Turecké vydírání Evropy

Máme nového nepřítele?

Po pondělním zasedání EU a Turecka v Bruselu se ve sdělovacích prostředcích píše o vyděračských požadavcích Turecka, po jejichž splnění by bylo ochotno do jisté míry omezit emigraci běženců. Píše se o tom, že Turecko má mnohem lepší vyjednávací pozici, a že bude pravděpodobně nutné splnit zejména jeho finanční požadavky i ustoupit při vyjednávání o přijetí do EU.

Domnívám se, že to není tak úplně pravda.

Po sestřelení svého letadla tureckou stíhačkou zareagovalo Rusko rychle a účinně. (Pomiňme, kdo ve skutečnosti seděl za kniplem turecké stíhačky, faktem je, že se Turecko k odpovědnosti přihlásilo). Rusové ihned zastavili dovoz ovoce a zeleniny z Turecka, zastavili turistický ruch a omezili obchodní styky. Tím tureckému hospodářství zasadili výrazné rány, protože na příjmech z obchodu s Ruskem závisí celý rozpočet a spokojenost velké části tureckých občanů. Erdogan nepodnikl nic, čím by redukoval nastupující utečeneckou vlnu, z níž tyjí gangy převaděčů, obchodníků s potřebami pro přeplutí moře i státních zaměstnanců, konkrétně např. policie.

Finanční požadavky, které Turci vznášejí vůči EU, mají údajně pokrýt výdaje s několika miliony syrských běženců. Lze však s velkou pravděpodobností očekávat, že by hlavně posílily státní rozpočet, který je po ruských sankcích tvrdě postižen. Tyto peníze by fakticky zachránily tureckou vládní kliku od vnitřních bouří. Nebyli by to jen turečtí Kurdové, kdo by možná i násilně vyjádřil svou nespokojenost, ale i zemědělci, pracovníci v turistickém průmyslu a široké vrstvy navazujících podnikatelů. Zesílenou opozici i vládní represe můžeme pozorovat už dnes.

Proč o tom píši?

Myslím si, že vedoucí činitelé EU by měli zaujmout podstatně tvrdší vyjednávací postoj. Mohou, jako Rusko, vyzvat své občany, aby přestali jezdit do Turecka, které podporou běženecké invaze fakticky vyhlásilo Evropě nepřátelství. Mohli by rovněž vyzvat obchodní organizace k omezení obchodu s Tureckem, zavést vysoké celní bariéry tureckému zboží. Nebylo by také od věci, aby představitelé členských zemí v NATO dali na pořad dne otázku vyloučení Turecka, které v rozporu s celoevropskými zájmy podporuje Daeš a válčí s Kurdy, významnou složkou boje proti islámským teroristům. To vše je v zásadním rozporu se statutem NATO. Pokud by se tak stalo, došlo by v Turecku k státnímu převratu a s novou rozumnou vládou by se bezpochyby dohodla EU i Rusko.

Tak jako prezident Zeman, nepovažuji za vhodné dávat evropské peníze Turkům. Ty je třeba šetřit na dobu, kdy v Sýrii opravdu zavládne mír. Pak by bylo namístě poskytnout tyto peníze přímo běžencům v Evropě. Vybrat by si je ale měli v místě původního bydliště po návratu do míst, odkud přišli, aby si mohli opravit svá zničená sídla, nebo postavit nová, a mohli začít pracovat a podnikat doma. Měli by motivaci se dobrovolně vrátit domů.

Výrazný podíl na evropském příspěvku by také měla dostat budoucí syrská vláda, vzešlá z voleb, aby měla prostředky na zavlažování a boj proti suchu, které stálo v pozadí celé syrské krize.

Jsem si vědom, že názory prostého občany členského státu EU těžko změní situaci v mezinárodních vztazích. O těch rozhodují někde jinde lidé (nelidé?), o nichž jsme nikdy neslyšeli a jež vůbec neznáme. Těm slouží i ti, kteří se sešli v Bruselu, a kteří o věcech týkajících se nás všech, budou zakrátko znovu jednat.

Potěšitelné je jen to, že o tom – zatím ještě – můžeme veřejně napsat.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
12. 3. 2016 8:05

Zarazila mě hned první věta. Nového ? Ono někdy Turecko v naší historii bylo přítelem ?

Béda
12. 3. 2016 8:32

Střízlivý článek. Turecko připomíná výpalníka, který působí působí chaos a žádá výpalné. Přitom ani nemíní použít výpalné na eliminaci sebou způsobeného chaosu. Pak žádá ještě víc, s tím, že těch peněz bylo málo. Klasický vyděrač stupňující své požadavky, kterému nelze věřit. Je neuvěřitelné, že mu Merkelová a eurobyrokrati na to skáčou. Navíc s teroristy se prý nevyjednává – a Turecko je jedním z největších podporovatelů islámského radikálního terorismu.

Dolmen
Dolmen
12. 3. 2016 9:09

Ono to sice vypadá jako raketýring, ale řekl bych, že ten je pouhým krytím pro zdůvodněný transfer velkých peněz žádoucím směrem k žádoucím příjemcům. Vůbec nejde o migranty, Turecko je třeba stabilizovat, protože Turecko dokáže vše velice účinně roze….rat a hlavně okopávat Rusko. Sumy se budou patrně zvyšovat. Mutti Merkel by k tomu asi mohla podat vysvětlení, kdyby chtěla.

hudryper
hudryper
12. 3. 2016 9:44

Jistě,Amenre,tento článek by měl výstižnější titulek,kdyby autor napsal: STARONOVÝ NEPŘÍTEL Autoři plánovaného kalifátu pro Evropu nepochybně sáhli do historických análů,když „řešili“,jak nejrychleji a nejlevněvněji snížit spotřebu světových zdrojů , hlavně likvidací sociálních států v Evropě. Jak se zdá,jde o proces,jemuž se Evropa není schopna ubránit,což z historického hlediska znamená,že končí nadvláda bělochů,která společnost nadbytku zajišťovala.Degenerace společnosti nadbytku je spojena s fyzickou ochablostí zejména mužů,kteří nejsou ochotni nasadit svůj život za záchranu společnosti. Sociální,politická i rodinná fragmentace s penězi coby jediným důležitým motivem lidské aktivity je spolehlivá metoda eliminace takové společnosti primitivním živlem. Nic nového na světě,už to na něm bylo… Číst vice »

Béda
12. 3. 2016 9:53

hudryper,

jenom by mě zajímalo, jak a kde vidí svoji budoucnost (případně budoucnost svého potomstva) „sluneční“ politici v novém evropském šariátu. Copak si takovou otázku tito novodobí přežraní a vyžraní pyromani římského divadla zvoleni do funkce na 4 (5 let) vůbec nekladou? Copak si vůbec nevidí dál od kraje nosu?

Bety
Bety
12. 3. 2016 9:59

Turecko je přítel náš, mutti Merkel praví:
Jen mu dáme vše co chce, hned se všechno spraví.
Lidi co k nám posílá, přijmem s velkou chutí,
a až Turci přijdou sem, nebude tu k hnutí.
Krásně se tu všichni zmáčknem, slunce bude zářit,
a ty, kteří mají kecy, dáme pěkně zavřít.
A pokud tu tlačenici jaksi nezvládneme…
Rusko je přec veliké, tam je naženeme.
Konečně se vyplní ta německá touha…
statek mít na Ukrajině, a co Rus to slouha!

hudryper
hudryper
12. 3. 2016 23:45

fajt napsal
fajt • 12. Březen 2016

http://www.prvopodstata.com/2016/03/11/takze-by-se-prece-jenom-neco-delo-11-03

Zprávy ze zdroje Sorcha Faal bych z dobrých důvodů doporučil vyřadit a určitě neposílat dál. H.

Viky
Viky
13. 3. 2016 9:27

„“… a boj proti suchu, které stálo v pozadí celé syrské krize.““ Tohle je buď hodně nešťastná formulace, nebo těžký omyl. Rozvrácená země samozřejmě bude potřebovat velké prostředky do infrastruktury, včetně zavodňování. Nelze „jenom“ ukončit válku bez dalšího. To pouze minu posunete o metr a přebarvíte „hezčí“ barvou. S tímhle souhlasím bezvýhradně. Sucho ovšem nestálo za syrskou krizí, mohlo něco prohloubit, a je to dlouhodobý problém oblasti. Ale jádro pudla to asi není. Když se podíváte podrobněji na ekonomickou základnu ISIL zjistíte, že hlavním zdrojem prostředků jsou daně, uhlovodíky (zde ropa a deriváty) a… zemědělská produkce. A příjmy ze zemědělského… Číst vice »

Viky
Viky
13. 3. 2016 9:51

pokr. Na Turecko nejsme (EU) ani schopni zařvat a pohrozit mu následky za nečinost a přílišnou angažovanost, Celá „mise“ NATO lodí je blokována odkazem Turecka ve vstřícnosti v jeho teritoriálních vodách (vůči NATO!!!) A to „chtěli“ jenom monitorovat, ne něco řešit. NATO čelí „novým bezpečnostním výzvám“ jako je „terorismus“ velmi originálně. Cení zuby na RF. EU čelí „migrační vlně“ snahou o přerozdělování a reálná pomoc Řecku by měla být asi založena na stanech Bundeswehru a polních mešitách (ze Saudských skladových nadbytků). Peníze Turecku – dluhy a problémy Řecku, a to jsem myslel, že Řecko je součástí EU. Že jeho stabilita… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 3. 2016 10:24

Viky: Erdoušovi není možno věřit nic, souhlas. S tím suchem je to komplikované, ale svým dílem k radikalizaci mnohých (nemyslím zdaleka všech) přispělo. Jelikož se dlouhodobě zajímám o vliv lesů na vodu, a zabývám se i „jen“ zatím hypotézami (ovšem zde např. skutečným vědcům jako je Procházka, či Eiseltová věřím) asi se zde zopakuji, ale nejen oni uvádějí, že xyz stovek a více km2 lesů je schopno doslova „přitahovat srážky“ i v regionálně významném měřítku. A tady je zalesněná č. Sýrie naprosto zřejmě spojená se srážkami ze Středomoří. Naopak nedostatek srážek vyvolaný mj. i tzv. „srážkovým stínem“ a vnitroasijskými klimat.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
13. 3. 2016 10:34

Voda by měla spojit všechny etnika a národy toho čemu říkáme BV, a nakonec i nás samotné. Její nedostatek který reálně hrozí (počkejme si na léto a někteří se nebudou stačit divit) je jedním z možných nástrojů jak k rozbití „naší civilizace“, tak k jejímu dávno potřebnému posunu „na vyšší, udržitelnou úroveň“… Osobně pokládám ve vší skromnosti formu nakládání s povrchem krajiny za daleko závažnější vliv nežli emise CO2… Emise jednou vypustíme a nějak pracují… po určitou dobu, neb planeta Země má podobu velmi reaktivní labolatoře … právě ta úžasná stabilizační role přírody a vegetace která se na Zemi vyvinula… Číst vice »

Viky
Viky
14. 3. 2016 6:02

Martine, já se dokonce domníval, že to je už válka o vodní zdroje. Domníval, momentálně si to nemyslím. Tak, jak se situace vyvíjí, ji považuji za budoucí nevyhnutelnou. No ano, věda nám je schopna naznačit řešení. Ale vnutit tzv. elitě kroky k nápravě? Vždy to jsou tlaky na jednoduché, levné, okamžité – s okamžitým účinkem – které společnost akceptuje. Horizont 30-50-100 let? S ne úplně garantovaným efektem? Chá, to už tady nebudu… Výsledky jsou potom přesně takové. Na chvíli. Vše je to samozřejmě o moc složitější, i to zavodňování a zasolování. Již jsem se setkal s problémem zasolování. A zpočátku… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 3. 2016 7:04

Dnes už je to válka o vodu v přímém přenosu. V pozadí Syrské krize je porobení si Evropy a útok na Rusko. V Izraeli už pomáhá mnoho českých dobrovolníků v lesích, čelí následkům lesních požárů a další aridizaci krajiny. Erdogan a Davotoglu jsou psychopatičtí vyděrači o tom žádná. Ale kde je problém? NATO je servisní organizace stejných sil, které podporují ty dva turecké psychotiky. A Evropská unie je kolonie NATO… Přiznejme si to. Je v našich silách změnit celou alianci a unii, tak jak to navrhuje český prezident? To by bylo skvělé, kdyby se to podařilo! Ale. Je to podobné… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 3. 2016 7:22

Vystupme z NATO! Propaganda NATO je ještě nebezpečnější než multikulturní ein Volk! I kdyby mělo být jediným důsledkem, že budeme mít čistý štít, stojí to za to. Buď budeme bojovat proti teroristům nebo s nimi. Kdybychom nebyli v NATO, již bychom měli rozpočet v plusu a neměli tu expediční sbory nepoužitelné k obraně. A opakuji. Tlak na alianci může mít pozitivní důsledky na jiné, třeba ještě použitelné struktury.

zajoch
14. 3. 2016 7:52

http://www.pravda.ru/news/world/asia/middleeast/14-03-2016/1294993-usa-0/

Americké vůlvyslanectví v Turecku varovalo už 11. března americké občany před teroristickým útokem.

Martin (už bez taky m)
14. 3. 2016 14:03

Viky: rozumím. Já mj. proto se zajímám o les jako stabilní a širší krajinu stabilizující formu vegetace. A jak se postupně ukazuje JEDINOU vegetační „formaci“, která je schopna min. regionálně utvářet klima. Právě proto, že „klasické“ zavodňování situaci většinou ve výsledku dostane k ještě horšímu kolapsu, je třeba VYTVOŘIT, OBNOVIT VEGETAČNÍ POKRYV. A samozřejmě že z vhodného materiálu, tj. ve vhodných vzájemných vazbách, nepomíjejících ani houby (veledůležité), a zejména vytváření, obnovu a udržování půdy a její úrodnosti. Nad tím by se měli u nás dnes zamýšlet i naši lesníci a všichni „vlastníci“ lesů, lesních porostů. Vodozádržná a klimatická -nejen „klimatizační“(!)… Číst vice »