Svět ruskýma očima 276

 

Toto je kardinální obrat politiky Ruska na Balkáně

Amalija Zatari,  Viktorija Kuzmenko

14. Listopad 2014

Poprvé za 14 roků odmítlo Rusko prodloužení mandátu mírových sil EU na území Bosny a Hercegoviny.

Rada bezpečnosti přijala rezoluci o dalším ročním prodloužení mise mírových sil v BaH a Rusko bylo jedinou z 15 zemí, které tuto rezoluci nepodpořilo – zdrželo se hlasování. Přijetím rezoluce se schvaluje přítomnost štábu NATO v zemi. Slouží k pomoci vojákům EU při jejich akcích.

Stálý představitel Ruska při OSN Čurkin sdělil, že situace v BaH je stabilní. Uznal, že operace vojáků EU byla pro udržení míru v regionu významná. Vyslovil se ale pro „rychlé zabalení“ administrativy Vysokého komisaře OSN a za nevměšování do záležitostí Bosny s tím, že místní orgány jsou již schopny zajišťovat si své věci bez zahraničního protektorství. Odsoudil také kritiku vedení Republiky Srbské, která se objevila v dokumentu Vysokého představitele OSN. Doporučil, aby se věnovala větší pozornost rostoucímu nebezpečí radikálního islamismu v BaH a otázce vysílání radikálních islamistů právě z BaH do řad bojovníků Islámského státu a dalších teroristických skupin operujících v Iráku a v Sýrii.

Vedoucí pracovník Institutu slavistiky Ruské AV Georgij Engelgardt říká, že „rozhodnutí ruské strany zdržet se v této otázce je politický signál nespokojenosti, mající dvě příčiny: celkové zhoršení vztahů Ruska s EU a snahu předvést svou podporu prezidentu Republiky Srbské Milodaru Dodikovi, na něhož činí EU stále větší nátlak. EU a USA se snaží dotlačit Bosnu k ústavní reformě a k maximálnímu omezení autonomie Republiky Srbské.“ Ruská nespokojenost nyní nabyla „velmi ostrou formu“.

Mírový kontingent v BaH je už jen symbolický. Před dvaceti lety činil 60 tisíc vojáků, dnes jich zůstalo pod tisíc. Podle Engelgardta už zde riziko velké války není. „Politika mírových sil se omezila na odvoz nebo likvidaci zbraní po vojenských akcích. Dnes tam země nemají čím bojovat.“ BaH se snaží, aby nedošlo k nové agresi, ale možnost konfliktu zůstává.

Anna Filimonova, další odbornice Institutu slavistiky Ruské AV, poukazuje na nevyřešenou otázku boje s terorismem. Říká: „Je známo, že v horách Bosny dosud funguje wahábistické podzemí, s nímž nikdo nebojuje. Evropské síly se v regionu o to nezajímají, wahábisté tam byli a také zůstali. Přitom toto hnutí zesiluje.“ Podle ní nastoluje Rusko zcela oprávněně otázku nutnosti setrvání EU v BaH.

Politika Ruska k Bosně se zásadně mění. Filimonova říká: „Oficiálně bylo odmítnutí podloženo tím, že Moskva nechce podporovat aktivní vtažení občanů BaH do EU. Dříve Rusko nijak nevystupovalo proti vstupu kohokoliv do EU s tím, že evropská integrace má spíš ekonomický charakter, Rusko v této otázce může projevit své vlastní připomínky, ale nic víc. Dnes, kdy se Moskva staví proti vstupu BaH do EU – nastal v politice Ruska na Balkáně kardinální obrat.“

V BaH jsou  mírové mise a základny NATO. EU ji považuje za kandidáta na členství. Jenže země dosud neodpovídá kritériím stabilizace a asociace. Aby odpovídala, musela by podstatně změnit ekonomiku. Po dvaceti letech od války se situace v zemi nezlepšila. Podle Trading Economics patří mezi nejchudší státy Evropy s nezaměstnaností 39 až 46 procent, vyšší mezi mládeží. Mezi Bosňáky, Srby a Chorvaty trvá napětí, nacionalisté všech tří národností volají po rozdělení země.

Převzato z Topwar.ru

***

Závody ve zbrojení 2.0: Jak ruská armáda dráždí nervy Západu

15. Listopad 2014

Americký The National Interest uvedl, že armáda Ruska je jednou z nejmocnějších na světě. Stojí sice až po USA, Číně a Indii na čtvrté pozici, přesto představuje pro americkou hegemonii ve světě největší nebezpečí. Evropa se od roku 1990 odzbrojovala, Východ naopak natřásal svaly.

Evropská slabost

The National Interest (TNI) analyzuje počty pozemních vojsk jednotlivých zemí: britská armáda měla v roce 1990 120 tisíc vojáků, k roku 2020 jen 82 tisíc, Francie snížila z 236 tisíc na 119 tisíc a Německo z 360 tisíc na méně než 62 tisíc. Ve stejné době má několik asijských armád již přes půl milionu příslušníků. Jsou to Indie, Pákistán, Severní i Jižní Korea a Čína. Armády Myanmaru, Íránu a Vietnamu mají ozbrojené síly až pětkrát větší než Německo.

Šéf Centra analýzy strategií a technologií Puchov zastává názor, že bojeschopnost armády netvoří jen počty vojáků vybavených určitou technikou, ale také vlastnosti výzbroje a umění vojáků je využívat a logistickými možnostmi státu zajistit své útvary nezbytným materiálním vybavením, technikou a municí.

Velké neznamenají rychlé

Nejmocnější armádu mají Spojené státy americké, 555 tisíc vojáků, mezi nimi veteráni, moderní vybavení a zařízení, dobrý logistický systém. Američané mohou vést války všeho druhu daleko od svého kontinentu. Přesto podle Puchova není armáda schopna být současně ve více než dvou konfliktech střední intenzity. Je tu problém dodávek a zásobování v bojových zónách. V průběhu irácké a afghánské války měl Pentagon kontrakt s ruskou leteckou společností Volga – Dněpr, která zvládla zásobování s pomocí svých An-124 Ruslan, největších bojových dopravních letadel na světě.

Strategická vyváženost

Ministr obrany USA přiznal, že největší nebezpečí hrozí Americe od Číny a Ruska. Jen pozemní vojska Číny čítají 1,6  milionu vojáků v aktivní službě. Tato armáda hlídá čínské hranice a je schopna válčit v „globálním měřítku“.

Čína úspěšně staví letadlové lodě. V příštím roce bude dokončen letadlový křižník Shi Lang. Je to přebudovaný Varjag, koupený koncem devadesátých let od Ukrajiny. Má být velmi podobný nedokončené sovětské letadlové lodi Uljanovsk. Čína také úspěšně vyzkoušela balistickou raketu DF-31B. Podle mínění Američanů startovala z pozemního mobilního komplexu RT-2PM Topol. Přestože čínský jaderný potenciál není tak velký jako ruský a americký, je nová generace raketových sil s DF-31B schopna ohrozit Moskvu i Washington. Moderní odpalovací zařízení není prakticky možno sledovat z kosmu a nelze na ně navést rakety.

Seznam hrozeb

Čína a Indie mají silnější armádu než Rusko. Indie je partner USA a hlavní geopolitický rival Číny v Asii. Se svou armádou o počtu vojáků 1,2 milionu si aktivně obstarává moderní vojenskou techniku a je schopna vést ozbrojené akce ve strategickém rozsahu. Staví letadlové lodě a balistické a řízené střely s dlouhým doletem. Řízená střela Nirbhay je schopna zasáhnout hluboko v čínském území. Může být vypouštěna odkudkoliv (země, moře, letadlo).

Rusko má v pozemních silách 285 tisíc vojáků, což je přibližně polovina počtu amerických. Jsou dobře vybaveni, mechanizováni, mají bojové zkušenosti, avšak Rusko je ohromné a na každého vojáka zde připadá území o rozloze 60 km čtverečních. Právě to je slabinou ruské armády, míní TNI.

Důvod k panice

Čína na prvním a Rusko na druhém místě jsou podle ministra zahraničí USA Hagela nejnebezpečnější státy pro USA. Revizionistické Rusko je prý s jeho bojeschopnou armádou na hranici NATO stejně nebezpečné jako teroristé.

Profesor Ruské akademie vojenských věd Kozulin poukazuje na to, že pro Západ bylo zcela neočekávané znovuzrození Ruska po totálním propadu na počátku devadesátých let minulého století. Američané ještě před několika měsíci blekotali cosi o tom, že se ruské strategické bombardéry Tu-95MS ukázaly v blízkosti teritoriálních vod USA. Pokud hodně mírně, tak je nazývali rezavá koryta. Nyní se celé NATO div nepotrhá, že se ruská letadla přiblížila k pobřeží Velké Británie. Veškerá ruská cvičení považují za přímý útok na světovou bezpečnost.

Operativní prostor

Na rozdíl od Číny a Indie představuje Rusko pro USA skutečné nebezpečí.

Jen za poslední dobu dostala ruská armáda několik typů balistických raket: mobilní komplex RS-24 Jars, námořní balistickou střelu pro nové strategické ponorky 9945 Borej Bulava a začala práce na nových těžkých raketách Rubež a Sarmat. Bylo obnoveno radarem hlídané pole s včasným varováním před raketovým útokem, s nejnovějšími modulárními radarovými systémy Voroněž DM.

Moskva modernizovala strategické letectvo. Bombardéry Tu-160 a Tu-95MS mají nové systémy řízení, navigace a zaměřování. Strojům to umožňuje používat strategické střely dlouhého doletu X-55 a jakékoliv přesné bombardovací a raketové systémy. Motostřelecká vojska dostanou v nejbližších letech nejnovější výstroj Ratnik a 11 tisíc jednotek obrněné techniky, včetně tanků a obrněných vozů. Bude se jednat o skutečně nové věci, nikoliv obnovené nebo modernizované. V roce 2015 to bude nová rodina tanků BMP a BTR, odvozených od Armatu a nová generace vysoce zabezpečených automobilů třídy Tajfun. Do roku 2020 bude modernizováno 70 % bojové techniky pozemních vojsk.

Největší nervozitu vyvolávají u Spojených států pravidelná ruská vojenská cvičení, která jsou  rozsáhlejší než bývala v minulosti sovětská. Posledních manévrů se účastnilo 155 tisíc vojáků, přibližně 8 tisíc zbraní a vojenské techniky, včetně 4 tisíc obrněnců a 632 letadel a vrtulníků a 84 lodí. Pro srovnání: největších manévrů v posledních desetiletích s názvem Západ – 81 z roku 1981 (Běloruský, Kyjevský a Pobaltský vojenský okruh) se účastnilo 100 tisíc sovětských vojáků.

Znalci tvrdí, že vojenské oddíly, technika, letadla a lodě se speciálně přemisťovaly k posile ruské armády na Dálném východě. Tím se vyvrací tvrzení TNI o malém počtu ruských vojáků na rozlohu Ruska. Armáda je v současnosti vybavena nejmodernějšími zbraněmi a technikou a je skutečně mobilní a schopná soustředit v krátké době na určitém místě mohutnou sílu s potřebnými prostředky.

Převzato z Topwar.ru.

***

SRN ukončí šetření ve věci odposlechu telefonu Merkelové

Anna Rose

22. Listopad 2014

Informace pocházejí z časopisu Focus.

Podle tohoto časopisu je generální prokuratura SRN připravena zastavit vyšetřování NSA Spojených států, týkajícího se odposlouchávání jednoho z telefonů Merkelové.

Útvar Kybernetická špionáž generální prokuratury požádal Generální prokuraturu SRN o ukončení procesu proti NSA podle článku 170, §2 trestního zákoníku SRN z důvodu nedostatku důkazů. Nejsou-li důkazy, není možno doložit vinu a není proč dále vyšetřovat. Generální prokurátor vzal v úvahu doporučení Kybernetické špionáže.

Podle Generální prokuratury SRN jsou pro jakékoliv vyšetřování potřeba důkazy, a ty jsou v tomto případě v rukách tajných služeb SRN a USA. Tým federálního prokurátora se obrátil mimo jiné na německé tajné služby s žádostí o poskytnutí důkazů o tajných operacích proti kancléřce, ale „výsledek byl nulový“. Člověk z ministerstva spravedlnosti to vyjádřil: „mýdlové bubliny, žádná fakta“. Podle německých medií USA rezolutně odmítly podat jakoukoliv informaci, stejně jako to dělaly dříve.

Během půlročního vyšetřování se generální prokuratura nepohnula z místa, nezjistila žádné seriózní důkazy. Sama kancléřka bezprostředně po aféře pouze krotce konstatovala: „mezi přáteli je špionáž nepřípustná“.

Hlavní spolubojovník a spolupracovník Německa v NATO odposlouchává telefony kancléřky a ještě ke všemu má bezostyšně na střeše velvyslanectví nedaleko Bundestagu a kancléřství umístěno špionážní zařízení. Berlín a Washington spojila ukrajinská krize. Špionážní vášně ustaly a stejně tak skandál s odhalením agenta USA v ministerstvu obrany SRN a dalšího ve Federální službě pro sběr informací (kontrarozvědka).

Ve skutečnosti se odposlechy Německo nikdy vážně nezabývalo. Po odhaleních Snowdena tam sice byl vytvořen speciální výbor pro vyšetřování skandálu, ale německá vláda škodu od svých „přátel“ minimalizovala. Možná výbor svou práci už ukončí. Krom veškerého současného spojenectví proti Rusku, kdy Merkelová poslušně plní Obamova přání, je v chodu příprava Dohody o volném obchodu mezi EU a USA, proti které je v Německu velký odpor. Ale i ten slábne. Merkelová dohodu forsíruje. Pomáhá tomu ukrajinská krize.

Převzato z RG.ru

***

Krajně pravicová Národní fronta Francie dostala úvěr v ruské bance

23. Listopad 2014

Jedná se o částku 9 milionů EUR v První česko-ruské bance. Pokladník strany oznámil, že už dostali první 2 miliony EUR. Ještě před tím řekla Marine Le Penová, že její strana žádala úvěr u všech francouzských bank, ale vždy byla odmítnuta. Proto se obrátila do zahraničí, do USA, Španělska a také do Ruska.

První česko – ruská banka byla založena  v roce 1966 pro službu zahraničnímu obchodu, kvůli projektům RF a ČR a pro poskytování bankovních služeb společnostem s rusko-českými hospodářskými kontakty a také podnikům a organizacím vytvořeným s účastí českého kapitálu.

Převzato z News.mail.ru

***

Poklonskaja promluvila o zbrani Ruska, kterou nemá žádná jiná země

20. Listopad 2014

Prokurátorka Krymu Natalja Poklonskaja řekla novinářům, že Rusko má jednu jedinečnou zbraň, kterou nelze prodat, koupit, předat ani ukořistit, a to je síla ducha mnohonárodnostního ruského lidu. Míní, že je právě tím podmíněna velikost Ruska. Dnes se žádná země neodhodlá něco si s ním otevřeně začít, protože je to všem známo.

Pozn.: Natalja Vladimirovna Poklonskaja, narozená v roce 1980, je ukrajinská právnička a politička, nyní vrchní státní zástupkyně republiky Krym.

Převzato z Ria.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
24. 11. 2014 13:39

Nedovedu si představit, jak jinak sehnat informace, které nám paní zajoch ochotně poskytuje. Vidíme události ze dvou stran a můžeme si vybrat, komu budeme fandit. Cenzura informací ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích je obludná.

Béda
24. 11. 2014 19:53

http://www.nwoo.org/2014/11/24/porosenko-zakazal-dodavky-leku-na-uzemi-dnr-a-lnr/ Zabíjet tam mohou, léky raněným tam ale nepošlou. A to chtějí zůstat s těmito oblastmi v jednom státě.

http://www.nwoo.org/2014/11/24/zene-zacpali-usta-v-primem-prenosu-za-pravdu-o-ostrelovani/

idiotronic
24. 11. 2014 23:03

Detail:
První Česko-Ruská Banka – založena 1996 (nikoli 1966, ale to je zřejmé)

zajoch
25. 11. 2014 5:12

idiotronic napsal

Detail:
PrvníČesko-Ruská Banka –založena1996(nikoli1966,ale to jezřejmé)

Pardon, tak toto je skutečně překlep, ze souvislosti je to zřetelné, jak sám poznamenáváte, ale děkuji za opravu. Vidíte, a to před odesláním čtu dvakrát, ale dávám pozor především na miliony a miliardy. Tak nyní ještě budu muset na čísla. Zvládne to vůbec má schopnost pozornosti? :-)