Ukrajina: Ošklivá pravda

Americké ministerstvo zahraničí podpořilo vojenskou operaci, kterou podnikl Kyjev na Donbasu. Jen Psaki, mluvčí tohoto ministerstva, prohlásila, že Kyjev má právo zajistit pořádek a mír na svém teritoriu.

Jak ukrajinské autority zajišťují pořádek a mír, by se Jen Psaki měla zeptat lidí v Donbasu. Západní žurnalisté ovšem preferují nekomunikaci s lidmi, žijícími ve válečné zóně. Vyhýbají se jakémukoliv výroku, který by zpochybnil politiku Kyjeva.

Ovšem na druhé straně se snadno spoléhají na oficiální ukrajinské zdroje a opakují jejich lživé v kancelářích zpracované „zprávy“ o ruské agresi a o rebelech, kteří zabíjejí vlastní obyvatelstvo. Třebaže pouze duševně choří by zabíjeli ty, kteří jim dávají potravu a jinou podporu, důležitou pro donbaské gerily, přesto je mýtus o rebelech, vraždících své vlastní rodiny, stále živý.

Pokud by Západ mohl vidět, co se skutečně děje na Donbasu, viděl by zcela jiný obrázek. Na různých webových stránkách je možno vidět videa s mrtvými civilisty, zabitými ukrajinským dělostřelectvem nebo leteckými nálety. Na těchto záběrech ti, kteří přežili, jasně říkají, že jejich lidé jsou zabíjeni Ukrajinci z Kyjeva a nikoli rebely. Ovšem prokyjevská média a jejich západní spojenci jsou vůči tomuto utrpení hluší.

Poté, co byla budova Luganského magistrátu 2. června bombardovaná ukrajinským letadlem, bylo jasné, že prozápadní vláda v Kyjevě je ochotná překročit červenou linii. Tady je video, pořízené ihned po bombardování. Mezi oběťmi je několik žen a video je ukazuje ještě živé, ale se smrtelnými zraněními.

Po bombardování Gorlovky 27. července leželo na ulicích asi 30 mrtvol. Mezi nimi i třiadvacetiletá matka, ještě objímající svou malou holčičku, což dokladuje toto video. A zde můžete vidět následky ukrajinského bombardování civilních čtvrtí v Lugansku z 15. srpna: dvě staré dámy s roztrhanými těly kyjevskými bombami. Jejich přítel řekla kameramanovi podrobnosti: Ženy se nestihly včas dostat do sklepa, kde se místní skrývali před ukrajinskými osvoboditeli “ukrajinskými osvoboditeli”.

O čtyři dni později se udál podobný incident: Nejméně pět obyvatel Makejevky u Doněcku bylo zabito Ukrajinským bombardováním. A tady jsou oběti ukrajinského bombardování městečka Zugres, v doněcké oblasti: dodávka plná mrtvol dodávvka plná mrtvol včetně pětiletého dítěte. A tady je výsledek jiného bombardování v Doněcku: Obvyklými oběťmi ukrajinské armády jsou ženy a děti.

Takové události jsou součástí každodenního života obyvatel Donbasu. Nezávislí kameramani se snaží zobrazit pravdu Ukrajincům i obyvatelům na Západě, ale není to jednoduché.

Především je velice obtížné publikovat taková videa, protože internetové spojení je nyní na Donbasu vzácné. Ukrajinská armáda zničila nejen elektrárny, ale i vodovody a plynovody.

Dále ukrajinské ozbrojené síly vězní novináře a vůbec osoby, které natáčejí videa a zacházejí s nimi jako s kriminálníky. Kyjev vede skutečnou válku proti svobodě slova. Jakékoliv video nebo text, kritizující ukrajinskou vládu, je považován „za podporu teroristů z Donbasu“. Natáčením riskujete svůj život nebo svobodu.

To platí i pro novináře mimo Donbas. Ukrajinská bezpečnost (ekvivalent americké FBI) pravidelně sleduje nezávislé novináře a bez okolků je zavírá do vězení. Nedávno navštívili i můj prázdný byt v Kirovogradu. Měl jsem štěstí, že jsem utekl do Ruska, ale alespoň vyzpovídali moje sousedy.

Touha potlačit jakýkoliv druh odporu se pro ukrajinské úřady stalo obsesí. Vyhlášení, učiněné nedávno předsedou Ukrajinských odborů státních zaměstnanců Jevgenijem Lupakovem, kde řekl, že chce pověsit„donbaské teroristy“, hovoří samo za sebe.

Vrátí se mír na Ukrajinu? Budou Ukrajinci opět moci vyjadřovat svobodně své názory? To nám poví budoucnost.

Vladislav Gulevič je ukrajinský novinář a politolog, který nedávno uprchl do Ruska. Kontakt na něj je kwonltd@rambler.ru

Překlad: onlooker

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů