Diskuze k článku


 • racek • 8. října 2017

  Vážení, dnes je ve Světě Ruskýma očima nádherně popsán problém nezávislosti Katalánska. Je to se zahraničí podporovaný a silně podněcovaný projekt mající za úkol … no, při jménech Rotschild a Söros je snad jasno. Doufám, že to občané Katalánska pochopí a Madrid bude mít víc rozumu při jednání s nimi.

 • Martin (už bez taky m) • 8. října 2017

  I když jen symbolické, rozhodně sympatické a od občanů na místě.

 • racek • 8. října 2017

  Martin (už bez taky m) napsal

  I když jen symbolické, rozhodně sympatické a od občanů na místě.

  Jo, Martine, přečti si dnešní Svět ruskýma očima.

 • peter. • 8. října 2017

  racek napsal

  Vážení, dnes je ve Světě Ruskýma očima nádherně popsán problém nezávislosti Katalánska. Je to se zahraničí podporovaný a silně podněcovaný projekt mající za úkol … no, při jménech Rotschild a Söros je snad jasno. Doufám, že to občané Katalánska pochopí a Madrid bude mít víc rozumu při jednání s nimi.

  Čítal som a katalánski politici s podporou ľudí ako Soroš a spol. moju podporu určite nemajú.Napr.už len fakt,že podporili samostatnosť Kosova,alebo imigračnú politiku Bruselu je aspoň pre mňa dosť odpudivý.
  Neviem sa ale donútiť ani k tomu, aby som schvaľoval konanie pravicovej vlády M.Rajoya,ktorá svojím konaním podporila separatistické tendencie Katalánska miesto toho,aby aby eliminovala chyby,ktorých sa predchádzajúce vlády na Katalánsku dopustili.
  Katalánci už raz boli v ústave Španielska vyhlásení za národ.No v r.2010 rozhodol španielsky ústavný súd o zrušení štatútu národa a priznal Kataláncom len štatút národnosti.To celkom pochopiteľne vzbudilo u Kataláncov pobúrenie.
  Druhou chybou súčasnej a predchádzajúcich španielskych vlád je rozdielny meter pre Baskicko s Navarrou a pre Katalánsko .Oba tieto regióny(Baskicko aj Navarra) si ponechávajú väčšinu vybratých daní a do Madridu posielajú len príspevok na prevádzku vlády a štátnych inštitúcií.Len zlomok vybratých daní posielajú do fondu pre slabšie regióny.Katalánsku táto výhoda priznaná nebola a preto od Madridu dostáva o 16 miliárd menej €,ako odvádza do centra.Podľa Madridu je to len 10 mld.€.Takže Katalánsko sa v tomto smere len dožadovalo zrovnoprávnenia s Baskickom a Navarrou.
  Už tu bolo spomínané,že čo sa medzinárodného práva týka,tak v ňom stoja proti sebe právo na sebaurčenie národov a právo štátu na zachovanie svojej integrity.To umožňuje vládcom sveta(Soroš,Rothschildovci a pod.)vybrať si z tých dvoch proti sebe stojacich práv to,ktoré je pre nich výhodné.Vždy to bude zodpovedať medzinárodnému právu.Pravda,ak sa použije správne vedená propaganda,s využitím médií.
  Môj postoj:
  Katalánci sú v práve pri uplatňovaní svojich nárokov.
  Nie som priaznivcom toho,aby sa Katalánsko odtrhlo od Španielsk

 • Admirál • 9. října 2017

  Byl bych opatrný se k tomu, co se vaří ve Španělsku se nějak razantně vyjadřovat. Neznám tamnější reálie, informace mám pouze přes masmédia – to znamená automaticky předpokládat vysokou míru manipulace, podle některých zpráv si tam ohřívá polívčičku Soroš.

  Zaorálek se vyjádřil zdrženlivě – je věcí Španělska – i když k tomu vyjádření měl možná jiné důvody, než uvádím já. S tím mohu za svou osobu souhlasit.

 • Gatta • 9. října 2017

  Ony tyhle lidové akce jsou vždy „báječně dvojsečné“ a mají vždy oprávněné příčiny i znaky užitečných idiotů. A ať dopadnou tak či tak, na nich vždy někdo vydělá.

  Ono je to zčásti i jakoto bylo a je u nás – nespokojenost (jako vždy z větší části oprávněná) s centrální Madridskou vládou a potažmo s její podřízeností Bruselu – a iluze , že „sami si povládneme líp“.
  A EU je „nečekaně“ bohorovně klidná, dokonce se píše o možnosti, že to svobodné Katalánsko by nemuselo od nuly vyjednávat vstup do EU, ale že by to byla jen nějaká malá a krátká formalita …
  Tedy k čemu by vlastně došlo ? Prakticky k rozbití či oslabení, ještě jakž takž suverenního státu s jakousi organizovanou funkční strukturou moci. Při pokračování … ve výsleddku vznik mnoha neživatoschoných bezmocnývćh státečků a oslabených států – pod všemocným jediným Bruselem a jeho institucemi.
  Když to šlo v Jugoslávii, Československu a jinde – proč by to nešlo i v západní Evropě … ???

 • Martin (už bez taky m) • 9. října 2017

  Jsem jednoznačně pro silné posílení autonomie – a to nejen Katalánska.
  Ale pokud by je dále mlátili – a de facto potlačovali jako národ, ať si klidně tu samostatnost prosadí.
  A že se všude ser. Soroš a spol??
  A kde tomu tak nebylo??
  Ano, postojem k narko“státu“ Kozovo a „uprchlíkům“ mne naštvali – ale jaký podíl Katalánců zastává tyto stanoviska je skutečně otázka. I tam bude něco jako „věrchuška“…
  Navíc Barcelona je velký přístav – a jako pobřežní velkoměsto v oblasti která po staletí byla reálně pod islámským „spolu“vlivem – nemůže uvažovat jako vnitrozemí Střední Evropy.
  Oni jsou prostě jiní a jinde.
  Dovedeme to pochopit?
  My máme „své“ „středoevropské“ „manýry“ dané polohou a historií, oni JSOU PONĚKUD JINDE, a mají poněkud odlišnou historii.
  Nejsem pro muslimskou Evropu, ale na jejím okraji bude vliv islámu vždy znát, nepůjde nikdy o „homogenní“ kontinent- kterým nikdy ani nebyla.
  Ale přece proboha např. RF pomáhá řadě muslimů v Sýrii- takže s těmi mírnějšími se je třeba nějak domluvit, chránit si domov to ano, ale přece nezabijeme miliardu lidí??
  Ten „souboj“ skrze např. porodnost musíme vyhrát u nás doma obnovou rozumných státních uspořádání, možností a ochotou zakládat rodiny a žít dlouhodobě klidně, s JISTOTAMI…
  Osobně se mnohem spíše bojím nacionalismu velkých a silných Evropských států – vyjma RF. Ta je nyní myslím skoro vzorovým mnohonárodním státem.
  Již dnes mám ale obavy ze soustavného růstu vlivu pomuslimštěného Německa a Francie, tam nechť se dívají ti „nacionálnější“… tyto státy to je de facto onen námi kritizovaný „Brusel“… Ne například „separatistická“ Severní Itálie, která ho má jistě taky plné zuby…
  Já jsem pro rozumný dialog a širokou autonomii právě proto, abychom neskončili územně u „velkoknížectví“ a la Lichnštštejnsko v celé Evropě…

 • Martin (už bez taky m) • 9. října 2017

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Barcelona
  Přes mapy.cz je tam řada parádních fotek, i „streetwiew“…
  Síla Evropy by měla být v RESPEKTOVANÉ A SDÍLENÉ RŮZNORODOSTI – samo že v Evropském historickém formátu.
  Ať již EU půjde k čertu, něčím rozumnějším, mnohem více respektujícím vliv národů bude muset být nahrazena. Jinak při vší úctě k např. Číně – jak bychom asi skončili?? I vůči tomu jinak „jednotnějšímu“ islámu??
  Znovunastartovat schopnosti se společně bránit, ale také SPOLEČNĚ ROZUMNĚ NEDISKRIMINOVANĚ DOMLUVIT.
  Jinak nás rozloží zevnitř.
  A tady na vině jsou zparchantělé vlády a věrchušky jednotlivých Evropských zemí představující vůči sionistům i nadnárodním kapitálovým skupinám jen a jen prodejné děv…
  „Nacionalista“ by mělo znamenat VŠE NEJLEPŠÍ PRO NÁROD při RESPEKTU K OSTATNÍM. NE PROTI JINÝM „nacionalistům“ – národům!
  Buď bude Evropa společenstvím spolupracujících národních států – nebo se v globálním bordelkasinu rozpadne do nicoty…
  To je obrovský úkol nejen pro mladé- kdo když ne starší jim má dodat zkušenost a snad i ždibec moudrosti??? Je to i INSPIRACE a důvod dále usilovat o plnohodnotný krásný život, díky technologiím vůbec nemusí být žitý na úkor okolních, jiných!!
  Jsme přírodními podmínkami stále požehnaný kontinent s obrovským množstvím přirozených výhod. Dokážeme to využít, obnovit??
  Vždyť i ten Jiřík z Poděbrad, Komenský, Karel IV a mnozí další byli EVROPANÉ v tom nejlepším slova smyslu.
  Proč si stále nechat „srá.“ na hlavu a nechat se manipulovat a zneužívat?!
  Udělat si pořádek v bordelu doma- to je klíč i k úspěchu „venku“.
  A že jsem neskutečný „naiva“??
  A CO je teda jinak možno očekávat??!

 • Gatta • 9. října 2017

  Martin napsal … “ Osobně se mnohem spíše bojím nacionalismu velkých a silných Evropských států … “

  Je to jako vždy v míře – zde v míře rozdělení nebo koncentrace moci. Velké a silné státy mají vždy tendeci k imperiálnímu rozvoji – pod vlajkou státního nacionalismu.
  To od slabých států a malých státečků sice spolehlivě nehrozí, ale někde se to centrum moci tak jako tak vytvoří a potom vše dobré i vše zlé se bude řídit z tohoto centra – jenom z tohoto centra – a nikdo tomu nebude schopen nejen zabránit, ale ani oponovat.

  Jako bychom neměli už dost jasný příklad se špatnými bruselskými direktivami a přístupy k problémům – a to nejen ohledně nelegální migrace.

 • Gatta • 9. října 2017

  PS
  Připomnělo mi to příběh, jak relativně lehce Alexandr Veliký s malou armádou byl schopen ovládnout obrovskou Persii.
  Na rozdíl od hašteřících se bojovných řeckých státečků byla Persie centralistickou říší nesamostatných provivciií, kde král představoval absolutní a jediné centrum moci – no a tak po vojenské porážce perského krále se celá obrovská Persie bez dalšího boje a různých povstání klidně odevzdala Alexandrovi.

  Podobně stačí nasadit pár správných lidí (mnohdy stačí i jeden nebo jedna) do centra moci (Bruselu, Berlína …) a vše je vaše …

 • Admirál • 9. října 2017

  Gatta – „Podobně stačí nasadit pár správných lidí (mnohdy stačí i jeden nebo jedna) do centra moci (Bruselu, Berlína …) a vše je vaše …“

  Přesně tohle, jak to pozoruji, se již dlouho dobu děje. To jen tušené bratrstvo vsází svá vejce do každého košíku a vylíhlá kuřata mají kukaččí tendence. Nejen v Bruseli, Berlíně, ale i v u so. dem, komunistů ANO, ve vlivných úřadech a řídících orgánech důležitých institucí.
  V žádném případě nemůže jít o náhodu. Lidí s podobným světonázorem je v populaci výrazná menšina, je tudíž z pohledu přírodních zákonů (Gauss) nemožné, aby se jednalo nahodilý jev.
  Jakmile ale dosáhli určité míry penetrace společenské pyramidy, začali být překážkou pro její fungování (neschopnost plnit plnohodnotně nároky na obsazené funkční místo). To nastartovalo rezistenci zbytku společnosti. Nejzřetelněji to bylo k vidění v americe při volbě prezidenta.

 • peter. • 10. října 2017

  Gatta napsal
  nespokojenost (jako vždy z větší části oprávněná) s centrální Madridskou vládou a potažmo s její podřízeností Bruselu – a iluze , že „sami si povládneme líp“.

  Gatta:
  Že je Katalánsko nespokojné s podriadenosťou Madridu bruselskému establišmentu, to tak celkom pravdou nebude.Lebo práve Katalánsko je k Bruselu ústretvejšie ak zbytok Španielska.Už v minulosti boli v Barcelone organizované mohutné proimigrantské demonštrácie,a Katalánsko na rozdiel od španielskej vlády uznalo samostatnosť Kosova.Madridská vláda urobila chybu keď „vymlátila“demonštrujúcich Kataláncov.Tá chyba spôsobila nárast sympatií a podpory pre snahy Katalánska o samostatnosť.Len si treba uvedomiť,kto tieto snahy podporuje.Keď sú to ľudia ako Soroš,tak ja zvyšujem opatrnosť a narastá vo mne nedôvera.

 • Gatta • 10. října 2017

  Re peter – vy jste snad, z toho co jsem napsal, četl jen tu jedńu větu.

 • peter. • 10. října 2017

  Gatta napsal
  Ony tyhle lidové akce jsou vždy „báječně dvojsečné

  Ale nie! V pohode! Len sa zamýšľam nad súvislosťami.Lebo tie snahy Katalánska vyznievajú sympaticky,no nevedno,čo je motorom tých snáh.To som chcel vyjadriť.
  To slovo lidové by som preto dal do úvodzoviek(lebo to nemusia byť primárne „lidové“ akce) a tú „dvojsečnosť“ som chcel zdôrazniť.