Rusové si ze západních sankcí nic nedělají

Sankce mají na ruské obyvatelstvo jen omezený účinek. Navíc to vůbec nevypadá, že by sankce zmenšovaly podporu vládní politiky v ukrajinské věci.

Vasil Jaiani je analytik vlády District of Columbia (hlavní město USA Washington).

Ruské hospodářství není v rozkladu, ale trpí sankcemi a pádem cen ropy. Index MICEX poklesl (o více než 7 % za rok), a rubl podstatně poklesl vůči dolaru (o více než 20 % za rok). Podle vídeňského Institutu pro mezinárodní ekonomické studie klesly přímé zahraniční investice o 50 %. MMF předpovídá slabé vyhlídky na ekonomický růst Ruska v důsledku sankcí a podkopané důvěře investorů kvůli geopolitickému zmatku na Ukrajině.

Účinek sankcí společně s rekordně nízkými cenami ropy je prý viditelný na makroekonomické úrovni, ale zatím nezměnil agresivní politickou strategii Kremlu na Ukrajině. Vysvětlením je to, že sankce mají na ruské obyvatelstvo jen omezený účinek. Navíc to vůbec nevypadá, že by sankce zmenšovaly podporu vládní politiky v ukrajinské věci.

Ruský prezident, který se v několika minulých měsících těšil rekordně vysoké podpoře přesahující 80 %, má podporu veřejnosti pro vměšování Moskvy na východě Ukrajiny. Podle výzkumu veřejného mínění nezávislé agentury Levada publikovaného 16. října je proti ukončení podpory proruských povstalců na východní Ukrajině 68 % respondentů. Ještě více, 79 % respondentů je proti vrácení Krymu Ukrajině.

 

Taková veřejná podpora ruskému vměšování na Ukrajině může být z velké části připsána skutečnosti, že západní sankce buď nevyvíjejí dostatečný tlak, nebo potřebují více času, aby dosáhly plné účinnosti. Ať už je vysvětlení jakékoli, faktem je, že velká většina ruského obyvatelstva se sankce výrazně nedotkly. Podle toho samého průzkumu Levady nezpůsobují velké většině (79 %) respondentů hmotné problémy. Dvě třetiny respondentů dokonce neočekávají žádné velké problémy ani do budoucna.

 

Západní sankce buď nevyvíjejí dostatečný tlak, nebo potřebují více času, aby dosáhly plné účinnosti.

Ačkoli to vypadá, že většina ruských občanů nemá moc problémů se sankcemi, mnoho lidí má tendenci vnímat je jako zaměřené proti celé zemi spíše než proti ruskému vedení, jež je přímo odpovědné za akce na Ukrajině. Když se jich Levada ptala v květnu, na koho byly západní sankce zacíleny, pouze 27 % je označilo za cílené proti běžné populaci. Toto číslo však značně vzrostlo – na 41 % v září. Ve stejné období se snížil počet ruských občanů, kteří vnímali sankce jako trest proti úzkému okruhu těch, co v Kremlu rozhodují – pokles byl ze 42 % na 30 %.

Změna v náladách veřejnosti se může odehrát dvěma rozdílnými způsoby: Buď ještě více lidí bude následovat kremelskou agresivní zahraniční politiku jako znamení jednoty, nebo, jakmile začnou pociťovat účinek sankcí, budou stále váhavěji podporovat agresivní politiku svých vůdců směrem ke svému sousedovi a Západu. To ukáže jen čas.

 

Strýček Sam: „Přidejte mu další! To ho zlomí!”
Ruský medvěd: „Jen přidávejte! To mě posílí!”

Zdroj: http://www.liveleak.com/view?i=30b_1414673214#xw5BrkUpPe5LiEKt.99(external link)

Překlad: Stan

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
11. 11. 2014 7:52

Roskosmos je přesvědčen, že sankce jdou na ruku kosmickému odvětví. Podle jeho šéfa Ostapenka sankce tak akorát urychlují soběstačnost (snižování dovozu) v tomto odvětví a zvyšují konkurenceschopnost.
Ukončení spolupráce s Ukrajinou a Evropou nijak zásadně neovlivní realizaci rozsáhlého přezbrojování armády. V létech 2012 až 2020 na něj bude vynaloženo 20 bilionů RBL a 3 biliony na modernizaci obranného průmyslového komplexu.
http://politikus.ru/articles/35304-roskosmos-uveren-chto-sankcii-sygrali-na-ruku-kosmicheskoy-otrasli.html
Peru se raduje, že je z latinskoamerických států největším dodavatelem ovoce a zeleniny do Ruska. Hodnota dodávek vzrostla z nuly před pěti léty na 53 milionů USD v roce 2013.
http://politikus.ru/events/35303-peru-lidiruet-po-postavkam-ovoschey-v-rossiyu-iz-latinskoy-ameriki.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 11. 2014 8:01

Tři kola sankcí: Rusko dokázalo získat bez boje Krym. Fuj, fuj, sankce. Někdo sestřelil MH17. Fuj, fuj, Rusko = sankce. Někdo zahnal ukrajinskou armádu do … (výraz Schwarzenberga). Fuj, fuj, Rusko = sankce. K čemu jsou sankce dobré? Oslabí vztahy EU a Ruska. To je jejich cíl. Oslabí ekonomiku EU, která je významně slabší než ruská, zrestaurovaná po kolapsu v 90tých letech. Všechny tři kola sankcí proběhly. Aktuální americké a unijní sankce přitom mohou dolar oslabit právě tím, že státy světa začnou přecházet na jiné rezervní měny. Jedna americká finanční firma, nějaká Bonner and Partners situaci shrnuje netradičně: „Index Dow… Číst vice »

kchodl
kchodl
11. 11. 2014 11:58

Cíl sankcí a celého toho štvaní je samozřejmě neveřejný – oddělit EU od Ruska. Poškodit všechny EU firmy blokováním Ruského (a postsovětského asijského) trhu, odseknout EU od levných ruských surovin, zabránit kooperaci ve výrobě, technologiích a výzkumu. Prvotním cílem je samozřejmě EU. Následně USA firmy – pomocí TTIP proniknou na evropské trhy a skopí – protože bude odstraněna jakákoliv regulace – či zničí všechnu EU konkurenci. Každý skutečný analytik musí pamatovat, že sankce proti Rusku (Sojůzu) vždy vedly jen k posílení ruské výroby a nezávislosti, sice to bylo pro ně dražší než si věci prostě koupit ze Západu (dnes z… Číst vice »

hudryper
hudryper
11. 11. 2014 14:31

kchodl : Ti analytici nejsou debilové,oni dobře vědí co jejich panstvo chce slyšet,a tak podobně jako ekonomiští výzkumníci za socialismu to naroubují na pečlivě vybrané statistické ukazatele. Jsou
za to ovšem mnohem lépe placeni,než byli jejich kolegové za socialismu,včetně toho tzv.reálného.

Gatta
Gatta
11. 11. 2014 15:10

Re jaa – zde se touto otázkou zabývají – v článku i diskuzi.
http://proinvestory.cz/cena-ropy-klesa-obchodovani-na-burze-roste-a-co-opec

Osobně to vidím ještě trochu jinak. Stále totiž patrně platí ta americko-arabská „zlato-dolarová“ dohoda a tedy vytrvalé poklesové manipulace s cenou zlata přinesly i následné snížení dolarových cen za ropu, no a světové „krizové“ posílení dolaru to jen podpořilo.
Amerika tak dnes chvíli žije, a oslabuje Rusko, na účet Saudů.

http://pricedingold.com/crude-oil/

Gatta
Gatta
11. 11. 2014 15:34

Re orinoko – i na na účet Norů. Čím hůře se bude dařit (nejen) norské koruně – tím lépe pro dolar. A to si Noři mysleli, že s ropou a zásobami deviz jsou za vodou.

http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=NOK&view=1Y

Ale pozor- na UK se začalo něco dít -kurz se od 30.9. poprvé pohnul.

http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=UAH&view=1Y

orinoko
11. 11. 2014 15:57

Minimálně jedna zcela určitě: Izrael!!!

V tomto případě roli a funkci parazita nemá Džudystán , nýbrž jeho chráněnec. A že to je pořádná pijavice. Soudružka Merkel by mohla vyjevit celé stohy záznamů typu STASI.

peter.
11. 11. 2014 15:59

Toto sem nepatrí,prepáčte mi to.Je to ale tak odporné,že som vás s tým chcel oboznámiť.Potvrdzuje sa mi,že Herzán vo svojej knihe „Totalitná svetovláda“mal pravdu :
http://www.hlavnespravy.sk/biskupi-kene-sa-obavaju-ze-protitetanove-vakciny-sponzorovane-who-a-unicef-maskuju-kontrolu-porodnosti/430813

Gatta
Gatta
11. 11. 2014 16:22

Hodil jsem si cvičně do Excelu pár čísel podle logiky tohoto autora, http://ukraina.ru/analytics/20140916/1010486459.html kde celkem logicky uvažuje a na příkladech ukazuje, že při kolapsu hospodářství a místní měny se nový kurs nastaví v poměru “ M2 v místní měně/ Devizové rezervy v USD“. Potřebná nekonspirační čísla zde: http://www.tradingeconomics.com/ Za zmínku stojí dvě věci – dnešní potenciální „kolapsový“ kurs CZK – 60,16 Kč/USD – tedy dnešní „síla“ – 22 %. Z měn které mě zajímaly – nejméně „nadhodnocená“ vůči dolaru – ruský RUBL – síla 67 %. A zrovna ta norská koruna by na tom při kolapsu nebyla o moc lépe… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 11. 2014 16:30

Oprava – kurs CZK 60,16 platí, síla správně – 36,62 %.
NOK – 23,48 % – tedy ještě větší „znehodnocovací potenciál“ než Kč.

Sio
Sio
11. 11. 2014 19:59

Gatta napsal Hodil jsem si cvičně do Excelu pár čísel podle logiky tohoto autora, http://ukraina.ru/analytics/20140916/1010486459.html kde celkem logicky uvažuje a na příkladech ukazuje, že při kolapsu hospodářství a místní měny se nový kurs nastaví v poměru “ M2 v místní měně/ Devizové rezervy v USD“. Potřebná nekonspirační čísla zde: http://www.tradingeconomics.com/ Za zmínku stojí dvě věci –dnešní potenciální „kolapsový“ kurs CZK – 60,16 Kč/USD – tedy dnešní „síla“ – 22 %. Změn které mě zajímaly – nejméně „nadhodnocená“ vůči dolaru – ruský RUBL – síla 67 %. A zrovna ta norská koruna by na tom při kolapsu nebyla o moc lépe… Číst vice »

hudryper
hudryper
11. 11. 2014 20:07

Sio : Perfektní úvaha. Nesmělo by se však sčítat papírové zlato společně se skutečným zlatem a
k sumě vytištěných dolarů by měly být přidány úvěrové závazky státu USA včetně toho papírového
zlata. V takovém případě odhaduji jednu unci za milion dolarů

peter.
12. 11. 2014 6:18
Gatta
Gatta
12. 11. 2014 7:11

Sio napsal To by mě tedy fakt zajímalo, jaká by byla cena unce zlata v dolarech, pokud by se udělal výpočet typu: počet vytištěných doláčů/počet uncí zlata patřících US státu. Jestli by to náhodou nevyšlo třeba $20000/unci ? To by pak všechny ty přepočty dopadly jinak, ne? To ano, ale má to několik „ale“ … To arabsko-americká dohoda je – prý, že „za ropu je platba zlatem (poměr viz graf výše) , nebo ekvivalent v dolarech v aktuální hodnotě toho smluveného množství zlata“. Potom, vzhledem k množství dolarů po světě ani v USA už neví kolik toho kde koluje. A… Číst vice »