Rusko: Poslanci předložili Státní dumě návrhy zákonů pro deoffshorizaci ekonomiky

Ruské státní dumě byla předložena řada návrhů zákonů s cílem deoffshorizace ruské ekonomiky. Z databáze údajů Státní dumy je možné vyčíst, že autory dokumentů jsou členové Rady federace v čele s předsedou komory Valentinou Matvijenko.

Jak je zmíněno v průvodní zprávě k jednomu z těchto návrhů, „použití offshorových společností ruskými podnikateli způsobuje značnou škodu zájmům RF“. Autoři návrhu zákona uvádějí, že vyvedení kapitálu z Ruska prostřednictvím offshorových zón dosahuje mimořádných rozměrů: za dvacet let to bylo již více než 800 miliard USD.

Senátoři navrhují zakázat společnostem s registrací v zahraničí získávat státní podporu prostřednictvím Vněšekonombanky, a také prostřednictvím mechanizmu státních záruk. Kromě toho je mezi zákonodárnými iniciativami odhalení informací o vlastnících organizací, které získávají rozpočtové prostředky a znemožnění přístupu offshorovým společnostem ke státním nákupům.

V návrhu je doplnění článku trestního zákoníku „Vyhýbání se úhradě daní anebo poplatků společností“ o přitěžující okolnost při vyhýbání se daní za použití offshorových schémat, transferové tvorby cen a společností zřízených takzvaně na jedno použití. Jako tresty za tyto činy jsou navrhovány pokuty v rozměru od 200 do 500 tisíc rublů, nucené práce se sazbou do 5 let, nebo odnětí svobody se sazbou do 6 let.

Úvěry od Vněšekonombanky

Změny zákona „O bance pro rozvoj“ stanovují, že Vněšekonombanka může financovat investiční projekty na rozvoj infrastruktury a realizovat inovační projekty úvěrováním ruských právnických osob nebo vstupem do obchodních organizací, které jsou ruskými právnickými osobami. V současné době tyto právnické osoby nemusely mít ruskou registraci.

Vněšekonombanka se také může účastnit podpory malého a středního byznysu pouze prostřednictvím jeho financování bankami, které jsou zaregistrované na území RF a ruskými právnickými osobami, které podporují malý a střední byznys. Ve stávajícím zákoně není registrace takovýchto bank a osob definována.

Kromě toho bude v případě přijetí návrhu zákona moci Vněšekonombanka poskytovat záruky pouze ruským právnickým osobám.

Státní nákupy

V návrhu je, aby do zákona o federálním smluvním systému, byl zahrnut požadavek, na základě kterého nebudou moci být účastníky nákupu zboží, prací a služeb pro státní a obecní potřeby osoby, které jsou zaregistrovány, nebo mají bydliště, či daňovou rezidenturu v offshorové zóně.

Seznam offshorů podle ministerstva financí tvoří státy a území, které poskytují zvýhodněný daňový režim nebo které neposkytují v případě potřeby informace finančním úřadům. V současné době tam patří asi 40 území, včetně Britských panenských ostrovů, Gibraltaru, Hongkongu, Lichtenštejnska, Malediv, Malty, Spojených arabských emirátů a Kajmanských ostrovů. Kypr do tohoto seznamu nepatří již téměř dva roky – od 01. 01. 2013.

Změny v zákoně o státní registraci právnických osob předpokládají nutnost předložit při registraci údaje o osobách, zakladatelích s kontrolou – rezidentů RF, s výjimkou společností, které absolvovali proceduru listingu (v souvislosti s obchodováním s cennými papíry na burze).

Rozpočtová kontrola

V dalším návrhu zákona je provedení změn v Rozpočtovém kodexu, kterými se do této normy zavádí povinné odhalování informací o všech příjemcích prostředků, které byly vyčleněny na nákup zboží, prací a služeb pro státní (obecní) potřeby, a také o všech osobách, které rozpočtové prostředky dostávají. Musí být odhaleny i údaje o osobách kontrolujících společnosti/organizace, které získávají státní prostředky.

Kromě toho je navrhováno vnést dodatek, na základě kterého budou státní nebo obecní záruky poskytovány pouze ruským právnickým osobám.

Zdroj textu: Politikus.ru

Překlad: Irena

Stanův komentář: Srovnejme reakci ruské Dumy s reakcí českých médií a zákonodárců v „kauze Kvitová“. A okamžitě pochopíme, čím se liší „byzantský samoděržavný totalitarismus“ od „vyspělé liberálně-tržní demokracie“ :)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
10. 9. 2014 8:53

Hon na Kvitovou je opravdu směšný. Prostě postupuje podle platných zákonů a ty toto umožňují. Ale Kvitová je zcela jiný rozměr problému, Rusové se staví hlavně proti jednání korporací kde je o desítky a stovky miliard. Ona je fyzická osoba, svobodný člověk, navíc podnikající mimo území tohoto státu, může si vybrat místo pobytu a i to, kde a komu chce platit daně. Bohužel naši přihlouplí zaměstnanci jsou ochotni se vyžívat na zdanění Kvitové (jde o houby) a živnostníků (v podstatě stejných holých zadků), jak jsou oni sami. Ale to, jak jsou zdaňovány nadnárodní firmy, banky a podobně už nevidí. To… Číst vice »

Alena
Alena
10. 9. 2014 9:12

cnemo napsal Hon na Kvitovou je opravdu směšný. Prostě postupuje podle platných zákonů a ty toto umožňují. Ale Kvitová je zcela jiný rozměr problému, Rusové se staví hlavně proti jednání korporací kde je o desítky a stovky miliard. Ona je fyzická osoba, svobodný člověk,navíc podnikající mimo území tohoto státu, může si vybrat místo pobytu a i to, kde a komu chce platit daně. Bohužel naši přihlouplí zaměstnanci jsou ochotni se vyžívat na zdanění Kvitové (jde o houby) a živnostníků (v podstatě stejných holých zadků), jak jsou oni sami. Ale to, jak jsou zdaňovány nadnárodní firmy, banky a podobně už nevidí.… Číst vice »

Thor
Thor
10. 9. 2014 13:05

Zase jeden, komu nevadí jiná pravidla pro celebrity, a jiná pro plebs. Blbé, děravé zákony ? By design. Vy ostatní, všeho neschopní, postižení neduální morálkou, vztahem k vlasti, držte hubu a krok, plaťte a vyžívejte se s holou prdelí v diskuzích o závisti k ikonám úspěchu, serte na společnou kasu. „Hon na Kvitovou“? Je to o právním státě, spravedlnosti a ubohém právním povědomí ovčanů, interpretující systémový problém jako pavlačovou hádku. Oč je daňový poplatník Nemo horší či lepší než Kvitová? Nebo nejsou zákony obecně závaznými pravidly hry pro všechny? Nebo, v čím zájmu je, vykrást a okrást český stát a… Číst vice »

cnemo
10. 9. 2014 14:24

Alena napsal slečna Kvitová nepostupuje podle platných zákonů, ale hledá si skulinku, jak tyto zákony obejít To je nesmysl, buď to zákony dovolují, nebo nedovolují. „Skulinky“ a „obcházení“ jsou termíny vhodné tak pro Blesk. Jestli si myslíte, že porušuje zákony, dejte podnět k trestnímu stíhání. Mimochodem, neudělal to ani pan Huml, protože asi ví, jak by to dopadlo. >ČSSD chtěla více zdanit nadnárodní firmy zavedením sektorové daně, zabránil jí v tom pan Babiš Nesvádějte to na Babiše, ČSSD tváří se jako „zaměstnanecká“ a přitom se zcela organicky zapojila do rozkladu sociálního státu. Kdyby byli upřímní, jak sliboval zloděj Koloťuk, nikdy… Číst vice »

cnemo
10. 9. 2014 14:36

Thor napsal Zase jeden, komu nevadí jiná pravidla pro celebrity, a jiná pro plebs. Blbé, děravé zákony ? Jaká jiná pravidla pro celebrity? Jestli je to podle zákona, pak to může udělat každý, jestli ne, měli by si na ní finančáci smlsnou. Ale rozlišujme mezi svobodou a právy fyzických osob a firem! Prostě má právo žít jinde (a platit tam daně), doby kdy byl člověk doživotním otrokem a majetkem ČSSR jsou nenávratně pryč! Všeobecná závist v nižších sociálních patrech společnosti je bohatě využívána supertřídou. Zákazy plateb v hotovosti, prokazování majetku, nekonečné finanční špiclování střední třídy probíhá všeobecného potlesku holých zadků.… Číst vice »

Alena
Alena
10. 9. 2014 15:00

V pohodě, slečna Kvitová a ostatní sportovci( údajně Americe to ale nejde, aby sportovci měli sídla v daňových rájích), ať odplují jinam, platí tam daně, platí tam sociální a zdravotní. Důchod jim bude vyplácen tan a co se týče zdravotnictví, měli by se nechat ošetřit v zemi, kde se usadili. Pokud by ale za pár let nastal bankrot, měli by zůstat v zemi, kde se usadili a žádat tam sociální dávky. To jest, ideálně by se měli zříci českého občanství. Co se týče zahraničních firem, na rozdíl od Ruska jsem v EU a pokud tato opatření nezavede Británie či větší… Číst vice »

cnemo
10. 9. 2014 17:26

Alena napsal V pohodě, slečna Kvitová a ostatní sportovci( údajněAmerice to ale nejde, aby sportovci měli sídla v daňových rájích), ať odplují jinam, platí tam daně, platí tam sociální a zdravotní. Důchod jim bude vyplácen tan a co se týče zdravotnictví, měli by se nechat ošetřit v zemi, kde se usadili. Pokud by ale za pár let nastal bankrot, měli by zůstat v zemi, kde se usadili a žádat tam sociální dávky. To jest, ideálně by se měli zříci českého občanství. Co se týče zahraničních firem, na rozdíl od Ruska jsem v EU a pokud tato opatření nezavede Británie či… Číst vice »

Alena
Alena
10. 9. 2014 17:37

z toho , co říkáte, je jasně vidět, jak si každá země chrání, aby pokud možno byli všichni zdaněni včetně cizinců a stát nebyl krácen o daně z příjmu. Pouze ČR, ústy pana Zemana a Babiše, velkoryse dovolují, aby OSVČ s enormními příjmy žili v daňových rájích. V Německu by to opravdu neprošlo.

Alena
Alena
10. 9. 2014 17:42

ještě mi vysvětlete, co to znamená nebýt doživotním majetkem jednoho státu. To je termín vhodný pro bioroboty, bez citové vazby na rodinu, přátele z dětství, milovanou krajinu a rodnou řeč.

cnemo
10. 9. 2014 17:56

Alena napsal

ještě mi vysvětlete, co to znamená nebýt doživotním majetkem jednoho státu. To je termín vhodný pro bioroboty, bez citové vazby na rodinu, přátele z dětství, milovanou krajinu a rodnou řeč.

Nebýt doživotním majetkem státu znamená, moci emigrovat, moci bydlet a pracovat v jiném státě. Za bolševika byla emigrace trestná a pokud se vám to povedlo, byl váš veškerý zdejší majetek zabaven. Jak to mají tito lidé emocionálně je jiná věc. Za sebe mohu říct, že se nikam nechystám ale nechápu, proč by jiným v tom mělo být bráněno. Vybrat si domov je elementární právo svobodné bytosti.

Alena
Alena
10. 9. 2014 18:07

ano, vybrat si domov je elementární právo svobodné bytosti. Pokud si vyberu jiný domov, tak rozhoduji srdcem, ne rozumem a zištně, a nevyberu si tedy zemi jen proto,abych si uchránila své peníze pro sebe. Pokud si vyberu jiný domov, podřídím se zcela zákonům jiné země, a bude mi záležet na obyvatelích nové země .Určitě nepojedu do bývalého domova jen proto, abych měla např. kvalitnější lékařské ošetření či levnější operaci, určitě nepojedu do bývalého domova tehdy, kdy se mi bude dařit hůř a budu očekávat zázemí rodiny. Prostě- vzdám se současného občanství, abych dokázala, jak mi nový domov přirostl k srdci… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
10. 9. 2014 19:55

„Útok“ na Kvitovou byla „ubohost“ z prostého důvodu-je bohatá. Znáte to, Kvotovou to začne a lopaty se začnou se zajíma i o ostatní.
Takže tabu.
Jooo nucené práce pro Mostecké a Teplické nefachčenky, to je jiná…