Stalinské represe nevinných: Je to lež

Citujeme Vladimíra Starceva, asistenta prokurátora Leningradské oblasti:

V posledních letech se objevil příval žádostí od dětí občanů, kteří byli oběťmi stalinské represe. Žádají o rehabilitaci svých rodičů, protože tak mohou získat sociální dávku – asi 800 rublů měsíčně.

Otevíráme případy z archívu a v mnohých případech narážíme na to, že postižení v sovětské éře nebyli zastřeleni nebo neseděli v táborech jen tak bez příčiny. Někoho zavřeli za krádeže, někdo byl za Němců starostou … Děti se často dozví o minulosti svých rodičů poprvé! Pro některé je to skutečný šok.

Kdysi jsem pomáhal čtyřem známým, kteří také měli příbuzné postižené represemi, najít o nich nějaké informace. Ti lidé zabili spoustu času kontakty s různými archívy a utratili také spoustu pěněz.

Nakonec se zjistilo, že u jednoho babička šla sedět ne za to, že „byla dcerou carského důstojníka“ ale za to, že když byla účetní ve fabrice, ukradla z podnikové kasy peníze a koupila si kožich.

O druhého děda nešel sedět „za vtip o Stalinovi“, ale za účast ve skupinovém znásilnění.

U třetího, jak se zjistilo, děda nebyl „nevinně rozkulačeným rolníkem“ ale recidivistou, který dostal doživotí za vraždu celé rodiny (otce, matky a dvou dětí).

Jen u jednoho se zjistilo, že jeho děda byl politickým vězněm, ale ne „za vtip o Stalinovi“ ale za to, že za války byl policajtem a pracoval pro Němce.

Hlášení s nejvyšším utajením je adresováno Chruščovovi rok po smrti Stalina. (Pozn. překl.)

Za dobu 33 let (1921 – 1954), bylo za kontrarevoluční činnost potrestáno 3 777 380 lidí. V té době je započítána jak občanská, tak 2. světová válka. Vzhledem k tomu, že SSSR měl v té době 200 mil. obyvatel, mi to příjde relativně málo vzhledem k té době, asi 2 %, a to za celé období 33 let. Zkuste si najít současné statistiky třeba v USA.

K trestu smrti (ВМН – Высшая Мера Наказания ) 642 980 lidí (kde jsou ty desítky miliónů obětí?). Do lágrů a vězení šlo za celou dobu 2 369 220 lidí, do vyhnanství 765 180 lidí.

Tolik k otázce, zda má cenu věřit rodinným legendám o příbuzných – obětech represí.

Zdroj: http://matveychev-oleg.livejournal.com/4417573.html

Překlad : Sio

Stanův komentář: Ti Rusové se nikdy nepoučí. Pokud je v „černých knihách“ napsáno, že obětí komunismu byly stamiliony, je to fakt, o kterém se nediskutuje. A kdo se o to pokusí, nepatří jako obhájce totality do slušné společnosti. Můj osobní názor je, že i těch 650 tisíc odsouzených k „nejvyššímu trestu“ a 3 miliony uvězněných je hodně, ale „přišít“ Stalinovi i 20 milionů mrtvých z Velké vlastenecké války je svinstvo.

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů