Šmejdi – příběh ze života

Budu vám vyprávět příběh, který už jste v takové či onaké variantě slyšeli mockrát, příběh o starém pánovi a bandě šmejdů, příběh, na jehož konci má starý pán nůž na krku a je chudší o těch pár desítek tisíc, o které je banda šmejdů bohatší.

Jeden příbuzný žije sám. Žena mu zemřela, děti neměli. Jak je starý, tak je zmatený, zapomíná a… asi si to umíte představit a pokud ne, buďte rádi. Tak tohoto starého pána navštívila jakási partička. Jak a kdy ho kontaktovali si už přesně nepamatuje, všechno mu tak nějak splývá. Tato partička, vybavena zákusky (sic!) se mu představila jako exekutoři, kteří zabavili jistému povinnému byt, z jehož prodeje by měl ten náš příbuzný nárok na 90.000,-, ale aby je mohl získat, musí exekutorům nejprve půjčit 360.000,- na financování jeho prodeje (sic! sic!). Starý pán jim na to skočil. Půl dne ho zpracovávali – starý pán byl rád, že si si s ním někdo povídá a že může získat peníze – půl dne ho vozili po Praze (kudy přesně neví), aby si zařídil půjčku těch 360.000,- (sic!), které samozřejmě neměl. Nikde, kde jsou kamery, s ním nechodili, jen za něj vyřídili telefonát s úvěrovou společností, kde mu dohodli půjčku, a před kterou se jeden z nich vydával za synovce starého pána, což starý pán odkýval, i když žádného synovce nemá. Půjčku těch 360.000,- se snad podařilo zastavit, jisté by to mělo být v pondělí (každopádně včera ještě nebyla ani schválena, natožpak vyplacena a úvěrová společnost několikrát potvrdila, že ji zrušila). Následovalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu podvodu, které starému pánovi sice už moc nepomůže, ale snad by mohlo pomoci jiným starým lidem, pokud se podaří tu bandu zastavit a rozprášit. Tohle totiž evidentně nebyl žádný ad hoc pokus, ale promyšlený postup organizované skupiny. A nebýt šťastné náhody, že se žena u starého pána, který jinak nikam nechodí, stavila zrovna když se vracel z výletu se šmejdy, přišlo jí to divné a začala v tom vrtat, tak by starý pán dost možná zapomněl, že si vůbec půjčil a co s těmi penězi udělal, tedy že je předal neznámým lidem (sic!), a až by začaly chodit první splátky a upomínky, už by se nedalo nic dělat a on by dost možná ani nebyl schopen říct, kdy si půjčil a proč.

Říkáte si konec dobrý, všechno dobré? Leda hovno.

Jak jsme totiž zjistili, tak ho takhle banda navštívila už den předem a přinutila (pod jakou záminkou nevíme, už si to nepamatuje) ho vzít si půjčku 165.000,- u České spořitelny, kde má pán účet, ten peníze hned v hotovosti vybral (za poplatek 500,-) a v autě předal těm lidem. O téhle půjčce už ani nevěděl, splývala mu a s tou druhou, a podle všechno pořád nechápe, že bance dluží takovou sumu.

Rychle a snadno vydělané peníze, co říkáte? A bylo by jich ještě víc, nebýt shody náhod. Rychle, snadno a poměrně bezpečně, protože starý pán by nebyl vůbec schopný se bránit, už jenom proto, že vůbec netušil, že by se bránit měl, protože ho nějací šmejdi okrádají.

Tak takhle se to dělá. Jsou to šmejdi. A nechci v komentářích číst nic o tom, že si za to starý pán může sám, protože byl málo opatrný, smluvní volnost, osobní odpovědnost a bla bla bla. Starý pán je oběť a celý příběh je jak z učebnice. Možná by si zasloužil trochu popularizace, aby mohl sloužit jako varování pro budoucí oběti a jejich rodiny. I když je otázka, co člověk zmůže tváří v tvář stařecké demenci. Svého příbuzného jsme dávno před incidentem opakovaně a důrazně nabádali, aby si nikoho nepouštěl do bytu, s nikým nedělal obchody, vždy nejdříve volal nám a poradil se a hlavně si proboha nikdy nepůjčoval. Bohužel to nestačilo a hlídat ho 24×7 dost dobře nemůžeme. Je to k vzteku i k pláči zároveň. A to má starý pán ještě štěstí, že má nás a že my o něj máme zájem, protože desítky nebo stovky seniorů, kterým právě praví exekutoři zabavují domy a byty, aniž by chápali, co a proč se děje, tolik štěstí neměli.

Tak snad starého pána bude těšit alespoň to, že komunisti nejsou ve vládě a se máme nejlépe, jak jsem kdy měli a mít mohli. Může se tím těšit, až se bude dívat na prázdný talíř, protože momentálně nemá ani na chleba (na účtu mu zbylo 300,- (sic!)), natožpak na nájem.

P.S. Musím ocenit práci policie, která věc vůbec nebrala na lehkou váhu, věnovala se nám a hned začala jednat, zajišťovat důkazy a vůbec dělat to, co by člověk od policie čekal. Uvidíme, třeba to k něčemu bude.

P.P.S. Musím ocenit i přístup úvěrové firmy, která se k tomu zatím staví vstřícně a chápavě. Možná se zítra ukáže, že to až tak růžové není, ale zatím se zdá, že podvodníci udělali chybu, že si vybrali poměrně seriózní firmu.

P.P.P.S. Možná si řeknete, že kdyby se nedaly úvěry sjednávat po telefonu, že by podobných podvodů ubylo, a mě to také napadlo jako první, ale s chladnou hlavou musím uznat, že nebýt možnosti řešit věci za našeho příbuzného po telefonu jen po jeho odkývání, že je to on a jinak komunikujeme my, tak bychom spoustu věcí, které si on sám už nedokáže vyřídit, k jeho škodě nevyřídili ani my.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 4. 2019 18:44

Bandy prizivnickych smejdu se vyskytuji ve vsech zemich, zalezi na policejnich opatrenich a zakonech, jak se branit. Ve Spojenych Statech ma kazda firma, ktera je zaregistrovana jako pujcujici firma pristup ke kreditni databazi a najde si kazdeho, kdo si bere pujcku. Je to proto, ze je na jeji odpovednosti si zjistit , zda splatky pujcky budou respektovany a veritel dostane sve. Odpovednost a risk za pujcku nese primarne veritel.. V Cesku je to jak vidim obracene.. Zde by v zadnem pripade, po telefonu ci osobne, nepujcila registrovana firma, natoz banka, vetsi sumu bez blizsiho vysetreni stavu zadatele pujcky. Po prozkoumani… Číst vice »

PPK
PPK
3. 4. 2019 20:07

Na takovou parlamentně legislativní „maličkost“, aby půjčování peněz mezi soukromými subjekty bylo uzákoněno jako výhradní riziko půjčovatele a zároveň, aby byl jakýkoliv další „smluvní“ dodatek včetně úroku přitom rovněž zakázán a proto nulitní, tak na to by (nejen tady) musel být od základu změněn právně politický systém nespravedlivý na systém spravedlivý. Na systém, který má sice tam u vás plnou pusu propagandy svobody, ale přitom hloupě NEVÍ, že každý, kdo si půjčuje peníze, tak v tom okamžiku tu svou svobodu ihned logicky musí ztratit. Proč? Inu proto, že okamžikem půjčky jeho svobodu vždy okamžitě nahradí nesvoboda závazku. Takže, ještě jednou,… Číst vice »

Dana
Dana
3. 4. 2019 22:11

To je mile prskani krecka, PPK, vas by meli chranit zakonem pro naivni duverivce…. Ja ubiram zodpovednost statu vymenou za odpovednost podnikatele, pac bankovnictvi je take podnikani, ze. Zakon nemuze plosne chranit vice ty, kteri jsou nejak zranitelni proste proto, ze by se ten handikap musel nejak pravne dolozit.. Mate na to specialni justici ? Nemate. Spojene Staty ano. Stary senilni pan neni vylozene handikapovany, jen se jeho zodpovednost snizuje v ohledu na financni aktivity. To byste mu pak mohli zakazat i to, aby si v hospode objednal druhe pivo. Dle meho mineni ten stary pan neni dle zakona pouze… Číst vice »

PPK
PPK
3. 4. 2019 22:43

Dana napsal
Krasne komunisticke mysleni

Nojo, pravda. Já zapomněl, že u Vy vás musíte brát do ruky brokovnici, když jdete někomu otevřít dveře, nebo zamíříte na nákup. A nám naivkům v Evropě o tom pak ještě točíte filmy. :-)

Dana
Dana
3. 4. 2019 22:49

PPK • 3. dubna 2019 „“““Na takovou parlamentně legislativní „maličkost“, aby půjčování peněz mezi soukromými subjekty bylo uzákoněno jako výhradní riziko půjčovatele a zároveň, aby byl jakýkoliv další „smluvní“ dodatek včetně úroku přitom rovněž zakázán a proto nulitní, tak na to by (nejen tady) musel být od základu změněn právně politický systém nespravedlivý na systém spravedlivý…. Tak to pak pravne politicky americky system bankovnictvi je velice spravedlivy. Akorat to neni vyhradne zalezitost pujcovatele, ale pujcovatel nese vyssi risk. Nesetkala jsem se jeste s nejakym smluvnim dodatkem, smlouvy byly vzdy jasne a vsechny aspekty o0hledne pujcky na dum naprosto srozumitelne. Vzdy… Číst vice »

PPK
PPK
3. 4. 2019 22:50

oprava překlepu – to slovo Vy si vyškrtněte, nepotřebuji být osobní

Dana
Dana
4. 4. 2019 1:47

PPK: „“Já zapomněl, že u vás musíte brát do ruky brokovnici, když jdete někomu otevřít dveře, nebo zamíříte na nákup. A nám naivkům v Evropě o tom pak ještě točíte filmy. :-)““ Nejak ozbrojeny je kazdy American, nekdo verejne, nekdo skryte. Jak predepisuje zakon z americke ustavy. Jestli ja oteviram dvere s brokovnici anebo chodim na nakupy ozbrojena nemusi nikoho zajimat, faktem je, ze v nasi komunite je minimalni zlocinnost. To byste musel na sever do multikulturniho Chicaga nebo do Kalifornie. S posledni vetou o filmech souhlas. Naivni Evropane a latentni nasilnici jsou skutecne tak hloupi, ze se na tyto… Číst vice »