Stalin a represe

Reklama


Téma je dnes poněkud ožehavé, ale pokud si chceme říkat, že tu máme demokracii, mělo by se o tom psát, a také se píše, naposledy jsem narazil na velmi dobrý překlad Stalinovy biografie „Generalissimus“.

Josef Visarionovič Stalin byl bezesporu výjimečná osobnost. Ačkoli o jeho metodách řízení se vedou spory, vysledky průmyslu a ekonomiky rozvoje SSSR za jeho vlády jsou bezprecedentní. Nebudu zde unavovat čísly, na internetu je jich přehršel, některé údaje jsou zjevné pitomosti, některé čísla a údaje vypadají pravděpodobně a některé spíše svědčí o tom, že se žádná masová genocida nekonala.

Napadla mě kacířská myšlenka. Co když se takzvané stalinské represe týkaly hlavně věrchušek, které svým chováním ohrožovaly stabilitu SSSR? To by samozřejmě v očích elit celého světa byl neprominutelný zločin a hodně nebezpečný precedens. A my už dnes víme, co dokáží elity, pokud se zmocní masových médií.

A co když ty represe, které se týkaly nižších kádrů a prostých občanů byly spíše dílem těch věrchušek, se kterými Stalin později zatočil? Informací máme zoufale málo, ale probleskují zajímavá fakta. Počítám, že se objeví v diskusi.

Možná se objevila nová příležitost, jak se dozvědět víc. Jak známo, Vladimir Putin převedl Ruský archiv pod svou přímou kontrolu. Nedělám si iluzi, že by jej odtajnil celý, ale na povrch mohou opravdu vyplout zajímavé skutečnosti. Každopádně, asi nejsem sám, kdo se na to těší.

Přejít do diskuze k článku 75 komentářů