Rusové zabít Litviněnka rozhodně nemohli

A proč ne? Z jednoduchého důvodu. Nejsou totiž na hlavu padlí. Litviněnko, jak známo, Rusko zradil a všechny své informace o Rusku, které mohly Brity a Západ zajímat, vyklopil svým novým chlebodárcům hned poté, co svoji zradu dokonal a v Britanii se usadil. V tu chvíli byl Litviněnko pro Rusy odbytá – i když nepříjemně odbytá – kapitola, se kterou se ovšem už nedalo nic dělat a nedalo se také na ni už nic spravit. Předpokládat, že Rusové (na čele s Putinem zamozřejmě), se v této – pro ně de fakto už uzavřené situaci – roztřásli hněvem, přisahali Litviněnkovi pomstu a poslali do Britanie dva své emisary s vražedným poloniem v kufříku, kteří jej pak přemístili do Litviněnkovy polévky, je historka tak absurdní, že jí mohla uvěřit jedině snad mluvčí anglického premiéra (přenášeno dnes ČT z Britanie ), či náš diplomat Votápek, ale nikdy ne střízlivě uvažující člověk.

Cožpak by si tihle v skrytu jednající nejvyšší představitelé Ruska nedokázali spočítat, že když budou opravdu jednat tak, jak je jim nyní na Západě připisováno, všichni západní politici i jejich prostitující se média půjdou při posuzování téhle aféry tou nejprimitivnější a pro ně té též nejvýhodnější cestou a předloží světu celou aféru takto co nejpřehledněji:

Litviněnko Rusko zradil a Rusové se mu za to pomstili tím, že ho otrávili.

Jistě, takováto historka o ukojení zrady vraždou zrádce by možná obstála v akčním filmu o gangsterech v Chicagu, ale propánakrále co pohledává ve světě nejvyšší mezinárodní politiky, v níž se tak úzkostlivě dbá na to neudělat jediný morálně chybný krok, protože světová veřejnost právě tohle co nejbedlivěji sleduje, posuzuje a hodnotí? A potřísnit si ruce vraždou se přece politicky rovná sebevraždě.

Bráno z tohoto hlediska, při uplatnění logiky i při zodpovědění otázky Cui bono můžeme tedy jakoukoli vinu Ruska na Litviněnkově smrti s dobrým svědomím vyloučit..

Ale pozor! Vraťme se ke Cui bono a posuďme, komu Litviněnkova vražda skutečně posloužila. A přiberme si k tomu i dnešní bombasatické vystoupení mluvčí britského premiéra, která plna víry, že lidé na Západě jsou svými médií už natolik zpitomělí a tedy též neschopní položit si ani jednu ze shora uvedených otázek, si s plným zápalem i chutí dovolila obvinit z vraždy Litviněnka přímo ruského prezidenta Putina. Bylo to, jako by čert v tom okamžiku vystrčil ne růžky, ale rohy. A jaká to ostuda pro český fištrón, když náš diplomat Votápek její verzi dnes odpoledne na ČT poslušně a bezduše zopakoval.

Takže ještě jednou se zeptejmě: Cui bono? A odpověď k nám přijde sama.

K tématu: Bratr Alexandra Litivněnka: Velká Británie se snaží vyvíjet tlak na Rusko Maxim Litviněnko prohlásil, že jeho starší bratr Alexandr byl zabit tajnými službami Velké Británie. Píše o tom britský deník The Mirror. (Zdroj: RT.com)

31
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
31 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Autoři komentářů
VikyhankM.C.AlešSio Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
leho
Host
leho

Tohle je dobré: Ruská státní „informační“ agentura se snaží čtenáře přesvědčit, že ruští agenti Litviněnka nezavraždili, neboť by to bylo „nelogické“. Mě se zdá zase být naprosto „logické“, že ruští agenti musí mít vysokou morálku a musí vědět, co by se stalo kdyby se rozhodli přeběhnout…

Irena
Člen

leho napsal

Tohle je dobré: Ruská státní „informační“ agentura se snaží čtenáře přesvědčit, že ruští agenti Litviněnka nezavraždili, neboť by to bylo „nelogické“. Mě se zdá zase být naprosto „logické“, že ruští agenti musí mít vysokou morálku a musí vědět, co by se stalo kdyby se rozhodli přeběhnout…

Podle sebe soudím tebe. Ubožáku.

Aleš
Člen
Aleš

Úchylné stalkery opruzující na tomto webu asi nemá cenu řešit. Víc mi vrtá hlavou úmrtí pana Ransdorfa.

Bety
Člen
Bety

Tenhle případ byl od začátku pitomý – jako vystřihnutý z nějakého béčkového filmu – nebo si na Západě myslí, že už jsme z těch jejich filmů a seriálů tak zblblí, že čím větší hovadina, tím spíš jí uvěříme.

Dolmen
Člen
Dolmen

Britští Bondové, agenti 007, rozjeli další, téměř filmový, trhák. Naprosto podle scénáře 007 – mouřenín posloužil, mouřením může jít, …ale i potom ještě poslouží. Sice už jen jako jako mrtvola, ale o to senzačněji.

fajt
Člen
fajt

za co rusové ale mohou je samotný Litviněnko – a možná se nechal zasebevraždit ve jménu balšoj rossii, páč mega globální hry z pohledu zemského a plebejského někdy vypadají jako tupost a nelogičnost sama. ..)

Viky
Člen
Viky

Už mi to sice pomalu leze na nervy, ale záležitosti se hned tak nezbavíme. Tak k tomu přidám pár slov. Kdo byl Litviněnko? prosím vás, nedělejte z něj zásadně významnou osobu v rámci FSB. Agent. (výrazu dost dobře nerozumím, nechápu, co si pod tím termínem představit.) Byl kádrovým důstojníkem FSB. Zabýval se ochranou. Což znamená, že většinou v rámci zaměstnání používal uniformu omezeně. Ale jestlí mu to dodává na důležitosti a „tajnosti“? Z FSB odešel, aby naplno sloužil novému chlebodárci – Berezovskému. Za ním také odešel do Británie. Ale už ve službách FSB byl „placen“ (radši uplácen) Berezovským, až se… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Otrava. Byl otráven pomocí Po210.Dva ruští agenti s kufříkem a Poloniem je pěkná fabulace. Nikdo kloudně neodpověděl na otázku, jak se Polonium dostalo do Británie. Polonium ve formě která byla použita má určité vlastnosti. Je velmi dobře sledovatelné i ve stopovém množství. Tak je zjistitelné, že Lugovoj nebyl kontaminován do setkání s Litviněnkem, naopak Litviněnko za sebou nechává stopu Polonia už před setkáním s Lugovým. (ne nemusel být otráven dříve, a nejspíš ani nebyl, ale musel přijít do styku s Poloniem už před schůzkou s Lugovým!) Pokud by ho trávili pracovníci FSB, rozumné by bylo použít prostředek, který nezanechává takovou… Číst vice »

J. Hruška
Člen
J. Hruška

Aleš napsal

Úchylné stalkery opruzující na tomto webu asi nemá cenu řešit. Víc mi vrtá hlavou úmrtí pana Ransdorfa.

Máte pravdu. Na rozdíl od Litviněnka opravdu umřel jak na zavolanou.

peter.
Člen

Viky napsal
někdo jako Lugovoj,

Váš koment má logiku.
Ide ale o zástupný problém znovu účelovo vytiahnutý z nejakých dôvodov.Pravdepodobne ide len o to, vyliať kýbeľ špiny na Putina a znížiť jeho rastúcu popularitu vo svete.S najväčšou pravdepodobnosťou bude táto vražda súvisieť s Berezovským,ktorého „samovražda“je tiež dosť pochybná.
To,že tajné služby USA a VB sa neštítia likvidácie aj vlastných agentov je všeobecne známy fakt.A nie len z filmov a románov Fredericka Forsytha.
Pochybujem,že Litvinenko mohol Rusku svojou zradou spôsobiť také škody,pre ktoré by sa ho Putin rozhodol zlikvidovať.

Viky
Člen
Viky

Drobně jsem se upsal – Kolomojskij s tím nemá nic pokud vím do činění, …A Berezovskij začal strouhat apanáž…

abx
Člen
abx

Viky napsal
Mohl materiál dříve obstarat na pokyn Berezovského, pomocí instrukcí A. Goldfarba. Ale podobná informace může být fake jako hrom.)

existuju dohady, ze aj Jasir Arafat bol otraveny poloniom. prave Berezovskij mohol polonium posunut aj Mossadu
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vdova-po-arafatovi-manzel-byl-otraven-poloniem/r~f8ca770a470711e383e4002590604f2e/

Viky
Člen
Viky

Peter, že jde o zástupný problém… to je od počátku v podstatě jasné. Posledně byl tento klacek vytáhnut v souvislosti se sestřeleným malajsijským letadlem. (tisk pochopitelně informoval, že antiruská kampaň a „litviněnko“ jsou na stránkách současně „naprosto náhodou“)
Tentokrát je myslím ve hře Sýrie. Kdyby špína tekla stále stejnou intenzitou, neměla by ten správný účinek. Konkrétně tohle musí být reakce (nebo příprava) na nějaký významější zlom. Já myslím, že v Sýrii. Cítí, že tahají za kratší konec a kopou kolem sebe.

Admirál
Člen
Admirál

leho napsal

Tohle je dobré: Ruská státní „informační“ agentura se snaží čtenáře přesvědčit, že ruští agenti Litviněnka nezavraždili, neboť by to bylo „nelogické“. Mě se zdá zase být naprosto „logické“, že ruští agenti musí mít vysokou morálku a musí vědět, co by se stalo kdyby se rozhodli přeběhnout…

Vás leho Ruská státní informační agentura zřejmě nepřesvědčí. To je Vaše věc. Ale být Vámi bych se nepokoušel jít veřejně do úvah, co je a není logické.

ex-nemo
Člen
ex-nemo

Asi by bylo třeba ještě znovu propátrat místa, třeba tam najdou ( neporušený) vrahův pas, pochopitelné ruský.To agenti zla pravidelně zanechávají, že ano. Dokonce i příkaz podepsaný Putinem by se tam mohl najít; však počkejme, vyšetřování jestě neskončilo. Viď , Leho ! Myslel jsem že větší debilita než peníze v krabici s vínem už není možná, ale jak je vidět, ta nemá meze; vlastně má, následuje imbecilta a pak ještě idiocie… ale to je v tomto případě všechno málo. Sr.nda mě přechází jen při pomyšlení jak dalece už jsou paralyzovány demokratické instituce v zemi jejich někdejšího zrodu.Mám na mysli politický… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

to Abx: „“existuju dohady, ze aj Jasir Arafat bol otraveny poloniom. prave Berezovskij mohol polonium posunut aj Mossadu““ Víte abx, věc může být pravda a současně mít i zcela jiné vysvětlení. Mééédia se snaží svět přesvědčit, že Po210 slouží především na trávení nepohodlných osob. Ono polonium si nemůže stěžovat na nedostatek, řekněme, toxicity. Ty ostatní vlastnosti už tak vhodné pro traviče nejsou. Zato jsou vhodné na značení a sledování. Třeba zbraní, nebo drog. Stačí opravdu málo. A to, co se zbytkově našlo na těle Arafata spíš svědčí o tom, že byl v kontaktu s něčím označeným. Značit mohl Mossad, a… Číst vice »

ex-nemo
Člen
ex-nemo

Aleš napsal

Úchylné stalkery opruzující na tomto webu asi nemá cenu řešit. Víc mi vrtá hlavou úmrtí pana Ransdorfa.

Ano, taky se snažím tomu přijít na kloub.Je to teď trochu složitější než třeba bylo 11.9.; tam byl závěr na 100% po pár hodinách, jak přišli s tou Alkajdou.Musí se počkat na další reakce, rolí jeho „příznivců“ a „oponentů“, intenzita medií, diskuzí (iDnes blok !!), stanoviska známých firem v těchto,…. a t.d….
Zatím mi to ale ukazuje spíš na variantu a).

J. Hruška
Člen
J. Hruška

ex-nemo napsal Asi by bylo třeba ještě znovu propátrat místa, třeba tam najdou ( neporušený) vrahův pas, pochopitelné ruský.To agenti zla pravidelnězanechávají, že ano. Dokonce ipříkazpodepsaný Putinem by setam mohl najít; však počkejme, vyšetřování jestě neskončilo. Viď , Leho !Myslel jsem že větší debilita než peníze v krabici s vínem už není možná, ale jak je vidět, ta nemá meze; vlastně má, následujeimbecilta a pak ještě idiocie… ale to je v tomto případě všechno málo.Sr.nda mě přechází jen při pomyšlení jak dalece už jsou paralyzovány demokratické instituce v zemi jejich někdejšího zrodu.Mám na mysli politický humor.V+W už by asi hráli… Číst vice »

fajt
Člen
fajt

kdo co a proč udělal s Litviněnkem radiačně jedovatou taškařici je dneska úplně jedno, jsme v procesu války, která hoří na BV a chystá se pohltit i Evropu a tady se bude počítat pouze vítězství ( a to se po celou dobu a historii opičáka tvořilo masovým zabíjením, takže kdo neumí mordovat, bude panstvu k užitku jako zmrzlému zimník ). ..)

fajt
Člen
denda
Člen
denda

Co mne napadlo, když jsem si to známení přečtl na netu, soudce si myslí že….
Totéž co Irenu
Podle sebe soudím tebe.
Další diskuze je zcela nesmyslná.
Stejně jako hádky v minulých týdnech na tomto webu.
Už diskuze přestávám číst.
Selektivní přístup k názorům nahrává těm co se potřebují ochráit , jak zdůraznil před rokem..
Přichází hnědá ne rudá…
Je to cílem, no. Jinak to prostě nejde.
Vývoj ve spirále, ale dá se klidně propadnou zpět mezi závity.

Sio
Člen
Sio

denda napsal

Co mne napadlo, když jsem si to známení přečtl na netu, soudce si myslí že….
Totéž co Irenu
Podle sebe soudím tebe.
Další diskuze je zcela nesmyslná.
Stejně jako hádky v minulých týdnech na tomto webu.
Už diskuze přestávám číst.
Selektivní přístup k názorům nahrává těm co se potřebují ochráit , jak zdůraznil před rokem..
Přichází hnědá ne rudá…
Je to cílem, no. Jinak to prostě nejde.
Vývoj ve spirále, ale dá se klidně propadnou zpět mezi závity.

Běžte se léčit, váš projev je nápadně nekonzistentní.

hank
Člen
hank

Má to jeden malý háček: Ten britský soudce vyšetřoval Litviněnkův případ navzdory tlaku britské vlády, která neměla zájem o to, aby se došlo k nějakému závěru poukazujícímu na odpovědnost Ruska. Jinými slovy, v kontextu okolností se dá předpokládat, že výsledek vyšetřování nevznikl na objednávku.

Viky
Člen
Viky

Hanku, kdyby tam byl jeden malý háček, bylo by to vlastně dobré. (pro jasnost, průhlednost, spravedlnost) „v kontextu okolností se dá předpokládat…“ (téměř cokoli, Hanku) „…navzdory tlaku britské vlády, která neměla zájem o to, aby se došlo k nějakému závěru…“ když takhle účelově vyjmu část Vaší věty, klidně se pod ten úryvek souhlasně podepíšu. Protože, promiňte, ale britská vláda vyjadřuje různé postoje. Ráno, v poledne, večer… Společná těm prohlášením je pouze nechuť k rozehnání mlhy nad celou záležitostí. Ta je kontinuální. Ale Hanku, nic, co by nějak chránilo Rusko. Nebo vztahy s ním. (ty jsou stejně dlouhodobě nepříliš dobré) Já… Číst vice »

hank
Člen
hank

Viky: Ani já přece netvrdím nic kategoricky. Na rozdíl od autora článku, který vychází z (nevyřčeného) předpokladu, že když byl závěr vyšetřování nezávislého soudce protiruský, že ten soudce vlastně nebyl nezávislý. Což je právě ten přístup „podle sebe…“ atd. Jenže když je u nás (natož v Rusku) výskyt zkorumpovaných soudců významně vysoký, s čímž máme vlastní bohaté zkušenosti, ještě to neznamená, že se v Británii nemůže najít poctivý soudce, kterému jde o věc. Přinejmenším pravděpodobnost výskytu takového soudce je tam významně vyšší než u nás (natož v Rusku). Tady většina autorů i diskutérů propadla klamu, že cokoli se na Západě… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Hanku, ať nesklouzneme někam, kam nechceme. Že jednotlivé strany vytvářejí „svůj“ neposkvrněný obraz… nikdy to nebylo jinak. Ale aby kde co, související s případem, podléhalo utajení…. a utajení podléhají i skutečnosti z jiných zemí (zmiňovaná Itálie) To už je trošku moc. Alespoň pro mne. Hanku, já bych byl ochoten ledasčemu uvěřit. Jenom… by to nesmělo být omáčeno tolika sračkami, na které Kreml prostě nemůže mít vliv. …Nezávislý britský soudce… To je možná jeden z těch malérů. Jeho nezávislost je omezena na sám proces rozhodnutí. ( jeho mírně pitomé formulace hovoří spíš ve prospěch jeho „nezávislosti“) Ale své vyjádření vydává na… Číst vice »

hank
Člen
hank

Viky: Tohle většinou beru, s jednou výhradou uvedenou dole. Ono asi půjde i o principiální rozdíly mezi anglosaským a kontinentálním právem, jinde v Evropě by zřejmě taková instituce „nezávislého vyšetřujícího soudce“ vůbec nebyla k takovému vyšetřování připuštěna. Sám nejsem bůhvíjakým příznivcem anglosaského pojetí práva. Jedno se zdá zřejmé: V anglosaském právu mnohem víc záleží na osobnosti soudce. (Nechci teď rozebírat, jestli je to dobře nebo špatně a jestli by objektivní zákony a procesní pravidla neměly vliv subjektivních vlastností a postojů soudce na výsledek řízení spíš eliminovat.) Nicméně se tam do této funkce nedostanou žádné politické rychlokvašky. Netvrdím, že jsou všichni… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

hanku: A co když to bylo v zájmu někoho jiného než britské vlády? Mohli být i jiní pachatelé než najmutí Rusy nebo Brity?!! Nebo když půjdeme do podrobností, mohli to být i etničtí Rusové, ale je otázka, která vlivová skupina z toho mohla vytěžit nějaké plusové body, minimálně díky očernění svých souputníků?

M.C.
Člen

Už se dlouho nepodařilo nakydat žádnou špínu na Putina a stádo musí být udržováno ve strachu, tak zase vyhrabali chudáka Litviněnka. Litviněnko odešel (uprchl) z Ruska už koncem 90. let, ještě před příchodem Putina do Kremlu. Odešel za Berezovským, jak je výše uvedeno. Uprchlíky (defektory) se každá tajná služba snaží zlikvidovat hned, než promluví. Likvidovat Litviněnka po šesti letech už nemělo z tohoto hlediska smysl. Už někdy v roce 2008 jsem četl knihu Případ Litviněnko (The Litvinenko file, autor Sixsmith), ze které mezi řádky vyplývalo, že se ho spíš chtěl zbavit Berezovskij, kterému už ,,vytěžený“ Litviněnko k ničemu nebyl a… Číst vice »

hank
Člen
hank

Aleš napsal hanku: A co když to bylo v zájmu někoho jiného než britské vlády? Mohli být i jiní pachatelé než najmutí Rusy nebo Brity?!! Nebo když půjdeme do podrobností, mohli to být i etničtí Rusové, ale je otázka, která vlivová skupina z toho mohla vytěžit nějaké plusové body, minimálně díky očernění svých souputníků? Ano, to je taky dobrá připomínka. V Rusku je struktur ovládajících stát nebo aspirujících na jeho ovládání několik a Kreml je místem jejich střetávání, takže spíš než osamělým střelcem lavírujícím mezi nimi nebo stojícím nad nimi je Putin součástí některé z nich a dává si hodně… Číst vice »

Viky
Člen
Viky

Hanku, zvolna se blížíme k podstatě. Ostrovní právo je skutečně jiné. (i lepší, i horší, záleží na mnoha věcech. Jednotlivá pojetí mají vždy opodstatnění, ale také mouchy) Matoucí je, že se soudce zabývá na občanskoprávní úrovni něčím, co patří podle „nás“ do trestního práva. V podstatě to sice umožňuje vyslovit ty závěry, které vyslovil, ale dál z toho nic neplyne. U tohoto „veřejného slyšení“ není žádná protistrana. Je jen ten, kdo žádá o rozhodnutí. Soudce dle možností věc „vyšetří“ a vydá ve věci „rozhodnutí“. Co vezme v úvahu, a co ne, koho vyslechne, a koho ne – je výhradně jeho… Číst vice »