Turci jsou v tom až po uši

Nakolik se dá věřit článku na Novinkách Jedno sestřelené Su-24, dvě vysvětlení. Co tvrdí Ankara a čím kontruje Moskva, tak veškeré pokusy Turecka obhájit sestřelení ruského SU-24 naopak podporují plnou zodpovědnost Turecka a jeho (zločinný?) úmysl.

Ankara trvá na tom, že suchoj hranici překročil a sedmnáct vteřin operoval v tureckém vzdušném prostoru.

Za 17 vteřin se toho sice dá stihnout hodně, ale zvednout ze země pohotovostní stíhačky a navést je na cíl určitě ne. Co to znamená? Že ty turecké stíhačky tam musely na ruské bombardéry čekat, musely čekat na ruskou chybu, která jim dá záminku, a pak rychle, ale opravdu rychle zasáhnout, než záminka pomine. Jednali tedy úmyslně a plánovitě.

Snímek zveřejněný tureckou armádou ukazuje údajnou trasu dvou ruských Su-24, jak přetínají nejjižnější – asi tři kilometry široký – výběžek tureckého území. Jedno z letadel pak bylo sestřeleno v okamžiku, kdy turecký vzdušný prostor opouštělo, druhý stroj nechaly turecké F-16 odletět.

Opouštělo, neboli Turci stříleli Rusům do zad. Vzhledem k časovému i prostorovému rozměru se zdá nepravděpodobné, že by mohlo dojít ke vzdušnému souboji, ve kterém se jedno letadlo dostane za druhé a pálí, narušení tureckého vzdušného prostoru tudíž nepokračovalo, ale vše naopak směřovalo nápravě a splnění tureckých požadavků.

Turecká armáda dále k incidentu uvedla, že ruský stroj sestřelila nad provincií Hatay v úterý v 9:24 místního času, tedy 10:24 SEČ poté, co ho desetkrát varovala.

Jak ho mohla stihnout během sedmnácti vteřin desetkrát varovat? Jak mohl ruský pilot během sedmnácti vteřin zareagovat a jak jinak mohl zareagovat, než pokusem o opuštění tureckého vzdušného prostoru, který mu ovšem turecké stíhačky neumožnily?

„Nikdo by neměl pochybovat o tom, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom tomuto incidentu zabránili. Každý by ale měl respektovat právo Turecka na obranu hranic,“ řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Nevím, jak ostatní, ale já ve světle výše řečeného nepochybuji o tom, že Turecko udělalo vše pro to, aby k incidentu došlo. Rusové samozřejmě udělali chybu, že si neohlídali, kudy přesně letí, ale narušení tureckého vzdušného prostoru nedosáhlo takové intenzity, aby ospravedlňovala tak radikální reakci, přičemž lze s úspěchem pochybovat o tom, že se jednalo o reakci, protože na prostoru tří kilometrů a sedmnácti vteřin nemohlo Turecko reagovat, mohlo jednat jedině proaktivně. A museli jednat rychle a přesně, aby stihli ten chvilkový casus belli využít.

Zůstává otázkou, proč?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sasin
Sasin
27. 11. 2015 21:22

Ránu do zad Rusům přes čáru chápeš, ale ránu do zad přes čáru multikultisatanistů nechápeš.

abx
abx
27. 11. 2015 21:25

turecka mapka s ciernym pozadim a dvomi trajektoriami sa objavila velmi rychlo, pozoruhodne rychlo: vobec vsak nesedela so sprievodnym slovom, ze ruska posadka bola 10 krat varovana. za 17 sekund, pocas ktorych sa podla tejto mapky nachadzal Su24 v tureckom vzdusnom priestore? neskor po obede sa objavila aj ruska verzia a ruska mapka: podla nej doslo k odpaleniu rakety z F16 v syrskom vzdusnom priestore, jeden alebo dva km od hranice. Su24 padlo 4km od hranice na syrskom uzemi daleko za uzkym 4-5 km sirokym vybezkom tureckeho vzdusneho priestoru – cize podla zakladnej fyziky nemohlo byt v tomto priestore zostrelene,… Číst vice »

Magnus Maximus
Magnus Maximus
27. 11. 2015 21:27

Multikulturalismus je rakovina národa. Patří do stejné kategorie jako fašismus a jeho německá varianta nacismus a v současné době IS. Jeho propagátoři by měli být stíhání stejně jako propagátoři nacismu. Tedy multi-kulti ideologii postavit mimo zákon.

orinoko
orinoko
27. 11. 2015 21:37

Vcelku dobre shrnuti … na jehoz konci bych nekladl otazku – proc? Existuje nekonecna touha Rusko vyprovokovat. A v Syrii se to povedlo. IzraZid ma v Syrii ted uz dokonce S – 400, coz bylo to posledni, co chtel. Turecky fuhrer milovany ceskym soudruhem stropNICKEM prisel o syrskou naftu, jeho humanitarni mise na podporu turkmanske svoloce shorela, na svetlo sveta vychazi katastrofalni kurdske ledvi, Eurosojuz prisel o dalsi diru, kudy do Ruska cpal svoje bez toho dost odporne zradlo, osmanska Riviera bude pripominat Planetu opic, Ohava utrzil dalsi kopanec do sve pytlacke Nobelovy ceny obecne rozesirky, cesky zdrogovany infomain musi… Číst vice »

abx
abx
27. 11. 2015 21:37

Magnus Maximus napsal

Multikulturalismus je rakovina národa. Patří do stejné kategorie jako fašismus a jeho německá varianta nacismus a v současné době IS. Jeho propagátoři by měli být stíhání stejně jako propagátoři nacismu. Tedy multi-kulti ideologii postavit mimo zákon.

fasisti a multikulturalisti predstavuju dnes problem. toho ruskeho pilota na zemi podla vsetkeho zmasakrovali „sivi vlci“, co je turecka neonacisticka organizacia. viedol ich turek Alpaslan Celik. na fote pozdrav „sivych vlkov“, Alpaslan je druhy zlava…
comment image

orinoko
orinoko
27. 11. 2015 21:55

Ja fakt nevim, ale prave ten uz mozna koktuje s huriskami. Na jedne fotce lezel bez bot , kulicha mu zakryval zavoj rozostreni, jazyk mel nacpany v uchu a podle vsech znamek svoje prave oko ve vlastni centralni riti.
Lidi nejsou blbci. Svetem hybe nova moda. – Sledovat musulmany na Drzkoknize. Spousta tech, co jsou dneska uprchkickymi chudaky v Drzkoknize knize se samopaly a podobnym ustrojenim.
A co turecka hajzlbaba Merkel? Ta ma zaznamy u Stasi. Pry to byla teroristicka organizace. Svuj ke svemu.

Sio
Sio
27. 11. 2015 22:26

Tureckou verzí se má smysl zabývat jen pokud chceme stanovit Erdoganovu diagnózu. Podporovat něco takového s vážnou tváří může jen idiot.

peter.
28. 11. 2015 7:48

comment image?oh=1865f7d99268244ae5fa4c126f9c05d8&oe=56EB16AC

Vaska
Vaska
28. 11. 2015 8:20

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7017-erdogan-slibuje-zahajit-kvuli-ruskym-protileteckym-systemum-s-400-v-syrii-valku vono to ještě neskončilo – osman přisunuje tanky – bude další pokus o vyprovokování války – soudruhum z SS asi hodně teče do bot

fajt
fajt
28. 11. 2015 8:55

comment image?oh=e73bae624dae1321230c82632a36beeb&oe=56E3A157

Ibrahim Ag Alhabib
Ibrahim Ag Alhabib
28. 11. 2015 10:10

lidi, zůstaňte nohama na zemi, to jen mocní v oblacích si s námi hrají, co s tím, co dělat aby si jen tak někdo neválčil….bojovalo se proti talibanu, nic, bojovalo se proti alquaidě, nic, bojuje se proti IS, nic…..kladu otázku: kdo si ty „krvežíznivce vytváří aby proti nim mohl bojovat?“…není to jen byznys?…..všichni se bojíte muslimů, že vás zabijí, ptám se: „kdo jim v evropě prodává zbraně zákonem zakázané, samopaly, granáty…?“……….tak, pokud se evropa nevypořádá se svými mafiemi, tak bude velice těžké odhalovat nějaké islámské teroristy……….napadlo mě, že už spoustu let nefungují akce komunistů a anarchistů, či koho ještě, byl… Číst vice »

Vaska
Vaska
28. 11. 2015 10:29

Ještě k těm tankům co osman posílá na Syrské hranice – mohl by je poslat do Syrie pro podporu ISIL (samozřejmě oficialně proti ISIL) – jak se zachovaj rusové – jestli je zlikvidujou tak bude mít osman záminku pro vyhlášení válečného stavu a uzavření Bosporu (osobně si myslím že právě toto chtěj soudruzi z SS docílit) – to by rusům nadělalo hodně problémů a po plánu na vytvoření „Stalinova průlivu“ mezi Kanadou a Mexikem by mohlo přistoupit k vytvoření plánu na podstatné rozšíření Bosporu. Provedení takových plánů by sice bylo zajímavé, ale lidstvo by to nepřežilo – takže není o… Číst vice »

fajt
fajt
28. 11. 2015 10:43

Vaska napsal Ještě k těm tankům co osman posílá na Syrské hranice – mohl by je poslat do Syrie pro podporu ISIL (samozřejmě oficialně proti ISIL) – jak se zachovaj rusové – jestli je zlikvidujou tak bude mít osman záminku pro vyhlášení válečného stavu a uzavření Bosporu (osobně si myslím že právě toto chtěj soudruzi z SS docílit) – to by rusům nadělalo hodně problémů a po plánu na vytvoření „Stalinova průlivu“ mezi Kanadou a Mexikem by mohlo přistoupit k vytvoření plánu na podstatné rozšíření Bosporu. Provedení takových plánů by sice bylo zajímavé, ale lidstvo by to nepřežilo – takže… Číst vice »

fajt
fajt
28. 11. 2015 10:55

Ibrahim Ag Alhabib napsal lidi, zůstaňte nohama na zemi, to jen mocní v oblacích si s námi hrají, co s tím, co dělat aby si jen tak někdo neválčil….bojovalo se proti talibanu, nic, bojovalo se proti alquaidě, nic, bojuje se proti IS, nic…..kladu otázku: kdo si ty „krvežíznivce vytváří aby proti nim mohl bojovat?“…není to jen byznys?…..všichni se bojíte muslimů, že vás zabijí, ptám se: „kdo jim v evropě prodává zbraně zákonem zakázané, samopaly, granáty…?“……….tak, pokud se evropa nevypořádá se svými mafiemi, tak bude velice těžké odhalovat nějaké islámské teroristy……….napadlo mě, že už spoustu let nefungují akce komunistů a anarchistů,… Číst vice »

fajt
fajt
28. 11. 2015 11:01
Starý doktor
28. 11. 2015 13:26

Ruské ministerstvo obrany tvrdí že má důkazy, že útok ruský bombardér Su-24 byl jasně plánovanou provokací.
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/utok-na-su-24-turecko-pripravilo-provokaci-prokazuje-ruska-obrana/

brankoslav
brankoslav
28. 11. 2015 22:16

To že se stíhačky zvedají s předstihem je naprostý standard. Jsou samozřejmě navádění na místo pravděpodobného střetu například awacsem.
Zabořímli se v 30 let staré vzpomínky, tak první stupeň poplachu jsme měli už po startu sr71 ze základny v Británii (71 plrb. Slaný).
To že Turci to naschvál vyhrotili je ale jasné-s takovým přístupem by u nás 3. sv. proběhla už před 40 lety. Přece musí být jasné ohrožení a pak pálím. Čili když narušitel změní kurz zpět tak neútočím (oficiálně nejsou ve válce,že).