Diskuze k článku


 • Martin (už bez taky m) • 8. června 2019

  Vojáci USA jsou dnes vojáky hegemonisticky uvažujícího militaristického impéria. Jako toho „Britského“ ne až tak dávno, stejně jako řady předchozích dobyvatelů.
  Snaho o „odlidštění“ „protivníka“ (kohokoliv kdo se postavil na účinný odpor) je jim ale opravdu obdobně vlastní jako těm co pochodovali „Drang nach osten“…
  Voják je obecně osoba která v rámci „práce jako každá jiná…“ může bránit život a hodnoty, nebo jej i brát – zabíjet – i v rámci dobyvačné války.
  Jeden z důvodů snah o robotizaci válek a „zabíjení od PC na druhém konci světa“ (např. dronové války USA na BV) je fakt, že pokud je voják ještě člověk (či zůstává-li člověkem) má jako každý člověk cosi jako čest a svědomí.
  Tedy měl by mít, je-li ještě vojákem a ne sprostým ŽOLDÁKEM.
  Stroje ale svědomí „netrápí“.
  II. sv. válka byla jednou z posledních válek kde ještě mnohdy soupeři viděli „těm druhým“ do tváří a přes např. výplody o „Árijské nadřazené rase a podlidech“ museli vidět že jde také o lidi.
  Pokud dnes ze strany „Západu“ dochází k úmyslnému odlidštění protivníků, jde o zjevný úmysl popřít lidství v jeho nejzákladnější podobě. Každý kdo podobným způsobem koná by měl být ale ze skutečné armády jako nástroje obrany vyhozen, dtto. z meRdiální „fronty“, po(b)litiky i z veřejných funkcí.
  To by mělo být pravidlem.
  U vyšších „politiků“ s hodně krvavýma rukama kteří takto cíleně nelidsky postupují úmyslně bych žádal jejich odsouzení příp. i k smrti.
  Proč mají „právo“ v rámci „kolaterálních škod“ či „hájení svobody a demokracie“ umírat jen tisíce nevinných?! Kde jsou ony Albrightové, Blairové atp.?!
  Být vojákem není hanba.
  Být ale nelidskou bestií ano – a nerozhoduje že tyto bestie většinou jen velmi zřídka sedí v nějakém tom špinavém zákopu nedaleko „fronty“. Oni si přece chtějí udržet „čisté ruce“…

 • Dana • 8. června 2019

  To verim, ze by se zbabelym fnukalkum libilo, kdyby se Spojene Staty neprosazovaly vojensky, humanisticti borci by pak mohli bez prekazek kadrovat doma sve ovecky, zda jsou dostatecne angazovani v rovnosti mensin, genderovych otazek a boji pro klimatickou zachranu planety.
  Tribunove by pak mohli cekat, az se vygeneruje ten spravny, moralne dokonaly vudce naroda-mesias. :-)
  Zrovna ted se prosazuje v Americe trend soudnosti ohledne humanitarnich otazek, meni se nahled na geopolitiku. To ovsem neznamena, ze se USA stahnou ze svetove sceny.
  Stale plati:
  President Theodore Roosevelt’s foreign policy: „speak softly and carry a big stick, you will go far.“
  Mluv mirne a drz velky klacek……

 • valouch • 8. června 2019

  Na margo predchoziho postu: jako provokace velmi slabe, jinak skoda slov.

 • QQ • 8. června 2019

  Spojení „vojenskoprůmyslový komplex“ poprvé použil pětihvězdičkový generál a účastník 2. světové války, který ve svém projevu varoval před přílišným propojením zájmů státu a zbrojařského loby.
  „Musíme se chránit před získáním neoprávněného vlivu vojensko-průmyslového komplexu. Možnost katastrofického vzestupu špatné síly existuje a přetrvává,“ prohlásil president Dwight Eisenhower.

 • Admirál • 9. června 2019

  QQ napsal

  Spojení „vojenskoprůmyslový komplex“ poprvé použil pětihvězdičkový generál a účastník 2. světové války, který ve svém projevu varoval před přílišným propojením zájmů státu a zbrojařského loby.
  „Musíme se chránit před získáním neoprávněného vlivu vojensko-průmyslového komplexu. Možnost katastrofického vzestupu špatné síly existuje a přetrvává,“ prohlásil president Dwight Eisenhower.

  Eisenhouwer dobře věděl, co říká.
  Vojensko-průmyslový komplex může být dobrý sluha, ale je to zlý pán.

 • zedd II. • 9. června 2019

  @Dana:
  Takže válečné zločiny jsou OK, pokud je páchají děcka z USA? Dehumanizace jak nepřátel tak vlastních vojáků, je OK? Jak moc se ztotožňujete s výrokem pana Kissingera:

  „Military men are just dumb, stupid animals to be used as pawns in foreign policy.“