Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku

Tisková zpráva, 11. března 2019

Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunberg se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice.

„V situaci, kdy v produkci oxidu uhličitého na obyvatele stále patříme mezi největší světové znečišťovatele, se nemůžeme tvářit, že se nás problém změny klimatu netýká,” stojí v prohlášení iniciovaném prof. Pavlem Jungwirthem. „Jen rychlým naplňováním konkrétních kroků, týkajících se například útlumu těžby a spalování uhlí, jakož i péče o zemědělskou půdu, lesy, vodu v krajině a dalších aspektů klimatické adaptace, se nám může podařit předat zemi dalším generacím tak, abychom stávkujícím středoškolákům a jejich vrstevníkům zcela nezkazili budoucnost.”

Klimatolog Alexander Ač shrnul rozměr výzvy, před kterou lidstvo stojí: „V průběhu 12 let je potřeba snížit celosvětové emise CO2 o téměř 60 %, jinak oteplení překročí hranici 1,5 °C a riziko rozsáhlých nevratných změn se výrazně zvýší. Svět dnes není na cestě k naplnění závazků z Paříže, které by znamenaly oteplení o víc jak 2,5 °C do konce století. Krizi změny klimatu nepřikládáme náležitý význam a dosavadní snahy o řešení jsou nedostatečné. Proto považují aktivní přístup mladých lidí za zcela legitimní.“

Jedna ze signatářek, prof. Vladimíra Dvořáková, ke studentské klimatické stávce dodala: „Vychováváme studenty k většímu sebevědomí, posilujeme jejich schopnost prosadit se. Neučíme je ale odpovědnosti či spoluodpovědnosti, kterou nutně nesou i ti, co mlčí a nedělají nic. Navíc, tito dnešní středoškoláci budou svědky dopadů změny klimatu nejen na ně, ale i na celý svět. Oni budou čelit všem hrozbám a světovým konfliktům, které vyplynou z důsledků klimatické změny. Je dobrým signálem pro budoucnost, že se tato mladá generace začíná o problémy zajímat, je dobrým signálem, že se tato akce u nás koná a zároveň přesahuje rozměr České republiky.“


Stanův komentář: Podle twitterových zdrojů dal v této souvislosti najevo, že existuje, i německý prezident. Tentokrát se rozhodl podpořit páteční studentskou stávku proti klimatickým změnám. Na místo konání do 350 km vzdáleného Neumünsteru si z Berlína zaletěl letadlem. A letadlo s posádkou letělo ještě dalších 960 km z Bonnu do Berlína a zpět, aby prezidenta vyzvedlo a pak se vrátilo do sídla německé vládní letky.

Podle mého názoru tahle komická epizodka ukazuje kontroverznost současných metod boje proti klimatickým změnám. Kdyby to s ním někdo myslel vážně, musí začít u letecké a námořní dopravy a především u zbrojení. Místo toho se začalo s biopalivy a po dlouhých letech jsme se dopracovali k zákazu plastových brček. Měli bychom přestat proti klimatickým změnám bojovat, ale začít na vědeckém základě zkoumat a měnit politicko-ekonomický systém, který vede svět k ekologické a válečné katastrofě.

Za svoji osobu bych od vědců očekával, že v souvislosti s podporou studentské stávky vydají mnohem sofistikovanější stanovisko.

Přejít do diskuze k článku 18 komentářů