Systémová koncepce a barometr mravnosti

Říká se, že nejen sněmovní hlasování jsou vždy barometrem rozumu a mravnosti těch, kteří hlasují. Také se říká, že jaké zákony, takový stát. Zákony nám sem však nepadají z nebe, ale podle objektivní situace v zemi je vždy jen inspiruje a vymýšlí nějaké partajní a aktivistické politické pozadí. Inu, může být sice zajímavé, mít zákony, inspirované pozadími, ale je zároveň prozíravé, pokud právě tohle nastane, uvědomovat si to.

Bude užitečné proto sledovat, která pozadí v jakýchkoliv příštích volbách opět na politické židle voličsky pošleme. Sledovat proto, že je „tam“ buď chceme mít, anebo proto, že je nám to úplně jedno. V každém případě však bude platit: Jaký pán volič, takový krám ve sněmovně či na obci. Krám především v podobě dalších nových politických produktů – smluv, zákonů a nařízení. Jako by těch starých bylo stále ještě málo. Zákonů, které si ti naši příští zastupitelští zlatouškové zase svorně domluví a prohlasují.

Pravda, nejen místním radním, ale zejména poslancům a senátorům mohou různí ti „ovlivňovatelé“ z partají, byznysu a (přiznejme si to už konečně, že i z krminálního podsvětí), do jejich sněmovních tisků připravit cokoliv. Je však jasné, že jenom to, pro co nakonec ti reprezentanti lidu pak laskavě ještě zvednou své pusou upracované ručičky, tak jen to bude potom tím konečným výsledkem jejich práce. Práce, placené daněmi nás voličů.

Říká se, že nyní jsme již 25 let německým ekonomickým protektorátem. Inu, vedle dalších, vlastní vinou vzniklých evropských pidistátečků, ani my v tom nejsme sami. Vždyť manipulátoři velmocí se odedávna stále (a zdá se, že velmi úspěšně), snaží ty naše malé středo- a východo-evropské státečky ještě více atomizovat, politicky koncepčně rozdělovat a vlivově, legislativně a ekonomicky je eliminovat. Kážou nám o soutěživosti a konkurenceschopnosti politické a hospodářské, ale na mysli mají vždy jen soupeření těch z nás ekonomicky nejmenších proti těm dalším našim ekonomicky a politicky nejmenším.

Vědí totiž, že oč více oni ty evropské pidistátečky ideologicky a politicky rozdělí, o to snadněji je vždy potom ta hlavní centralizovaná ekonomická a politická velmocenská síla všechny najednou klidně a s chutí pohltí. Takže, jen si to pěstujme, ty vzájemně ještě více rozhádané regionální a tzv. zemské rozpory i v tom našem už tak maličkém Česku. O to rychleji pak jako malý dílčí celek zcela zmizíme z politické mapy Evropy.

Ať už v nejbližší budoucnosti bude v Česku ekonomická a politicky vlivová hegemonie soudobého Ruska nebo americké EU, mocensky vůči občanovi to pro nás vždy bude jen jednou za osmnáct a podruhé za dvacet bez dvou a u Republiky České rozhodujícím bude vždy jen závislostní stav ekonomický na té či oné velmoci. Důvody jsou jednoduché: Postupem času jsme totiž právě vinou našich politiků, zemí čím dál tím teritoriálně menší a ekonomicky investičně vlastními silami neschopnější.

A důsledek? Jsme jako stát už pěkných pár let fakticky zcela zkolonizovaní a tím už i vlastně jak stát prakticky nesuverénní. A proč? Logicky proto, že nejen mezinárodně válečnicky, ale nyní už ani hospodářsky nejsme vůbec soběstační. Je tedy jasné, že proto nám ani v příštích letech nezbude, než politicky poslouchat nejen své mocnější sousedy, ale zejména ty velmoci, které jsou i jim vlivově a silově nadřízené.

Přesto bychom si alespoň měli zachovat jak vlastní sebeúctu, tak i chladnou hlavu. Nadále trochu koncepčně myslet a pracovat s tím, co ještě je. Myslet a smířit se se stavem, přiměřeným našim podmínkám. Neměli bychom rovněž dovolit, aby nás některými partajemi najatí propagandisté jako občany vůči okolí ještě více ponižovali a vnitřně nás rozhádávali kvůli prkotinám.

Měli bychom vědět, že i když téměř každý pátý starosta z Horní Dolní či Suché Mokré by chtěl být prezidentem čehokoliv, jsa přesvědčen, že ve své tornistře už od narození nosí maršálskou hůl, tak právě proto bychom my, jako voliči, měli takové lidi a jejich mediální hlásné trouby držet na velmi krátkém vodítku. Jednoduše tak, že pro důležité funkce bychom si je měli ve své hlavě pozorně kádrovat a do důležitých funkcí je voličsky nepouštět.

Také bychom měli vědět, že v historii lidstva žádná ekonomická a imperiální velmoc nevznikla jinak, než slučováním malých politicko občanských útvarů a jejich území – a nikoliv jejich rozdělováním. Musím proto opakovat, co jsem na OM již kdysi jednou napsal: Bohužel, v mocenské vnitřní i mezinárodní politice rozhoduje především hrubá síla. Síla, buď revolučně vygenerovaná nějakou novou koncepcí politického systému, anebo hrubá síla občansko společenská, prozíravě zorganizovaná nikoliv rozdělováním, ale naopak slučováním a účelnou spoluprací původně sice slabších, ale o to inteligentnějších struktur.

Většina technicky vzdělaných lidí ví, že sebevýkonnější počítačový hardware a sebevíce balíků aplikačního softwaru budou k ničemu, dostane-li ten hardware vadný operační systém. A protože i politické zřízení a jeho zákony jsou takovým operačním systémem, pak je ztrátou času aktivisticky vymýšlet jakékoliv nástavbové občanské uživatelské „programy“ čehokoliv na cokoliv, pokud nezadáme našim radním a poslancům za úkol, aby se postarali, mít právě ten základní politický operační systém bez chyb.

Nejen systémový analytik, ale každý stavař s maturitou vidí proto i u každé stavby nejprve její základy, pak nosné zdi a krovy a nakonec i proti dešti důležitou střechu. Přitom je mu jasné, že příčky v místnostech, kde stropy a podlahy jsou ukotveny právě na těch nosných zdích, tak ty příčky jsou logicky už jen tím, co lze libovolně a podle momentálních potřeb klidně a následně za provozu kdykoliv měnit, aniž by tím statika domu nějak trpěla.

Podobné je to v politice a v občanském politickém uvědomění nás každého. Zakládat si na svém národním a regionálním cítění je jistě správně, ale hodnotit například už i takové hlášení v rádiu typu – „Český rozhlas Olomouc“ – jako závažnou nespravedlnost, systémovou vadu a důležité porušení občanských práv Moravanů, tak to je v těchto systémových souvislostech potom už jen stejná pošetilost, jako požadovat u holiče, aby okamžitě narovnal křivě učesanou pěšinku na naší vlastní zavšivené hlavě.

Slova propagandy v násilně uzákoněném povinném většinovém jazyku, ani zdůrazňování jen pohledové krásy nebo historických krajových zvláštností a tradic, to politicky ještě žádný stát nevytvořilo. Naopak, vskutku kvalitní a perspektivní státy, ty si lidé vytvářejí jen společnou cestou k jasným a sociálně spravedlivým pravidlům vzájemného respektu, při vůli ke společnému soužití. Jinými slovy, jen právě to je ta politicky prozíravá a spravedlivá analýza i syntéza priorit pevnosti a stability státu.

Proto i úsvit naděje pro všechny obyčejné tuzemské občany a naopak problém pro naše zastupitelské politiky může nastat jedině tehdy, pokud se v občanské společnosti vytvoří nějaká vnitřně jednotná a vzájemně efektivně spolupracující inteligentní občanská struktura. Struktura, založená na cílové myšlence přímé volební demokracie včetně odvolatelnosti lenochů, lhářů a zlodějů, s normou stejného metru ve spravedlnosti pro všechny. Spravedlnosti bez ohledu na majetkový status kohokoliv.

Ano, může nám to všechno připadat jako utopie. Jenomže, jak si usteleme, tak si lehneme. Dovolíme-li někomu, aby nám ustlal jen holá prkna na železné pryčně, pak bolavá záda budou jen problémem naší vlastní hlouposti.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
13. 9. 2014 12:36

To,čo vám teraz ponúkam je síce celkom od veci a s témou nemá nič spoločné,ale ten článok je taký dobrý,že sa oň musím s vami podeliť:
http://ibezhranic.cz/odpoved-studenta-na-otazku-o-pekle-bola-na-nezaplatenie/

zajoch
13. 9. 2014 13:01

Pane PPK, moc hezký článek a jistě jste jej načasoval právě pro období před volbami, aby si čtenáři uvědomili jak by obecně měli jadnat. Zkusím k tomu napsat co si sama myslím o vojenském postavení malého státu, jakým jsme. Píšete, že jsme vojensky nesoběstační, ovšem to podle mého od druhé světové války jsme a budeme i nadále. Nemáme hlavní zbraně moderní doby, z nichž jaderné jsou jen jednou položkou. Nejsem voják a ve válečnictví se nevyznám, ale četla jsem o typech zbraní, které asi mít nebudeme. Proto nám nezbývá, než přidružit se k některé ze silných zemí a zvolit si… Číst vice »

hank
hank
13. 9. 2014 15:13

„…Ať už v nejbližší budoucnosti bude v Česku ekonomická a politicky vlivová hegemonie soudobého Ruska nebo americké EU, mocensky vůči občanovi to pro nás vždy bude jen jednou za osmnáct a podruhé za dvacet bez dvou a u Republiky České rozhodujícím bude vždy jen závislostní stav ekonomický na té či oné velmoci…“ Nevím, proč nám pořád někdo vnucuje, že máme jen dvě možnosti. Řešení je např. hledat v EU shodu zájmů podobně malých států (do 12 miliónů obyvatel) a diplomaticky působit pro to, aby se v tomto ohledu organizovaly. Států této velikosti je 20 z 28. Tj. většina. Obývá je… Číst vice »

hank
hank
13. 9. 2014 15:32

Ještě k tomu titulku. X-krát jsem na různých fórech napsal, že hledat mravnost v politice je hovadina. Politika není, nikdy nebyla a nebude střetnutí „hodnej – zlej“. Politika vždycky byla, je a bude jen střet zájmů. Zájmy je nutno uvědomit si, formulovat, prosazovat a k tomu prosazování hledat a nacházet spojence a nástroje odpovídající možnostem. Kdo bude brát politiku jako mač „my versus oni“, nezmůže se na víc než na na idiotské fandění. Což vidíme dnes ve vztahu k ukrajinské válce. Kdo není s námi, je proti nám. Kdo si nevybere jednu ze dvou možností, je a priori podezřelý a… Číst vice »

zajoch
13. 9. 2014 16:24

„…Bohužel, v mocenské vnitřní i mezinárodní politice rozhoduje především hrubá síla…“ Toto tvrzení bych s odvoláním na poválečné dějiny čs. a české diplomacie (a zvláštních služeb) také zpochybnil. Přinejmenším dvakrát (vietnamská válka, rozhovory Gorbačov – Reagan) naše diplomacie (a trochu i špionáž) ovlivnila výsledek dialogu těch „hrubých sil“. Měla k tomu nakročeno i potřetí (při snaze o řešení jugoslávského konfliktu v 90. letech), ale tehdy bohužel nakonec převážily jiné síly a vlivy.“ napsal Hank Vaší polemice s autorem článku nerozumím. Nevím jak si představujete pozadí a výsledek Vietnamské války a co si představujete, že bylo za rozhovory Gorbačov -Reagan. Politika… Číst vice »

mirror
mirror
13. 9. 2014 16:57

hamku, vy jste exot. Jestliže jste za sovětské okupace pátral, kde vzniklo nějaké rozhodnutí uskutečnit nějaký záměr, pak jste našel Čechoslováka nebo skupinu (výbor, poradu, kolegium), která je složena zase z Čechoslováků. Na velmi málo věcí se ptali co udělat v Moskvě. Naše platy byly větší než doma u hlavního okupanta. Nyní, když budete pátrat, kde se rozhodlo, pak skončíte v zahraničí a buďte si jist, že Češi u toho nebyli. Naše platy jsou třetinové oproti platům v zemích, kde se o nás bez nás rozhoduje. Věřte profesorovi Milanu Zelenému z Floridy. Naposledy to řekl u Moravce v neděli v… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 9. 2014 20:30

zajoch napsal Řešení je např. hledat v EU shodu zájmů podobně malých států (do 12 miliónů obyvatel) a diplomaticky působit pro to, aby se v tomto ohledu organizovaly. Států této velikosti je 20 z 28. Tj. většina. Obývá je asi čtvrtina evropské populace. Myslím, že toto zadání by pro českou diplomacii mělo být prioritou. Cituji hanka,ne zajocha : Jsem všemi desíti pro nastoupení této priority v čs.zahraniční politice. Zdá se,že právě v dnešní etapě prozření z bruselské politiky jsou ty správné podmínky k vytvoření bloku malých států uvnitř EU.Nejprve třeba těch středoevropských a později i dalších skupin s podobnými zájmy… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 9. 2014 21:01

A ještě dobrý a uměřený článek : http://aeronet.cz/news/polsky-trojsky-kun/

zajoch
13. 9. 2014 21:22

Hudrypere a Hanku, v tom co tu propagujete jste snílci. Skutečně by to bylo ideální takto se osamostatnit a postavit se v rámci bloku menších států. Ale podívejte se na realitu. Zatím je pár států, u nichž se projevily jakési zárodky samostatného jednání a ještě ke všemu jsou mezi nimi samotnými rozpory (Slovensko – Maďarsko). Každý by chtěl utrhnout něco víc pro sebe a nakonec to skončí zase u nějakého mocného, který bude soudit a řídit. Každý stát má svoje vlastní zájmy, které bývají v rozporu se zájmy jiného státu. Každý stát má jinak orientovanou vládu. Vezměte si třeba Švédsko… Číst vice »

idiotronic
14. 9. 2014 4:19

Možná je můj text zralý na smazání,trochu se odchyluje od abstraktního pojetí článku. Václav Hořejší,šéf Ústavu molekulární genetiky pořádá sbírku
pro dceru svých australských zaměstnanců.Přečtěte si (ať už přispějete nebo ne), jak vypadá naše pojištění a jaké jsou reakce čtenářů na Aktuálně, kde s četbou skončíte.
http://www.blisty.cz/art/74704.html

lomikel
lomikel
14. 9. 2014 6:58

neni to tak ze zadna alternativa neni, mimo te co zkousi rusko ? takze bud s usa nebo s ruskem, pokud to rusko rozchodi, otrepese, vycisti si spolecnost od kolon (sibir je velika, dreva na sruby dost) a zacne zase pusobit jako svetova mocnost. Tazke zde zminovane klub malych statu stredo-vychodni evropy je jen prevzeti idee sanitarniho koridonu anglo-sionistu jinym mocenskym centrem ktere zajisti pokojny vyvoj bez vmesovani centra druheho a resi spory statu uvnitr bloku. Skutecny problemy ruska, myslim ty ktere ho mohou polozit jsou jen dva, vyse zminovany vnitrni nepritel ktereho se proste musi zbavit aby si udrzeli… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 9. 2014 7:34

co se cr tyce tak zde zcela prohrava medialni/informacni/desinformacni valku ta cast naroda ( a imigrantu kteri akceptuji cesky dasain) ktere jde o rozovoj ceske republiky jako fungujiciho systemu. naopak vyhrava strana(ny) druhe ktere v cr realizujis zajmy cizi. imho je pro ziskani sance v teto medialni valce 1. vytvori velkou koalici nazoruu prez vsechny lidi a subjekty ktere stoji proti mainstreamu, zapomenout na drobne pre, systeme je stejne nastaven tak ze bez prorazeni medialniho kryty se nic menit nepodari. Me se tato fronta jevi, budu popisovat jen politicke subjekty ale jedna se i o osobnost, takto – KSCM, starolevicove… Číst vice »

lomikel
lomikel
14. 9. 2014 7:35

3. zasadni by bylo prorazit postupne do rozhlasu a televize a zacit vydavat nejake alespon tydenni tistene periodikum.

mirror
mirror
14. 9. 2014 7:47

Národním neštěstím Čechů je víra, že jim někdo v cizině pomůže. Že jim nikdo nepomůže doma (s výjimkou rodičů), to jim došlo. Pamatuji jak po převratu byla všeobecná posedlost hledat podnikům strategického partnera i tam, kde to byl projev idiocie. Přátelství a láska československé prosperující podniky udusily anebo jsme nad nimi ztratili vládu, protože vlastník je za hranicemi. Samotný Zeman se chlubil přátelstvím s Blairem a Schröderem, vše bylo na ho.no. Naše platy jsou oproti platům v zemích Zemanových přátel třetinové. Nahoře čtu, že se máme přátelit s Rakouskem. Velmi rád bych si přečetl, jak se toto spojenectví bude lišit… Číst vice »

mirror
mirror
14. 9. 2014 7:50

Doplněk: Nejlépe nám bylo v RVHP a Brežněv nám přál více než Blair a Schrödere dohromady.

lomikel
lomikel
14. 9. 2014 7:57

mirror napsal

Doplněk: Nejlépe nám bylo v RVHP a Brežněv nám přál více než Blair aSchrödere dohromady.

to treba ano z pohledu ekonomiky a statistik (ale ne tak uz pri pohledu elit ktere formuji diskurs), ale me to maly vyznam pro dnesek, tezko na tom neco stavet. To je prave takova libustka kterou bych nechal zcela byt, omlouvam se za jsem vas pouzil jako priklad sem do clanku to zapada, protoze vnitrne stepi tu antidesinformacni frontu navrzenou vyse.

mirror
mirror
14. 9. 2014 8:40

lomikel napsal To je prave takova libustka kterou bych nechal zcela byt, omlouvam se za jsem vas pouzil jako priklad sem do clanku to zapada, protoze vnitrne stepi tu antidesinformacni frontu navrzenou vyse. Ze semináře SPaS: Co dělat? Pěstovat ostrůvky pozitivní deviace (http://www.i-spas.cz/index.php/zpravy-o-spasu/1-vlastni-zpravy/121-co-dlat-pstovat-ostrvky-pozitivni-deviace) „(…) Přednášejícím byl politolog profesor Oskar Krejčí, který se zaměřil na téma »Česko v 21. století«. A jak naši současnost charakterizoval? »Poté, co jsme se dostali do postavení semiperiferie, směřujeme již k periferii, a to ve všech oblastech,« nebral si servítek Krejčí, podle něhož tento trend znamená komplexní vytrácení schopnosti samostatného myšlení, »nevíme, od čeho se odrazit… Číst vice »

Béda
14. 9. 2014 8:47

PPK,

díky za tento článek, který mi mluví ze „srdce“.

mirror
mirror
14. 9. 2014 11:19

Před chvíli v pořadu Miroslava Hlodavce sdělila předsedkyně energetického regulačního úřadu Vitásková, že zásobníky plynu jsou plné, ale patří obchodníkům, kteří s ním mohou dělat, co chtějí. Podle toho, jak se s námi bratrsky dělí o naše platy, nevím, nevím, jaké ohledy na nás budou brát. Možná, že budeme ohřívat propagátory Bandery na Ukrajině. Vždyť jsou to takoví sympaťáci, jak nám ukázala včera v noci televize. Moravec připomínal, že plynárenství privatizovala Zemanova vláda, za což by se měla zodpovídat. Komunisté plynovody a podzemní zásobníky vybudovali a demokraté prožrali. Kdysi jsem dojížděl do práce autobusem hodně daleko. S dalšími dojíždějícími jsme… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
14. 9. 2014 12:11

Jsem nucen zveřejnit zde poděkování PPK za snahu dobrat se jádra problému a také ostatním mým oponentů z debaty o Moravě poděkovat za neuvěřitelnou trpělivost. Ten problém s ohlašováním se rádia z Olomouce mne ve skutečnosti vůbec netrápí. Ovšem bez „průzkumu bojem“ bych velmi dlouho a pracně zjišťoval, co ve vás vězí a čeho jste schopni. To však neznamená, že bych si své argumenty vymýšlel. Napsal jsem pravdivě to, co cítím i to, co dělají moji příbuzní. Zbývá tedy jen omluvit se za ten úskok a za zatajení té podstatné „drobnosti“. Když se do proražené lodi hrne voda proudem, je… Číst vice »

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
14. 9. 2014 12:17

zajoch napsal Hudrypere a Hanku, v tom co tu propagujete jste snílci. Skutečně by to bylo ideální takto se osamostatnit a postavit se v rámci bloku menších států. Ale podívejte se na realitu. Zatím je pár států, u nichž se projevily jakési zárodky samostatného jednání a ještě ke všemu jsou mezi nimi samotnými rozpory (Slovensko – Maďarsko). Každý by chtěl utrhnout něco víc pro sebe a nakonec to skončí zase u nějakého mocného, který bude soudit a řídit. Každý stát má svoje vlastní zájmy, které bývají v rozporu se zájmy jiného státu. Každý stát má jinak orientovanou vládu. Vezměte si… Číst vice »