Spojené státy žádají Rusko o vyslání jeho leteckých a kosmických sil do Libye

Reklama


Začátkem jara mohou USA a země EU zahájit novou válku. Tentokrát v Libyi. Žádají Rusko o pomoc.

Podle rozvědky syrského ministerstva obrany se po zahájení letecké operace ruských leteckých a kosmických sil (VKS) přemístilo 7 tisíc bojovníků IS ze Sýrie do Libye. Právě tam se nyní formuje tak zvaný nový IS. Jen v rodišti Kaddáfího v Syrtě je soustředěno 5 tisíc bojovníků, kteří chtějí zabrat největší exportní ropné terminály  Ras El Anouilh a Es Sidr. Pod jejich kontrolou je už několik těžebních polí v tak zvaném „libyjském ropném půlměsíci“.

Podle expertů to USA a Velká Británie považují za katastrofu, za reálnou možnost Islámského státu zabrat exportní ropné terminály. Umožní to upravit mořský kanál transportu prakticky bezplatné ropy přes Turecko do Evropy. Do pokladny bojovníků to přinese nové miliardy dolarů.

Nedávno se setkali ministři obrany USA a řady zemí EU, hlavně Velké Británie a Francie. Projednávali plány společné letecké a pozemní operace proti bojovníkům v Libyi. Do západního tisku prosákly některé podrobnosti. USA si berou na starost leteckou složku nové války, Angličané tam vyšlou až tisíc příslušníků SAS a Francie zajistí námořní podporu.

Vojenský a diplomatický zdroj uvedl, že „naši evropští kolegové informovali Moskvu o přípravě nové libyjské operace a fakticky požádali o pomoc“. Zdroj vysvětlil, že „byli ohromeni výsledky útoků ruských VKS v Sýrii, které se zakládaly na různých druzích získaných zpravodajských informací“. Důstojník odmítl objasnit, zda dostali od Kremlu příslib, nebo jen odpověď „můžeme pomoci, bude-li politické řešení“. To dosud není.

Převzato z Warfiles.ru

Překlad: zajoch

 

Přejít do diskuze k článku 46 komentářů