Ukrajina: Privat Chameleon aneb Kdo zabil Semenjuk?

 

02. 08. 2014

Dnes ukrajinský prezident Petr Porošenko podepsal zákon o zavedení válečné daně.

Teď musí každý Ukrajinec platit kromě všech ostatních poplatků válečnou daň ve výši 1,5 % z výplaty. Tyto peníze potřebuje Kyjev na válku proti Donbasu, která vyčerpává státní rozpočet. Ukrajinský stát musí platit takovým dodavatelům zbraní, jako je oligarcha a zároveň hlava Dněpropetrovské oblasti Igor Kolomojskyj, který s využitím svého vlivu na současnou vládu nejenom třikrát navýšil ceny, ale ihned zahájil i kampaň na přerozdělování vlastnictví. Ukrajinský patriot Kolomojskyj pod záštitou Kyjeva zabavuje aktiva svých dávných konkurentů a připravuje novou „hru o více tazích“ pro blížící se parlamentní volby na Ukrajině. Inteligentní brýle, ironický pohled. V dnešní době nejznámější ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskyj poskytnul vzácný rozhovor, ve kterém ohlásil začátek nové vlny přerozdělování vlastnictví: „Jednotný zákon o znárodnění těch objektů, které byly prodány za Janukoviče“. Kolomojskyj uvedl seznam toho, co by mělo být odejmuto a přerozděleno. Jsou v něm uvedena aktiva jeho zapřisáhlých konkurentů: dříve nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, kterému plánují sebrat Dněprenergo, Dněproblenergo, operátora Ukrtelekom; a také oligarchy Dmitrije Firtaše, zadrženého ve Vídni. Kolomojskému se zalíbil Záporožský titano-hořčíkový kombinát a výrobce hnojiv Sumychimprom. Na trhu se říká, že tyto plány se již pomalu uskutečňují. Skupina Privat Igora Kolomojského začala pod sebe stahovat stále více aktiv. Privat je nejagresivnější a nejaktivnější hráč korporativního sektoru zabývající se přebíráním aktiv a kupováním „převzatých“ podniků. Zabývají se převzetím kontroly těchto podniků a přitom vyprávějí hezké pohádky o pomoci ATO, vdovám a dětem.

„Je velice výhodné zastřešovat se revoluční rétorikou, ve válce se vše ztratí a zabírate přitom majetek“, řekl Andrej Semidiďko, hlava svazu ukrajinských podnikatelů zabývajícího se bojem proti přebírání podniků proti vůli jejich vlastníků.

Na jednom z ukrajinských televizních kanálů se objevil film „Privat Chameleon“, ve kterém se podrobně mluví o tom, jak Kolomojský vydělává na válce. Jeho banka, která má nejrozšířenější síť filiálek, se v podstatě napíchla na dluhovou jehlu oblasti zachvácené konfliktem. Za úvěry, které nejsou včas splaceny, se účtují penále, přičemž mnohé filiálky PrivatBanky jsou v mnoha městech uzavřeny nebo zničeny dělostřeleckou palbou. Vrátit úvěr tak není fyzicky kde.

„My jsme pohoršeni, takový bohatý člověk, s takovou bohatou bankovní sítí a nebere ohled na potřeby lidí. Vydělává na válce, je to velký hřích“, řekla Larisa Firtič, poradkyně starosty Slavjanska pro otázky invalidů.

Novináři zjistili, že společnost Kolomojského odčerpala z potrubí v Luhanské a Doněcké oblasti technickou naftu náležející státu v hodnotě téměř miliardy USD. Oligarcha se ospravedlňuje: „Aby se to nedostalo do rukou separatistům. Správnost a zákonnost se ne vždy shodují. Dochází k takovým situacím, kdy se člověk musí rozhodnout: buď bude mít hruď pokrytou vyznamenáními, nebo hlavu v keřích“.

Skupina Privat má teď na privatizaci Ukrajiny pro sebe k dispozici celou armádu vytvořenou pod záminkou přípravy k válce převážně z velkých ochranek podniků.

„Patří mezi ně několik bezpečnostních agentur: Bok, Levit, Leon a batalión Dněpr a Dněpr-1“, upřesňuje Andrej Semidiďko.

Jak fungují podobné batalióny a brigády, vědí moc dobře lidé téměř v každém městě. Jako první se v těchto společnostech objevili lidé známí z devadesátých let, kteří se dříve procházeli ve sportovním oblečení, ke kterému potom jenom přidali vojenské boty a někdy maskovací prvky, jako při obsazení budovy Kyjevprojektu. V Kyjevě začala další etapa přerozdělování majetku. V průběhu zimního Majdanu budovu Kyjevprojektu obsadil Pravý sektor. Bylo tam jeho tiskové středisko. Teď po půl roce tam opět přišli zamaskovaní lidé. Tato budova je lákavým soustem, je to výšková budova v centru hlavního města. Již několik let o ní bojují různí vlastníci.

„Probíhá zde klasické schéma převzetí podniku bez souhlasu jeho vlastníků. Vlastníci 8 % akcií chtějí odebrat budovu vlastníkům s 92 % akcií“, podělil se s námi o podrobnosti Semidiďko. „Menšinoví vlastníci si pronajali bojovníky a zkusili zaútočit na budovu a zabránit tak provedení valné hromady“, přidal další informaci.

Andrej Semidiďko je sám podnikatel, teď se zabývá bojem proti této praxi (násilné přebírání podniků bez souhlasu jeho vlastníků, tj. bez dobrovolného souhlasu v některých případech). Říká, že tak velké přerozdělování vlastnictví tu již dlouho nebylo. Podle jeho slov to začalo, když k moci přišli noví lidé.

„Začali s drancováním. Pokusy o odnětí vlastnictví: obsazování budov, obchodních ploch, trhů přinášejí i ve velmi krátkém časovém úseku platby nájemného“, myslí si Semidiďko.

Bývalá šéfka Fondu státního ukrajinského majetku Valentina Semenjuk varuje, že k opravdovému přerozdělení ještě teprve dojde. Začne privatizací státního majetku vyhlášenou premiérem Arsenijem Jaceňukem. Podle jejího názoru, bude mapa Ukrajiny mapou bitev mezi oligarchy a současné dělostřelecké ostřelování měst a závodů na Východě je pouze dělostřeleckou přípravou připravovaného přerozdělování:

„Nachází se tam hlavně státní podniky, které nejsou ani Achmetova, ani Kolomojského, ale státní.“

„To znamená, že v  Doněcké a Luhanské oblasti v současné době vlastně bombardují státní aktiva?“

„Ano, je zde mnoho šachet. Potom se všechny tyto závody budou prodávat za zlomek ceny.“

Před samotnou privatizací vláda vyměnila ředitele Fondu národního majetku. Valentina Semenjuk říká, že to není náhoda. Nový šéf, kterým je Dmitrij Parfeněnko, je člověk zkušený v provádění machinací s výběrovými řízeními. Jeho nejdůležitějším projektem byl prodej Krivorožstali.

Dále Valentina Semenjuk řekla:

„Mittel se domluvil s Julkou (Timošenko) na tom, že mu prodá Krivorožstal a změní kvůli tomu konkurzní podmínky. Mně varoval pan Pinčuk, který ke mně přišel osobně, aby mi to řekl. Všechno zařídil Parfeněnko, který v tichosti změnil konkursní podmínky. Je to člověk Julie, ale poslouží každému, jenom aby se v té funkci udržel.“

„Myslím si, že ještě na podzim uslyšíme o Julii Vladimirovně Timošenko. Skupiny s ní spojené budou oživeny. Julie Vladimirovna se vrátí na politickou scénu s požadavkem odejmout a rozdělit se“, předpokládá Andrej Semidiďko.

Zda bude v září ještě co dělit, není známo. Igor Kolomojskyj, který se nazývá jediným zbylým ukrajinským oligarchou, se postaral o rozšíření svého vlivu daleko za hranice rodného Dněpropetrovska.

Semidiďko dále vypráví: „On jediný si uchoval banku, která zaujímá 40 % trhu na Ukrajině, telekanál, hutnictví a monopol v letecké dopravě. To všechno kombinuje se stáními službami. Kontroluje prakticky celou Dněpropetrovskou oblast. A teď je možné říci, že i Oděskou oblast, když se mu povedlo odtud vypudit Firtaše. Různými cestami zdiskreditoval skupinu, která se orientovala na tohoto druhého oligarchu. Dostal se tak k přístavům. Stejná osa se buduje i v Charkovské oblasti.“

„Nedávno zabili starostu Kremenčuga. Proč ho zabili? Protože chtěl, aby Kolomojskyj platil Ukrtatnaftu a postaral se o modernizaci tohoto podniku. Jeho zabili jenom proto, že se chtěl postarat o ekonomickou bezpečnost tohoto územního gigantu“, řekla Semenjuk.

Kolomojskyj, kterému patří méně než polovina akcií Ukrnafty stejně tuto společnost plně kontroluje a blokuje výplatu dividend státu ve výši miliard USD. Tato praxe, kdy menšinový vlastník ovládá podnik, je na Ukrajině normou. Rinat Achmetov právě takto řídí lví podíl v těžbě uhlí na Východě. Podle slov paní Semenjuk kontroluje státní podniky především prostřednictvím svého člověk na ministerstvu průmyslové politiky, kterým je Michail Korolenko, bývalý ministr průmyslové politiky. V květnu tohoto roku ho Arsenij Jaceňuk propustil a samotné ministerstvo rozpustil. Jakou může mít stát průmyslovou politiku, když se kvůli bitvě oligarchů veškerý průmysl zastavil.

Zdroj: http://funos.ru/mirovye-novosti/180046-voyna-na-ukraine-prikryvaet-raspil-gossobstvennosti-i-peredel-aktivov-oligarhami.html

P. S.

27. srpna 2014 neznámí pachatelé v obci Čajka zavraždili 57letou Valentinu Semenjuk, bývalou šéfku Fondu národního majetku Ukrajiny. Místní policie začala vyšetřovat vraždu, ale náměstek ukrajinského generálního prokurátora toto vyšetřování zastavil a oznámil, že šlo buď o sebevraždu, nebo o práci ruských agentů.

Kontroverzní rozhovor, který Semenjuk poskytla krátce před smrtí, a v němž popisuje činnost a plány ukrajinských oligarchů, však naznačuje, kdo měl důvod na její odstranění:

Překlad: Irena

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
17. 9. 2014 11:55

A co na to Majdanisté, kteří chtěli odstranit vládu a moc oligarchů? Nezaměstnává je náhodou sám oligarcha Kolomojskyj ve svých „trestných“ teroristicko nacistických bojůvkách? Hlavně, že se na té válce bohatě napakuje. Ovšem, nikdy neříkej nikdy! Třeba i na něj jednou dojde řada.

Gatta
Gatta
17. 9. 2014 12:35

Jo, zatím to vypadá pro Kolomojského moc dobře – ukrajinské „numero uno“, ale …

U Ruska se odepsal, takže mu zbývá „západ“, no a až na Ukrajinu přijedou privatizovat hoši z USA, tak se nebude stačit divit.

A nebo … ono teď po Ukrajině běhá spousta šílenců s flintama a prázdnou kapsou, takoví co se umí trefit i z hodně veklé dálky, nebo hodně z blízka … a pan Kolomojský má tolik majetku a jistě i tolik nepřátel … že se jeho případ může vyřešit i velmi náhle.

Irena
17. 9. 2014 12:35

No já bych k tomu jenom dodala, že z různých zdrojů vyplývá, že je pravděpodobné, že Firtaše odstavili USÁci, protože dostatečně neposlouchal, a také pro odstrašení ostatním….Vzhledem k tomu, že se povídá, že o Oděsu se postaral Kolomojský, tak by se z toho daly vyčíst úkoly, které možná byly pro Firtaše za jeho hranou, nebo se příliš obával jejich důsledků, přece jenom už nešlo o obyčejné kradení podniků jiným obvykle pouze s několika případnými oběťmi. Odměnou pro poslušného pak jsou aktiva neposlušného, ovšem pouze do té doby, dokud bude jaksi poslušný.

Gatta
Gatta
17. 9. 2014 12:42

Re Irena – „nebo potřebný“.

Jinak, Kolomskyj už je přeci taky „starší pán“ a takováto privátní impéria obvykle konec svého zakladatele-majitele nepřežívají. Zvláště, když ten přijde nečekaně.
A pak se bude privatizovat znovu a už naposled – dolarově.

r.m.
r.m.
17. 9. 2014 13:11

Mno, bojůvky Pravého sektoru pro Majdan byly vycvičeny v Izraeli, Kolomojský je vrcholný evropský židovský fukcionář a zbraně, které dodává jsou z Izraele, viz fotky vojenské přehlídky ke Dni nezávislosti v Kyjevě…

Irena
17. 9. 2014 15:07

peter. napsal

http://www.mordechajkapusta.com/2014/08/list-jegora-posvirnina-nemcom.html

To samé platí i pro nás v bleděrůžovém. Já se stydím, stydím, stydím za svůj národ, za jeho představitele!

Irena
17. 9. 2014 15:09

Když o tom přemýšlím, tak jsme horší než Němci. Ti s nimi prohráli a mohou cítit hořkost. Nás ale OSVOBODILI!

peter.
17. 9. 2014 16:06

Irena napsal To samé platí i pro nás v bleděrůžovém. Já se stydím, stydím, stydím za svůj národ, za jeho představitele! Nemáte sa prečo hanbiť,lebo žiaden národ nie je ani lepší ani horší.Raz za čas,sa narodí niekde výnimočný človek,ktorý vie svoj národ zjednotiť a doviezť ho k tomu,aby aj za cenu obetí chcel svoj život zmeniť k lepšiemu a pozitívne ovplyvniť aj iné národy.No a v období,keď takého človeka národ nemá,správa sa tak,aby jednoducho iba prežil,hľadá si cesty ľahšieho odporu a v jeho vnútri narastajú tendencie k apolitičnosti a k rezignácii.Dúfajme,že ten konflikt medzi Ruskom a mocenskými elitami západu vynesie… Číst vice »

Irena
17. 9. 2014 16:19

peter. napsal peter. Napsal jste to hezky. já doufám, že by to mohl být Putin, ať si kdo chce myslí o něm co chce. Už jenom to, co dokázal v Čečensku… Když jednou řekl, že bychom si měli, (vztahoval to především k ruskému respektive sovětskému národu, či jak se dnes říká k ruskému světu zahrnujícímu všechny sovětské národy), vzít z historie vždy to lepší, ať už se jednalo o jakoukoliv dobu, tak jsem mu to věřila. Věřila jsem mu, že to myslí doopravdy. Teď spíš záleží na tom, co je v jeho lidských silách. Nechci vzbudit dojem, že si o… Číst vice »

Sio
Sio
17. 9. 2014 18:04

peter. napsal

http://www.mordechajkapusta.com/2014/08/list-jegora-posvirnina-nemcom.html

Dobře napsáno. Zlenivěli jsme všichni, nejen Němci. Kdo má rozum, bojí se války, kdo nemá, nezabývá se tím.

J. Hruška
J. Hruška
17. 9. 2014 18:09

Irena napsal To samé platí i pro nás v bleděrůžovém. Já se stydím, stydím, stydím za svůj národ, za jeho představitele! Já bych se spíš styděl za ty, kteří podstrčili prostší části národa Rusko jako univerzálního nepřítele. No a potom namluvili kdekomu, že se má stydět za svůj národ. Jedni se mají stydět proto, že část národa v Rusech nepřítele vidí, druzí proto, že jiná část národa v nich nepřítele nevidí. Když se budeme stydět jedni za druhé, přestaneme být národem – no a o to těmhle lidem jde. Dělají to částečně z blbosti a částečně za cizí peníze (jak… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 9. 2014 6:51

Irena napsal To samé platí i pro nás v bleděrůžovém. Já se stydím, stydím, stydím za svůj národ, za jeho představitele! Souhlas, ale stydět se nestačí. Je to problém možnosti a odpovědnosti. Každý má odpovědnost podle svých možností věci ovlivnit. Tedy je to problém tzv. „elit“ – ty ovlivňují a vedou společnost. Ano společnost je vždy vedena elitami, ať se to dnes popírá zleva i zprava. A od těcto lidí je nutno vyžadovat také odpovědnost – i jejich osobní, finanční i trestní odpovědnost! Jsou ale i lidé, kteří cítí odpovědnost a stud i za věci, které ovlivnit mohou jen zcela… Číst vice »

Irena
18. 9. 2014 8:46

Gatta napsal
Gatta

Děkuji :-)

peter.
18. 9. 2014 15:17

Teda,tomuto sa hovorí“armáda v rozklade“alebo totálna neschopnosť.
V Mariupoli odstavili vojaci nacgvardii tanky pri obchode stojacom pri ceste.Motory nechali bežať a tak im dva tanky ukradli,vraj partizáni,ktorí ich odovzdali armáde Novoruska.Zajtra Jacenjuk vyhlási,že Rusi zase dodali teroristom tanky.
http://ukraina.ru/news/20140918/1010507349.html

peter.
18. 9. 2014 17:36

Sankcie proti Rusku? Nič nového.Iba pokračovanie v trede z rokov 1928-1934.
http://dolezite.sk/Taktika-Od-hladomoru-na-Ukrajine-po-Syriu-1RvvGP.html

brtník v brlohu
brtník v brlohu
18. 9. 2014 17:51

http://dearputin.com/de/
čtěte a podepište.