Sejde z očí, sejde z mysli, pořád nás má ale v hrsti

Kdo by dnes myslel na banky a něco tak složitého, jako byla finanční krize v roce 2008, když máme něco tak jednoduše pochopitelného a uchopitelného, jako je krize migrační, která konečně nabídla „nepřítele“, který se dá snadno identifikovat, je fyzicky dostupný a snadný a rychlý způsob řešení tohoto problému vymyslí každý jouda. Jenže finanční krize z roku 2008 ani zdaleka nezmizela, jen byla zametena pod koberec, kde zapomenuta stále doutná a může kdykoliv znova explodovat. Tehdy totiž nešlo o havárii, ale o systémovou krizi v systému, který se nezměnil.

Je proto jen a jen dobře, že Petr Kain ve svém textu Banky hřeší stále stejně v Lidovkách tuto krizi, její příčiny a její (ne)řešení připomněl. Banky totiž mají stále stejně velkou moc, jsou stále stejně velké, a většinou ještě větší, mají stále stejně tajemné a pofidérní bilance a jsou stále „too big to fail“ a stále drží státům nůž na krku, protože státy stále řídí lidé vedení ideologií podle které má být stát malý a slabý a soukromá korporace velká a silná.

Schopnost ocenit aktiva a rizika bank je stále stejně mizerná a regulace stále stejně bezzubá. Nějaká regulace – přičemž v kořenech krize není nic jiného, než deregulace – sice byla po roce 2008 přijata, ale ta povětšinou vedla jen k tomu, že zanikly malé banky a narostly ty velké, o nichž bylo navíc veřejně vyhlášeno, že nesmějí padnout. Trend privatizace zisků a socializace ztrát nebyl zlomen, ale naopak posílen.

Za všechny jeden příklad:
Americké ministerstvo spravedlnosti vysvětlovalo mírný trest [za praní špinavých peněz, pozn. red.] až s šokující upřímností. Nemohlo prý proti HSBC vznést žalobu, protože by banka v USA mohla přijít o licenci, což by mohlo ohrozit její existenci a následně destabilizovat celou finanční sféru. Jinak řečeno, v zemi,  kde po 11. září 2001 stačilo mnohdy podezření z teroristické činnosti, abyste strávili zbytek života ve vězení na Guantanámu, se banka usvědčená z napomáhání teroristům a zločincům nejhoršího kalibru vyhne trestu jen proto, že je dostatečně velká.
Rádi jsme na bankstery zapomněli, oni ale nezapomněli na nás, nikam nezmizeli, nijak se nezměnili, jsou pořád stejní, to jen my se raději díváme jinam a bijeme se přitom v prsa, jak jsme na to svým zdravým rozumem vyzráli a odhalili skutečný problém. Jenže tak to není, ten skutečný problém zůstává neřešený:
Pokud jde  velké banky, říká se, že se z krize vůbec nepoučily. To ale není pravda. Ve skutečnosti si jedno poučení odnesly — že jim nakonec všechno projde.

Převzato z blogu Tribun

10
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
fajtidiotronicIbrahim Ag Alhabibpeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
peter.
Člen

Nič nového pod slnkom.Ale napriek tomu, vždy keď čítam alebo vidím podobné vyjadrenia tých istých ľudí,pochytí ma neskutočný hnev.
http://aeronet.cz/news/video-o-zruseni-sankci-eu-proti-rusku-rozhodne-ve-skutecnosti-washington-john-mccain-se-v-kavarne-na-letisti-odkopal-jean-claude-juncker-tvrdi-ze-takto-uz-to-dal-nejde/

fajt
Člen
fajt
fajt
Člen
fajt
peter.
Člen

Ten ch.j sa volá Matovič a je predsedom strany OĽANO(obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti).Je majiteom firmy,ktorá tlačí reklamné noviny ktoré poštári zadarmo tlačia do poštových schránok každému občanovi SR.Prostredníctvom týchto novín píáruje seba aj svoju stranu.Štrajk učiteľov má na svedomí on :
http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-ucitelia-sa-stali-rukojemnikmi-najzdiskreditovanejsich-politikov/739935
Organizátor štrajku učiteľ M.Sopko je deviatkou na kandidátke OĽANO a jeho šéf-Matovič je taký malý zákerný hajzlík.

peter.
Člen

fajt napsal

https://www.facebook.com/bedrich.mikulik/videos/1084374648281066/ – Peter, a to je kdo? . ..)

Fajt:
odpoveď je vyššie.

fajt
Člen
fajt

peter. napsal
Fajt:
odpoveď je vyššie.

kape to z něj pěkně, hlavní je , že lidi ví, kdo to je a o co mu jde, dík. ..)

peter.
Člen

Toto je celkom dobre a výstižne popísaná „bieda nášho žitia“.
http://www.nadhlad.com/content/otravena-medialna-kasa-ix-manifest-konspiratora-alebo-vsetko-je-inak

Ibrahim Ag Alhabib
Člen
Ibrahim Ag Alhabib

jen se zeptám, jak je možné, že se lidi rozmnožovali bez bank? a jak je možné, že s podporou bank se nerozmnožují? je v tom strach, ale strach z čeho? ………..

idiotronic
Člen
idiotronic

Ibrahim Ag Alhabib napsal jen se zeptám, jak je možné, že se lidi rozmnožovali bez bank? a jak je možné, že s podporou bank se nerozmnožují? je v tom strach, ale strach z čeho? ……….. Ano, všiml jste si čehosi klíčového. Lidé se nerozmnožují, pokud jim vezmete naději, perspektivu. O jistotu nejde, to by se nemnožili za války v Protektorátu. Jde o to, přesvědčit je, že ,,tohle nejde vyhrát“. Ale moji rodiče kouřili dvacet, otec 40 cigaret denně, otec pil pravidelně vermut a jejich délka dožití tomu odpovídala.Moc odpovědně se vůči svému zdraví nechovali .Oba měli kompletní umělý chrup .… Číst vice »