Diskuze k článku


 • Martin (už bez taky m) • 31. prosince 2018

  Sýrie:
  Я.Кедми: Трамп уходит, Путин остается
  https://www.youtube.com/watch?v=-7zNelUDzho

 • Irena • 31. prosince 2018

  https://www.youtube.com/watch?v=Rw_KY2-KCYM
  „Мнение“: Сергей Иванов о новом комплексе „Авангард“ – Россия 24

 • orinoko • 31. prosince 2018

  S koncem roku pomerne novinky.
  Kurdové předali město Manbidz syrským vládním jednotkám. Ty se ocitly v enklave , kde jsou na linii dotyky s erdragonovymi teroristy, ale zároveň i s Turky. Damašek do oblasti přesunuje těžkou vojenskou techniku, neboť z tohoto místa se stává … jeví se to velmi urputne … něco jako kursky oblouk. Na Idlib se nakonec může jít od severu, a do východní Sýrie… také od severu. V Deir es Zoir se údajně plánuje nějaký emericky pidistan na základě kmenů. Už tam míří irácké jednotky, kterym Asad povolil vstup do nitra Sýrie.
  Vypadá to, že rok 2019 začíná docela plnokrevne.
  Nebýt blbcu Kurdů, nikdy by se nedařilo gordický uzel rozetnout. Turci je mají za teroristy, a tak vznikla možnost určitě součinnosti Rusko, Turecko, Iran.

 • Martin (už bez taky m) • 31. prosince 2018

  „Авангарды“ достигли цели! Кедми раскрыл, почему ПРОСЧИТАЛИСЬ США! Вечер с Соловьевым от 28.12.18
  https://www.youtube.com/watch?v=zw2DyZg68ZM
  „Zirkon“ následuje.
  Základny a CVS mohou USA zrušit…

 • Irena • 1. ledna 2019

  Novinár: „Bača, povedz dačo, uslyší ťa celý kraj!“
  Bača: … mlčí
  Novinár: Bača, povedz dačo, uslyší ťa celá Europa!“
  Bača: zasa mlčí ..
  Novinár: Bača, povedz dačo, uslyší ťa celý svet!“
  Bača: Aj v Rusku?
  Novinár: „Ano, aj v Rusku“
  Bača: Pomóóóóóóc!

 • Irena • 1. ledna 2019

  Martin (už bez taky m) napsal

  „Авангарды“ достигли цели! Кедми раскрыл, почему ПРОСЧИТАЛИСЬ США! Вечер с Соловьевым от 28.12.18
  https://www.youtube.com/watch?v=zw2DyZg68ZM
  „Zirkon“ následuje.
  Základny a CVS mohou USA zrušit…

  Pan Kedmi najednou prohlédnul a mluví jako Pjakin. Američané doufají v to, že rozloží Rusko zevnitř, protože silou už to nepůjde (a útočit budou i přes Ukrajinu, Bělorusko…) Najednou ví, proč Putin neprivatizuje ve velkém, např. ropný průmysl, protože další vnitřní revoluce, přerozdělení majetku by Rusko oslabilo natolik, že by padlo. (To jen k některým zdejším komentátorům, kterým neustále bylo málo, co Putin v této oblasti podniká, přece stačí bouchnout do stolu, ne?). Zopakoval Pjakinova slova, že liberálové způsobili Rusku na obyvatelstvu i majetku větší škody než 2. světová válka a po tomto komentáři ty „zasr.nce zrádcovské, prodejné“ nazval „naivními snílky“. Pravda se dere na povrch, co dělat, tak se jí raději chopím a zahraji si přitom na super analytika, co na tom, že tohle Pjakin říká odjakživa a přitom tam vložím i něco ze svých špinavých cílů. Rusko by se de facto mělo podle jeho slov stát světovým četníkem, nic víc a nic méně tam neřekl, když jasně naznačil, že má svou politiku podpořit vojenskou silou, kterou teď disponuje, stejně jako to dosud dělaly USA. Mělo by tedy podle jeho slov dostát té zastrašující propagandě šířené na Západě a svými činy tu propagandu podpořit. To je rada nad zlato, že? Pane Kedmi!

 • Martin (už bez taky m) • 1. ledna 2019

  Ireno zdravím Vás,
  přeji pevné zdraví a hodně sil Vám i všem překladatelkám a překladatelům do příštích let, nejen toho r. 2019.
  J. Kedmi (Kazakov) neprohlédnul- je pořád stejný.
  Sleduji jeho veřejná vystoupení v RF odpočátku a musím je jen chválit.
  Je to samozřejmě jen můj osobní názor.
  V. Pjakina vhodně doplňuje, stejně jako ten doplňuje další ty slušné, kteří působí na obrazovkách- ať již skrze internet na PC či v televizích.
  Kedmi je především voják a zpravodajec.
  Za sebe musím napsat, že s jeho geostrategickými hodnoceními se většinou zcela shoduji.
  Není důvod k nějaké nevraživosti- ani mezi ním a panem Valerijem.
  Každý přikládají svůj střípek k poznání.
  Na Kedmim si cením že ač žid- tak žádný náboženský fanatik, a ano- i tvrdý kritik- ale nejen některých poměrů v RF, ale i v Izraeli a jinde.
  Jeho vyjádření na adresu NATO a USA jsou snad nejtvrdšími v historii všech veřejných vyjádření.
  A stejně jako podstatu jevů vystihuje Valerij Pjakin – bez ohledu na více či méně povedená podobenství, tak vojenskozpravodajská role Kedmiho (který částí duše nikdy nepřestal být Rusem) mají v dnešním světě – který co se týče světové rovnováhy naprosto nenahraditelně potřebuje stabilní, zdravou a pevnou RF- udělaly hodně dobré poctivé práce.
  Snažím se dále prohlubovat alespoň poslechově znalosti ruštiny, a myslím že od základky rozumím lépe a lépe i nevyřčenému smyslu poselství v pozadí.
  Takže není důvod k zlobení se a podezírání. Skutečně nejsou na místě.
  Toliko poděkování.
  Zejména za Odvahu těm, kteří již světu dali tolik že žádné funkce, žádná moc či plat riskované nevyváží.
  Takže přeji dobrý rok a zdraví také všem do RF a těm kdo to s touto velkou, velice potřebnou zemí a jejími národy myslí dobře, a přeje si jejich uchování
  jako nositelů a ochránců SKUTEČNÉ SUVERENITY.

 • Irena • 1. ledna 2019

  Zdravím Martine, vím, že jste jeho fanda, já ne. To ovšem neznamená, že není zajímavé si ho poslechnout. Ovšem morální kredit člověka pracujícího v Izraeli ve zpravodajských službách se v mých očích pohybuje v záporných hodnotách a sladké řečičky, navíc z hlediska informačního pole více méně vynucené na tom nic nezmění a z tohoto hlediska k němu vždy budu přistupovat. Ale jak říkám, to neznamená, že není dobré si ho poslechnout.

 • Aleš • 1. ledna 2019

  Zdravím a jediné, co k tomuto složitému hodnocení složité situace můžu říci je:
  Po ovoci poznáte je. Dejme tomu ještě čas a uvidíme další kroky s dalšími důsledky a v hodnoceních bude méně naší projekce a více objektivity.

 • Svoboda • 1. ledna 2019

  Irena : „…ví, proč Putin neprivatizuje ve velkém, např. ropný průmysl, protože další vnitřní revoluce, přerozdělení majetku by Rusko oslabilo natolik, že by padlo. (To jen k některým zdejším komentátorům, kterým neustále bylo málo, co Putin v této oblasti podniká…“.

  Putin má jistě řadu zásluh, ale v některých situacích se chová …DOST divně a vstřícně vůči neoliberalismu… To není jen o absurdní, penzijní „reformě“, to jsou kontinuální ústupky různým oligarchům a bankovnímu sektoru. Ani ruská měna není fakticky v ruských rukou… Každý rubl má na sobě místo státního znaku jakousi kachnu… ( Podobně jako dolar nepatří USA, ale soukromému FEDu s nejasnými vlastníky. )

  Na té poslední konferenci prý báťuška nahlas odmítl možnost socialismu a dokonce se chystá další privatizace :

  https://rossaprimavera.ru/news/eec0d158

  To je pak těžké nebýt skeptický… Má zásluhy, ano, hodnoťme ho objektivně. Má i své máslo na hlavě.

 • Martin (už bez taky m) • 1. ledna 2019

  re Svoboda: víte, je někdy těžké vysvětlovat věci, ale nemyslím si že mohu souhlasit s nyní napsaným. Putin odpovídal na tiskovce na konkrétní dotaz – ovšem jako PREZIDENT RF. Odpověď mne coby zastánce silného sociálního v každém skutečném státě uspokojila, byť formálně tehdejší verzi socialismu- či dokonce návrat k ní (v dnes odlišném světě s odlišným obyvatelstvem) odmítl. Konferenci jsem shlédl celou, jako již víc jak 5 let všechny vystoupení z Valdaje, Přímé linky či Výročních tiskovek, atp. Vladimír Putin je velmi šikovný řečník, vynikající diplomat a prozíravý, výjimečný Člověk. Opakuji dříve napsané: pro svou zemi udělal již neskutečně mnoho, a zatím se nijak podstatně nezhoršuje. Dělá to co jiní na své pozici: MAXIMUM MOŽNÉHO. J. Kedmi či V. Pjakin. Kurgiňjan, Micheev, Bogdasarov, ale i Žirinovskij, Solovjov, Norkin, Kulikov, Markov…a mnozí další mohou být ve svých komentářích a vyjádřeních tu košatější, tu příkřejší, strozí, úseční a přesní. Prezident největší země světa (kterou by mnohé jiné bez rozpaků rády roztrhaly na kusy) musí postupovat uvážlivěji. Má samozřejmě asi nejkomplexnější informace z např. uvedených. Možná nemůže jít do takové hloubky jako oni, ale musí sjednocovat, komplexně vyhodnocovat a predikovat. I jejich společný tým s Lavrovem, Šojguem, atd. vystupuje zase v „jiném levelu“. Síla jsou DOHROMADY. Tam není místo pro nějaké „sebezviditelňování“, projekci „své pozice“…
  Když jsem zmínil SUVERENITU , tak tu má v dnešním globalizovaném světě KAŽDÁ země určitým způsobem omezenou, ba ti nejnadanější také ví, že každá ji svým způsobem omezenou vždy mít bude. A tady zatím V. Putin dělá opravdu maximum možného doma i v zahraničí. Suverenitu jeho kroky nepochybně posilují, stejně jako stabilitu RF a ekonomiky.
  Není snadné být sjednocovatelem…

 • Martin (už bez taky m) • 1. ledna 2019

  Ještě – aniž bych se kohokoliv chtěl nějak nemístně dotknout – si dovolím drzost dvou poznámek:
  1. Při hodnocení vyjádření z RF nestačí běžná znalost ruštiny, je třeba též znalost historie na nezkreslené úrovni, pochopení že se jedná o svébytnou civilizaci -kulturně sice propojenou se „Západem“ – ovšem jen volně, a jinak kulturně nezávislou a skutečně SVÉBYTNOU.
  Prostor RF je unikátním „tlumičem vlivů Asie“ – z nichž by se jinak „Evropská“ civilizace mohla taky…
  Je na Evropě Západní i Střední aby si to uvědomila. Východní Evropa (myšleno bývalé státy VS, Ukroruina) toho není schopna.
  Bývalé Československo ano: oba naše národy mají unikátní schopnost „zprostředkovat ruský názor“ „Západu a okolí.
  Nejen kvůli „našim“ dějinám, existencionálnímu odporu proti „válcujícím vlivům“ ze Západu (ne všem, ne vždy a ne vždy zbraněmi). Nešťastný „vpád“ z r. 68 (vyprovokovaný především závistivci z DDR, tehdejšího vedení Polska, Maďarska a dalších) bychom s jeho negativy neměli přeceňovat. Geostrategicky asi nebylo jinak možné postupovat, byť šlo o nejhorší z „nejméněhrozných“ „řešení“. Historicky máme k Rusku výjimečně blízko co se mentality a vzájemné možnosti pochopení týče. Nemáme „komplexy z Rusa“ typické pro Poláky, Haličany a jiné Banderovce, část Maďarů, Rumunů, atp. Proto se v tomto směru Jandofilové tak silně snaží- zuřivě, uboze a podle…
  Samozřejmě že mentální „západizace“ Čech a Moravy se Slezskem je hrubou chybou: My máme co světu a především Evropě dát jako svébytný „národnostní kotlík“!
  Máme předpoklady porozumět- „Západu“ i Východu“.
  Udržme si je prosím.
  2. poznámka je osobní: je důležité se o mezinárodní situaci zajímat dlouhodobě. Pak máte větší šanci na blízkost odhadů k objektivní realitě i „realitě možného“.
  „Jen“ několikaletý „odpor k systému“ nestačí…

 • zajoch • 1. ledna 2019

  ke Svoboda: Nedovolila bych si hodnotit jednání Putina vůči jeho okolí, obzvláště když přihlédnu k tomu, kolik tam má liberálů, jak měl například snahu udělat pořádek na ministerstvu financí a v CB a nedaří se. Nabiulina, která měla v CB zavést proruskou politiku jede se zrádci. Asi by stálo zato si uvědomit, že ruský prezident musí pracovat pro Rusko za podmínek, kdy je obklopen zrádci a kdy proti němu a tedy proti Rusku, pracuje velká část světa.
  Píšete tady, že má máslo na hlavě. Jaké?
  Nemyslím si, že by byl přímo svatý a možná by se u něho našlo něco hodného kritiky. Ovšem jakýkoliv jeho čin (stejně tak jako každého člověka) je potřeba hodnotit v souvislostech, podle okolností. A ty při řízení státu velikosti Ruska, po tom co v Rusku předcházelo než nastoupil do funkce a při tom co se na Rusko soustřeďuje zue světa, asi těžko vyhodnotíme my zde. Nezapomínejme, že proti Rusku pracuje tandem USA – Británie a to je velmi zkušená dvojice v intrikách, sabotážích a zlu. Nechci se vás nijak dotknout, ale těžko máte takové vědomosti o zákulisí Ruské a světové politiky, abyste mohl takto kategoricky vystupovat. Neberte to jako urážku. Je to diskuse.

 • Martin (už bez taky m) • 1. ledna 2019

  Trošku pro odlehčení, vyjádření toho, že i v Německu – mnohem více než například v USA a jinde chápou CO JE TO RUSKO…
  Choreografie mi nemusí být (a ani není) vždy po chuti,
  ale jako vyjádření přátelství mezi národy,
  pochopení a porozumění že pro soužití v míru je nutno „jít i za slova“ – tak tady jistě i v Německu chápou a respektují…
  Helene Fischer: „Я родилась в Сибири“ ( Russian songs )
  https://www.youtube.com/watch?v=rYO4ap76gEs

 • Svoboda • 1. ledna 2019

  Martine, zmínil jste tu část Putinovy osobnosti o které nebylo řeči ani sporu. Já jen reagoval na zvlášť nevydařenou Ireninu poznámku, že Putin neprivatizuje, protože by to oslabilo Rusko… Zdá se, že tomu tak není…
  I v těch mantinelech, které má k dispozici, udělal několikrát rozhodnutí ke kterému jistě nebyl „nucen“ nějakými okolnosti a posílil tím kapitalistickou absurditu a nespravedlnost v zemi.
  Viz třeba ta genocidní „reforma“ penzí, ale i další kauzy z dřívějška. Také mu mají Rusové dost za zlé, že si nedokázal prosadit Майские указы, čímž mj. vznikla pochybnost jakou má vlastně moc. Proč si po novém zvolení znovu vybral kovaného neoliberála Medveděva a podobné typy ? Nebo kdo ho nutil aby šel k nově postavenému „památníku Stalinského teroru“…? Tím dal jasné gesto… Moc odmítnout svou účast ( nebo říct něco jiného, než řekl ) snad měl, až taková loutka doufám není.

  O mezinárodní situaci se zajímám jen asi 40 let, což chápu, že by ne každý nazval „dlouhodobě“.

 • Irena • 1. ledna 2019

  Pokud se o situaci zajímáte 40 let, nu… Nešlo o Ireninu poznámku, šlo o to, co říká Pjakin a co teď doslova zopakoval Kedmi ovšem už na jiné platformě, na té oficiální mainstreamovské, sledované milióny diváků. Martin se vám snažil naznačit, že Putinovou úlohou je lidi sjednocovat a ne rozdělovat, a vést je potřebným směrem, pomalu a jistě, cestou evoluce, ne revoluce. A ještě jim na té cestě zajišťovat vnější bezpečnost, když v hlavě si to ještě sami srovnat nedokázali a to není nic jednoduchého. Stačí se podívat na vás. Prý čtyřicet let sledujete politiku, proboha. Tak se podívejte, jak vypadalo Rusko před Putinovým nástupem a jak vypadá teď. Je vám to málo? No jasně, možná jste to mohl vzít do rukou vy sám, když jste takový machr. Mimochodem Kedmi také zopakoval to, co tvrdí Pjakin, že se Západ pokusí rozložit Rusko zevnitř. On už na to také díky Putinovi totiž zvnějšku vojensky nemá, alespoň na nějakou dobu. Může se opřít jen o „debily“ uvnitř a těch nikde není málo.

 • Bety • 1. ledna 2019

  Připadá mi to vždy zvlášť pokrytecké, když skalní zastánci neoliberalismu
  kritizují Putina, že není dost socialistický. Jedné straně omluví cokoli, nobelovky
  rozdávají vrahům jak na běžícím pásu, nemohou se dočkat, ti zastánci demokracie
  rozložení států a předání moci lidem, které nikdo nevolil, ústavy států jsou
  pro ně jen bezvýznamné cáry papíru…
  Vyvést stát z totálního propadu, učinit ho znovu silným a schopným se bránit
  a to v nepřátelském prostředí zvenku a se silnou neoliberalistickou lobby
  v zádech, to je něco úžasného.
  Nejspíš jim nejvíc vadí, že světový četník už nemá ke svým křivárnám to volné
  pole které měl, a maximálně využíval.
  Obnovováním své suverenity Rusko zvyšuje možnosti suverenity i všem
  ostatním. Už jen tohle by všem, kteří nechtějí žít v naprosto nesvéprávné
  kolonii mohlo stačit – ovšem pokud o to vůbec stojí.
  Např. Francie je ukazatel, jak se rozplývají jistoty a sociální výhody jejích
  obyvatel. Putin se je naopak v Rusku snaží posílit a zvyšovat. Socialismus to pravda přímo není, ale myslím, že pro Rusy vypadá budoucnost lépe, než
  pro Francouze a vůbec pro bláznivý projekt multikulti Evropa.

 • Botičky od Diora • 2. ledna 2019

  Co může být horší než nepřátelství Fašingtonu?
  „Pákistánci stále více chápou, že „přátelství“ s Washingtonem velmi často připravuje nepříjemná překvapení.“

 • Martin (už bez taky m) • 2. ledna 2019

  Zvědavec: Požehnaní jsou váleční štváči
  http://zvedavec.org/komentare/2019/01/7797-pozehnani-jsou-valecni-stvaci.htm
  plus diskuse k článku Robertse tamtéž

 • Martin (už bez taky m) • 2. ledna 2019

  Nová republika:
  30. 12. 2018, Ďouba – Zpráva o cestě na Krym
  a nejen tam, řada foto na pokračování
  http://www.novarepublika.cz/2018/12/muj-krym.html

 • Martin (už bez taky m) • 5. ledna 2019

  Zdaleka ne jen nějaký „tupý zaostalý nacionalismus“ – ale také návrat k archetypům, přírodě, historii, prosté hrdosti bez povyšování…
  Je snad „povinná“ LGBT migrační ideologie všerelativizujícího bezbřehého ultraliberalsimu lepší?!!
  Merde!!!
  Велеслава. Поднимайтесь с колен, люди русские
  https://www.youtube.com/watch?v=kkdyTONyfIU
  Неофициальный гимн России и Руси
  https://www.youtube.com/watch?v=Z7fmQrCbIi0

 • Martin (už bez taky m) • 5. ledna 2019

  V záplavě anglofilní propagandy ze všech stran trochu muziky „z druhé strany“…
  Велеслава- Летай высоко / Veleslava-Flying high
  https://www.youtube.com/watch?v=k2JFmfAuxNw

 • Martin (už bez taky m) • 6. ledna 2019

  RF- stručný souhrn r. 2018 a předpoklady r. 2019
  Чего добилась Россия в 2018 году. Итоги
  https://www.youtube.com/watch?v=fJU7rlaSmBs&list=PLFA1CB42DBD08F633&index=2
  Что ждёт Россию в 2019 году. Позитивный прогноз
  https://www.youtube.com/watch?v=wDTtMhK5rvo&t=0s&list=PLFA1CB42DBD08F633&index=2
  A nechť se rusofobové třeba pose.ou…

 • Martin (už bez taky m) • 6. ledna 2019

  Natočeno podle skutečné události.
  Решение о ликвидации (4К) серии 1 и 2
  https://www.youtube.com/watch?v=mTcCpSn4xD8
  Решение о ликвидации (4К) серии 3 и 4
  https://www.youtube.com/watch?v=qQ_D_oXLVCk

  z komentářů k filmu:
  Светлая память всем деткам убиенным бандитами в Беслане!!!!
  Спасибо сьемочной группе и актерам за фильм!!!
  Всем погибшим от рук террористов вечная память.
  А всем террористам живым и.мёртвым гореть в аду!

  Otřesná práce – ale kdy bychom jinak dnes byli…