Rusko v křišťálové kouli

V diskusi u předchozích článků zazněly dvě otázky:

  • Jaký bude další vývoj v Rusku, kterému prý vládne nepředvídatelný Putin?
  • Co se bude dít, až jednou Putin přestané vládnout?

Pokusím se na obě otázky odpovědět podle toho, jak se mi jeví dnešní Rusko. Na začátek chci říci, že považuji Rusko za zemi s kapitalismem jako řemen, nemůže to být ani jinak, když jeho zákonodárství v 90. letech minulého století vytvářeli absolventi a obdivovatelé Friedmanovy chicagské banksterské školy. Vladimír Putin je dle mého názoru ideologicky umírněný ruský nacionalista, který má sklony k idealizaci ruského samoděržaví, a antikomunista, který má ale tolik zdravého rozumu, aby nechal ruské komunisty a stalinisty na pokoji a nesnažil se přepisovat dějiny. Ví totiž, že komunisté udělali ze zaostalého polofeudálního agrárního státu světovou supervelmoc s rozvinutým průmyslem a vysoce bojeschopnou armádou, kterou západní elity sice nemusely milovat, ale musely ji respektovat a jednat s ní jako rovný s rovným. V ekonomické oblasti je Putin umírněný neoliberál svým způsobem závislý na udržení oligarchického kapitalistického systému, který v Rusku vznikl v 90. letech minulého století. Nebýt ukrajinské krize a sankcí Západu, Rusko by postupně a dlouhodobě směřovalo k hospodářské integraci s Evropou, která je očividně v zájmu obou stran.

150milionové zemi nemůže efektivně vládnout jediný člověk. Rusko je parlamentní demokracie, má formálně nezávislé soudnictví a centrální banku, ústavu jim za Jelcina doslova napsali američtí poradci a jejich ruské loutky. Putinovo kouzlo je v jeho dosažených výsledcích (z Ruska rozvráceného Jelcinem opět vybudoval velmoc) a v jeho osobních vlastnostech – inteligenci, pracovitosti, schopnosti rychle a účinně reagovat na problémy, pro Rusy má ohromné charisma a podporu převyšující 80 %, o které se všem politikům Západu může jenom zdát. A úmysly Ruska jsou jasné – mají hospodářskou koncepci (obrat od proradné Evropy k Asii), vojenskou doktrínu (založenou na modernizaci armády a jasné hrozbě zničení protivníka jadernými zbraněmi, pokud je vojensky napadne) a dokonce i náznak ideologie opřené o pravoslaví a podporu rodinných hodnot.

Putinovi se na rozdíl od západních politiků podařilo přesvědčit drtivou většinu muslimů v RF, že je respektuje. Při všem tom rozhořčení nad atentátníky, které při všech pochybnostech o jejich původu a motivaci sdílím, musím poznamenat, že hnůj, který publikovali v Charlie Hebdo, by v Rusku byl sankcionován, ať už by se satirici podobným způsobem naváželi do muslimů, židů, křesťanů nebo ateistů.  Rusové (ale i ruští muslimové) se poučili z čečenské války – Rusové přestali muslimy bombardovat, ale začali jim stavět mešity a finančně podporovat oblasti, ve kterých žijí, drtivá většina muslimů je loajálních ke svému státu. Čečna a Tatarstán jsou dnes jedny z nejmodernějších a nejbohatších oblastí RF. Islámští duchovní v RF jsou zváni na všechny významné události a jejich názory jsou brány v úvahu. Přitom jsou jim ale jasně dány hranice „džihádu“ v převážně křesťanské zemi. Se skutečnými náboženskými fanatiky a těmi, kdo je podporují, tam nikdo nezachází v rukavičkách.

Rusko má kromě nepočetné a stále se zmenšující páté kolony ohromné množství chytrých a inteligentních lidí, kteří jsou ochotni k velkým obětem pro svoji vlast. A pověstní ruští oligarchové dostali na výběr – buď své bohatství využijete pro blaho země, nebo seberte nakradené a vypadněte někam, kde vás o ně mohou kdykoli připravit vaši západní přátelé. Rusko už dávno není země zaostalých opilých mužiků, jak ji tady vykreslují někteří diskutující a jinde někteří politici a prestitutky v masmédiích. Z toho všeho mi plyne jediný závěr – o budoucnost Ruska se v tom případě, že se podaří zachovat mír, nemusíme obávat. Na rozdíl od budoucnosti EU mizerně řízené zkorumpovanými elitami a vysávané místními i zámořskými bankstery.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
9. 1. 2015 7:50

Perfektní shrnutí.

K druhé otázce – Machiavelli píše zajímavý poznatek: „Stát, který se má udržet potřebuje alespoň dva silné panovníky po sobě“.
Putin to jistě četl, a možná i proto se snaží držet si moc co nejdéle. Medveděv patrně nebude ten pravý nástupce.

PS
Příklad – u nás po silném Masarykovi bohužel nastoupil velmi slabý Beneš …

Béda
9. 1. 2015 7:56

Gatta napsal Perfektní shrnutí. K druhé otázce– Machiavelli píše zajímavý poznatek: „Stát, který se má udržet potřebuje alespoň dva silné panovníky po sobě“. Putin to jistě četl, a možná i proto se snaží držet si moc co nejdéle.Medveděv patrně nebude ten pravý nástupce. PS Příklad – u nás po silném Masarykovi bohužel nastoupil velmi slabý Beneš … O Macchiaveliho vizi ideálního vládce (sikného, úskočného, lstivého, mnohdy až zákeřného technologa moci s vizí – takových byly dějiny plny) se zmiňuje I.David ve své cca 17-ti minutové přednášce na Nová republika. Netuším, co by Masaryk po Runcimanově misi a Mnichovském ultimátu udělal… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 7:57

oprava: s výjimkou SSSR…

Sio
Sio
9. 1. 2015 8:01

Jako celek článek oceňuji. Analýza Putina je podle mého názoru odvážná a pravděpodobně nesprávná, vychází jen z povrchních faktů. Vlastenec Putin určitě je. O tom nepochybuji, těžko může dělat to, co dělá v žoldu zahraničních služeb. Co se týče jeho liberalismu a závislosti na oligarších … myslím, že je především pragmatik, jdoucí za svým cílem. Je nemyslitelné, aby dokázal to, co dokázal, kdyby se například přihlásil ke komunistům a vyhlásil novou socialistickou revoluci. Neudržel by se pak u moci ani měsíc. To je snad jasné, že? Naopak musí projevit alespoň malou míru antikomunismu, aby utnul spekulace, zda k tomu nesměřuje.… Číst vice »

Sio
Sio
9. 1. 2015 8:02

Gatta napsal

Perfektní shrnutí.

K druhé otázce– Machiavelli píše zajímavý poznatek: „Stát, který se má udržet potřebuje alespoň dva silné panovníky po sobě“.
Putin to jistě četl, a možná i proto se snaží držet si moc co nejdéle.Medveděv patrně nebude ten pravý nástupce.

PS
Příklad – u nás po silném Masarykovi bohužel nastoupil velmi slabý Beneš …

Opravdu jste si jist, že Beneš byl slabý politik?

Béda
9. 1. 2015 8:05

Sio,

pokud nejsou výsledky průzkumů obliby Putina (a jeho politiky) cinknuté a zmanipulované jako u nás v „demokracii“, pak se dá říct že „autokrat“ Putin je demokratickým vládcem – lidi jej podporují. Na rozdíl třeba od takového Bushe mladšího a Obamy. Kde je tedy větší demokracie? V USA anebo v Rusku?

Sio
Sio
9. 1. 2015 8:08

Béda napsal
O Macchiaveliho vizi ideálního vládce (sikného, úskočného, lstivého, mnohdy až zákeřného technologa moci s vizí – takových byly dějiny plny) se zmiňuje I.David ve své cca 17-ti minutové přednášce na Nová republika.

Netuším, co by Masaryk po Runcimanově misi a Mnichovském ultimátu udělal na Benešově místě. Snad by proti vůli všech evropských velmocí (s výjimkou Ruska) nevyhlásil 3.říši válku? masaryk byl budovatel státu Čechů a Slováků, nikoliv jeho ničitelem.

A možná proto Ivan David nikdy nebude ničemu většímu vládnout. Máte někde odkaz? Vládce musí být pragmatik.

Béda
9. 1. 2015 8:15

Sio napsal A možná proto Ivan David nikdy nebude ničemu většímu vládnout. Máte někde odkaz? Vládce musí být pragmatik. Já nemluvím o ledasjakém vládci ale o vládci s vizí pro lidi. Takový vládce musí být spjat se svým lidem, znát jeho problémy a potřeby, vládnout pro svůj lid, aby nebyl nikým ohrožován, aby nemohl být nikým ohrožován, vydírán, zabíjen, aby měl před sebou perskpektivu lepšího života. Musí být skvělým diplomatem, musí mít ekonomickou koncepci aby nezadlužil stát, musí mít vizi, musí v principu vycházet s lidmi a jinými vládci po dobrém ale být připraven adekvátně odpovědět na licoměrnost, zlomyslnost… Takového… Číst vice »

zajoch
9. 1. 2015 8:26

Sio, moc hezky jste to napsal, i to zabarvení pojmů vůdce a vedoucí. Mi se vždycky při slovu vůdce hned v pozadí objeví ten s patkou a fouskem pod nosem. Ale používám vůdce raději než lídr. Na rozpacích jsem u vašeho konstatování, že analýza Putina v článku je nesprávná, to nedovedu posoudit, ale nemyslela bych si to, také nevím co má Stan na mysli v tom, že je v Rusku kapitalismus jako řemen. Stan v článku upozornil na oblibu Putina v Rusku a na to, že dokázal semknout Rusy a také přesvědčit muslimy v Rusku o výhodnosti soužití. Zřejmě to… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 8:48

Teď jsem si přečetl článek – mluví mi z duše. Přesně tak to vidím i já. S jediným dovětkem – že kapitalismus stejně nakonec musí vždycky uvíznout na přeskupování bohatství na jednu hromadu a úbytku práce. O Rusko s bohatým surovinovým a půdním polštářem bych v tomto ohledu měl mnohem menší obavu než o západní koloniální kapitalismus.

Gatta
Gatta
9. 1. 2015 8:48

Re Sio – Ivan David – po 9:30.
https://www.youtube.com/watch?v=Hqk72viS9ag

Beneš – taková všeobecně tragická osoba. Jako prezident naprosto nevhodný.
Ale to je asi na širší diskuzi jindy.

hudryper
hudryper
9. 1. 2015 9:35

Trochu příliš euforie,přátelé, k nastolení potřebné reality v pohledu na reálné Rusko dnes vřele doporučuji přečíst :
http://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/09/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-rozhovor-s-ekonomem-deljaginem-hodne-drsne-cteni/

Béda
9. 1. 2015 9:47

hudryper, já jako nevzdělanec a buran bych to viděl asi takto. Sankce zcela jistě negativně dopadají na RF a její obyvatele. Ruské vedení má 2 možnosti: buďto se západnímu diktátu podřídit a vzdát, proměnit se v nesvéprávnou plně závislou kolonii, uznat americkou nadřazenost a postupně se proměnit podle direktiv Washingtonu ve vojensky a bezpečnostně bezzubou, slabou zemi drancovanou cizími korporacemi vyvážejícími zisky vně ruské ekonomiky. Aneb chtě nechtě přijmout výzvu, zatnout zuby a pokusit se slabiny proměnit v potenciální přednosti, zreformovat se, zachovat si suverenitu, schopnost rozhodovat o svých ekonomických i bezpečnostních věcech a a perspektivu. Ruské vedení zdá se,… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 9:52

Jenom dovětek: Je to sice ekonomická, mediální a politická ale mezi USA, jejich koloniemi a RF (a jejich volným společenstvím BRICS) probíhá VÁLKA. Jejím dalším vývojovým stupněm je otevřený válečný konflikt.

fajt
9. 1. 2015 10:21

Putin neni standardni politik, nevysel z politickeho prostredi – je to rozeny zpravodajec ruskeho typu a stylu a je to na nem videt a jeho mocenske kroky tomu odpovidaji a nema cenu to nejak specos rozvadet, ale pockame az tady nebude ( tedu u kormidla ruskeho imperia ) to se uvidi, jak schopni budou Ivani i v nasledujici etape budovani sve rise. ..)

Béda
9. 1. 2015 10:27

fajt napsal Putin neni standardni politik, nevysel z politickeho prostredi – je to rozeny zpravodajec ruskeho typu a stylu a je to na nem videt a jeho mocenske kroky tomu odpovidaji anema cenu to nejak specos rozvadet, ale pockame az tady nebude ( tedu u kormidla ruskeho imperia ) to se uvidi, jak schopni budou Ivani i v nasledujici etape budovani sve rise. ..) To je svatá pravda. Někde jsem četl, že někdo z Putinovy rodiny prošel koncentrákem a někteří lenové padli ve VVV a že pochází z nuzných poměrů. To samosebou ještě nemusí vůbec nic znamenat ale může, na… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 11:01

http://e-republika.cz/Jaceňuk: SSSR v době 2. světové války vtrhnul na Ukrajinu a do Německa

Ruská agrese na Ukrajině – to je útok na mírové uspořádání v Evropě. Velmi dobře si pamatujeme na vpád SSSR do Německa a na Ukrajinu. Nesmíme to připustit. A nikdo nemá právo přepisovat výsledky 2. světové války a přesně to se chystá udělat ruský prezident Putin. (Ruposters.ru)tracker14

Béda
9. 1. 2015 11:08

Béda napsal http://e-republika.cz/Jaceňuk: SSSR v době 2. světové války vtrhnul na Ukrajinu a do Německa Ruská agrese na Ukrajině – to je útok na mírové uspořádání v Evropě. Velmi dobře si pamatujeme na vpád SSSR do Německa a na Ukrajinu. Nesmíme to připustit. A nikdo nemá právo přepisovat výsledky 2. světové války a přesně to se chystá udělat ruský prezident Putin. (Ruposters.ru)tracker14 Teď už se nedivím, proč Putin váhá s účastí na akci k Osvobození Osvietimi a Terezína. Jako představitel „agresora, okupant“ by se na takových akcích neměl zúčastňovat. Místo něj tam půjde Porošenko, možná s Jaceňukem a Jarošem v… Číst vice »

zajoch
9. 1. 2015 11:30

Béda napsal hudryper, já jako nevzdělanec a buran bych to viděl asi takto. Sankce zcela jistě negativně dopadají na RF a její obyvatele. Ruské vedení má 2 možnosti: buďto se západnímu diktátu podřídit a vzdát, proměnit se v nesvéprávnou plně závislou kolonii, uznat americkou nadřazenost a postupně se proměnit podle direktiv Washingtonu ve vojensky a bezpečnostně bezzubou, slabou zemi drancovanou cizími korporacemi vyvážejícími zisky vně ruské ekonomiky. Aneb chtě nechtě přijmout výzvu, zatnout zuby a pokusit se slabiny proměnit v potenciální přednosti, zreformovat se, zachovat si suverenitu, schopnost rozhodovat o svých ekonomických i bezpečnostních věcech a a perspektivu. Ruské vedení… Číst vice »

fra
fra
9. 1. 2015 11:38

Hudryper Trochu příliš euforie, přátelé, …. Naprosto souhlasím s výše uvedeným. Mnozí velmi podceňujete dosud značné politické a ekonomické možnosti těch, kteří se dnes staví proti Rusku a přeceňujete možnosti Ruska v tom směru, že dokáže v ekonomice „nemožné“ v krátkodobém horizontu několika let. Na to je třeba desetiletí poctivé a hlavně cílevědomé práce. Není to jen otázka postavení fabrik ale i výchovy odborníků. Hlavně je velký rozdíl mezi vyhlašováním smělých cílů a jejich skutečnou realizací. Však to známe. Osobně se mně nezdá, že oligarchové jsou vlastenci ochotní pomáhat, spíš je zajímá jak ze své vlasti co nejvíce nakořistit. Jinak… Číst vice »

Sio
Sio
9. 1. 2015 12:13

zajoch napsal Sio, moc hezky jste to napsal, i to zabarvení pojmů vůdce a vedoucí. Mi se vždycky při slovu vůdce hned v pozadí objeví ten s patkou a fouskem pod nosem. Ale používám vůdce raději než lídr. Na rozpacích jsem u vašeho konstatování, že analýza Putina v článku je nesprávná, to nedovedu posoudit, ale nemyslela bych si to, také nevím co má Stan na mysli v tom, že je v Rusku kapitalismus jako řemen. Stan v článku upozornil na oblibu Putina v Rusku a na to, že dokázal semknout Rusy a také přesvědčit muslimy v Rusku o výhodnosti soužití.… Číst vice »

fajt
9. 1. 2015 12:43

fra napsal HudryperTrochu příliš euforie, přátelé, …. Naprosto souhlasím s výše uvedeným. Mnozí velmi podceňujete dosud značné politické a ekonomické možnosti těch, kteříse dnes staví proti Rusku a přeceňujete možnosti Ruska v tom směru, že dokáže v ekonomice „nemožné“ v krátkodobém horizontu několika let.Na to je třeba desetiletí poctivé a hlavně cílevědomé práce. Není to jen otázka postavení fabrik ale i výchovy odborníků.Hlavně je velký rozdíl mezi vyhlašováním smělých cílů a jejich skutečnou realizací. Však to známe. Osobně se mně nezdá, že oligarchové jsou vlastenci ochotní pomáhat, spíš je zajímá jak ze své vlasti co nejvíce nakořistit. Jinak by takový… Číst vice »

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
9. 1. 2015 13:18

Čas oponou trhne. Je to již drahně let, ještě v době, kdy Chodorkovskij poprvé žádal o obnovu procesu (nebo o propuštění). Tehdy jej zastupoval kanadský židovský právník, který na dotaz novináře, zda se v případě věznění Chodorkovského nejedná o antisemitismus odpověděl něco v tom smyslu, že nikoli, protože zná Putinův rodokmen. Rozhovor byl převzat tuším z nějakého německého časopisu (Spiegel?) a zveřejnil jej Týden. V této souvislosti je zajímavou postavou také Andropov, který pomohl Gorbačovi na politické výsluní doporučením k anglické baronce. Putin ovšem jedná pragmaticky a může být zachráncem Ruska…čas ukáže

děda
děda
9. 1. 2015 14:26

Mohu-li se přidat? Putin je velice zajímavá a ještě víc schopná osobnost. A tak mně zaujaly i tyto prameny: http://afinabul.blog.cz/1301/pan-nikdo https://www.youtube.com/watch?v=3WhwqfqN6iM&index=2&list=PL364524B79916D464 A snad i „průšvih“ s ponorkou Kursk. (V němž jak odhaduji dal přednost dlouhodobé strategii vztahů s USA před vším ostatním). V nečekaných situacích jsou lidi nejzajímavější. https://www.youtube.com/watch?v=fhIUBeCOhQs případně hledat: Ponorka Kursk – mýty a spekulace CZ 2004 – YouTube.mht A pokud jste ho snad minuli, tak mně zaujal i diskuzní klub Valdaj: https://www.youtube.com/watch?v=e8nleiBtsHc Totiž, kdysi dávno jsem asi 15 let pracoval pod šéfem trochu podobných vlastností. Tak mně napadá, kdy asi bude mít EU podobně schopného manažera? Kolikrát… Číst vice »

Sio
Sio
9. 1. 2015 14:56

Gatta napsal

Re Sio – Ivan David – po 9:30.
https://www.youtube.com/watch?v=Hqk72viS9ag

Beneš – taková všeobecně tragická osoba. Jako prezident naprosto nevhodný.
Ale to je asi na širší diskuzi jindy.

Jo, ten David to řekl dobře o té většině.

Béda
9. 1. 2015 15:08

http://www.hlavnespravy.sk/neznami-utocnici-vzali-v-regione-pariza-rukojemnika/498235

15:05: Podľa informácii Le Pont sú medzi rukojemníkmi dvaja muži, dve ženy a dokonca štvormesačné dieťa.

14:50: V potravinách útočili muž a žena. Polícia zverejnila ich fotky.

Gatta
Gatta
9. 1. 2015 15:11

Re Sio – jste to v příspěvku s tou „bílou magií“ popsal taky dost dobře.

Béda
9. 1. 2015 16:04

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5343-erik-best-ropna-valka Koordinátor amerických sankcí Daniel Fried koncem července řekl pro CNN, že sankce proti ruskému ropnému sektoru začnou bolet, právě když ve Spojených státech poroste těžba z břidlic. Fried doplnil, že jejich cílem nebylo narušit současný prodej ruských paliv do Evropy, ale spíš zasadit úder dlouhodobé produkci. Jak se plánovalo, těžba ropy z břidlic v USA roste a podle magazínu Economist teď tvoří třetinu z 9 milionů barelů americké denní produkce ropy. Celková denní produkce USA je tedy jen o milion barelů nižší než denní produkce Saúdské Arábie. Vladimir Putin v prosinci připustil, že břidlice jsou jedním z důvodů kolapsu… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 17:00

http://www.nwoo.org/2015/01/09/jaky-odvetny-uder-je-schopne-ustedrit-rusko-petrodolaru/

25ti minutové video z dubna 2014, ve kterém spolu hovoří dva američtí analytici Greg Hunter a Jim Sinclair o tom, jaké odvetné akce může Rusko udělat v ekonomické oblasti proti sankcím. Výsledkem různých opatření Ruska může být pád petro-dolaru a tím i zhroucení americké ekonomiky a následně i celého západního finančního systému založeného na nekonečném dluhu. Z diskuze je také vidět, že prognózy z dubna velmi dobře předpověděly následující vývoj. Je to všechno součást plánu?

idiotronic
9. 1. 2015 17:26

Béda napsal

http://www.novarepublika.cz/2015/01/video-jak-ubehlo-ctvrtstoleti-jak-dal_9.html

Květa Lauterbachová

každý den přibude vystoupení jednoho účastníka panelové diskuse.
Až tam budete, nevynechejte televizní zprávu bangladéšské TV:
http://www.novarepublika.cz/2015/bangladesska-televize-o-likvidaci-op.html
doplněno českými titulky, úžas zajištěn…

Béda
9. 1. 2015 17:31

idiotronic napsal
každý den přibude vystoupení jednoho účastníkapanelové diskuse.
Až tam budete, nevynechejte televizní zprávu bangladéšské TV:
http://www.novarepublika.cz/2015/bangladesska-televize-o-likvidaci-op.html
doplněno českými titulky, úžas zajištěn…

To vystoupení jsem již viděl a v tištěné verzi o něm četl již asi před pěti dny.

koloděj
koloděj
9. 1. 2015 18:02

Béda napsal O Macchiaveliho vizi ideálního vládce (sikného, úskočného, lstivého, mnohdy až zákeřného technologa moci s vizí – takových byly dějiny plny) se zmiňuje I.David ve své cca 17-ti minutové přednášce na Nová republika. Netuším, co by Masaryk po Runcimanově misi a Mnichovském ultimátu udělal na Benešově místě. Snad by proti vůli všech evropských velmocí (s výjimkou Ruska) nevyhlásil 3.říši válku? masaryk byl budovatel státu Čechů a Slováků, nikoliv jeho ničitelem. Béďo, já nevím jak vy, ale já Machiavelliho chápu jako návod pro vládnutí. Je to návod pro člověka, který chce vládnout. Tečka. Ne něco budovat, ne svou zemi pozvednout,… Číst vice »

Irena
9. 1. 2015 18:18

idiotronic napsal

http://www.novarepublika.cz/2015/01/bangladesska-televize-o-likvidaci-op.html
sorry

Hustý, už i v Bangladéši mají zajímavější zprávy než u nás.

Béda
9. 1. 2015 18:32

koloděj napsal Béďo, já nevím jak vy, ale já Machiavelliho chápu jako návod pro vládnutí. Je to návod pro člověka, který chce vládnout. Tečka. Ne něco budovat, ne svou zemi pozvednout, ale jen vládnout Je to o technice vládnutí, očištěné od jakéhokoli jiného zámyslu. Udržet moc. Ne vést, ale vládnout. Neztotožňuji se s nim. Je to návod úspěšného politika – mocenského technokrata, vhodného do každé doby. Ale my se formálně nazýváme demokracie – vláda lidu. Vláda lidu znamená vládu z moci lidu v zájmu lidu. Řekl bych že to by mělo být o něčem trochu jiném než jen o ustavičném… Číst vice »

Béda
9. 1. 2015 19:10

Jednou mluví o „podlidech“, jednou o ruské invazi na území Ukrajiny a Německa v roce 1945: http://www.nwoo.org/2015/01/09/ukrajinsky-premier-arsenij-jacenuk-patri-do-blazince-nebo-za-mrize/

A pak že to není nacista jak poleno. A zadolárek tyto „demokraty“ podporuje.

Béda
9. 1. 2015 19:26

http://www.novarepublika.cz/2015/01/v-usa-byl-zaznamenan-prvni-bankrot.html

V USA byl zaznamenán první bankrot společnosti, která těží břidličnou ropu

Béda
9. 1. 2015 19:56

Béda napsal

Jednou mluví o „podlidech“, jednou o ruské invazi na území Ukrajiny a Německa v roce 1945: http://www.nwoo.org/2015/01/09/ukrajinsky-premier-arsenij-jacenuk-patri-do-blazince-nebo-za-mrize/

A pak že to není nacista jak poleno. A zadolárek tyto „demokraty“ podporuje.

http://czech.ruvr.ru/news/2015_01_09/Moskva-zada-od-Berlina-aby-se-vyjadril-ke-slovum-Arsenije-Jacenuka-3416/

Béda
9. 1. 2015 20:30

Irena napsal
Jo Bédo, a oni na ně prý pečou.

Alespoň vidíme kam pokročilo hnědnutí na západě. Posouvá se ze dne na den vpřed mílovými kroky. Jž nejde pouze o války o suroviny, Drang nach Osten a Lebensraum zahájené imperiálními válkami, ani o podporu nacismu na Ukrajině, ani o odmítnutí rezoluce OSN zakazující heroizaci nacismu, již jde o otevřené přezírání přepisování výkladu a výsledků 2. svěštové války.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
10. 1. 2015 13:25

Stručně: souhlasím s těmi, komu Stanův obrázek Ruska připadá povážlivě optimistický. Ale doufejme. Rus pod tlakem a bez kudly v zádech je nezmar. Jedna věc je podpora v pollech, druhá věc reálná sociální základna režimu. Budu souhlasit, že Rusko je i tady jinde než EU, ale z oligarchů přes technickou a humanitní inteligenci (v Rusku podstatný faktor) a proletariátu (v Rusku dosud existujícího) zkrátka jednu třídu neuplácáš. (A uplácáš-li … dále viz s.prof. Cimrman). Ano, vnější ohrožení. Šlechta a kupci scházející se u imperátora v prvním díle Vojny a míru. Ale bude-li pokračovat pouze „měkké“ a barevně revoluční okopávání Putinových… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
16. 1. 2015 10:08

zajoch napsal
Sio, moc hezky jste to napsal, i to zabarvení pojmů vůdce a vedoucí.

Řekl bych, že Siovo hodnocení Putina je pravdě mnohem blíže než Stanovo v základním článku. Vidím to stejně.