Ruský kosmonaut Leonov potvrdil, že americký let na Měsíc byl dotočen ve studiu

Leonov však současně odmítl zvěsti o tom, že američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin nepřistáli na Měsíci.

Alexej Leonov odmítl zvěsti o tom, že američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin nepřistáli na Měsíci.

„Sledovali to specialisti, včetně mě, a naše lunární skupina je zajedno v tom, jak to proběhlo. Bormanův let s obletem, přistání, a také Apollo 13,“ řekl Leonov.

V komentáři webu televize „Zvězda“ objasnil letec-kosmonaut a dvojnásobný hrdina Sovětského svazu, že část záběrů o letu Armstronga a Aldrina na Měsíc byla skutečně dotočena ve studiu. Bylo to však uděláno jen pro to, aby diváci mohli vidět „průběh akce od začátku do konce“. Skutečné snímky začínají poté, co Armstrong nainstaloval vysoce výkonnou anténu pro přenos signálu na zemi.

„Kdo natočí otevření poklopu zvenčí, když tam, na Měsíci, nikdo není?“, vysvětluje Leonov, proč bylo nutné dotočení záběrů výsadku.

Filmové záběry přistání amerických astronautů na Měsíci vyvolávají spory už několik desetiletí. Zvěsti o falzifikaci letu se rozšířily poté, co vdova amerického režiséra Stanley Kubricka řekla, že Nixon nadšený jeho filmem „2001: Vesmírná Odyssea“ požádal tohoto režiséra, aby natočil let amerických kosmonautů na Měsíc.

„Ke Kubrickově ženě přišli novináři a ona jim řekla: Ano, těžce pracoval, když vytvářeli film ‘Přistání na Měsíci’. Tak to doslova řekla. A tohle (zvěsti o zfalšování přistání na Měsíci) jsou spekulace. O tom, že vlajka se třepotala, a přitom tam není vítr. Vlajka byla zarámovaná a zkroucená. A když ji postavili na zem, sundali kryt a vyztužená látka se zkroutila, což vyvolalo dojem, jako by se třepotala ve větru,“ vysvětlil legendární kosmonaut.

Alexej Leonov v roce 2009 už hovořil o původu zvěstí tvrdících, že Američané v roce 1969 nebyli na Měsíci. Sovětský kosmonaut v interview agentuře RIA Novosti zdůraznil, že něčemu podobnému mohou věřit pouze „absolutně neznalí lidé“.

„Vážně věřit tomu, že Američané nebyli na Měsíci, mohou pouze naprostí ignoranti. A bohužel, celá ta nepěkná epizoda o údajně Hollywoodem zfalšovaných záběrech začla právě u samotných Američanů,“ řekl tehdy Alexej Leonov.

Nedávno Američan Patrick Murray zveřejnil údajný rozhovor se Stanley Kubrickem , v němž se známý režisér přiznává, že video přistání na Měsíci natočil právě on v obyčejném studiu na Zemi. Interview režiséra se objevilo právě teď, když Murray musel podepsat osmdesátistránkovou dohodu o jeho utajení po dobu 15 let od smrti Kubricka.

Nicméně neexistují žádné důkazy, že dané interview je pravé. Možná, že na záběrech je jenom herec, který se na známého režiséra velmi podobá.

Zdroj: http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201512131157-c0mm.htm

Pro e-republika.cz přeložil Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
25. 12. 2015 16:09

Při současném stavu techniky by byla hračka dokázat zda na Měsíci byli i kde. Pokud se nesnaží zavřít huby pochybovačům, něco v tom silně moonwalku smrdí. Já klidně mohu tvrdit, že jsem byl v roce 1970 v Pardubicích a nikdo mi nedokáže opak. Tak asi tak.

mm
mm
25. 12. 2015 17:05

obě strany používaly dezinformace. A používají. Rusové dnes mají na nové storublové bankovce zařízení, které v Simferopolu monitorovalo lety Appolla. Američané nejprve vyslali na Lunu odpovídací- odrazové zařízení, no a pak následovaly lety, včetně toho z 69. Nedokážu posoudit, zda kocábka plná futuristického designu dokázala nést dva kosmonauty z oběžné dráhy, a zase je tam vrátit, plus doletět zpět na Zemi v raketě. Vozítko americké, které se nakonec na Měsíci posléze ocitlo vypadá, jako by ho spíchnul soused na podvozku jeepu nebo dacie 1300, a nejeví se , že by koštovalo desítky milionů dolarů (srovnejte s ruským Lunochodem). NASA ,… Číst vice »

mm
mm
25. 12. 2015 17:51

Jan Petránek tvrdil, že americká vlajka byla ve speciálním pouzdru napuštěná zvláštní látkou, a že to její chvění je způsobeno vysycháním tedy rychlovysycháním této kapaliny. Něco jako odpařování lékařského benzínu nebo čistého lihu v naší atmosféře. Jak se něco odpařuje tam, kde není atmosféra, nevím. Pokud jde o kameny, jichž kila dovezli, přesto, že vidět víceméně jen prach (který nedovezli)- jejich rozdávání bylo pro nabyvatele doplněno smlouvou, že je nikdy nebude zkoumat, testovat atp. Rusové tvrdí, že z Měsíce údajně dovezené šutry si kdykoli nasbírají v Antarktidě. Astronauti Chaffee, White Grissom zaplatili životem, protože sdíleli Grissomovy pochyby, že „toto“ je… Číst vice »

mm
mm
25. 12. 2015 18:59

a poslední otázka, která není nám, fyzikálním laikům jasná: svítí-li u nás na Zemi Slunce, je to, čemu říkáme den. Nebe je někdy jasné, ba průzračné, vidět jsou i vysoko letící letouny. Je-li nebe tmavé, máme za to, že je noc, a vidět jsou, na venkově, při malé oblačnosti hvězdy, nebo opět blikající letouny, ba i družice. Na Měsíci ovšem Aldrin s Armstrongem zažili prudké osvětlení nízkým Sluncem (ostré dlouhé stíny) bez osvitu oblohy, neboli báně nebeské-měsíční. Ta zůstala černá jak uhel, leč hvězd v ní nebylo a všichni tomu absurdně říkali měsíční den, protože svítilo Slunce. Černá barva povětří… Číst vice »