Stalin a represe

Téma je dnes poněkud ožehavé, ale pokud si chceme říkat, že tu máme demokracii, mělo by se o tom psát, a také se píše, naposledy jsem narazil na velmi dobrý překlad Stalinovy biografie „Generalissimus“.

Josef Visarionovič Stalin byl bezesporu výjimečná osobnost. Ačkoli o jeho metodách řízení se vedou spory, vysledky průmyslu a ekonomiky rozvoje SSSR za jeho vlády jsou bezprecedentní. Nebudu zde unavovat čísly, na internetu je jich přehršel, některé údaje jsou zjevné pitomosti, některé čísla a údaje vypadají pravděpodobně a některé spíše svědčí o tom, že se žádná masová genocida nekonala.

Napadla mě kacířská myšlenka. Co když se takzvané stalinské represe týkaly hlavně věrchušek, které svým chováním ohrožovaly stabilitu SSSR? To by samozřejmě v očích elit celého světa byl neprominutelný zločin a hodně nebezpečný precedens. A my už dnes víme, co dokáží elity, pokud se zmocní masových médií.

A co když ty represe, které se týkaly nižších kádrů a prostých občanů byly spíše dílem těch věrchušek, se kterými Stalin později zatočil? Informací máme zoufale málo, ale probleskují zajímavá fakta. Počítám, že se objeví v diskusi.

Možná se objevila nová příležitost, jak se dozvědět víc. Jak známo, Vladimir Putin převedl Ruský archiv pod svou přímou kontrolu. Nedělám si iluzi, že by jej odtajnil celý, ale na povrch mohou opravdu vyplout zajímavé skutečnosti. Každopádně, asi nejsem sám, kdo se na to těší.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
75 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
21. 4. 2016 10:46

Čím větší mají elity a věrchušky strach, že je někdo připraví o jejich nezasloužené výsady, tím obludnější psí hlavu mu nasadí. Téměř bezpečně se podle toho dá odhadnout kvalita osobnosti – a Stalin musel dosahovat opravdu mimořádných kvalit.

Nerevar
Nerevar
21. 4. 2016 10:56

Že by měl právě Putin nějaký zájem na očištění Stalina? To by rovnou mohl odsoudit i Jelcina a ostatní (sebe nevyjímaje). Putin se nezbláznil, to je jisté.

zajoch
21. 4. 2016 14:00

Sio, tento článek se vám opravdu povedl. Zdá se mi, že jste jej napsal, abyste vyprovokoval diskusi. Po všem co bylo u nás o Stalinovi napsáno v době jeho života a potom po odhalení „kultu osobnosti“ Chruščovem by mohla být diskuse bohatá. Moc toho o tomto velikánu nevím, jen to, že nejprve byl vzorem všech ctností, něžný otec sovětských lidí a po XX. sjezdu KSSS sadistický pekelník, jehož největší radostí bylo týrat své okolí, terorizovat své spolupracovníky a ničit jejich rodiny. Jak to jde dohromady s ohromným průmyslovým rozmachem SSSR za jeho „panování“ by se vysvětlit dalo, také by se… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 14:06

uloha jedince v dejinach, JVS je exeplarni priklad toho ze dejiny neurcuji nejake metafyzicke nutnosti – at uz prozretelnost, zakony vyvoje nebo neviditelna ruka trhu, ale lide kteri jsou schopni maximalne vyuzit okno prilezitosti. Na nich pak prevazne zalezi jaky bude vysledek toho ktereho spolecenskeho pohybu. Btw. Napada me parelale s Napoleonem, ktery v podstate institucionalizoval a stabilizoval ty koncepty revoluce kterym to bylo lze bez hrozby rozpadu spolecnosti ucinit.

peter.
21. 4. 2016 14:21

JVS urobil to,čo urobiť musel.Inak by dnes už Rusko asi neexistovalo a keď tak nie v dnešných hraniciach.Tým,ktorí majú ešte aj dnes plnú hubu „Stalinských zločinov“doporučujem, aby si denno-denne pripomínali odpoveď M.Albrightovej na otázku,či zásah v Iráku stál USA za životy 500 tisíc detí,Stálo! Odpovedala táto suka.

aram
aram
21. 4. 2016 14:48

JVS někdy v polovině dvacátých let (snad 1926) prohlásil přibližně toto „Jsme pozadu 100 let, jestliže to během 10 let nedoženeme roznesou nás na kopytech“. A my už dnes víme, že kdyby to nedohnali, tak by byli bývali rozneseni a my jako Slované nejspíš rovněž.

Béda
21. 4. 2016 15:17

To bude hukotu v pravdoláskařském úlu: http://cz.sputniknews.com/svet/20160421/2874152/putin-fsb-cinnost-zapadni-spioni.html Kontrarozvědka FSB Ruska zmařila činnost 80 kádrových pracovníků zahraničních tajných služeb, je odhaleno také jejich 350 agentů, řekl prezident Ruska Vladimir Putin na setkání s důstojníky u příležitosti jejich jmenování do vyšší funkce…. V únoru prezident Ruska Vladimir Putin uvedl, že v roce 2015 byla v Rusku zmařena činnost více než 400 kádrových pracovníků zahraničních rozvědek. Z nich bylo trestně stíháno 23. „Zahraniční tajné služby zvyšují svou aktivitu v Rusku a minulý rok potvrdil tyto naše závěry“, řekl prezident. http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20160421/2872429/mzv-rusko-obdobne-cr-akreditace.html MZV: Rusko odpoví obdobně na rozhodnutí ČR neprodloužit akreditaci jeho novinářům http://cz.sputniknews.com/svet/20160421/2871984/kyjev-podpora-nato-vytvoreni-cernomorska-flotila.html Ukrajinský… Číst vice »

Sio
Sio
21. 4. 2016 15:32

Myslím, že téma stojí za zamyšlení. Ano, těžko získáme autentické prověřené informace, co se přesně v 30-tých letech v SSSR stalo a proč. Můžeme se jen domýšlet podle indicíí. A kde je psáno, že máme věřit tomu, co do nás cpou média? Jsou tu snad proto, aby nám říkaly pravdu? Věří tomu ještě někdo? Někdy stačí jen zapojit zdravý rozum a porovnat čísla, které nám předkládají s možnou realitou. K napsání té úvahy mě podnítilo to, že jsem si přečetl knížečku napsanou samotným Stalinem. Jmenuje se „EKONOMICKÉ PROBLÉMY SOCIALISMU V SSSR“. Je to spíše takový sborník. Je psána česky, nabízel… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 16:39

sio – prirucka by se mohla jmenovat „Stalin zapasi s idioty (nekterymi soudruhy)“ nebo „Jak Karlik a Beda delali progostiku z kristalove koule a co z toho poslo“ . V podstate to potvrzuje moje hodnoceni ze v otazce predikcy a dobrych rad do budoucnosti po prevzeti moci je Marxismus nepouzitelny. JVS nemuze uplne to hodit do stoupi, revoluce vzala si Marxismus za svou ideologii, je soucasti jeji identiti. On musi idiotum jemne ukazovat cestu, asi na urovni vyssi divci. Pro Peruna, pro koho to je psano ? Zajimal jste se nekdy o filosfii stredoveke scholastiky ? Tohle je takova scholasitika… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
21. 4. 2016 17:29

Neostalinistům a různým příznivcům vlády pevné ruky se může článek líbit.
Obecně lacině napsáno.Nevím kdo a čím(socialista,historik,politolog,filosof,expert na éru stalinismu ?) Sio je a proč nemá odvahu se pod svůj text jinak podepsat pravým jménem ?

Např.revoluční socialista Tony Cliff na toto jinak zajímavé téma fundovaně publikoval řadu prací: Státní kapitalismus v Rusku.
https://www.marxists.org/archive/cliff/works/1955/statecap/

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 18:55

https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Cliff Tony Cliff (born Yigael Gluckstein; 20 May 1917 – 9 April 2000), was a Trotskyist activist. Born to a Jewish family in Palestine, he moved to Britain in 1947 and by the end of the 1950s had assumed the pen name of Tony Cliff. A founding member of the Socialist Review Group, which eventually became the Socialist Workers Party, in 1977 Cliff became effectively the leader. trochu jsme to prosel, cist cele nebudu, setrim oci selekci podle CV. K meritu veci, vycitat Stalinovi ze nanastolil komunismus muze jen trockista :). Mi co tu trochu diskutujem uz tusime v obrisech… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 19:00

Regime neni cerny nebo bily, regime lze mozna hodnotit, pri vedomi toho ze kazdy ma na zaklade sve osobni historie ruzna kriteria, pomerem mezi tim co vzal a dal prumernemu obcanovi statu.

Takze votazka, pokud by to ridil Trocky, umrelo by mene lidi ?:)

Dolmen
Dolmen
21. 4. 2016 19:13

Už jednou jsem tu někde doporučoval knihu Ludo Martense – Jiný pohled na Stalina. Použitím základních pravidel logiky v ní autor dokazuje, že většina obvinění JVS ze všeho možného jsou naprosté žvásty, které na něj byly nakydány s cílem ho navěky přikrýt takovým těžkým hnojem žvástů, aby už po něm nikdo nikdy ani nevzechnul. Ale doba se mění a zdá se že smradlavá krusta lží začíná povážlivě pukat. Svět se ocitnul v těžké krizi a pod tou hromadou hnoje se může nacházet řešení.

Irena
21. 4. 2016 19:27

Je vidět, že je to pro trolly bolavé téma. To se dalo čekat, jeden z nosným prvků jejich splaškové propagandy. To co jste vylili na Stalina se vám hoši stokrát vrátí a dobře vám tak.

petr jihlava
petr jihlava
21. 4. 2016 19:39

Historie nezná kdyby. Marxova představa, jak osvobozená dělnická třída vezme do svých rukou správu celé společnosti (a celé výroby) a řídí ji v prospěch všech se vám jeví jako iluze, lomikele? A co když vám řeknu, že Marx počítal s tím, že se k dělnické třídě přidá část inteligence, ba dokonce i část buržoazie, kterou si nový světový názor získá? A ti všichni společně pak budou tvořit proletariát? Zmiňuje se o tom i v Manifestu. Ideje táhnou. Iluze možná byla jen v tom, že to půjde násilím. Neomarxisté a revoluční socialisté jako alternativu ke kapitalismu nabízí systém, který nazývají socialismem… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 19:47

petr jihlava – na me s neomraxismem nechodte, takove je treba hnat vidlema. Rozumime si ?:)

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 19:48

irena – neprehravate to ? pokud ne tak se nad tim zamyslete

PPK
PPK
21. 4. 2016 19:52

Každý tady po smrti zanecháváme stopu. Také i Stalin tu svou vytvořil. Jak známo, stopa je pouze změna stavu toho, co bylo předtím, než stopa byla vytvořena. Stopami mohou být jak změny hmotné, tak i změny lidského informačního poznání a následného stylu myšlení nebo společensky systémového uspořádání. Nevšímavý debil kolem těch stop může projít a nic mu to kognitivně nedá. Kvalifikovaný stopař naopak někdy ze stejných stop neomylně vyčte celý příběh toho, kdo ty stopy zanechal. Jenže, kolem stejných stop může projít i kariérně konjukturalistický pseudohistorik a vyčte z nich přesný opak toho, co skutečně ty stopy znamenají. A co… Číst vice »

qidoq
qidoq
21. 4. 2016 20:00

Stalin byl jednou ze světových postav, které jdou za rychlým pokrokem přes mrtvoly. Vůbec to není otázka marxismu… Nebo snad otrokáři v USA či jinde ve světě byli marxisté? Nemají snad velmi podobné „zážitky“ generace našich předchůdců i ve střední a západní Evropě? Sovětské Rusko po 1.SV se pokusilo realizovat slib lepších zítřků. Jenže v zemi, která má nesmírně malou hustotu obyvatel, zdroje v nezalidněných oblastech s drsnými životními podmínkami. Neexistoval tam potřebný kapitál pro nákup pracovních síly. Tak použili otrocké metody prostřednictvím soudní moci. Vznikl GULAG, který zajistil všechny možné stavby, realizoval plány diktátorů aniž by peníze vnitrostátně hrály… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 20:02
PPK
PPK
21. 4. 2016 20:14

P.S. Lomikel promine, ale připomíná mi koně, jemuž pán natloukl na kopyta obráceně podkovy, aby směr jeho poklusu záměrně vypadal jako obrácený. Totiž, aby to vypadalo tak, že ten kůň „jako“ běžel obráceným směrem z vlastní vůle. Nu, lomikele, to je jen váš problém, že jste se nechal obráceně okovat. Ostatně, i to dobrý stopař pozná, až takové stopy najde. :-) ad petr je hlava – strkat do jednoho ideologického pytle neomarxisty a revoluční socialisty, to je podobné, jako příběh pejska a kočičky, když vařili polívku a mysleli si přitom, že výsledkem bude squělý narozeninový dort. Takže vážení, lomikeli a… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2016 20:39

PPK – ja vam tedy ne zcela rozumim, ale asi to mam brat tak ze s tim co pisu nejste spokojen ale do vetsich diskusnich akci mimo format fejetonu nejdete. Vase vec.

alexithymie54
alexithymie54
21. 4. 2016 20:54

petr jihlava napsal Neostalinistům a různým příznivcům vlády pevné ruky se může článek líbit. Obecně lacině napsáno.Nevím kdo a čím(socialista,historik,politolog,filosof,expert na éru stalinismu ?) Sio je a pročnemá odvahu se pod svůj text jinak podepsat pravým jménem ? Např.revoluční socialista Tony Cliff na toto jinak zajímavé téma fundovaně publikoval řadu prací: Státní kapitalismus v Rusku. https://www.marxists.org/archive/cliff/works/1955/statecap/ Mladý muži je pikantní když k otázkám souvisejících s J.V.Stalinem používáte odkazy z anglosaské provenience. Jakýsi předřecník zcecela správně řekl, že tu západní pakaz už tolik let po jeho smrti vytáčí jeho portrét na horizontu dejin-vic k vám by byla jistojistotne ztráta času. Pro… Číst vice »

Béda
22. 4. 2016 0:59

Termín STÁTNÍ KAPITALISMUS je s prominutím blbost https://cs.wikipedia.org/wiki/Kapitalismus „KAPITALISMUS JE EKONOMICKÝ SYSTÉM, VE KTERÉM JSOU VÝROBNÍ PROSTŘEDKY V SOUKROMÉM VLASTNICTVÍ A JSOU PROVOZOVÁNY V TRŽNÍM PROSTŘEDÍ ZA ÚČELEM DOSAŽENÍ ZISKU. Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku. Vyskytuje se však více pojetí kapitalismu závisející na historickém době a osobě, která jej používá. Termín také zpravidla nezahrnuje jen ekonomický, ale i společenský a politický význam. Stát si většinou ponechává možnost takový ekonomický systém regulovat zákony, např. zákoníkem práce či obchodním zákoníkem. Anarchokapitalismus je pak název pro systém kapitalismu bez přítomnosti jakékoli státní regulace.… Číst vice »

Béda
22. 4. 2016 1:07

pokračování: vylučovala možnost, že by černá čísla komunismu o počtu stalinských obětí v řádu mnoha desítek milionů zcela vylučovala. Dosahovat takových ekonomických výsledků a válečných výsledků s mužskou populací tak významně sníženou totalitním terorem by prostě odporovalo logice – nebylo by to možné. A sčítání lidu v SSSR po VVV a populační reprodukce v SSSR po ní by musely vypadat, v případě, že má „černá kniha komunismu“ vypadat zcela odlišně. Země zdecimovaná tak ohromnými ztrátami mužské populace ve válce a ještěvětšími ztrátami před ní by musela být na vymření – prakticky s vybitou víc než polovinou mužské části populace.

Béda
22. 4. 2016 1:11

K tomu státnímu kapitalismu – je to blbost – myšleno za reálného socialismu, případně za Stalinismu. Již proto, že výrobní v té době nebyly v soukromém vlastnictví a cenu zboží neurčovala konkurence soukromých vlastníků – kapitalistů ale stát. Takžekaždý – zde i jinde, který ztotožňuje reálný socialismus anebo stalinismus se státním kapitalismem, vědomě anebo nevědomě tvrdí nesmysl.

Sio
Sio
22. 4. 2016 3:53

PPK napsal Každý tady po smrti zanecháváme stopu. Také i Stalin tu svou vytvořil. Jak známo, stopa je pouze změna stavu toho, co bylo předtím, než stopa byla vytvořena. Stopami mohou být jak změny hmotné, tak i změny lidského informačního poznání a následného stylu myšlení nebo společensky systémového uspořádání. Nevšímavý debil kolem těch stop může projít a nic mu to kognitivně nedá. Kvalifikovaný stopař naopak někdy ze stejných stop neomylně vyčte celý příběh toho, kdo ty stopy zanechal. Jenže, kolem stejných stop může projít i kariérně konjukturalistický pseudohistorik a vyčte z nich přesný opak toho, co skutečně ty stopy znamenají.… Číst vice »

Sio
Sio
22. 4. 2016 4:08

Béda napsal K tomu státnímu kapitalismu – je to blbost – myšleno za reálného socialismu, případně za Stalinismu. Již proto, že výrobní v té době nebyly v soukromém vlastnictví a cenu zboží neurčovala konkurence soukromých vlastníků – kapitalistů ale stát. Takžekaždý – zde i jinde, který ztotožňuje reálný socialismus anebo stalinismus se státním kapitalismem, vědomě anebo nevědomě tvrdí nesmysl. Máte naprostou pravdu, kapitalismus už jako termín je definován od slova „kapitál“. Ten je definován ve stejnojmenné knize od Marxe. Kapitál, jak známo, jsou peníze. Ale nejsou to jakékoli peníze. Jsou to jen ty peníze, které jsou určeny k investicím za… Číst vice »

Irena
22. 4. 2016 4:48

В экономике есть два потока: поток товаров и услуг и поток денег. Соответственно, в пределе возможны всего лишь два направления развития экономики: 1. Финансовый подход – когда в основе экономики лежит принцип „как можно больше набить карманы“. Т.е. прибыль – первична, все остальное – вторично. 2. Организационно-технологический подход, когда приоритетом экономики является создание системы, прежде всего оптимально удовлетворяющей потребности людей. Денежная прибыль в такой системе тоже является не целью, а средством стимулирования труда и физического потребления людей. – Иначе говоря: можно выжимать то, что сделано, а можно сделать то, что потом будешь выжимать. Так вот, все экономические теории основаны на… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
22. 4. 2016 4:55

Sio napsal
Stát, zejména socialistický, nemá za cíl hromadění peněz. Neinvestuje peníze pro peníze. Investuje proto, aby mohl zvýšit životní úroveň svých občanů, zaplatit sociální systém, bezppečnostní složky, školství a soudy, například.. Aby mohl dopřát více volnosti svým občanům, tedy zvýšit jim mzdy.

Přesně vyjádřeno.

Sio
Sio
22. 4. 2016 5:16

Irena napsal В экономике есть два потока: поток товаров и услуг и поток денег. Соответственно, в пределе возможны всего лишь два направления развития экономики: 1. Финансовый подход – когда в основе экономики лежит принцип „как можно больше набить карманы“. Т.е. прибыль – первична, все остальное – вторично. 2. Организационно-технологический подход, когда приоритетом экономики является создание системы, прежде всего оптимально удовлетворяющей потребности людей. Денежная прибыль в такой системе тоже является не целью, а средством стимулирования труда и физического потребления людей. – Иначе говоря: можно выжимать то, что сделано, а можно сделать то, что потом будешь выжимать. Так вот, все экономические теории… Číst vice »

Irena
22. 4. 2016 5:48

Jakým odlišným závěrům? Není to jenom hra se slovíčky? Stalin očividně viděl chyby v politické ekonomii. Zda je nahmatal, vycítil intuitivně, nebo na ně přišel svým rozumem, je snad úplně jedno. Problémem bylo, že to nebylo nedefinováno přesně, ať už úpravou stávající teorie nebo sepsáním nové, která by stejně částečně vycházela ze staré, respektive se zavedených reálií. Ovšem hodit něco na papír a přesně nadefinovat je věc jedna, a jak se to potom v praxi realizuje zase jiná, i když by to asi měl být první logický krok. To je to samé, jako když mluví Pjakin o změně ústavy. Ústava… Číst vice »

Sio
Sio
22. 4. 2016 6:31

Irena napsal Jakým odlišným závěrům? Není to jenom hra se slovíčky? Stalin očividně viděl chyby v politické ekonomii. Zda je nahmatal, vycítil intuitivně, nebo na ně přišel svým rozumem, je snad úplně jedno. Problémem bylo, že to nebylo nedefinováno přesně, ať už úpravou stávající teorie nebo sepsáním nové, která by stejně částečně vycházela ze staré, respektive se zavedených reálií. Ovšem hodit něco na papír a přesně nadefinovat je věc jedna, a jak se to potom v praxi realizuje zase jiná, i když by to asi měl být první logický krok. To je to samé, jako když mluví Pjakin o změně… Číst vice »

Irena
22. 4. 2016 6:51

Sio napsal Jedná věc je napsat perfektní zákon, o to se stará zákonodárná složka. A pak je tu jeho dodržování, resp. vynutitelnost. Já si myslím, že je to spíš v hlavách lidí. Co vnímat chtějí a co nechtějí. Jak sebou nechají nebo nenechají manipulovat. Jak dokážou porovnat realitu s proklamovanými cíli a jak dokážou prosadit svou vůli, když se jim něco nelíbí, a to je podle mě za stávajícího stavu ve školství a morálky ve společnosti takříkajíc v pytli. Nikdy nikdo netvrdil, že chtěl Stalin rušit marxismus, respektive socialismus respektive směřování ke komunismu. Je jasné, že na to chtěl navázat,… Číst vice »

lomikel
lomikel
22. 4. 2016 7:38

sio musim souhlasit ze procteni si stati JVS ukazuje na bystreho ducha s velkou trpelivosti. Mate jeste nejake dilko v cestine od nej ? Diik.

alexithymie54
alexithymie54
22. 4. 2016 7:57

Dále doporučuji přečíst si jeho knihu: Otázky leninismu (vyšla i u nás v r.1950)

Sio
Sio
22. 4. 2016 7:59

Irena napsal Já si myslím, že je to spíš v hlavách lidí. Co vnímat chtějí a co nechtějí. Jak sebou nechají nebo nenechají manipulovat. Jak dokážou porovnat realitu s proklamovanými cíli a jak dokážou prosadit svou vůli, když se jim něco nelíbí, a to je podle mě za stávajícího stavu ve školství a morálky ve společnosti takříkajíc v pytli. Nikdy nikdo netvrdil, že chtěl Stalin rušit marxismus, respektive socialismus respektive směřování ke komunismu. Je jasné, že na to chtěl navázat, to tvrdím pořád a problém byl v politické ekonomii a v přesném definování její aplikace, ale ten největší problém je… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
22. 4. 2016 8:04

V češtině také vyšlo 13 svazků jeho spisu – 14 až 16 už zatrhli včetně dějin strany bolševiků) – v nich jsou také uvedeny záznamy ze sjezdů. Je třeba provádět srovnání se současnými převykládači a tam pochopíte proč, z jeho pojetí a v návaznost na M-L, mají teď takový vítr.

Sio
Sio
22. 4. 2016 8:06

lomikel napsal
Otázky leninismu

Našel jsem
http://kominternet.cz/subdom/teorie/stalin_leninismus.html
a
http://kominternet.cz/subdom/teorie/stalin_materialismus.html
Bohužel jen obrázky. Muselo by se to prohnat OCR a editovat, dost práce.

Sio
Sio
22. 4. 2016 8:08

Obecně jako zdroj zdrojů mohu doporučit toto:
http://kominternet.cz/subdom/teorie/dila_01.html

lomikel
lomikel
22. 4. 2016 8:10

dik alexithymie, pdf jsem zatim nanasel

tady je zda se vse , v english

https://www.marxists.org/reference/archive/stalin/works/decades-index.htm

lomikel
lomikel
22. 4. 2016 8:11

sio – dekuji.

Sio
Sio
22. 4. 2016 8:20

alexithymie napsal V češtině také vyšlo 13 svazků jeho spisu – 14 až 16 už zatrhli včetně dějin strany bolševiků) – v nich jsou také uvedeny záznamy ze sjezdů. Je třeba provádět srovnání se současnými převykládači a tam pochopíte proč, z jeho pojetí a v návaznost na M-L, mají teď takový vítr. Podle mého je k těm zdrojům potřeba přistupovat s otevřenou, kritickou myslí. Zvláště k těm, co byly napsány po smrti Stalina. Marxismus, pokud má plnit roli nástroje k analýze současnosti a východisek, musí být skutečně v mnohém aktualizován. Například dělnická třída dnes (na západě) není ani náhodou totéž,… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
22. 4. 2016 8:31

Sio napsal Podle mého je k těm zdrojům potřeba přistupovat s otevřenou, kritickou myslí. Zvláště k těm, co byly napsány po smrti Stalina. Marxismus, pokud má plnit roli nástroje k analýze současnosti a východisek, musí být skutečně v mnohém aktualizován. Například dělnická třída dnes (na západě) není ani náhodou totéž, co před 50 – 100 lety. Vždyť reálná výrobní ekonomika byla přestěhována do Asie. Tam asi je početná dělnická třída, která může být významnou silou. U nás si myslím, že takovou silou dělnická třída není. Je rozdrobená nejen co do prostoru a času, ale i v zájmech, a relativně nepočetná.… Číst vice »

Sio
Sio
22. 4. 2016 10:09

karpi napsal

http://www.uloz.to/xH5nKeug/stalin-j-v-ekonomicke-problemy-socialismu-v-sssr-pdf

To je to samé, co nabízím, jen v jpg uložených do pdf

Sio
Sio
22. 4. 2016 10:11

alexithymie napsal
Souhlasím, že je nezbytné studovat jeho knihy včetně M-L knih před smrtí Stalina. Ono už stačí srovnat spisy Lenina z 50-tých let se spisy z let 70-tých a nedejbože to provedení ve zkrácené formě. Toto je jedna stránka věci. Druhá je pochopit „terminologické kvality“ a jejich souvislosti např. „dělnická třída – proletarizace – jejich pojetí z úhlu dialektického a historického materializmu“

Dobře řečeno.

Béda
22. 4. 2016 10:18

http://disidenti.org/schmied/stiznost-rade-ctk-ohledne-pruzkumu-ruskeho-centra-levada „Česká tisková kancelář (ČTK) na svém webu Ceskenoviny.cz uveřejnila zprávu o průzkumu ruského centra Levada. Tento průzkum se týkal vládců v dějinách země (Ruska, popřípadě Sovětského svazu). Lidé u jednotlivých osob hodnotili období jejich vlády. ČTK informovala, že „Rusům bylo podle průzkumu nejlépe za Brežněva a Stalina„. To však není pravda. Podle průzkumu bylo lidem nejlépe za Vladimíra Putina. Lidé v průzkumu centra Levada odpovídali, co přineslo období vlády jednotlivých osob. Procentuálně nejvíce odpovědí „více dobrého než špatného“ obdržel Putin (70 %), za ním se umístil Brežněv (51 %) a na třetím místě Stalin (40 %). Překlad výsledků průzkumu… Číst vice »

zajoch
22. 4. 2016 10:44

Narazila jsem na tento velmi dlouhý a velmi obsažný článek o Stalinovi:
http://rusvesna.su/recent_opinions/1461079982

petr jihlava
petr jihlava
22. 4. 2016 14:17