Diskuze k článku


 • Alena • 22. červnaec 2014

  já, jako Moravák, zásadně nesouhlasím s tímto článkem.Velká Morava bude, ale velká! Nový útvar vznikne po válce, ta třetí světová se už chystá, a bude zahrnovat i část Horního Slezka, dále Rakousko, Německo, Slovensko. No, možná do své říše zahrneme milostivě i čížky

 • Cowley • 22. červnaec 2014

  Hm, jako Moravák Vám říkám: „Ukrajina na Moravě již je“
  Celá ta myšlenka s nadsázkou srovnat co kdyby se stalo,je dobrá tak ukázat to co se děje na Ukrajině. Ovšem u nás ve vesnici je ulice,která se jmenuje opravdu Ukrajina.Dokonce mi babička říkala,že ten název tomu místu dala právě ona. U-krajina,místo na kraji.Ještě nedávno tam v té ulici probíhala rekonstrukce silnice,takže to tam vypadalo hodně zanedbaně.

 • idiotronic • 22. červnaec 2014

  Habsburkové cosi tušili, pokud vím, byla Morava spravována přímo z Vídně, nikoli z Prahy.Rozděl a panuj.

 • idiotronic • 22. červnaec 2014

  Pane Kadubče, ke Slezanům se dva lidé hlásí.
  1. Ilja Hurník (hledejte v archivu čro)
  2. Jiří Grygar , který zdůrazňuje i sympatie k Janáčkovi. Ve skutečnosti ale lže, protože pod tíhou důkazů se přiznává, že se , vzhledem k posunům hranic narodil 150 metrů v Polsku v rodině celníka, což je ovšem také Slezsko. Údaje uvádí v rozhlasovém několikadílném vzpomínkovém pořadu .
  .
  .
  .
  3 999 999. Já, který jsem se ovšem nastěhoval do obce Vyhnanov před několika lety, bydlím ve Slezsku a nakupovat chodím přes Odru na Moravu. My tři to ještě držíme. (se mnou rozhlas nic nenatočil)

 • Vladan • 23. červnaec 2014

  Ono je těžké pro některé se neubránit češství, když zde máme českou televizi Osatrava atd., ve školách se vše uvádí, že je v česku. Rodné listy jsou vydávány v česku a jakákoliv jiná potvrzení úřadů jsou české. I v posledním sčítání nebyli kolonky pro uvedení národnosti Moravské, nebo Slezské, museli jste ji tam vepsat. Ano Morava a Slezsko zde jsou a nedá se říci, že by se válčit nemohlo, ale pokud by se doplnila veškerá data z minulosti o tom, že na Moravě a ve Slezsku jsme potomci Venedů, to jsou ti co nesli Védy, jakožto slovanské učení, která má svá božstva a přikázání, pak by se muselo napravit i pojem božství. Jelikož bohem se nazýval ten, kdo byl vysoce osvícen intelektem (dosáhl nejvyššího stupně propojení duše s umem, vedoucí k odpovědnosti, člověk RA-zumnyj), a takový určoval směr a určitě ne k válce. A to vše by vedlo k zániku křesťanství. Jinak Moravané a Slezané se scházejí ve Štramberku okolo paní Grobcové, co vydala již několik knih o Moravě. Co říci závěrem: bohy zde nemáme – válka bude.

 • Sio • 23. červnaec 2014

  No, jsme to pěkní pitomci, že se necháváme takto rozdělit. Naší Ukrajinou je ale evidentně Slovensko. Vztahy rovněž nadstandardní. K rozdělení přispěla dle mého názoru vyšší religiozita na Slovensku a převaha katolicismu. Ten se u nás dobrovolně tolik nepěstuje už od Husitů.
  Nebyli náhodou Hlinka i Tiso katoličtí duchovní? Wiki říká, že ano. A to je symptomatické.

 • idiotronic • 23. červnaec 2014

  Sio napsal
  totéž

  O rozdělení ČSFR prohlásil Ján Čarnogurský: My víme, že rozdělení státu by neprošlo žádným referendem, ale my také víme, že když jej prostě rozdělíme, nikdo ani nepípne.
  To je vzpomínka Stanislava A. Hoška na poslancování ve FS.Za reálného socialismu se naučil národ moc se veřejně neprojevovat a dnes
  by se mu to umění – projevit se- hodilo. Za Jana Husa jsme při demostraci 6.7.2014 reprezentovali každý málem půl milionu obyvatel.
  Navíc jsem zjistil, že neznám celý text písně ,,Ktož sú boží bojovníci“.(Ilona Švihlíková ano)

 • Arbed • 23. červnaec 2014

  A měl by stát Moravia i svoji vládní letku? Získal by polovinu té české? Soupis aeroplánů vidím na http://www.podnety.cz/podnet-cislo-20070131182300 :-)

 • peter. • 23. červnaec 2014

  Sio napsal

  No, jsme to pěkní pitomci, že se necháváme takto rozdělit. Naší Ukrajinou je ale evidentně Slovensko. Vztahy rovněž nadstandardní. K rozdělení přispěla dle mého názoru vyšší religiozita na Slovensku a převaha katolicismu. Ten se u nás dobrovolně tolik nepěstuje už od Husitů.
  Nebyli náhodou Hlinka i Tiso katoličtí duchovní? Wiki říká, že ano. A to je symptomatické.

  Sio
  Hlinka síce bol katolíckym kňazom,ale nikdy nebojoval za samostatné Slovensko.Naopak,patril k tým ľuďom,ktorí bojovali za spoločný štát s Čechmi a bol signatárom Martinskej deklarácie.Zomrel ešte pred podpísaním Mníchovskej dohody.Po vzniku ČSR presadzoval autonómne usporiadanie štátu tak,ako to bolo dohodnuté v Pittsburskej zmluve.
  U Tisa možno súhlasiť s obvineniami uvedenými v obžalovacej reči až na jeden fakt a to ten,že spôsobil rozbitie ČSR.Od Hitlera dostal ultimátum s dvoma možnosťami.
  1.Samostatný aj keď oklieštený štát
  2.Rozdelenie územia Slovenska medzi Maďarsko a Poľsko.
  To,že z Čiech a Moravy bude protektorát,bolo Hitlerovo prvotné rozhodnutie.O tom druhom rozdelení nášho spoločného štátu som už písal a napriek tomu že spolu s veľkou väčšinou Slovákov s ním nesúhlasím,musím priznať,že to rozhodnutie bolo v tom čase správne a religiozita v ňom nehrala žiadnu rolu.

 • Béda • 23. červnaec 2014

  Když už rozvod tak alespoň kulturně, tak aby rozvedení zůstali i po rozvodu přáteli. Nikoliv tak, že jeden násilím brání druhému v rozvodu. To stejně k ničemu nevede. Jenom k frustraci a nascválům obou.

 • J. Hruška • 24. červnaec 2014

  Těžko si představit, že by Moravané, tedy lidé moudří, se zdravou životní filozofií někomu skočili na podobný špek. Ve skutečnosti ale podobné nehoráznosti, jaké jsme viděli v Jugoslávii a vidíme na Ukrajině vyvolá pár cvoků, proti kterým jsou ostatní bezbranní. Až když tahle pakáž vyvolá vraždění, přidají se chtě nechtě i ostatní.

  Jo a ještě k tomu náboženství: Prozatím nejkrvavější se ukázalo být náboženství ateistické. Třeba zrovna pan Kadrubec se svojí rétorikou určitě vyrovná islámskému fundamentalistovi. Na rozdíl od něj si patrně neuvědomuje, co říká.

 • idiotronic • 24. červnaec 2014

  Béda napsal

  Když už rozvod tak alespoň kulturně, tak aby rozvedení zůstali i po rozvodu přáteli. Nikoliv tak, že jeden násilím brání druhému v rozvodu. To stejně k ničemu nevede. Jenom k frustraci a nascválům obou.

  Rozvod?
  Protože sám žádné vlastní myšlenky nemám, volně parafrázuji Oskara Krejčího, který upozorňuje, že povídání o spravedlivém dělení států v rámci bourání Versailles je typické jen pro outsidery (s malým počátečním písmenem, Stanovo impérium zůstává neotřeseno).
  Dělí se Německo?
  Dělí se USA?
  Dělí se Čína?
  Dělí se BRICS ?
  Není náhodou tendence opačná?
  Dělení Ukrajiny se neděje v jejím zájmu.Škody už jsou, užitek v nedohlednu. Až bude rozbita, může být součástí např. katolického Polska.
  Relativní atheismus byl příčinou toho, že při dělení Československa sice padly miliardy korun ( např.investice do Tesly Piešťany), ale jinak padlo možná někde pár facek, a to ještě těm nesprávným. Kníže bylo jistě zklamáno. Alespon stoupenci presidenta Beneše mohli být popraveni.

 • Béda • 24. červnaec 2014

  idiotronic,

  já nikde nepovídal nic o spravedlivém dělení státu, dokonce ani ne o tom, že jsem z toho „rozvodu nadšen“, to jste asi četl jiný příspěvek někoho jiného. Napsal jsem KDYŽ UŽ !!! (když už jej provedli a nikoho se nezeptali) rozvod, tak alespoň KULTURNĚ (= bez násilí), aby rozvedení zůstali i po rozvodu přáteli.

  Není tam nic o tom jestli preferuji zachování ČSFR anebo rozvod.

  Opačná tendence jak v čem. Kupř evropská integrace naráží stále víc na korporátní bruselský diktát („zlatá RVHP“), vznikají odstředivé tendence.

 • idiotronic • 24. červnaec 2014

  Béda:
  bez námitek.