Diskuze k článku


 • zedd • 29. září 2014

  Nechci zpochybňovat samotné výbuchy. Slyším to poprvé. Mám s tím ale dva problémy. Jednak je trochu nesmysl srovnávat nekontrolovaný výbuch reaktoru s desítkami až stovkami tun paliva s „řízenou“ reakcí v bombě. Takovýhle výbuch byl skutečně kdesi v SSSR použit na výrobu jakési díry na cosi (jistě mne někdo doplní), ale pokud se nepletu, pak šlo o vodíkovou bombu, u které je následné zamoření rel. malé.
  Druhá otázka spočívá v tom, že pokud se odtamtud desítky let čerpá zamořená voda, kam ji cpou? Moc si nedokážu představit, že by tohle po rozpadu SSSR nějak neprosáklo do obecnějšího povědomí.

 • Morybundus • 29. září 2014

  zedd napsal

  Nechci zpochybňovat samotné výbuchy. Slyším to poprvé. Mám s tím ale dva problémy. Jednak je trochu nesmysl srovnávat nekontrolovaný výbuch reaktoru s desítkami až stovkami tun paliva s „řízenou“ reakcí v bombě. Takovýhle výbuch byl skutečně kdesi v SSSR použit na výrobu jakési díry na cosi (jistě mne někdo doplní), ale pokud se nepletu, pak šlo o vodíkovou bombu, u které je následné zamoření rel. malé.
  Druhá otázka spočívá v tom, že pokud se odtamtud desítky let čerpá zamořená voda, kam ji cpou? Moc si nedokážu představit, že by tohle po rozpadu SSSR nějak neprosáklo do obecnějšího povědomí.

  Možná máte na mysli kontrolované exploze, které byly součástí programu mírového využití jaderných výbuchů v SSSR? Viz: en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_Explosions_for_the_National_Economy
  Tento program měl zjistit vhodnost ničivé síly jaderných výbuchů k mírovým účelům – např. k hloubení kanálů (průplavů), hloubení jam pro stavbu podzemních rezervoárů atd.
  Docela podrobně se tím zabývá ruská wiki: https://ru.wikipedia.org/wiki/Мирные_ядерные_взрывы_в_СССР

 • zedd • 29. září 2014

  Jo, známý je mi z toho jen ten Čagan. Vůbec jsem netušil, že ten program byl tak rozsáhlý. Wiki mimo jiné zmiňuje i „5 explosions for extinguishing large natural gas fountains“, což by mohlo odpovídat tvrzení v článku.

 • zedd • 29. září 2014

  Mmch, pokud to ještě nebylo posláno. Stairický pořad ZDF o informační válce kolem UA:
  http://www.youtube.com/watch?v=q0FIhgBY8Aw
  Nemálo jsem se nasmál.

 • orinoko • 29. září 2014

  Bartuškovo Polojasno. – Ačkoli nevím , komu to dneska ještě něco řekne.
  Bartuškovy výroky mě mimochodem velmi zajímají. Je emerický absolvent. Podobně jako Umlauf. Ale možná i on si zachoval osobní integritu.

 • Sio • 29. září 2014

  Podle mého názoru je tento článek jen vychcanou propagandistickou snahou poukázat na to , že zlí sověti (slyš Rusové) ubližovali Ukrajině ještě i jadernými výbuchy a pokazili tam, co se dalo.
  Záhadná spojitost se zastavením bojů na Ukrajině nebyla ani tak vysvětelna. Vidím, že nejen Stan, ale i mnoho dalších skáče na špek tomuto vyčůranému propagandistovi. Dělá to chytře, to se musí nechat.

 • Béda • 30. září 2014

  http://www.novarepublika.cz/2014/09/pozorovatele-obse-sokovani-zverstvy.html

  Na místě hromadného hrobu v obci Nižnaja Krynka v Doněcké oblasti začali pracovat mezinárodní pozorovatelé. Skupina se skládá z odborníků z Velké Británie, Francie, Bulharska, Litvy. Přiznali, že jsou šokováni tím, co viděli.
  Místní obyvatelé již zahraničním odborníkům stačili vypovědět o zvěrstvech, která se zde konala v době, kdy Nižna Krynka byla pod kontrolou kyjevských ozbrojenců.

  Podle ochránce lidských práv z Lotyšska, se zejména jedná o vícenásobné znásilnění neplnoletých dívek mezi 12 do 14 roky. Expert řekl, že takovéhle věci jsou součástí koncepce genocidy…

 • Béda • 30. září 2014

  Majdan nám v Praze nedělejte – fašismus neprojde
  http://www.novarepublika.cz/2014/09/30.html

  V neděli 28. září od 12ti hodin, začalo na Václavském náměstí ohlášené shromáždění „Ne sankcím, ano míru“, kde řečníci referovali o nesmyslných sankcích proti Rusku.

  Mezi debatéry vystoupili například: Petr Šimůnek (KSČM), Jan Veleba (předseda Strany práv občanů), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Jan Kavan (bývalý předseda Valného shromáždění OSN), občanský aktivista Jan Koral, který přečetl text Daniela Solise, Karel Růžička, a v telefonických vstupech občané vyslechli příspěvek režiséra Zdeňka Trošky a vojenského analytika Martina Kollera.

  V téže době na Staroměstském náměstí, naproti stánku Pražský Majdan ozdobenému ukrajinskou vlajkou a s vystavenými petičními archy odsuzujícími umírněný politický postoj prezidenta a premiéra ČR vůči konfliktu na Ukrajině vyrostla řada petičních stolků spojených transparentem s nápisem POSTAVME VOZOVOU HRADBU PROTI FAŠISMU A NACISMU. I zde byly k podpisu petice vytvořené občanskými iniciativami žádající mírovou politiku ministerstva zahraničí ČR a žádající vyšetření tragických událostí na Majdanu v Kyjevě, odhalení viníka sestřelení civilního letadla…

 • Béda • 30. září 2014

  pokračování/ a potrestání teroristů, kteří upálili civilisty v Oděse.

  Po skončení demonstrace na Václavském náměstí přišli účastnící podpořit aktivisty u petičních stánků na Staroměstském náměstí. Pokusy promajdanských provokatérů odmítajících připustit fašistické a nacistické projevy na Ukrajině, propagujících kult „národního hrdiny“ Bandery, neměly úspěch.

  Zpravodajský štáb ČT věnoval na Staroměstském náměstí pozornost svých kamer pouze promajdanským účastníkům a odmítl objektivně informovat o skutečném dění na Staroměstském náměstí a to na základě pokynu, že má zabírat pouze „Pražský Majdan“. Následně zpravodajský štáb veřejnoprávní televize prakticky z náměstí utekl.

  V půl sedmé večer občanští aktivisté ukončili sběr podpisů za z auta reprodukované československé hymny, kterou doprovázeli sborovým zpěvem. Krátce po jejich odchodu přijel na Staroměstské náměstí vůz zásahové policie, avšak už nebylo proti komu zasahovat. Tento způsob oslav státního svátku se občanským aktivistům zdá být poněkud nešťastný…

 • Béda • 30. září 2014

  http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/881/paul-craig-roberts-proc-a-jak-skoncovat-s-hegemonii-nejhorsiho-teroristy

  Druhý muž Reaganova fiskálu volá po razantnějších krocích Ruska a Číny

  Obamův projev na Valném shromáždění OSN pobouřil i Paula Craiga Robertse, dřív jednu z klíčových postav Reaganova ekonomického týmu i zástupce šéfredaktora Wall Street Journal. Vyvozuje z ní řadu podnětů pro konkurenční velmoci.

  „Je naprosto šokující, předstoupí-li prezident Spojených států před celý svět a vykládá věci, o nichž ví úplně každý, že jsou to nehorázné lži.“ Měří-li přitom i „washingtonským dvojím metrem ve víře, že z domnělé jedinečnosti a výjimečnosti Spojených států plyne i to, že jediným, komu je dáno porušovat zákon, je Washington. O to víc šokuje, že se všichni nezvedli a neopustili sál. Diplomacie světa tam seděla a naslouchala nehorázným lžím nejhoršího teroristy světa. Dokonce mu souhlasně tleskala.“..

 • Béda • 30. září 2014

  Porošenkův černý „humor“: http://www.blisty.cz/art/74934.html Porošenko: „Ukrajina nedopustí vznik fašismu“

  (málem jsem se pozvracel)

 • zedd • 30. září 2014

  Tak se musím chytit trochu za nos. Skutečně tam proběhl test možnosti těžby pomocí nukleární exploze a skutečně se z okolí čerpá voda, aby důl nezaplavila, což by mohlo vést k zamoření zdrojů podzemní pitné vody. Důsledky zaplavení dvou spodních pater dolu se zabývá studie z roku 2012: V. N. Bondarenko et al.: „Evaluation of the radiation hazard in flooding of the underground nuclear explosion zone in Yunkom mine“. Bohužel se mi nikde nepodařilo vyhrabat celý článek, takže jen závěr z abstraktu: „When the tunnels of only two lower horizons (936 and 826 m) will be flooded, the radionuclide concentrations in the mine water will not exceed 10 PC (PC is the permissible concentration in potable water for population, established in the Ukraine).“ Tedy voda v samotném dole by mohla překročit UA limit pro zamoření pitné vody 4 – 10x a to přes 800 m v podzemí. Tedy nic ani vzdáleně srovnatelného s Černobylem natož Fukušimou.
  Pokud se někomu podaří vyhrabat celý článek, měl bych zájem – všude to chce login přes akademický email.

 • Velekněz Ratata • 30. září 2014

  Zedde:
  http://link.springer.com.sci-hub.org/article/10.1134/S1066362212050190
  Jen pro studijní účely:-)

 • Béda • 30. září 2014

  A tak je to správně. http://www.novarepublika.cz/2014/09/z-nadsenych-hrdlorezu-budou-na-ukrajine.html

  Podle toho Himmler mohl být vychovatelem židovské mládeže.

 • zedd • 30. září 2014

  VR, vřelé díky. Dovolím si krátké shrnutí studie.
  1. Cílem exploze z roku 1979 bylo narušit seismickým šokem vrstvy hornin v okolí tak, aby se uvolnilo jejich napětí a předešlo se tak velkým a těžko předvídatelným únikům plynů během vlastního dolování. Svým způsobem fracking na steroidech.
  2. Ve studii nejsou detaily použité nálože. Ta je specifikována jen nepřímo a to jednak jako ekvivalent 200 – 300 tun (pravděpodobně TNT, ale není přímo řečeno), jednak jako užití 15 Kg uranu.
  3. Výsledkem exploze s epicentrem 903 m pod zemí ve vrstvě pískovce byla dutina o přibližném průměru 10 m. Sklovitá tavenina ji obklopující má přibližnou hmotnost 150 t. Toto bylo zjištěno v letech 1990 – 1992 pomocí dvou průzkumných vrtů z vyšších podlaží dolu.
  4. Tak a tak byly připraveny laboratorní vzorky pro analýzu vymývání různých substancí z taveniny. Předmětem studie byl – zdá se – hlavně uran a pro přípravu vzorků byla užita jeho ochuzená varianta.
  5. Obsah štěpných produktů exploze v tavenině je velmi nízký a z toho vyplývá mimo jiné:

 • zedd • 30. září 2014

  6. Že pokud by byl důl zatopen … the concentration of radioactive substances (unchanged nuclear fuel and products of the experimental nuclear explosion in the mine) will be at least 10^4 times lowerthan the permissible concentration of radionuclides inpotable water, established by the Radiation Safety
  Regulations of the Ukraine.
  … koncentrace radioaktivních látek (nezreagovaného jaderného paliva a produktů experimentální jaderné exploze) bude minimálně o 4 (čtyři) řády nižší, než přípustná koncentrace radionuklidů v pitné vodě určená „Ukrajinským úřadem blabla“.
  7. V případě uzavření dolu zaplavením, je plánovaná hladina 596 m pod zemí. Při této úrovni by byly dosažené koncentrace ještě podstatně nižší, protože studie vychází z daleko menšího oběmu vody, ve kterém se radionuklidy mohou rozpouštět.

 • zedd • 30. září 2014

  Moje původní interpretace abstraktu: „Tedy voda v samotném dole by mohla překročit UA limit pro zamoření pitné vody 4 – 10x“ byla způsobena chybným formátováním verze abstraktu, ze kterého jsem vycházel. Prostě se tam ztratil index a tím byla vskutku radikálně změněna výsledná hodnota.

  Takže v tomhle konkrétním případě rozhodně nejde o ohrožení čehokoliv, pokud se pumpy zastaví. Vlastně mě dost překvapuje, že běží tak dlouho. Skoro bych řekl, že na to pumpování má někdo hodně výhodný kontrakt.

  Pro neznalé, jsem dost zapřísáhlý nepřítel užití jádra i pro mírové účely.

  Pokud nejsou v článku nad diskusí míněny jiné experimenty, pak jde o blábol, nebo přímo podvod.

 • zedd • 30. září 2014

  VR: Doufám, že jsem nepřekročil „jen pro studijní účely“. V diskusi je studie skoro řádně citována včetně vedoucího a data vydání.

 • Sio • 30. září 2014

  zedd napsal

  VR: Doufám, že jsem nepřekročil „jen pro studijní účely“. V diskusi je studie skoro řádně citována včetně vedoucího a data vydání.

  Zedde, chápu, že se vyznáte a zajímá vás to. Zjistil jste, jak to souvisí s příměřím na Ukrajině? Jinak informace je také zde, včetně odkazů.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%8F%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B2%D0%B7%D1%80%D1%8B%D0%B2%D1%8B_%D0%B2_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0#.D0.A3.D0.BA.D1.80.D0.B0.D0.B8.D0.BD.D1.81.D0.BA.D0.B0.D1.8F_.D0.A1.D0.A1.D0.A0
  Украинская ССР

  «Кливаж». Донецкая область, г. Юнокоммунаровск, Енакиевского горсовета. 16 сентября 1979 года. Мощность — 0,3 кт, глубина 903 м. Цель — предупреждение выбросов метана и угля.
  «Факел». Харьковская область, Красноградский район, с. Хрестище (20 км севернее г. Красноград). 9 июля 1972 года. Мощность — 3,8 кт, глубина 2483 м. Перекрытие аварийного газового фонтана. Цель не была достигнута.

 • zedd • 30. září 2014

  Sio, díky. Bohužel moje ruština stačí tak na pochybné dešifrování věty holé. Událost „Pochodeň“ je bezpochyby daleko závažnější, než mnou popisovaná Кливаж (břidličná vrstva?). Použitá nálož byla desetkrát silnější a přesto, že explodovala v podstatně větší hloubce, znamenala jak významnou emisi radionuklidů do ovzduší tak kontaminaci zdrojů vody v okolí. To je asi dáno faktem, že podloží už bylo vertikálně děravé jak ementál a produkty exploze doslova vylétly komínem. Metoda uhašení vznícené „studny“ byla zvolena na základě předchozího úspěšného uhašení požáru obdobného naleziště v současném Uzbekistánu. Riziko selhání bylo kalkulováno na 1%. Nutno dodat, že odpovědné orgány se v tomto případě zachovaly k obyvatelstvu dost svinsky.
  Bohužel k tomu nalézám informace jen v ruštině a google překlady jsou pro tuhle práci zcela nedostačující.
  Doposud netuším, jak to souvisí s příměřím, ale selským rozumem dám dohromady fakt, že v obou případech jde o zemní plyn s tím rozdílem, že jednou je na překážku, jednou je cílem. Zároveň vím, že Shell má předjednaný rozvoj těžebních oblastí na území separatistických republik … Pokud mi něco uniklo, prosím nakopnout.

 • zedd • 30. září 2014

  Ještě bych doplnil, že z těch útržků jsem vyrozumněl, že hydraulické štěpení SSSR používal již v 70. letech – v tomto případě jako pokus o uhašení požáru naleziště. Měl jsem to za rel. novou metodu.

 • zedd • 30. září 2014

  K původnímu článku:
  „Učelem nasazení byla v jednom případě snaha uhasit obrovský výron hořícího metanu. V druhém případě pak gigantický uhelný požár v podzemní sloji.“
  Myslím, že lze první výrok pozitivně identifikovat s událostí „Pochodeň“. Druhý výrok snad odpovídá události „Klivaž“ – nešlo sice o aktuální požár, ale o pokus předejít mu a to v uhelném dole. Zároveň jde o jediné dvě veřejně dokumentované jaderné exploze na uvažovaném území. Jistotu nemáme, ale je to smysluplná cesta dalšího uvažování.
  Klivaž jako zdroj problémů s radiokaktivním zamořením můžeme myslím s klidným srdcem vyloučit. Pochodeň nadělala daleko větší paseku. Na druhou stranu si moc nedovedu představit, jak by čerpání vody odkudsi kamsi v tomto případě mělo jakýkoliv smysl – postižená oblast je příliš velká a natolik rozmrdaná, že by to prostě nefungovalo.
  V případě události Pochodeň šlo o užití ekvivalentu 3,8 Kt TNT, přičemž bomba svržená na Hirošimu měla ekvivalent 15 Kt TNT.
  Sečteno a podtrženo události na Donbasu nelze ani vzdáleně srovnávat s Černobylem natož Fukušimou (ta v původním článku zmíněna není).
  Množství jaderného paliva užitého tam či onde ať si laskavý čtenář dovodí/dohledá sám.

 • Viky • 30. září 2014

  Zedde, autor se hrubě mýlí. V Evropě se jaderně střílelo, a fest. Už druhý sovětský jaderný výbuch proběhl v atmosféře, během vojenského cvičení, a to proběhlo ve vojenském prostoru východně od Buzuluku (myslím asi 40km od města). A to je prosím orenburská oblast, to jest Evropa. Spousta lidí trpělo nemocí z ozáření, pokud existují konkrétnější údaje o škodách, jsou pravděpodobně dosud tajné. Pak se střílelo na polygonu „Kapustin Jar“. Ten se z části nachází v Kazachstánu, z části v RF. střílelo se v evropské části. „“Civilní““(nic z toho není samozřejmě civilní!!!) proběhly na celé řadě míst, v Evropě také. za „průserové“ jsou obecně považovány dva – v Jakutsku, no a v Ivanovské oblasti, nedaleko břehu Volhy. (už zase Evropa) Z nedostatečně utěsněného vrtu asi 600m hloubka, uniklo množství radioaktivity. Nikdo nic neřešil, a neřeší. místo není ani uzavřené, lze se dostat přímo až k vrtu. (Osobně bych tam moc nelezl, ale jde to) Známější jsou výbuchy v Archangelské oblasti, určené k výstavbě kanálů. Nejsou sice zařazeny mezi průserové, ale špatně bylo od začátku všechno. Průserové prostě jsou. Špatně zvolený typ nálože, způsob použití… Příliš moc velikášského diletantství.

 • Viky • 30. září 2014

  Radioaktivní následky na východě Ukrajiny asi nejsou ani důvodem k příměří, ani k extrémním obavám. důvodem k příměří je blízký termín „voleb“, zdevastovaná armádní struktura, počínající převaha opolčenců na bitevním poli… Ale třeba taky akutní potřeba uhlí pro tepelné elektrárny, ze zatopených šachet se blbě těží. Autor nahazuje možnost, ale skutečnost byde asi mnohem prozaičtější.