Svět ruskýma očima 432

 

10_svet_ocima_ruska

Evropská unie obchází Spojené státy ve světovém obchodu

Sergej Manukov

12. prosince 2017

Obchodní dohody s Japonskem, Kanadou a Vietnamem umožnily EU obejít USA. Jednotná Evropa dnes diktuje pravidla mezinárodního obchodu a stále více se stává nezastupitelným obchodním partnerem pro celou zbylou planetu.

Od 2. světové války, kdy Spojené státy vytvořily mezinárodní obchodní systém, jsou považovány za všeobecně uznávaného vůdce globálního obchodu. Takto tomu bylo až do příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump začal hovořit o politice izolacionismu a protekcionismu a vystoupil z Transpacifického partnerství. Podle Politico je dnes na prvním místě v globálním obchodu Evropská unie.

Před několika dny byl oznámen podpis obchodní dohody mezi EU a Japonskem. Je těžké přecenit význam této dohody, která zahrnuje ekonomiky tvořící přibližně 30 % světového HDP. Navíc ještě Brusel uzavřel dvě podobné obchodní dohody – s Vietnamem v roce 2015 a o rok později s Kanadou.

Podle slov eurokomisařky pro obchod Malmströmové existuje obchodní jednání s blokem jihoamerických zemí Mercosur, v němž jsou Argentina, Brazílie, Uruguay, Paraguay a Venezuela (letos v létě bylo členství Venezuely pozastaveno). Dohoda s Jižní Amerikou bude mnohem větší než s Japonskem, objem obchodu bude více než čtyřnásobný. V důsledku dohody s jihoamerickými státy ušetří podle Malmströmové Evropa jen na clech miliardy. Podpis obchodní dohody s Japonskem nejspíš přiměje země urychlit vyjednávání.

Dohoda s Japonskem ovlivní i právě probíhající jednání Bruselu s Mexikem a Austrálií. Řada zřetelných úspěchů Starého světa v obchodě je důležitá také proto, že EU přitom určuje nová pravidla světového obchodu a postupně odsouvá Spojené státy na druhou kolej.

Například evropský systém ochrany názvů lahůdek, tak zvané „chráněné zeměpisné označení a tradiční speciality v EU“ zasahuje větší část planety. S každou novou obchodní dohodou země souhlasí s tím, že chráněný výrobek může být skutečně vyráběn jen v určitém místě – šampaňské jen na území Champagne, parmazán pouze na severu Itálie (a štramberské uši jen ve Štramberku – pozn. překl.). Malströmová připomněla, že dohoda s Japonskem zajišťuje v této zemi ochranu více než 200 evropských produktů. Japonská auta budou vyhovovat standardům EU a nebude je nutno při prodeji kontrolovat dvakrát.

Není náhodou, že aktivita Evropy ohledně obchodování přišla v době odchodu Ameriky z mezinárodní scény (je to určitě dočasné). Trump ještě kromě odchodu z TPP rozhodl zahájit jednání ke změně Severoamerické dohody o svobodném obchodu (NAFTA) a blokování činnosti systému rozhodování sporů WTO. Je sem možno také přiřadit  pravidelné vyhrožování o zavedení zvýšených tarifů proti čínským výrobkům. V tom je nebezpečí obchodní války mezi dvěma hlavními ekonomikami světa.

Politika USA posiluje renomé Evropy ve světovém obchodu, Evropa je pro mnoho zemí nezastupitelným obchodním partnerem. V jednání o brexitu nastal zlom, ale Londýn učinil závažné ústupky a dal souhlas, že se země až do uzavření obchodní dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií budou držet pravidel domácího trhu a celní unie. Hranice mezi Irskem a Severním Irskem bude na dobu neurčitou bez britských cel. Pozice Velké Británie se na jednáních o brexitu silně oslabila.

Mimochodem, dohoda mezi EU a Japonskem jasně Londýnu ukazuje, že odchodem z EU ztrácí. Výhody dohody EU s Japonskem skončí okamžikem, kdy Británie oficiálně odejde z EU.

Převzato z Expert.ru

***

Rusko přichází na světový trh zkapalněného přírodního plynu

Petr Iskenderov

14. prosince 2017

Nová etapa rozvoje trhu s energiemi znamená upevnění pozice Ruska ve sférách, které byly donedávna v rukou jeho konkurentů. Dnes zaujímá zkapalněný plyn ve světě přes 30 % exportu. USA používají své dodávky zkapalněného plynu do Evropy k vydírání evropských partnerů Ruska. Vládnoucím elitám Střední a Východní Evropy slouží jako protiruské argumenty.

Z přístavu Sabbeta v Jamalo-něněckém autonomním okruhu odpluly dva tankery. Jde o první dodávku ruského zkapalněného přírodního plynu (ruská zkratka SPG, anglická LNG), která směřovala do Malajsie. Podle dlouhodobých smluv začnou pravidelné dodávky v dubnu 2018.

Druhý podnik v pořadí, Jamal SPG, má být v roce 2018 a třetí koncem roku 2018 nebo v roce 2019. Kapacita každého objektu je projektována na 5,5 milionů tun LNG za rok a celková investice do všech tří závodů bude 27 miliard USD. Podle společnosti Vygon Consulting jsou dříve uskutečněné dodávky LNG z Jamalu schopné nechat za sebou některé americké a australské podniky.

Projekt realizuje ruská společnost NOVATEK a má v úmyslu postavit ještě čtvrtý podnik. Ruský prezident načrtl další úkoly – zvyšovat kapacitu pro výrobu LNG s maximální účastí ruského průmyslu. Rusko nyní nemá vlastní technologii velkokapacitního zkapalňování, avšak Gazprom a NOVATEK pracují na její urychlené přípravě. Čtvrtý závod Jamal LNG musí být vybudován s využitím ruských technologií.

Německý Die Welt nazval tyto události historickým krokem, a podtrhl, že „pro globální těžbu plynu je to znamenitá událost. NOVATEK je první závod na světě s terminálem LNG umístěným severně od polárního kruhu, kde teplota v zimě bývá pod minus 50 stupňů Celsia. USA na Aljašce dosud nic takového nerealizovaly, ač na rozdíl od Ruska netrpí sankcemi.“

Zprovoznění Jamal LNG umožňuje ovládnout novou exportní trasu ruského plynu – severní námořní cestu směrem na východ přes Beringovu úžinu. Větší podíl exportu LNG míří do Asie. Ještě v roce 2019 je v plánu zahájení výstavby nového podniku podle nového projektu Arktik SPG-2 na Gidanském poloostrově v Karském moři. Zde se bude vyrábět zkapalněný plyn velkokapacitní technologií. Projekt má být nastartován v roce 2023 a komplex má dodávat na světový trh přibližně 18 milionů tun LNG za rok.

Šéf vedení NOVATEK Leonid Michelson tvrdí, že první tanker s nákladem uvádí jeho firmu na světový trh s plynem. Na poloostrovech Jamal a Gidan jsou zásoby plynu umožňující vyrábět přes 70 milionů tun LNG ročně. Tak může Rusko patřit mezi největší vývozce LNG ve světě.

Dodavatelé a odběratelé jsou od sebe velmi vzdáleni. Hlavní část dodávek se realizuje podle dohodnutých kontraktů, čímž se stabilizují. Závod Jamal SPG má již 95 % plynu nasmlouváno. Nyní jej kupují španělská společnost Gas Natural Fenosa (2,5 milionu tun za rok), čínská CNPC (4 miliony tun za rok, je také akcionářem projektu), Gazprom (2,9 milionů tun za rok) a tradingové úseky francouzské Total (3 miliony tun) a NOVATEK (2,38 milionů tun, hlavní akcionář Jamal SPG). Vedle NOVATEK, hlavního akcionáře (50,1 %), jsou dalšími francouzský koncern Total a čínský CNPC, (každý 20 %) a 9,9 % náleží čínskému fondu Hedvábná stezka.

I přes zostřující se mezinárodní konkurenci je důležitým úkolem geopolitického významu ovládnutí severní námořní cesty. Stejně důležité je, aby se do energetických projektů zapojily země Jihovýchodní Asie a Saúdská Arábie. Saúdský ministr hospodářství a energetiky a představitel společnosti Saudi Aramco al-Faleh potvrdil na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru úmysl „globálních plánů“ jeho společnosti investovat do projektů plynu. Řekl: „Existuje mnoho možností, třeba pro obchod – Rosněfť je silný globální prodejce ropy a Saudi Aramco má po celém světě velkou síť ropných rafinérií a ty mohou zpracovávat surovinu Rosněfti. Posuzovali jsme to.“

Rijád by mohl nakupovat ruský LNG z arktických podniků, pokryl by tak růst domácí spotřeby a zajistil by zvyšování dodávek uvolněné ropy po uplynutí doby platnosti současné dohody OPEC+ omezující těžbu ropy.

Saúdský Maaal píše: „V souvislosti se zahájením práce první linky Jamal SPG může přitáhnout pozornost na videu, kde beseduje Putin s al-Falehem dosažený pokrok ve vztazích mezi oběma zeměmi s tím, že obě strany posoudily základ své ekonomiky – energetickou sféru.“ Dále Maaal píše, že vztahy s Ruskem mají strategický charakter a výsledkem setkání bylo prohlášení, krom jiného, o vzájemných iniciativách a investicích, včetně přímých investic nezávislých fondů obou zemí.

Převzato z Fondsk.ru

***

Hon na ruské oligarchy začal

Ruslan Chubijev

16. prosince 2017

Podle The Daily Beast ztratil ruský oligarcha Michail Prochorov naráz 23 účtů v jedné z offshorových bank na Kypru. Tamější filiálku Federal Bank of the Middle East (FBME) zavřeli letos v květnu po prohlášení ministra financí USA o tom, že nejednou spáchala mezinárodní finanční přestupek, včetně praní peněz, které byly pod sankcemi. Ve skutečnosti se mimo jiné stalo to, že banka ukryla prostředky na účtech jednoho z ruských byznysmenů. Ve zprávě centrální banky Kypru je Prochorov označován za „politicky zranitelnou osobu“, což znamená, že hypoteticky náleží pod protiruské sankce připravované na únor 2018.

Podle kyperské centrální banky bylo všech 23 účtů Prochorova založeno čtyřmi náhradními osobami a byly zaregistrovány na Britských panenských ostrovech týmiž osobami. Měly nic neříkající a prázdné názvy Margow Holding Corp., Fitts Investment Ltd., Fonsen Investment Inc. a jiné. Tím, co se stalo s Kerimovem ve Francii a s Prochorovem na Kypru, byl oligarchům Ruska vyslán signál. Dá se čekat, že budou muset do února 2018 buď zahájit protiruskou činnost, anebo se rozloučit s „vydělanými“ penězi.

Volba jasného předvedení není náhodná. Banka FBME byla v roce 1982 otevřena v Libanonu, v roce 1986 přesídlila na Kajmanské ostrovy a v roce 1993 do Tanzanie. Tuto strukturu si oblíbili zejména ruští klienti, protože po kyperské krizi v roce 2013 ustála finanční bouřku. Takto zatáhla do svých sítí až do svého uzavření podstatné množství šedého kapitálu z odpovídajících ruských zón a jurisdikcí.

Velký Západ je ve vážné krizi a peníze potřebuje stále. Británie potřebuje desítky miliard euro na Brexit. Trump musí vykrývat deficit federálního rozpočtu. Americká elita, která se na rozdíl od amerických prezidentů nemění, musí řešit mnohem ambicióznější úkoly. Třeba jak zpacifikovat Moskvu, aby se mohla plně soustředit na Peking.

Již 2. února 2018 uběhne lhůta 180 dní, ve které musí ministr zahraničí USA, ministr financí USA, vedoucí národní zpravodajské služby a další předložit Kongresu zprávu o největších ruských podnikatelích (napojených na Kreml). USA potom přistoupí k zásadnímu a záměrně drzému vyvlastnění. Půldruhého měsíce před volbou ruského prezidenta.

Kapitál se bude lovit v komfortním režimu, protože veškeré bohatství ukryté ruskými oligarchy, bankéři, úředníky a jejich rodinami za hranicemi je doslova závislé na jednom tahu tužky v dobře informované finanční struktuře v budově Office of Foreign Assets Control přímo proti ministerstvu financí USA. Tam jsou shromážděny veškeré informace o všech zahraničních aktivech, sankcích a vším co s tím souvisí.

Je pochopitelné, že bude-li někdo chtít své peníze dostat zpět, anebo zařídit, aby se přivřely oči, musí  začít otevřenou činnost proti Rusku. Jedná se zde o 1 až dva biliony USD. Proto jsou ruští liberálové nervózní.

Převzato z Iarex.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kristek
Jan Kristek
17. 12. 2017 15:25

…K tomu prvnímu článku bych jen dodal, že tuzemský rum musí být vyroben v zahraničí.

Irena
17. 12. 2017 18:58

Je tam na začátku dobrý přehled vývoje událostí v Sýrii
https://www.youtube.com/watch?v=nv81KDN4ADQ

Dolmen
Dolmen
18. 12. 2017 17:51
zajoch
18. 12. 2017 21:01

Cyklus dokumentů, na který zde upozorňuje Dolmen je moc zajímavý. Na Beriju jsem čekala protože o něm šly kdysi neuvěřitelné zvěsti. Pro mne byl zajímavý i Molotov. Nakolik jsou Zapomenutí vůdci propagandističtí posoudit nedokáži, ale byť by bylo něco nadsazené, základnímu hodnocení bych věřila. Jeden díl byl věnován Buďonnému, kterého prý Vlasov nazval něco jako starý hloupý kozel. Tady nikterak hloupý představen nebyl.

peter.
18. 12. 2017 21:26

zajoch napsal Na Beriju jsem čekala protože o něm šly kdysi neuvěřitelné zvěsti. O Berijovi prebehla na OM niekedy v r.2015 rozsiahla diskusia.Preklady z ruštiny o ňom sem dával Sio.Myslím,že vtedy sa mnohí diskutujúci stotožnili s názorom,že Berija bol ako organizátor nepostrádateľný a zaslúžil sa o to,že ZSSR disponoval už v r. 1949 atómovou bombou.To zmarilo plány USA napadnúť a ovládnuť ZSSR.A napriek tomu,že v článku na ktorý dávam odkaz sa Berija spomína len zbežne,bol to práve on,kto sa o to ako organizátor a osoba zodpovedná za urýchlenie vývoja jadrovej bomby zaslúžil.Veľká časť špiny ktorá sa na neho začala kydať… Číst vice »

peter.
18. 12. 2017 21:35

Bohužiaľ,Dolmenove odkazy sa na území Slovenska prehrať nedajú,lebo česká TV vlastniaca autorské práva sa tak rozhodla.

koloděj
koloděj
19. 12. 2017 6:37

peter. napsal

Bohužiaľ,Dolmenove odkazy sa na území Slovenska prehrať nedajú,lebo česká TV vlastniaca autorské práva sa tak rozhodla.

uložto ?

Dolmen
Dolmen
19. 12. 2017 8:13

Po shlédnutí seriálu Zapomenutí vůdci, po získání informací z jiných zdrojů a po téměř 30ti leté zkušenosti s „demokracií“ si kladu otázku, jak by dnes vypadalo Rusko a zda by vůbec existovalo, a jak by vypadal celý svět, kdyby po únorové revoluci 1917 nenásledovala ona říjnová. Vždyť od počátku 18. století jde Anglosasům o jedno – ovládnutí tzv. Heartlandu, tzn. zničení Ruska. „Demokracie“ by asi nevygenerovala takové silné a schopné osobnosti, které daly do služeb pro Rusko vše – zvláště v době, kdy se Rusko sotva potácelo z posledních sil – a které ho dokázaly, již coby Sovětský svaz, znovu… Číst vice »

peter.
19. 12. 2017 9:08

Dolmen napsal Demokracie“ by asi nevygenerovala takové silné a schopné osobnosti, které daly do služeb pro Rusko vše – zvláště v době, kdy se Rusko sotva potácelo z posledních sil – a které h S tým sa dá jedine súhlasiť.Som presvedčený o tom,že všetci obyvatelia RF ktorí dnes podporujú Putina,aj tí spoza hraníc RF ktorí mu prajú úspech,by boli najradšej,keby sa práve on stal v Rusku „osvieteným“diktátorom.Dúfajú v to!No otázkou je,či to chce aj on sám.A možno by aj chcel,ale mu to nie je dovolené.Ak by sa stal tým osvieteným diktátorom pracujúcim pre Rusko a v záujme občanov RF,tak by… Číst vice »

orinoko
20. 12. 2017 14:36

Také jsem viděl porad o Berijovi.
Něco v něm zaznělo: Při generální revizi predmetneho useku dejin z hlediska současnosti nebyl Ruskem shledán Berija hodným rehabilitace!!
Frstouch?
Mám doma knizku o Berijovi. … Technolog moci , který prohrál.
Stalin o tom věděl svoje.

Bety
Bety
20. 12. 2017 16:53

Mám doma výňatky z Berijova soukromého deníku. Zdroj:http://www./br/?b=147730(Požiť by jiščo let 20), podle kontextu zřejmě z roku 1952.
Do pekla s Chruščovem!!

Bety
Bety
20. 12. 2017 18:06

Do češtiny jsou tyto výňatky k dispozici na Leva.net, myslím pod titulkem Jinak o Stalinovi.

peter.
20. 12. 2017 18:50

Ja som veľký zastánca víťazného maršala Žukova.Ale to sa týka len jeho vojnových zásluh. Po vojne zohral nečestnú rolu nie len v likvidácii Beriju,ale len s jeho pomocou sa v ZSSR dostal k moci všivák Chruščov.Ten sa mu neskôr odmenil tak ako to majú vo zvyku všetci chrapúni.Vadilo mu Žukovova autorita u ľudu, bola nepomerne vyššia ako jeho.A tak sa tupý mužik z Ukrajiny k nemu zachoval presne podľa príslovia:“urob susedovi dobre a oserie ti plot“.Postupne ho zbavil funkcie ministra,vylúčil ho z predsedníctva ÚV strany a Žukov skončil v dôchodku.Chruščov ho obviňoval z neskromnosti a „bonapartizmu“.Čiastočne to mohla byť pravda,lebo… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
20. 12. 2017 19:17

Bety napsal Do pekla s Chruščovem!! Zajímavá charakteristika Chruščova je v knize Svjatoslava Rybase Stalin – krev a sláva na str.220, 221. Odtud jenom jednou větou: Působil jako prostoduchý, dobrosrdečný člověk, chodil v obnošeném tmavošedém obleku, saténové ukrajinské košili a vysokých botách. Pod vnější vzhledem pětatřicetiletého samorosta se však skrývala krutá osobnost. Lidé, kteří ho v té době znali, o něm říkali: „Mimořádný omezenec a velký patolízal“. O Žukovovi byl nedávno v bedně, tuším na Kino Svět ruský dokument a vystupovali v něm pamětníci, kteří Žukova poznali ve válečných letech. Všichni bez výjimky uznávali jeho vojenského génia, leč o jeho… Číst vice »

peter.
20. 12. 2017 22:06

Niekedy v druhej polovici 90-tich rokov som bol v Moskve a navštívil som aj „Novodevičí cintorín“.Je to slávny cintorín,kde sú pochované slávne osobnosti ruskej a sovietskej éry.Leží tu druhá Stalinova manželka Alillujevová,Molotov,Čechov,Šostakovič,Gogoľ a mnohí iní slávni.Medzi nimi aj N.S.Chruščov.Má nádherný náhrobok,ktorý mu vytvoril slávny sochár Ernst Neizvestnyj.Pozostáva zo zlatej busty Chruščova v takom čierno-bielom ráme.
O Chruščovovej povahe svedčí príbeh,ktorý sa odohral medzi sochárom Neizvestným a chrapúnom Chruščovom.
https://zurnal.pravda.sk/portret/clanok/402132-ernst-neizvestnyj-sochar-ktory-sa-vzoprel-kremlu/

peter.
21. 12. 2017 6:08

V Jekaterinburgu stojí monštruózna budova a pred ňou socha B.Jeľcina.Celý ten komplex sa nazýva „Jeľcin Centum“.Je to hniezdo ruských liberálov v ktorom pracujú pseudo historici na prekrúcaní a falšovaní ruskej histórie.Z tohota hniezda vychádzajú aj snahy o rehabilitáciu generála Vlasova a ROA(ruská oslobodzovacia armáda – vlasovci).
Jeľcin Centrum dala vybudovať vláda RF,ktorá ho aj financuje.Jeľcin sa preslávil svojim alkoholizmom,likvidáciou ZSSR a zbedačením občanov RF.
A mnohí sa čudujú tomu,že 9.mája v deň osláv víťazstva,je mauzóleum V.I.Lenina pozkrývané preglejkou.
http://patriot-su-rf.ru/blog/43182841342/Mnogie-udivlyayutsya,-pochemu-Mavzoley-na-paradah-prikryivayut-f

orinoko
21. 12. 2017 15:05

Tak Berija prý zvyšoval dávky potravin vězňům v Gulagu nikoli z lidských pohnutek, ale proto, aby zvládali vyšší pracovní zátěž.
Chtěl prý uvolnění, hospodářské reformy, možnost soukromého podnikání a uvažoval o zrušení kolchozu.
Nu vot. Ze by předobraz Jelcina? Toho opilce, kterému nemůžete přijít na přezdívku?
Umite si představit, ze už na začátku 60tych let minulého by Emerika vykradala Sovětský svaz pod dohledem nadejneho Lavrentije?