Syriza může vyvolat vlnu, která pohne Evropou

Volbami v Řecku je asi poprvé vážně ohrožena dnešní podoba EU, která nedemokratickou cestou hájí zájmy finančních korporací a koncernů. Kurz eura k dolaru se okamžitě dál propadl, a s ním i koruna.

Ať tak nebo tak, vítězství Syrizy v parlamentních volbách je impulsem, který dá Evropu do pohybu. Do středy již bude oznámena nová řecká vláda, protože jako partner v koalici se přidává euroskeptická strana ANEL, která je spíše pravicová, ale v opozici se Syrizou se osvědčila. Takže levice a pravice se spojuje proti většímu zlu. Tím je nedemokratická a fašismus na Ukrajině podporující bruselská elita. A pokud bude ministrem financí opravdu Yanis Varoufakis, o kterém jsme už několikrát psali (Lži před evropskými volbami ), tak se máme na co těšit. Viz jeho rozhovor pod názvem Chystáme se zničit řecký oligarchický systém.

Viz jeho knihu Globální minotaurus v českém překladu. Syriza může vyvolat vlnu, která pohne Evropou. Přejme si, aby to byla cesta ke skutečné demokracii a cesta evoluční. Podporovat ji budou obdobné strany jako Podemos ve Španělsku, Hnutí 5 hvězd v Itálii. Ale asi ani Francie, Portugalsko a Irsko již nebudou zřejmě trpět další diktát MMF, ECB a EK.

Tím je asi poprvé vážně ohrožena dnešní podoba EU, která nedemokratickou cestou hájí zájmy finančních korporací a koncernů. Kurz eura k dolaru se okamžitě dál propadl, a s ním i koruna. Boj proti „deflaci“ bude tak dle ČNB trvat ještě delší dobu. Reálný kurz koruny se tedy může přiblížit 30 korunám za euro. Hle, jak skromní jsou Češi a ochotní pracovat za minimální mzdu 328 eur, kterou jim nadiktoval směnný kurz ČNB! V Řecku je minimální mzda 683 eur. A trhy, místo aby ocenily skromnost nevědomých Čechů, nás ještě potrestají tím, že nás zase okradou. Půjdeme demonstrovat před ČNB, nebo si necháme jako vždycky všechno líbit?

Warren Buffet už finančním trhům asi nevěří a neúčastní se orgií na akciové burze. Místo akcií nakupuje už přímo podíly ve firmách. Pyramida se začíná hroutit a diktát Trojky je v každém případě u konce, minimálně v Řecku. Politika úspor vedla k dalšímu uměle vynucenému zadlužování zemí jižní eurozóny a k hospodářské depresi a sociálním důsledkům z ní vyplývajícím. Ten, kdo ovládá tisk peněz, zotročuje národy a způsob emise peněz prostřednictvím dluhu soukromých bank, neumožňuje, aby se bez zadlužení státy mohly z problémů dostat.

Syriza nemůže slibovat, že bude plnit „domácí úkoly“, jak si představují finanční elity a přitom sníží nezaměstnanost a nastartuje hospodářský růst. Na druhé straně, pokud budou Řecku dluhy škrtnuty, bude moci začít nové kolo zadlužování pro banky. A o to jim jde. Co víc si mohou přát, když toxický odpad převezme Evropská centrální banka! Převzetí dluhů Evropskou centrální bankou a jejich následné odpuštění však znamená pouze dárek bankám na úkor hodnoty eura a vlastně i koruny. Tedy na náš účet.

Uvidíme, zda se Syriza stane tzv. „systémově relevantní politickou stranou“ jako koupení čeští socialisté, křesťané, či dokonce už vzhledem k přístupu k TTIP i komunisté. Bankrotu Řecka Tsipras zabránit nemůže. A setrvávání Řecka eurozóně dneška koncipované ve prospěch finančních elit – to nemůže vyléčit ekonomiku Řecka z dlouhodobého hlediska.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
3. 2. 2015 15:48

Klasická bolest, i zdejších, docela dobrých autorů : neznají postoje komunistů a proto blábolí nepravdy (nechci psát přímo, že lžou úmyslně, mnozí ale ano).
http://www.halonoviny.cz/articles/view/33317872

orinoko
3. 2. 2015 17:08

Jsem neuvěřitelně vděčný za existenci lidí druhu – Polhammer. Jsou to naše současná informační antibiotika. Připouštím, že mnohdy můžou mít ne zcela adekvátní poznatky , ale jsou to přesně ti lidé, bez nichž se nedá pohnout osou zemegule. Jednu věc si musíme dopředu zakázat – totiž, že všechno půjde tak rychle, abychom MY mohli být spokojeni. Syriza má 4 roky zpoždění. To není její vina. Tak to prostě dopadá. Víte , jak se tomu poklesně literárně říká? – Řekové nasypaly do transmisí EU spoustu písku. Před časem jsem napsal: Řekové vstávají z popela jako Fénix, a zároveň vylétají z vody… Číst vice »

aram
aram
3. 2. 2015 17:30

Putin zmátl finanční žraloky Západu. Během několika dní si Rusko koupilo za babku aktiva ropy a plynu, která byla v rukou západních finančníků, říká InSerbia. A to vše díky tomu, že ruský rubl devalvoval a na trhu se objevily pověsti, že akcie půjdou dolů. Podle deníku, to byla „nejúžasnější operace, která byla viděna od vzniku akciového trhu.“ „Rusko udělalo neočekávaný tah koněm“ – píše InSerbia. Podle článku, v důsledku pádu rublu se Moskvě podařilo získat zpět většinu svých aktiv, které byly v rukou zahraničních vlastníků, a navíc vydělat 20 miliard dolarů během několika dní. Dříve téměř polovina všech výnosů z… Číst vice »

orinoko
3. 2. 2015 19:03

Nebuďmež pesimisty, mnohé dopadne lépe, než se nám v tuto chvíli zdá. Pemprsák McCoCain dostane po tlamě a celý svět si oddechne , až cikánovi za velkou vodou skončí romská průba.

Celá slavná Emerika čeká jako na smilování, až dostane pořádně po držce. Aby mohla slavně ukončit svoje padání do půdorysu Billyho Kida a Calamity Jane.

Starý doktor
3. 2. 2015 19:38

Tsipras je Sorosov kon Tsipras bol vybrany Sorosom, vyuceny v USA. Sice to teraz tak nevyzera, ale ono sa to coskoro vsetko ukaze. Teda, ja sam som velmi zvedavy, mozno to bude inak. Ved aj taky Orban bol vybrany a vyskoleny imperiom USA, a nakoniec ich kope do zadku. Clanok je stary 2 roky. Soros-yza: Billionaire Currency Speculator Funding And Advising Tsipras! https://xaameriki.wordpress.com/2013/02/27/soros-y… Tu je viac zdrojov, a vystupenie Tsiprasa v Brookings Institute, co je Sorosova nadacia http://hellasfrappe.blogspot.ie/2013/01/tsipras-ho.. Převzato: http://www.zvedavec.org/nazory-6344.htm Po prvním týdnu se tak „řecké drama“ nedostalo ani přes prolog a děj zůstává přinejlepším v rovině tušení. Před dvěma… Číst vice »

K. J.
K. J.
3. 2. 2015 22:02

Jenom, aby nebylo vítězství Syrizy plánovanou rákoskou pro neposlušné a odbojné Němce, kterým tímhle způsobem strýček Sam svým prstem strčí do domečku z karet s názvem EU a eurozóna. Domeček se jim, zachvěje a Němec zase půjde pěkně v lajně, šlapaje v tom páchnoucím US lejně.
Nějak se mi nechce věřit tomu, že se v Evropě dostane k moci politik a strana, kteří mají opravdový zájem pracovat pro prostý lid, alias daňové poplatníky.
Nicméně bych Řekům přál, abych se mýlil a vyhrabali se z eu-sraček.

Aleks
Aleks
3. 2. 2015 22:28

Petrpavel napsal Klasická bolest, i zdejších, docela dobrých autorů : neznají postoje komunistů a proto blábolí nepravdy (nechci psát přímo, že lžou úmyslně, mnozí ale ano). http://www.halonoviny.cz/articles/view/33317872 S nadnarodnimi korporacemi a financnimi „elitami“ se nevyjednava, ale bojuje.Protoze s nima nic vyjednat nelze, jen sem vstrci rypak tak situaci si pomalu a jiste pretvori ve svem zajmu. Tak to nakonec spravne vidi Konecna a myslim, ze i vy. Jen Dolejs( a nebude ve vedeni strany sam) to zase vidi jinak, pokud se pry vyjednaji ustupky, neni proti. Ze je tak naivni a veri tomu, ze nadnarodni olygarchie tyto ustupky dodrzi, tak… Číst vice »

Dana
Dana
4. 2. 2015 1:20

V americkem domecku z karet je pohoda.
Mame teplou zimu, lide netopi ani topnym olejem, takze se utapime v ruzne zpracovane rope. Dnes u nas ve meste se prodaval 1 gallon benzinu, coz jsou skoro 4 litry (3,80 l) za neuveritelne nizkou cenu, DVA dolary….

Starý doktor
4. 2. 2015 5:35

Doporučuji přečíst celé – Velká americká slepá ulička Shrnutí: •tisknout dolary v předešlých objemech USA nemohou, protože by to vedlo k růstu dluhu a bylo by to zkomplikováno tím, že nikdo málo výnosné americké dluhopisy kupovat nechce; •zvýšení výnosů dluhopisů by vedlo k mnohonásobnému nárůstu nákladů obsluhy dluhu; •silný dolar činí americké zboží nekonkurenceschopným; •devalvovat dolar nelze, protože pak by kapitál utekl do jiných, stabilnějších měn; •evropské trhy nejsou schopny zachránit americkou ekonomiku, protože samy jsou přesyceny zbožím a úvěry (a tam, kde je poptávka, nejsou peníze); •potenciálně atraktivní by mohl být ruský trh, ale sankce tomu brání (a kdo… Číst vice »

Starý doktor
4. 2. 2015 6:03

Aby bylo možné zabezpečit vnitřní potřeby a prosadit se na zahraničním trhu, rozhodly se ruské a čínské ratingové společnosti spojit. V létě roku 2015 začne působit ratingová agentura UCRG (Universal Credit Rating Group), vytvořená na základě ruské společnosti Rus-Rating, čínské Dagong a americké Egan Jones Rating. Jak prohlásil generální ředitel agentury Rus-Rating Alexandr Zajcev, snaží se partneři vytvořit globálního odhadce, který by byl s to zatlačit do pozadí velkou trojku: „Pozorujeme velký zájem, který projevují jak ruští, tak i zahraniční eminenti. Ti zahraniční se stále víc přiklánějí k tomu, že ratingy by měla udělovat nezávislá agentura, taková, která není spojena… Číst vice »

Pablo
Pablo
4. 2. 2015 9:57

Jednoho deštivého dne se v malém přímořském městečku v Řecku, „v krajině postižené finanční krizí“, objeví německý turista. Přijde do malého hotelu a požádá hoteliéra, aby mu ukázal pokoje, že by se možná na pár dní ubytoval. Hoteliér požádá o kauci 100 euro a dá mu klíče od pokoje. A pak to začne: 1. Jakmile turista zmizí na schodech, hoteliér vezme 100 euro a utíká k sousedovi-řezníkovi, aby zaplatil dluh za maso. 2. Řezník vezme 100 euro a utíká na druhý konec městečka k farmářovi, aby zaplatil dluh za dobytek . 3. Farmář utíká na místní družstvo, aby zaplatil dluh… Číst vice »

Aleš
Aleš
4. 2. 2015 13:06

Bulharská politická reprezentace musí být zákonitě ještě tupější než naše a polská…

zedd
zedd
4. 2. 2015 18:14

@Dana: Nelze nereagovat: “ V americkem domecku z karet je pohoda. Mame teplou zimu, lide netopi ani topnym olejem, takze se utapime v ruzne zpracovane rope. Dnes u nas ve meste se prodaval 1 gallon benzinu, coz jsou skoro 4 litry (3,80 l) za neuveritelne nizkou cenu, DVA dolary…. “ Předpokládám, že žijete někde na jihozápadě. Zbytek USA teď zažívá teploty pod normálem. Ty dva doláče za galon jsou pro Vás jako pro spotřebitele jistě velmi příjemné, na druhou stranu to znamená šídlo pro (nejen) frakovací bublinu. Pominu-li finanční ztráty na WallStreet, pak jde jistě o dobrou zprávu – Vaše… Číst vice »

zedd
zedd
4. 2. 2015 18:33

K článku obecně:
Nastala zvláštní situace, kdy se anarchisté a libertariáni přestávají hádat, zda je menší zlo konzervativní pravice, nebo umírněná „levice“. Z obou stran je velmi dobře vidět, že pravolevý střed hají zájmy bankovní lobby a nic jiného. Tož proč se nespojit za účelem vypráskání otylých sviní?

Dana
Dana
4. 2. 2015 19:41

Dano, dejte si prosím tu práci a srovnejte reálný příjem v USA mezi dneškem a řekněme rokem 1947. Tak tohle vim od manzela a jeho pribuznych bez nejakeho vyhledavani. V roce 1948 , ve state Georgia pracovali mladi lide od sesti rano do sesti vecer na sklizeni bavlny, coz je velmi tezka prace. Tenkrat jeste nemeli sklizeci kombajny. Kratke pauzy, dostali nejake jido. Vecer pak dostali za celodenni praci 3 dolary. Je ale pravda, ze si za denni mzdu 3 dolaru mohli koupit jedny dziny a boty. Jak porovnavat ? Dnes, Severni Karolina ma zakonem stanovenou nejnizsi mzdu za hodinu… Číst vice »

Aleš
Aleš
5. 2. 2015 7:54

Dana: Vždyť je to jasné. Tenkrát neměli sklízecí kombajny (všude ve světě)Dnes mají a přesto jsou závislí na podporách a potravinových lístcích a horší kvalitu potravin, vody a ovzduší a ti co mají práci, jsou v ní od nevidím do nevidím, klidně i dva úvazky. „Víc zboží“ se rozprostře do výdajů typu doprava, poplatky za lékaře a léky, školy (ano, při absolvování dnešních škol dítě nemusí nic umět, ale potřebuje k tomu PC – A v EU to nic ještě musí anglicky okecat). Při současném technickém pokroku by euroatlantická civilizace mohla žít kvalitnějším životem než jako pouzí pojídači hamburgerů svázání… Číst vice »

zedd
zedd
5. 2. 2015 13:02

S tím rokem 48 jsem to trochu přeťáp – vskutku se to blbě srovnává. Zkusme se podívat na střední třídu 50. let. Rodina se dvěma dětmi je živa z jednoho platu (typicky manželka v domácnosti). Na vlastní domek na předměstí si lze našetřit během několika let s tím, že pantáta kupuje ob 3 – 4 roky nové auto – středostavovská prestiž to vyžaduje. Není-li zbytí, bere se na dům hypotéka. Tu lze ovšem umořit do deseti let. Stále zbývá na „college“ pro oba potomky bez nutnosti zadlužení. V 70. letech se střední třída oproti letům 50. rozrostla. Otec samoživitel už… Číst vice »

zedd
zedd
5. 2. 2015 15:27

Omlouvám se, měl jsem na mysli Alešův, nikoliv idiotronicův příspěvek … nějak se mi popletla vlákna.