Socialistická věznice a US-gulag

 Single Shot

Na rozdíl od socialistického pracovního tábora jsou americké gulagy v soukromém vlastnictví. A ekonomika je ta věc, o níž hlavně běží. V lágru hezky šlape a dělá peníze pro bohaté.


Když mi po roce skončila vyšetřovací vazba v Litoměřické věznici, zjistil jsem, že jsem měl štěstí. Těsně po mém zatčení 25. 7. 1977 se milá strana a lidumilná vláda usnesla, že vězeň bude platit vyšetřovací vazbu pouze první tři měsíce. A to prý byla dost dlouhá doba pro policii a prokurátora, aby dali dohromady obžalobu a postavili obžalovaného před soud. Oproti těm prvním zatčeným v době normalizace to byla velká výhoda. Byla šance vyjít ven z kriminálu s relativně malým dluhem, nebo skoro i bez dluhu.

Nevím přesně, kolik nám účtovali denně. Podle bachařů to prý byla směšná suma za to, že jsme mohli spát klidně a v bezpečí. Mně se ty čtyři stovky denně zdály dost, i když jsem oceňoval pravidelnou stravu. Ale k popisu podmínek vazby a výkonu trestu za socialismu je lépe číst dokument Charty 77 nazvaný “O vězeňství“. Dal bych sem link, ale nějak se to ze seznamu dokumentů Charty 77 online vytratilo. Co se mne týče, pokoušel jsem se do tohoto dokumentu přispět nejen motáky z vězení, ale i pozdějším popisem pobytu na 3. úseku v Plzni na Borech. Viz kniha: Aleš Macháček. Druhý exil, Novela Bohemica.

Jak je na tom české vězeňství teď, to opravdu nemám ponětí. Ale protože nyní budujeme světlé zítřky podle vzoru amerického, není od věci se podívat, jak se věci mají v současnosti za Velkou louží. Ale nikoliv někdy v temných 70. letech minulého století jako za socialismu. Muklové v USA právě stávkovali. Protestovali proti otrocké práci zadarmo nebo za peníz tak malý, že spíše uráží než pomáhá. Například v Kalifornii je poslali pod puškami hasit požáry za 1 dolar na hodinu a zhruba za stejnou sazbu dělají v US-gulagu. Je trochu ironické, že hlavní stávka vězňů začala 21. 8. 2018. Jako kdyby navazovala na naše dlouhé vězeňské rozhovory o tom, kdo je politický a kdo ne, jak se od sebe obě sorty liší a v čem. Teď víme, že před očima ekonomiky jsme si rovni: MUKL = MUKL, zisk je větší z mladého Muže Určeného K Likvidaci. Ale v gulagu je vítán každý a v soukromém zvláště. Náklady hradí daňový poplatník a zisk bere příslušný soukromý provozovatel. Kolega nedávno psal článek o tom, jak jedno procento socialisticky podniká pod názvem Parazitický socialismus provozovaný jedním promile korporátních špiček. US-gulag je přímo ukázkový případ amerického socialismu pro jedno procento.

Na rozdíl od socialistického pracovního tábora jsou americké gulagy v soukromém vlastnictví. A ekonomika je ta věc, o níž hlavně běží. V lágru hezky šlape a dělá peníze pro bohaté. Proč ne, když muklů za louží je 2,3 milionů, což dělá skoro jednu čtvrtinu všech vězňů na světě, tedy přesně řečeno 22 % světové vězeňské populace. Porovnejte si procentový růst obyvatel USA a růst uvězněných v letech 1970-2005.

Jak se zdá, čím vyspělejší tam mají neoliberální demokracii, tím více lidí je kriminále. A to není žádný fejk, podívejte se na statistiku vězněných v USA z Wikipedie.

A tomuto trendu odpovídá statistika počtu vězňů na obyvatele. První jsou Spojené státy, což je jasné (605/100 tis.), čtrnácté s velkým odstupem Rusko (411/100 tis.), a pro srovnání si uveďme ještě Česko (66., 209/100 tis.) a ostře kritizovanou Čínu (134., 118/100 tis.). Schválně se podívejte na trendy panující u krvežíznivého Putina.

Ale vraťme se k našemu vzoru USA. Tam už stojí zato, trochu změnit legislativu. Takže kokain pro bílé je OK, zatímco crack pro černé je to nejzločinnější ze zločinného. To už stojí za to, zrušit vzdělávací kurzy a nepřipustit propouštění na podmínku, hlavně když oběť zločinu nosí černou kůži. Tady se podívejte, jakým závratným tempem rostly privátní věznice, což je hlavní centrum US-gulagu.

Kde jste? Kde jste, političtí vězni, moji spolumuklové, kde jste? Nechali jsme zdivočit demokratický soudní systém, nechali jsme zavládnout ekonomice na úkor normálního myšlení, necháváme naše spolubližní ve spárech zpolitizovaného právního výkladu, který řídí obyčejná chamtivost a zločinné zájmy. Kde jste vy všichni, sluníčkáři a pravdoláskaři? Jakou máte výmluvu? Tenkrát, za dob “totality” v minulém století, mohl politický vězeň Aleš Březina vznést námitky na pracovní zatížení, protože i ve vězení se na nás vztahoval zákoník práce. Jakou máme výmluvu? Žádnou, protože platí jednoduché a jasné prohlášení Yannise Varoufakise: “Peníze a jejich rozdělení jsou vždy politická záležitost.”


Zdroje:
http://www.wsws.org/en/articles/2018/08/28/pris-a28.html
http://www.wsws.org/en/articles/2018/08/22/pris-a22.html
http://e-republika.cz/article2062-Komu-a-jak-sype-americky-gulag


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
22. 9. 2018 16:22

Pane Machacku, uprimne jste mne pobavil. Takova neinformovanost spojena s propagandistickym zapalem proti Americe je opravdu zabavna. Verim, ze tak i pro lidi i z Ceska, kteri ovladaji jine jazyky a tak si najdou pravdivejsi informace. 1. Spojene Staty maji vse vetsi a rozsahlejsi, vice osobni svobody, tudiz je logicke, ze se najde vice grazlu a zlocincu, a to ani nezminim vetsi procento veznu v mensinove populaci, jako latinos a cernosi. Ale budiz, – mame spoustu zlocincu, kteri nejsou politicky trestani, takze zde primer s ceskymi disidenty neplati.. Jsou to veznove kriminalniho razu. 2. Naprosta neznalost pomeru uz je ta,… Číst vice »

racek
racek
22. 9. 2018 17:21

Milá paní Dano, já taky úplně nepochopil záměr autora. bojuje snad za práva vězňů či kritizuje přísnost americké justice? Mě z těch statistik, i když o USA vězeních vím jen že seriálů na které denně čumím jako důchodce, plyne jen jedna věc. Ty statistiky jsou jistě hrozivé, ovšem všem našim utlocitnym ochráncům bych jenom řek … Podívejte se pořádně. Tohle je ta multikulti společnost a takhle to může vypadat u nás brzy také. Konec konců, jedno etnikum už se u nás začleňuje asi 800 let. Výsledek je .?. Ale zatím jich není víc jak 3 až 4 %. Až jich… Číst vice »

Dana
Dana
22. 9. 2018 18:10

Pane Racek, jsem prijemne prekvapena a to hned dvakrat. Za prve, ze me Stan nesmazal a ponechal kriticky britkou odpoved, no, napsala jsem to hned jak me to po precteni clanku napadlo. Prekvapeni druhe, s vasi odpovedi vetsinovy souhlas, mate mirnejsi a tim hodnotnejsi prispevek..To se mi hned tak nestava. Ja pisi veci, jak je vidim z meho statu, nedelam zadnou propagandu a musim si poctive priznat, ze kriminalita v nasi casti USA vzrusta i prese vsechna opatreni. A nejedna se jen o jedince mensin, ktere krici sve lidskopravni naroky, ale i bezneho Americana, ktery, kdyz dostane vyhazov z prace… Číst vice »

Irena
24. 9. 2018 14:38

«Dříve, než sem naši bílí bratři přišli, aby z nás udělali civilizované lidi, jsme zde neměli vězení, a díky tomu jsme tu neměli ani zločince. Bez vězení nemohou existovat žádní zločinci. Neměli jsme zámky ani klíče, a proto mezi námi nebyli žádní zloději. Když byl někdo tak chudý, že si nemohl dovolit koně, stan nebo pokrývku, dostal to všechno formou daru. Byli jsme příliš necivilizovaní, abychom považovali soukromé vlastnictví za tak velmi důležité. Neznali jsme peníze, a proto se u nás hodnota člověka neurčovala jeho bohatstvím. Nevydávali jsme žádné veřejné zákony, neměli jsme advokáty ani politiky, proto jsme se navzájem… Číst vice »

racek
racek
24. 9. 2018 16:38

Milá paní Ireno, kolonizace a stěhování národů vždy přinášelo mnoho násilí a vyražďování a nebylo to nikdy nic hezkého. Konec konců, praotec Čech taky vyřezával místní Kelty a germány, že. Ta řeč náčelníka zní skvěle. Nicméně, ani indiánské kmeny mezi sebou se nechovaly dobře. A třeba civilizace Aztréků a Mayů byly extrémně krvavé, že. Otázka je, zdali se může takto postupovat stále… A že civilizace bílého muže je jedna s nejkrvavějších, není sporu. Takže je pro mě tak trochu, bohužel, mimo. Jenom se mi to nelíbí. Milá paní Dano, já si myslím že diskutujem a to ná más obohatit a… Číst vice »