Diskuze k článku


 • Dana • 6. února 2019

  Intervence do Venezuely neni jistota, ale jiste je, ze se Spojene Staty angazuji a ovlivnuji politickou situaci ve zhroucenem state, ktery je prakticky na americkem dvorecku. Spousta Venezuelanu ma kulturni i obchodni vazby s USA. To oni zadaji pomoc od USA, coz Spojenym Statum vyhovuje, maji stejne zajmy.
  Kdyby se Ceska republika hospodarsky zhroutila a masy budou hladovet, nebude fungovat zakladni zdravotni pece ani zasobovani obyvatelstva, pak jsem presvedcena, ze, pokud budete v Evropske Unii, tak to bude Brusel nejak resit, treba i prozatimni vymenou vlady. Cesti podnikatele v cizine by take zadali o pomoc, pan Babis by si take chtel zachranit sve imperium. Naprosto logicke. Tradicni reci o vuli lidu budou pak na miste, protoze obycejni lidi to vzdy schytaji nejvice a bude jim jedno, jake politicko-kapitalisticke hratky jsou v pozadi.
  V ceske historii se stalo nekolikrat, ze predstavitel vlady byl vymenen a vubec neslo o to, jak zabranit kolapsu spolecnosti, ale o ryzi imperialistickou geopolitiku silnejsi moci.
  Tohle mne inspirovalo k zamysleni;
  “ Američané maji potřebu své avantýry zdůvodňovat – hemžit frázemi jako „blaho venezuelského lidu“, „podpora demokracie“, „ochrana svobody“, „ochrana lidských práv“ …. To je pravda.
  Nevim, jestli je nekde jeste zaznam z rozhlasu z roku 1968, kdyz se Dubcek vratil z Moskvy. Presne si pamatuji, jak vpad armad varsavske smlouvy vysvetloval “ pracujicimu lidu“ a pri tom skoro brecel. Cely proslov byl plny frazi o rozvoji demokracie, humanity, ochrane obcanskych prav….
  Tim minim, ze i kdyby se USA vojensky prosadily ve Venezuele, maji krasny precedent Sovetskeho zasahu do suverenni zeme. Navic je tu zavazny rozdil: CSSR tenkrate celkem slusne fungovala, deti hladem neumiraly ….

 • Petrpavel • 6. února 2019

  Dana je troll, o tom není pochyb. Ale tentokrát docela trefila : až se ČR díky EU zhroutí tak ta jí určitě „přijde na pomoc“. Respektive přijde na pomoc těm, té páté koloně, kdo ji zruinovali. S pravděpodobností rovnou jedné, tedy s jistotou, nepomůže lidem ožebračeným vývozem zisků a vytvářením ztrát v rozpočtu ČR, oněm dolním deseti milionům.

 • Aleš • 6. února 2019

  Dana: Je otázkou studia historie, kdy se mezi veřejnost provalí: Že mnoho Stalinových následovníků nepracovalo pro Sovětský svaz, ale pro rozpad celého bloku. Že v 68 se nás nikdo (krom Jugoslávie a jedinců v SSSR nezastal), protože okupace ČSSR BYLA V SOULADU S MOCENSKÝMI DOKTRÍNAMI DEEP STATE. Myslím si, že už nikdy přesně nerozklíčujeme situace, kdy souhra zpravodajců pracujících pro SSSR a USA zachránila svět před 3. světovou a kdy naopak síly válečných jestřábů a tajných služeb utržených z řetězu na obou stranách studené války jen zadělávala na problémy tehdejší doby, ale i na problémy v budoucnosti a proto si myslím, že se bavit o nějakém precedensu, když šlo o řádově jinou situaci (bouře ve sklenici vody nafoukla v očích vedení SSSR snahy některých sil majdanizovat ČSSR) a protože ve vedení SSSR bylo mnoho těch, co žádný socialismus ani zachraňovat nechtěli, došlo k těm smutným událostem.
  Nemám za zlé těm emigrantů, kteří zklamáni z tehdejšího vývoje opustili republiku v této pro ni i je těžké době, stejně jako nemám výhrady proti těm, kteří zůstali a pracovali pro ni a pro své rodiny dál doma.
  Jedno je jisté. V přímém porovnání dvou systémů z pohledu obyčejných lidí kteří zažili oba systémy, je výsledkem to, že příznivěji vnímají ten minulý. A není to jen nostalgií. Na příkladu dnešního Ruska je vidět, že návrat k tomu minulému také není plně reálný v nejbližším horizontu, přestože od 90 let tam patrně došlo k jednomu z největších pokroků v sociální oblasti ve světě. (U nás docházelo k soustavnému propadu přibrzděnému až v roce 2014). Pěkný článek očima Evropana týkající se i vás:
  http://www.novarepublika.cz/2019/02/kdo-jinemu-jamu-kopa-nauc-se-programovat.html
  A o Venezuele a souvztažnosti se systémem mocenským pozadím se rozpovídal kovaný pravičák Jakl.

 • Aleš • 6. února 2019

  http://www.novarepublika.cz/2019/02/proc-zrovna-venezuela.html
  České mírové fórum zase zdůraznilo takové úhly pohledu:
  http://www.novarepublika.cz/2019/02/ruce-pryc-od-venezuely-prohlaseni-cmf-k.html
  A téměř vždy skvělá glosátorka a znalkyně především Blízkého východu to včetně ostatní světového dění okomentovala takto:
  http://www.novarepublika.cz/2019/02/522019-svet-pri-uterni-ranni-kavicce.html

  Na pozadí těchto událostí je jasné, pokud jakékoliv dohody myslí Trump vážně, k intervenci do Venezuely nedojde.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201902069132724-Trump-smlouva-INF-nahrada/

  A v tomto světle je bizarní chování Macrona, který neumí řešit problémy vlastní země a proto by se chtěl vytahovat na Rusko („odpověď na Avantgardy“). Někdo by mu měl taktně naznačit, že Makaron není Napoleon a že ani Napoleon nedopadl dobře. A internacionální pomoc a dohody včetně Mnichova, máme s nimi jisté zkušenosti.
  Chování našich odchovanců a Petříčka snad ani netřeba komentovat. To už i ti fanatičtí rusofobové a kapitální lepšolidé z kavárny jsou čitelnější a …

 • Bety • 6. února 2019

  Aleši – pěkný výběr.
  K tomu Nauč se programovat. Kromě toho, že tento program byl na Úřadu práce
  naprosto k ničemu (zkušenost z příbuzenstva), mi připomněl bývalou ministryni
  Kořínkovou z počátku devadesátých let. Ta se vyznamenala tím, že vehementně
  prohlašovala že: 1. těžký průmysl je nám k ničemu 2. i lehkého máme zbytečně
  moc 3. naši budoucnost zajistí TURISMUS. Počítám, že si představovala takové
  Thajsko ve středu Evropy a nás dílem na zádech, dílem v uctivém předklonu.
  Trochu jsem se zajímala, čím se teď zabývá. No je členka dozorčí rady Pražských
  vodáren a kanalizací, což není špatný flek – podle Seznamu získal tento podnik
  od roku 2016 547 smluv od státu v hodnotě 6ti miliard Kč. I předtím se pohybovala v zóně lukrativních funkcí, asi za zásluhy.

 • Aleš • 6. února 2019

  Bety: Za zásluhy – K budování reálného kapitalismu vždy připraven. S SSamerickými a Nadnárodní Americkou Teroristickou Organizací na věčné časy a nikdy jinak!!! Včera jsem provozoval konferenční turismus v Praze. Za 24 Kč se po Praze člověk dostane do vzdáleností, které u nás stojí hromadnou popravou s 2 hodinovou frekvencí a (taktéž někdy i rychlostí) asi 70 Kč. (Také jsem zjistil, že i ČD dokáží jet 2 hodiny napříč nejen jediným okresem ale i ze střední Moravy do metropole středních Čech.) Kdo jinému jámu kopá, sám do ní sám. Přeju našim milým Pražanům více euroatlantských západních hodnot, nejen pochody homosexuálů. Ať si je zcela demokraticky a TRŽNĚ a bez dotací užijí. Sorry jako. A vodárensko kanalizační byznys je v regionálním měřítku v rukou trafikantů odcházejících neoliberálních subjektů, dnes nejčastěji TOP 09, Starostové a závislí a stará dobrá ODS, takže mě ten teplý flek pro nějakou takovou nepřekvapuje.

 • PPK • 6. února 2019

  Dana napsal
  Cesti podnikatele v cizine by take zadali o pomoc, pan Babis by si take chtel zachranit sve imperium. Naprosto logicke.

  Inu, logické jen pro toho, kdo neví, co je to stát a jeho parametry podle mezinárodního práva. Mezinárodní právo totiž stanoví, že všechny státy světa mají politicky rovné a nezávislé právní postavení, pokud se smluvně nedohodnou jinak. Demokratickým a svrchovaným státem se přitom rozumí taková institucionalizovaná forma organizace společnosti, která se mj. vyznačuje vlastní měnou a hranicemi území, přičemž je to území spravováno vlastní suverénní státní mocí, demokraticky zvolenou tam trvale žijícím občanským obyvatelstvem.

  Neexistuje tedy ani přírodní zákon ani „lidské právo“ libovolně podnikat nebo libovolně pobývat v cizí zemi bez jejího souhlasu. Existuje pouze povinnost o tuto možnost v cizí zemi žádat, pakliže je vůle její vlády a zákonů taková. Logicky tedy i pro podnikání amerických korporací v cizích státech platí povinnost buď respektovat zákony hostitelských států (zde např. Venezeuely), anebo své ekonomické aktivity provozovat doma (např. v USA). Jestliže však je realita taková, že některé vojensky silné velmoci toto nerespektují a své tzv. nároky si vynucují obchodními „sankcemi“ a iniciováním majdanů a převratů, tak potom i tyto jejich obchodní, politické a vojenské aktivity jsou zcela logicky a přiměřeně regulovány hrozbou či aktivitami vojenských sil jiných velmocí. USA to už konečně budou muset pochopit stejně, jako pan Daníček si bude muset nastudovat znalost mezinárodního práva.

 • Martin (už bez taky m) • 6. února 2019

  Hrozí mnohem spíše zavraždění Madura „nějakým poctivě naštvaným občanem“ přátelským k CIA, příp akce typu Blackwater, příp. „alespoň“ občanská válka či co možná nejdelší guerillová válka části případně koupené armády proti „vládním“… Na Kolumbii a jejím ohrožení USA nezáleží ani v nejmenším.
  K plné intervenci a la Irák či Afghánistán po mém soudu nedojde. Venezuela není Irák a již vůbec ne Afghánistán, a USA mají nyní mnohem méně sil a mnohem horší mezinárodní postavení. USA by následně mohly „získat“ Venezuelu (dočasně, velmi povrchně a neudržitelně) a ztratit zbytek J. Ameriky. Na takovou „sázku“ tam myslím zbytek soudných rozhodně nepůjde.
  Otevřená vojenská agrese by dnes vážně ohrozila samotné USA. Jistě, šílenců je tam mezi poblitiky dost- otázka ale je zda i ve velení americké armády jako celku. Myslím, že vliv více soudných je v US armádě více a přímou intervenci nepřipustí.

 • idiotronic • 7. února 2019

  Bety napsal
  Ta se vyznamenala tím, že vehementně
  prohlašovala že: 1. těžký průmysl je nám k ničemu 2. i lehkého máme zbytečně
  moc 3. naši budoucnost zajistí TURISMUS. Počí

  Bety:
  Ano, někdy je dobré zalistovat ve starém tisku. Některé knihovny vedou (mimo katalog ) přes 30 let staré tisky (městské knihovny). Na webu ŠINÁGL jsem shlédl besedu na ORF s Václavem Klausem z léta ´89. Je správné vnímat historii v dlouhodobém kontextu, jinak není srozumitelná. Ovšem pro mne je nesrozumitelná stále ještě spousta věcí…

 • Bety • 7. února 2019

  Zeman asi dostal telegram z Izraele.
  Teď to nemůžu najít, ale včera jsem si přečetla, že na kurs Venezuela zamířilo
  na 300 izraelských vojenských specialistů.

 • Martin (už bez taky m) • 7. února 2019

  No, pokud je Guaidó fanaticky podporovaný „výqětem“ poblitiků „E“U yní i jeho favorit, protežovaný či doslova připravený podobným „výqětem“ z USA k dalšímu vykrádání země, pokud si Miloš Zeman myslí, že to co se děje ve Venezuele je paralela k převratu u nás v r. 89, pokud si Miloš Zeman myslí, že po třiceti letech od majetkovo-mocenského převratu máme co slavit, pak na Hradě může sedět klidně i samozvaná „excelence“ DrahoUš… A těch pár procentíček rozdílu… Holt ne nadarmo jsem se rozčiloval i zde, když chtěl Miloš coby prezident poslat vraždící komando na Kima… Nemají holt ve Venezuele či v Koreji štěstí na ty pravé demoKATY.
  Ale možná jen nepijí dost Becherovky aby ten svět viděli skutečně správně demokraticky.
  No Miloši Zemane, jsem jen prostý obyčejný občan.
  Ale právě jsi ztratil podporovatele, a stejně jako to bombardování Německem pomstychtivě rozbíjené Jugošky s využitím „našeho“ vzdušného prostoru budeš mít i zde nejspíše skrze svůj podíl na rozněcování chaosu svůj podíl krve na rukou…
  Mohl jsi zůstat i neutrální, vyzvat k volbám či nápravě stavu, mohl jsi přijít s myšlenkami a nabídkou spolupráce- ale ne- ty jsi si VYBRAL „STRANU“…
  Už nemůžeš být znovu zvolen, vím,
  ale „skalního“ jsi ztratil
  ať již uděláš cokoliv.
  Pro mne už jsi a zůstaneš
  navždy mezinárodně neznalým
  pitomcem.
  A ani stáří či nemoc (kterou „snáším“ také)
  v tomto nejsou omluvou.
  Vážil jsem si Miloše- ne MiloUše…
  Jo- bejvávalo…
  A řečeno s řeckým klasikem a naší maturitní stužkou: „Vše se mění, vše plyne“…

 • Aleš • 8. února 2019

  http://www.novarepublika.cz/2019/02/venezuela-ze-zcela-jineho-uhlu.html
  Každá doba si žádá svého Milouše. Asi i PROTENTOKRÁT§§§

 • orinoko • 8. února 2019

  Od Zemana prý to byla ironie.
  Ta venezuelská věc.
  Mně osobně je to úplně jedno.
  NATO, co tento člověk mohl pro tuto zemi ucinit dobrého. už dávno učinil. Teď sám sobě velmi správně zasazuje svůj vlastní dobový kontext a vlastní svéráz.
  Aby se nakonec nedivil.
  K jakým koncům vedou kujebakoviny že sloufova kabinetu.

 • orinoko • 8. února 2019

  Nepisu nic objeveného: Největší srackou fake news je bohapusta realita.
  Tato prdelni bananovka, tento český sametově politický výkvět, tohle popření vseho našeho historického vnímání je nutno zasadit do logického kontextu:
  Soudruhu Zemane , takto prezidentisto, stvořil jste neskutecne deja vu…
  emerickeho Bilaka jste povýšil na tu správnou politickou kurvu.
  Aha, 2019… Rok venezuelské normalizace.
  A český Ulbrich Zeman z toho má údajně prd.el.
  Budiž ti zeme těžká. Naše půda česká.
  Jsi , soudruhu, za zenitem.
  Jen pár kroků té dělí od role priteze TV Barrandov.

 • orinoko • 8. února 2019

  Tak… a je to skoro definitivní…
  Byly to dost šílené debaty tady i jinde.
  Já tady byl za vola a ten druhý za debila u sebe.
  A jak to dopadlo?
  Já i vlk jsme měli pravdu.
  Řekl bych , že tím hůře pro nás.
  Jde o soudruha Zemana.
  Pokud jde o něj, pravda se nepromíjí.
  K té musí vědecká sešlost místní i jiná teprve dospet. Když volstvo už je rozdáno.