dampingových cen při vývozu oceli na Západ. V čem spočívá příčina, že zelenina a ovoce se za podhodnocené ceny do chudších zemí klidně dováží?

 • hudryper • 25. prosince 2014

  bbb napsal
  Ekonomům dotaz – v 90. letech bylo Česko podezíráno z dampingových cen při vývozu oceli na Západ. V čem spočívá příčina, že zelenina a ovoce se za podhodnocené ceny do chudších zemí klidně dováží?

  Odpověděl jste si formulací své otázky sám. Československo a později ČR nevyváželo (prostřednictvím podivně vzniklých GmbH se zákl.kapitálem 1 mil,us.dolarů na západě s českým vlastníkem už v květnu 1989 !) ocel do chudších zemí,nýbrž do zemí bohatých.
  Tyto firmy danily v zemích svého sídla a využívaly obrovského cenového rozdílu u nás a na západě. V našich vnitrostátních cenách
  nebyly obsaženy ekologické,ale zejména mzdové a energetické náklady západních ekonomik,a tak mohly přeprodávat za ceny,jež se jevily západním ocelářským podnikům coby dumpingové a přitom ještě nejméně desítiletí realizovat ve vyvážené oceli náklady, které za socialismu dotoval stát.Kdo asi mohl být oním „vševědoucím“ milionářem v dolarech,nechť si každý dosadí sám. No a do
  chudších zemí je přece prostřednictvím západních řetězců dováženo zejména taková zelenina a ovoce,které by se doma neodvážili
  nabídnout ať už co do kvality,tak i co do čerstvosti. A máte hned po ruce ekonomicky naprosto zdůvodnitelné ceny,které jsou ve skutečnosti v důsledku farmářských dotací v bohatých zemích EU opravdu dumpingové.

 • bbb • 26. prosince 2014

  hudryper napsal
  A máte hned po ruce ekonomicky naprosto zdůvodnitelné ceny,které jsou ve skutečnosti v důsledku farmářských dotací v bohatých zemích EU opravdu dumpingové.

  Napsal jsem shora: „V čem spočívá příčina, že zelenina a ovoce se za podhodnocené ceny do chudších zemí klidně dováží?“
  Příčina je tedy v pasivitě české politiky, která na dampingové ceny dovozu ovoce a zeleniny nereaguje?