Ten den, když hořelo

800px Grenfell Tower Fire (wider View)Srovnání dvou požárů.


První

Vlastně to byla noc, když špatná elektrická instalace nebo spotřebič probudily živel. Mnoho lidí bylo zabito. Ano, zabito, zavražděno, neboť nelegální zateplení hořlavým materiálem na obvodu výškového domu v Londýně byl vědomý podvod a snaha za každou cenu získat neoprávněný zisk. Mnozí z těch, co přežili, se stali bezdomovci bez systematické pomoci slábnoucího státu jménem Velká Británie, mnozí z nich dosud nemají náhradní bydlení. Tito lidé, odsouzení korporátním tiskem jako banda debilů, emigrantů a alkoholiků, nenašla u svých spoluobčanů zastání. Na místě požáru jsou toxiny z hořících plastů a dekontaminace nepřichází. Z mnohých dalších výškových domů byli lidé v neděli v noci (den po požáru) evakuováni do přilehlých tělocvičen a nájemních hal a druhý den jim nebylo dovoleno jít si pro svoje nejnutnější věci.

Přihořívalo dávno před tím. Zrušení kontrol státu nad korporacemi a omezování nezákonnosti v jejich honbě za ziskem. Přihořívalo, když letadla začala padat a po celém světě kromě USA je prasečí mor. Přihořívá, když mizí peníze v díře vojensko-průmyslového komplexu a není na zaplacení poctivé práce pro lidi. Přihořívalo, když mizely právní poradny pro chudé, pro ty, co si nemohou zaplatit „svého právníka“, a právo se tak stálo výlučně právem bohatých.

Druhý

V uměle dlouhodobě rozdmýchávané nenávisti na základě náboženství hoří kostel. A hle, již první miliardáři spěchají s horentními příspěvky na obnovu. Vláda, co tluče Žluté vesty hlava nehlava a zatýká jejich mluvčí, má najednou miliardy na rekonstrukci. V sociálních médiích jsou rozšiřovány snímky usmívajících se cizinců. Zase kapka do ohně nenávisti. Ale nemylme se. První jsou na řadě bezvěrci, ateisti a lidé, kteří umějí počítat. Protože ti vědí, co je to hra o peníze a moc a kolik to všechno stojí.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

Přejít do diskuze k článku 3 komentáře