Diskuze k článku


 • Petrpavel • 3. února 2015

  Klasická bolest, i zdejších, docela dobrých autorů : neznají postoje komunistů a proto blábolí nepravdy (nechci psát přímo, že lžou úmyslně, mnozí ale ano).
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/33317872

 • orinoko • 3. února 2015

  Jsem neuvěřitelně vděčný za existenci lidí druhu – Polhammer. Jsou to naše současná informační antibiotika. Připouštím, že mnohdy můžou mít ne zcela adekvátní poznatky , ale jsou to přesně ti lidé, bez nichž se nedá pohnout osou zemegule.
  Jednu věc si musíme dopředu zakázat – totiž, že všechno půjde tak rychle, abychom MY mohli být spokojeni. Syriza má 4 roky zpoždění. To není její vina. Tak to prostě dopadá. Víte , jak se tomu poklesně literárně říká? – Řekové nasypaly do transmisí EU spoustu písku. Před časem jsem napsal: Řekové vstávají z popela jako Fénix, a zároveň vylétají z vody jako Ledňáček. Pořád je to pravda. Ale mají svým způsobem 4 roky zpoždění.
  Není to ničí vina.
  Ať žijí lidé druhu Polhammer.

 • aram • 3. února 2015

  Putin zmátl finanční žraloky Západu.
  Během několika dní si Rusko koupilo za babku aktiva ropy a plynu, která byla v rukou západních finančníků, říká InSerbia. A to vše díky tomu, že ruský rubl devalvoval a na trhu se objevily pověsti, že akcie půjdou dolů. Podle deníku, to byla „nejúžasnější operace, která byla viděna od vzniku akciového trhu.“

  „Rusko udělalo neočekávaný tah koněm“ – píše InSerbia. Podle článku, v důsledku pádu rublu se Moskvě podařilo získat zpět většinu svých aktiv, které byly v rukou zahraničních vlastníků, a navíc vydělat 20 miliard dolarů během několika dní.

  Dříve téměř polovina všech výnosů z prodeje ropy a zemního plynu nešla do ruská pokladny, ale finančním žralokům v Evropě. Kvůli krizi na Ukrajině, ruský rubl začala prudce klesat, ale centrální banka neudělala nic, aby ho udržel. Objevily se pověsti, že Rusko prostě nemá dostatek finančních prostředků, aby tak učinila. Ceny akcií ruských energetických společností vážně poklesly a finanční žraloci je začali prodávat, dokud nebudou znehodnocené.

  Putin také čekal týden „a jen se usmíval na tiskové konferenci,“ a když cena akcií klesla v co největší míře, nařídil okamžitý nákup aktiv, které jsou drženy Američany a Evropany. „Když si finanční žraloci uvědomili, že byli podvedeni, bylo už příliš pozdě“ – říká se v článku. Nyní budou všechny příjmy z ropy a zemního plynu zůstávat v Rusku a rubl poroste sám, a díky tomu nebude nutné utrácet devizové rezervy.

  http://novorus.info/news/analytics/33132-inosmi-putin-odurachil-finansovyh-akul-zapada-inserbia.html

 • orinoko • 3. února 2015

  Nebuďmež pesimisty, mnohé dopadne lépe, než se nám v tuto chvíli zdá. Pemprsák McCoCain dostane po tlamě a celý svět si oddechne , až cikánovi za velkou vodou skončí romská průba.

  Celá slavná Emerika čeká jako na smilování, až dostane pořádně po držce. Aby mohla slavně ukončit svoje padání do půdorysu Billyho Kida a Calamity Jane.

 • Starý doktor • 3. února 2015

  Tsipras je Sorosov kon
  Tsipras bol vybrany Sorosom, vyuceny v USA. Sice to teraz tak nevyzera, ale ono sa to coskoro vsetko ukaze. Teda, ja sam som velmi zvedavy, mozno to bude inak. Ved aj taky Orban bol vybrany a vyskoleny imperiom USA, a nakoniec ich kope do zadku.

  Clanok je stary 2 roky.

  Soros-yza: Billionaire Currency Speculator Funding And Advising Tsipras!

  https://xaameriki.wordpress.com/2013/02/27/soros-y…

  Tu je viac zdrojov, a vystupenie Tsiprasa v Brookings Institute, co je Sorosova nadacia

  http://hellasfrappe.blogspot.ie/2013/01/tsipras-ho..
  Převzato: http://www.zvedavec.org/nazory-6344.htm

  Po prvním týdnu se tak „řecké drama“ nedostalo ani přes prolog a děj zůstává přinejlepším v rovině tušení. Před dvěma týdny ale známý miliardář a promotér „občanských společností“ George Soros otevřel v Řecku „Centrum solidarity“. Loni v květnu pro CNN o svém působení na Ukrajině prohlásil: „Zřídil jsem nadaci na Ukrajině ještě předtím, než se osamostatnila od Ruska. Od té doby nadace funguje a důležitou roli hraje ve všech událostech i nyní.“ Co je tedy cílem řeckého Centra solidarity?
  http://www.literarky.cz/politika/svet/19211-eu-vs-syriza-po-prvnim-tydnu-nerozhodn

 • K. J. • 3. února 2015

  Jenom, aby nebylo vítězství Syrizy plánovanou rákoskou pro neposlušné a odbojné Němce, kterým tímhle způsobem strýček Sam svým prstem strčí do domečku z karet s názvem EU a eurozóna. Domeček se jim, zachvěje a Němec zase půjde pěkně v lajně, šlapaje v tom páchnoucím US lejně.
  Nějak se mi nechce věřit tomu, že se v Evropě dostane k moci politik a strana, kteří mají opravdový zájem pracovat pro prostý lid, alias daňové poplatníky.
  Nicméně bych Řekům přál, abych se mýlil a vyhrabali se z eu-sraček.

 • Aleks • 3. února 2015

  Petrpavel napsal

  Klasická bolest, i zdejších, docela dobrých autorů : neznají postoje komunistů a proto blábolí nepravdy (nechci psát přímo, že lžou úmyslně, mnozí ale ano).
  http://www.halonoviny.cz/articles/view/33317872

  S nadnarodnimi korporacemi a financnimi „elitami“ se nevyjednava, ale bojuje.Protoze s nima nic vyjednat nelze, jen sem vstrci rypak tak situaci si pomalu a jiste pretvori ve svem zajmu. Tak to nakonec spravne vidi Konecna a myslim, ze i vy. Jen Dolejs( a nebude ve vedeni strany sam) to zase vidi jinak, pokud se pry vyjednaji ustupky, neni proti. Ze je tak naivni a veri tomu, ze nadnarodni olygarchie tyto ustupky dodrzi, tak to je nepravdepodobne. Pokud takto jedna jeden z hlavnich, a to strany ktera by mela byt ze sve podstaty v kolizi s timto systemem, je ponekud divne. Takze autorka clanku, a je mi to lito, ma pravdu.

 • Dana • 4. února 2015

  V americkem domecku z karet je pohoda.
  Mame teplou zimu, lide netopi ani topnym olejem, takze se utapime v ruzne zpracovane rope. Dnes u nas ve meste se prodaval 1 gallon benzinu, coz jsou skoro 4 litry (3,80 l) za neuveritelne nizkou cenu, DVA dolary….

 • Starý doktor • 4. února 2015

  Doporučuji přečíst celé – Velká americká slepá ulička
  Shrnutí:
  •tisknout dolary v předešlých objemech USA nemohou, protože by to vedlo k růstu dluhu a bylo by to zkomplikováno tím, že nikdo málo výnosné americké dluhopisy kupovat nechce;
  •zvýšení výnosů dluhopisů by vedlo k mnohonásobnému nárůstu nákladů obsluhy dluhu;
  •silný dolar činí americké zboží nekonkurenceschopným;
  •devalvovat dolar nelze, protože pak by kapitál utekl do jiných, stabilnějších měn;
  •evropské trhy nejsou schopny zachránit americkou ekonomiku, protože samy jsou přesyceny zbožím a úvěry (a tam, kde je poptávka, nejsou peníze);
  •potenciálně atraktivní by mohl být ruský trh, ale sankce tomu brání (a kdo je vymyslel?);
  •snížený ceny ropy, kterým Američané chtěli zasáhnout Rusko, nyní rdousí jejich vlastní břidlicový průmysl;
  •po likvidaci břidlicového průmyslu závislost USA na dovozu energií vzroste, což povede ke korekci cen energetických surovin;
  •svými akcemi USA stimulovaly Rusko a Čínu k tomu, aby se zřekly používání dolaru (a nakupování amerických státních papírů), což snižuje roli dolaru coby světové rezervní měny.
  Celkově jsou všude samé slepé uličky, jejichž převážnou část si vytvořila samotná americká vláda.
  A není ani tak důležité, na jakém místě začne – tenká – největší bublina v historii praskat, ale bude to hlasité a bolestivé.
  Mimochodem současný nárůst na burze je třetí nejdelší v historii. Předešlé dva rekordy byly v r. 1929, před velkou hospodářskou krizí, a na počátku tisíciletí, před krachem „dot.com“ (v r. 2008 to bylo obdobné, ale ne tak mohutné). Náznak je dosti průzračný.
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/02/6323-velka-americka-slepa-ulicka.htm

 • Starý doktor • 4. února 2015

  Aby bylo možné zabezpečit vnitřní potřeby a prosadit se na zahraničním trhu, rozhodly se ruské a čínské ratingové společnosti spojit. V létě roku 2015 začne působit ratingová agentura UCRG (Universal Credit Rating Group), vytvořená na základě ruské společnosti Rus-Rating, čínské Dagong a americké Egan Jones Rating. Jak prohlásil generální ředitel agentury Rus-Rating Alexandr Zajcev, snaží se partneři vytvořit globálního odhadce, který by byl s to zatlačit do pozadí velkou trojku:

  „Pozorujeme velký zájem, který projevují jak ruští, tak i zahraniční eminenti. Ti zahraniční se stále víc přiklánějí k tomu, že ratingy by měla udělovat nezávislá agentura, taková, která není spojena se žádným státem nebo společností. A právě v tom je zásadní odlišnost od velké trojky. UCRG bude tvořit asi 50 ratingových agentur z různých zemí, které budou mít status zakladatelů. Bude to v podstatě společnost, která bude patřit celému světovému společenství.“
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byznys/rusko-a-cina-se-vzeprely-americkym-ratingovym-firmam/

 • Pablo • 4. února 2015

  Jednoho deštivého dne se v malém přímořském městečku v Řecku, „v krajině postižené finanční krizí“, objeví německý turista.
  Přijde do malého hotelu a požádá hoteliéra, aby mu ukázal pokoje, že by se možná na pár dní ubytoval.
  Hoteliér požádá o kauci 100 euro a dá mu klíče od pokoje.
  A pak to začne:
  1. Jakmile turista zmizí na schodech, hoteliér vezme 100 euro
  a utíká k sousedovi-řezníkovi, aby zaplatil dluh za maso.
  2. Řezník vezme 100 euro a utíká na druhý konec městečka k farmářovi,
  aby zaplatil dluh za dobytek .
  3. Farmář utíká na místní družstvo, aby zaplatil dluh za krmivo a nájem
  malého pole.
  4. Předseda družstva vezme 100 euro a jde do hospody zaplatit sekeru.
  5. Hospodský zaplatí hned 100 euro prostitutce, která mu do té doby dávala
  na dluh.
  6. Prostitutka vezme bankovku a jde zaplatit 100 euro za hotel, do kterého
  si vodila zákazníky.
  7. Hoteliér vezme 100 euro, položí je na pult, ale v ten moment sejde ze
  schodů německý turista se slovy, že se mu pokoje nelíbí, sebere 100 euro a
  odchází.

  == nikdo nic nevyrobil
  == nikdo nic nevydělal
  == všichni účastníci mají zaplacené dluhy a s velkým optimismem se dívají
  do budoucnosti…

  . . . .no a tak funguje celá Evropská unie se svým záchranným balíkem.

 • Aleš • 4. února 2015

  Bulharská politická reprezentace musí být zákonitě ještě tupější než naše a polská…

 • zedd • 4. února 2015

  @Dana: Nelze nereagovat:

  V americkem domecku z karet je pohoda.
  Mame teplou zimu, lide netopi ani topnym olejem, takze se utapime v ruzne zpracovane rope. Dnes u nas ve meste se prodaval 1 gallon benzinu, coz jsou skoro 4 litry (3,80 l) za neuveritelne nizkou cenu, DVA dolary….

  Předpokládám, že žijete někde na jihozápadě. Zbytek USA teď zažívá teploty pod normálem.
  Ty dva doláče za galon jsou pro Vás jako pro spotřebitele jistě velmi příjemné, na druhou stranu to znamená šídlo pro (nejen) frakovací bublinu. Pominu-li finanční ztráty na WallStreet, pak jde jistě o dobrou zprávu – Vaše zásoby podzemní vody nebudou znehodnoceny tak rychle, jak jsme původně čekali. Rovněž ubude zemětřesení v postižených oblastech. Poněkud vzroste nezaměstnanost. Zavírají se nejen vrty založené na hydraulickém štěpení, ale i ty klasické. Ekolog ve mě jásá – ekonom pláče.
  Levnější energie by měla mít pozitivní vliv na oživení (reálné) ekonomiky. Bohužel v posledních desetiletích spočívá reálná ekonomika USA čistě a pouze ve výrobě zbraní a obracení hamburgerů. Přiznávám, že všechny administrativy USA za posledních min. 20 let dělají všechno pro to, aby po zbraních poptávka rostla. Dokonce se snaží realizovat účel zbraní – povraždit co se dá.
  Obraceči hamburgerů na druhou stranu blahem zrovna neřičí. Zadlužili se až po uši studiem nesmyslných oborů na podvodných školách, protože jim všichni tvrdili, že titul je cesta do nebe. Tož vám hamburgery obracejí MBa. Chutnají lépe? Pochybuji. Jejich složení je dáno jakousi korporací, která šetří nejen na výplatách, ale i na surovinách.
  Dano, dejte si prosím tu práci a srovnejte reálný příjem v USA mezi dneškem a řekněme rokem 1947.

 • zedd • 4. února 2015

  K článku obecně:
  Nastala zvláštní situace, kdy se anarchisté a libertariáni přestávají hádat, zda je menší zlo konzervativní pravice, nebo umírněná „levice“. Z obou stran je velmi dobře vidět, že pravolevý střed hají zájmy bankovní lobby a nic jiného. Tož proč se nespojit za účelem vypráskání otylých sviní?

 • Dana • 4. února 2015

  Dano, dejte si prosím tu práci a srovnejte reálný příjem v USA mezi dneškem a řekněme rokem 1947.

  Tak tohle vim od manzela a jeho pribuznych bez nejakeho vyhledavani. V roce 1948 , ve state Georgia pracovali mladi lide od sesti rano do sesti vecer na sklizeni bavlny, coz je velmi tezka prace. Tenkrat jeste nemeli sklizeci kombajny. Kratke pauzy, dostali nejake jido. Vecer pak dostali za celodenni praci 3 dolary.
  Je ale pravda, ze si za denni mzdu 3 dolaru mohli koupit jedny dziny a boty.
  Jak porovnavat ?
  Dnes, Severni Karolina ma zakonem stanovenou nejnizsi mzdu za hodinu , 7 dollaru a 50 centu. Pri 12 hodinove fusce si jiste zakoupi American mnohem vice zbozi. Jen velke grilovane kure stoji 4,80 dolaru.. To je pro ty chude.
  Se vzdelanim skoly do 18 let se mzdy pohybuji mezi 15-20 dolary za hodinu.
  Jih USA si zije lepe nez pred 50 lety…

 • Aleš • 5. února 2015

  Dana: Vždyť je to jasné. Tenkrát neměli sklízecí kombajny (všude ve světě)Dnes mají a přesto jsou závislí na podporách a potravinových lístcích a horší kvalitu potravin, vody a ovzduší a ti co mají práci, jsou v ní od nevidím do nevidím, klidně i dva úvazky. „Víc zboží“ se rozprostře do výdajů typu doprava, poplatky za lékaře a léky, školy (ano, při absolvování dnešních škol dítě nemusí nic umět, ale potřebuje k tomu PC – A v EU to nic ještě musí anglicky okecat). Při současném technickém pokroku by euroatlantická civilizace mohla žít kvalitnějším životem než jako pouzí pojídači hamburgerů svázání do dvou možných variant buď jako nezaměstnaní bez smyslu života a mnohdy i ve velice bídných podmínkách a nebo zaměstnaní otroci vydíráni tím, že se z nich mohou stát nezaměstnaní. Dík za nahrávku na smeč. Jo a jih USA si spojené státy musí považovat. Nebýt šetřeným zásobám ropy na jihu USA petrodolar by už nebyl. Bodejž by ten dříve zemědělský dnes průmyslový jih (oproti prázdným továrnám na severu země) si nežil lépe. Kosmický průmysl, petrochemie, to ještě v USA frčí. Turistika na Floridě a Atlanta…. See you later alligator. Jsem zvědav, jak dlouho ještě budou Číňani žrát tu vaši GMO rýži hnojenou produkty MONSANTA?

 • zedd • 5. února 2015

  S tím rokem 48 jsem to trochu přeťáp – vskutku se to blbě srovnává. Zkusme se podívat na střední třídu 50. let. Rodina se dvěma dětmi je živa z jednoho platu (typicky manželka v domácnosti). Na vlastní domek na předměstí si lze našetřit během několika let s tím, že pantáta kupuje ob 3 – 4 roky nové auto – středostavovská prestiž to vyžaduje. Není-li zbytí, bere se na dům hypotéka. Tu lze ovšem umořit do deseti let. Stále zbývá na „college“ pro oba potomky bez nutnosti zadlužení.

  V 70. letech se střední třída oproti letům 50. rozrostla. Otec samoživitel už je přežitek a ženy pracují krom domácnosti i výdělečně – často na zkrácený úvazek. Vyžít lze velmi pohodlně, přebytky v rozpočtu začínají požírat elektronické novinky a pomalu stoupající ceny služeb.

  2014: Produktivita práce oproti letům 70. stoupla o 80 – 100%, reálná mzda však stagnuje nebo klesá. Elektronika není luxus, ale podmínka uplatnění ve společnosti. Ceny nutných služeb (zdravotnictví, vzdělání) rostou skoro exponenciálně. Ceny nemovitostí jsou závratné – jednak pro to, že v nejistém světě jde o rel. jistou investici, jednak pro to, že jsou předmětem spekulací finančníků puštěných ze řetězu. Pracují oba rodiče, někdy na 1,5 úvazku – pokud mají plnohodnotnou práci. Jinak se to řeší kumulací různých půl a čtvrt úvazků za minimální mzdu. Na college je třeba si vzít jidášskou půjčku, kterou odhadem 50% absolventů nebude schopno nikdy splatit. Banky, které tyto půjčky poskytly, je nutné sanovat buď přímo z veřejných rozpočtů, nebo nepřímo tištěním peněz vznosně přejmenovaným na kvantitativní uvolňování. Ač finanční mágové tvrdí opak, jde o silný inflační tlak, takže na to opět doplácí hlavně stále se zmenšující střední třída.

  Ó my se máme. A tu idiotronicem zmíněnou inflaci kvality samozřejmě podepisuji.

 • zedd • 5. února 2015

  Omlouvám se, měl jsem na mysli Alešův, nikoliv idiotronicův příspěvek … nějak se mi popletla vlákna.