To se některé poslankyně a poslanci naučí dřív létat, než se jim veřejnost povede škrtnout

Tisková zpráva Ne základnám k návrhu na změnu ústavního zákona o Armádě ČR

Veřejnost má právo kontrolovat práci zvolených zástupců na všech úrovních a poslanci mají právo a povinnost kontrolovat práci vlády. Protestujeme proto proti pokusu předsedy Poslanecké sněmovny ČR Jana Hamáčka, poslance Martina Stropnického ve funkci ministra obrany, poslanců Davida Kádnera, Ivana Gabala, Marka Ženíška a poslankyně Jany Černochové zbavit české občany a poslance a senátory Parlamentu ČR tohoto práva, navíc v tak závažné otázce, jako je vyslání Armády ČR do bojové akce v zahraničí, a to dokonce co nejrychleji, bez rozvážné, široké diskuse zákonodárců a veřejnosti.

Jejich návrhem na změnu Ústavy ČR, článku 43 má Armáda České republiky poprvé za svou existenci ztratit charakter obranný a nabýt charakter agresora. Má se stát armádou útočnou, a to dokonce bez dodržení mezinárodních práva, bez souhlasu RB OSN či přijímacího státu. Takovouto změnu nelze odůvodnit ani maskovat tvrzením, že by se mělo jednat o záchranu našich občanů v zahraničí, neboť vlastní návrh v žádném případě nelimituje, nebrání nasazení naší armády v zahraničí pro jiné účely. Pokud zákonodárci schválí usnesení Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přímo navrhující, že Vláda ČR může vyslat Armádu ČR na území cizího státu na bojovou operaci bez souhlasu státu, na jehož území bude operovat, vystavují životu nebezpečnému hazardu nejen samotné vojáky účastnící se mise, ale všechny obyvatele České republiky, kteří se stanou dle mezinárodního práva legitimním cílem případné odvety!

Rozhodovací moc je přitom prakticky předána do rukou ministra obrany Martina Stropnického a vláda a zákonodárný sbor se fakticky zbavují právní zodpovědnosti. Politické a morální zodpovědnosti se však nezbaví, a to ani v případě, že české vojáky si do válečného dobrodružství pozve nějaký z našich tzv. spojenců. Spoluzodpovědnost za osud poslaneckého návrhu na změnu článku 43 Ústavy ČR, za bezpečnost našich občanů a mírumilovnost naší vlasti ponesou však i média, zejména veřejnoprávní, neboť by měla s touto mimořádně rizikovou novelou ústavy občany náležitě seznámit, vyložit její rizika a rozkrýt její zákulisí.

Varujeme proto občany před snahou části zákonodárců narušit demokratické principy při přijímání ústavních zákonů a před snahou osud 10 milionů občanů ČR vložit do ruku půldruhé desítky členů vlády, kteří nemají žádný mandát zahrávat si s našimi životy.

Druhá výzva k zákonodárnému sboru

Vážený paní poslankyně, vážený pane poslanče,

vlastní důvodová zpráva tisku 956/0 nepřímo dokládá, že rozhodnutí vlády a pasivita sněmovny v pohledu plnění článku 43. Ústavy je realitou, uvedený článek 43 Ústavy není zodpovědnými subjekty respektován.

Vláda se zbavovala své odpovědnosti tím, že své rozhodnutí odeslala k projednání do sněmovny, přičemž odsouhlasila návrh ministra obrany, který předkládal návrhy, nebo plnil žádosti cizích států, či ozbrojených složek.

Sněmovna se zbavila odpovědnosti, že usnesení vlády neprojednala, nebo jej projednala poté, co ministerstvo obrany splnilo žádosti cizích států a navíc aktivně plnilo mezinárodní dohody a z toho plynoucí závazky, které si do dohod vláda dobrovolně, aktivně stanovila.

Takto nastavený mechanismus vyhovoval jak moci zákonodárné, tak moci výkonné. Obcházení Ústavy ČR, v principu jejím pohrdáním, se nelíbilo veřejnosti, ale s protesty, dá se řící, stav tolerovala, a to s přihlédnutím na neporušování stanoveného obranného charakteru Armády České republiky.

Vážená  paní poslankyně, vážený pane poslanče,

když jste odmítli naší výzvu z programu 54. schůze sněmovny vyřadit projednání tisku 956/0, dovolujeme si Vás znovu vyzvat, aby jste při zítřejším hlasování bod 161, sněmovní tisk 965/0, změna  čl. 43 Ústavy vyřadili v souladu s § 90 odst.7)..

Jako součást veřejnosti protestujeme proti záměru změnit obranné poslání AČR za nepojmenovaný silový prvek na území České republiky pod reálně doložitelným velením cizích vojenských uskupení nebo NATO.

Přijímáme menší zlo, a to setrvat v obcházení článku 43 Ústavy jako doposud, nadále užívat nastavený mechanismus virtuální odpovědnosti, ale mající alespoň mantinely obranného charakteru, protože tento stav je lepší v porovnání s předkládaným návrhem uvedeným ve sněmovním tisku č.956/0, ve kterém je mechanismus virtuální odpovědnosti umocněn časově vymezeným pojmem „bez zbytečného odkladu“. Navíc, obranný charakter AČR a respektování mezinárodního práva  je vědomě odstraněno.

S pozdravem

za iniciativy a hnutí
Iniciativa Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

 

Další info:

http://www.nwoo.org/2017/01/15/rozhodnou-18-1-2017-poslanci-o-usnadneni-posilani-ceskych-vojaku-do-cizich-utocnych-valek/

http://www.nwoo.org/2017/01/09/ne-zakladnam-vyzva-poslancum-neschvalujte-zmenu-ustavy-cr-smerujici-k-snadnemu-vstupu-do-valky/

http://www.nwoo.org/2016/12/28/vlada-se-potichu-snazi-zmenit-cast-ustavy-o-armade-dalsi-kroky-k-valce/

 Pozn.: Redakce OM provedla drobné jazykové úpravy textu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
18. 1. 2017 10:31

Konečně jsem přišel na správný výklad zkratky NATO. Nadnárodní americká teroristická organizace. A Hamáček je její vlivový agent v ČSSD. ČSSD by měla uvažovat o vyloučení takových vlivových agentů, pokud chce být ještě nadále volena někým jiným, než rodinami takových vlivových agentů… A zdroje platící takové vlivové agenty pomalu vyschnou s faktickým koncem Schapirátu. Hned jak v USA přehodnotí strategii na Ukrajině, budou tito osamoceni jako cooly v plotě. Nechce se mi věřit, že by Babiš chtěl vyhazovat na vojenskou agresi této organizace 3 % rostoucího HDP, tudíž komediant v roli ministra obrany tedy hraje svoji roli a dovoluje si… Číst vice »