Ukrajina: Privat Chameleon aneb Kdo zabil Semenjuk?

02. 08. 2014

Dnes ukrajinský prezident Petr Porošenko podepsal zákon o zavedení válečné daně.

Teď musí každý Ukrajinec platit kromě všech ostatních poplatků válečnou daň ve výši 1,5 % z výplaty. Tyto peníze potřebuje Kyjev na válku proti Donbasu, která vyčerpává státní rozpočet. Ukrajinský stát musí platit takovým dodavatelům zbraní, jako je oligarcha a zároveň hlava Dněpropetrovské oblasti Igor Kolomojskyj, který s využitím svého vlivu na současnou vládu nejenom třikrát navýšil ceny, ale ihned zahájil i kampaň na přerozdělování vlastnictví. Ukrajinský patriot Kolomojskyj pod záštitou Kyjeva zabavuje aktiva svých dávných konkurentů a připravuje novou „hru o více tazích“ pro blížící se parlamentní volby na Ukrajině. Inteligentní brýle, ironický pohled. V dnešní době nejznámější ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskyj poskytnul vzácný rozhovor, ve kterém ohlásil začátek nové vlny přerozdělování vlastnictví: „Jednotný zákon o znárodnění těch objektů, které byly prodány za Janukoviče“. Kolomojskyj uvedl seznam toho, co by mělo být odejmuto a přerozděleno. Jsou v něm uvedena aktiva jeho zapřisáhlých konkurentů: dříve nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, kterému plánují sebrat Dněprenergo, Dněproblenergo, operátora Ukrtelekom; a také oligarchy Dmitrije Firtaše, zadrženého ve Vídni. Kolomojskému se zalíbil Záporožský titano-hořčíkový kombinát a výrobce hnojiv Sumychimprom. Na trhu se říká, že tyto plány se již pomalu uskutečňují. Skupina Privat Igora Kolomojského začala pod sebe stahovat stále více aktiv. Privat je nejagresivnější a nejaktivnější hráč korporativního sektoru zabývající se přebíráním aktiv a kupováním „převzatých“ podniků. Zabývají se převzetím kontroly těchto podniků a přitom vyprávějí hezké pohádky o pomoci ATO, vdovám a dětem.

„Je velice výhodné zastřešovat se revoluční rétorikou, ve válce se vše ztratí a zabírate přitom majetek“, řekl Andrej Semidiďko, hlava svazu ukrajinských podnikatelů zabývajícího se bojem proti přebírání podniků proti vůli jejich vlastníků.

Na jednom z ukrajinských televizních kanálů se objevil film „Privat Chameleon“, ve kterém se podrobně mluví o tom, jak Kolomojský vydělává na válce. Jeho banka, která má nejrozšířenější síť filiálek, se v podstatě napíchla na dluhovou jehlu oblasti zachvácené konfliktem. Za úvěry, které nejsou včas splaceny, se účtují penále, přičemž mnohé filiálky PrivatBanky jsou v mnoha městech uzavřeny nebo zničeny dělostřeleckou palbou. Vrátit úvěr tak není fyzicky kde.

„My jsme pohoršeni, takový bohatý člověk, s takovou bohatou bankovní sítí a nebere ohled na potřeby lidí. Vydělává na válce, je to velký hřích“, řekla Larisa Firtič, poradkyně starosty Slavjanska pro otázky invalidů.

Novináři zjistili, že společnost Kolomojského odčerpala z potrubí v Luhanské a Doněcké oblasti technickou naftu náležející státu v hodnotě téměř miliardy USD. Oligarcha se ospravedlňuje: „Aby se to nedostalo do rukou separatistům. Správnost a zákonnost se ne vždy shodují. Dochází k takovým situacím, kdy se člověk musí rozhodnout: buď bude mít hruď pokrytou vyznamenáními, nebo hlavu v keřích“.

Skupina Privat má teď na privatizaci Ukrajiny pro sebe k dispozici celou armádu vytvořenou pod záminkou přípravy k válce převážně z velkých ochranek podniků.

„Patří mezi ně několik bezpečnostních agentur: Bok, Levit, Leon a batalión Dněpr a Dněpr-1“, upřesňuje Andrej Semidiďko.

Jak fungují podobné batalióny a brigády, vědí moc dobře lidé téměř v každém městě. Jako první se v těchto společnostech objevili lidé známí z devadesátých let, kteří se dříve procházeli ve sportovním oblečení, ke kterému potom jenom přidali vojenské boty a někdy maskovací prvky, jako při obsazení budovy Kyjevprojektu. V Kyjevě začala další etapa přerozdělování majetku. V průběhu zimního Majdanu budovu Kyjevprojektu obsadil Pravý sektor. Bylo tam jeho tiskové středisko. Teď po půl roce tam opět přišli zamaskovaní lidé. Tato budova je lákavým soustem, je to výšková budova v centru hlavního města. Již několik let o ní bojují různí vlastníci.

„Probíhá zde klasické schéma převzetí podniku bez souhlasu jeho vlastníků. Vlastníci 8 % akcií chtějí odebrat budovu vlastníkům s 92 % akcií“, podělil se s námi o podrobnosti Semidiďko. „Menšinoví vlastníci si pronajali bojovníky a zkusili zaútočit na budovu a zabránit tak provedení valné hromady“, přidal další informaci.

Andrej Semidiďko je sám podnikatel, teď se zabývá bojem proti této praxi (násilné přebírání podniků bez souhlasu jeho vlastníků, tj. bez dobrovolného souhlasu v některých případech). Říká, že tak velké přerozdělování vlastnictví tu již dlouho nebylo. Podle jeho slov to začalo, když k moci přišli noví lidé.

„Začali s drancováním. Pokusy o odnětí vlastnictví: obsazování budov, obchodních ploch, trhů přinášejí i ve velmi krátkém časovém úseku platby nájemného“, myslí si Semidiďko.

Bývalá šéfka Fondu státního ukrajinského majetku Valentina Semenjuk varuje, že k opravdovému přerozdělení ještě teprve dojde. Začne privatizací státního majetku vyhlášenou premiérem Arsenijem Jaceňukem. Podle jejího názoru, bude mapa Ukrajiny mapou bitev mezi oligarchy a současné dělostřelecké ostřelování měst a závodů na Východě je pouze dělostřeleckou přípravou připravovaného přerozdělování:

„Nachází se tam hlavně státní podniky, které nejsou ani Achmetova, ani Kolomojského, ale státní.“

„To znamená, že v  Doněcké a Luhanské oblasti v současné době vlastně bombardují státní aktiva?“

„Ano, je zde mnoho šachet. Potom se všechny tyto závody budou prodávat za zlomek ceny.“

Před samotnou privatizací vláda vyměnila ředitele Fondu národního majetku. Valentina Semenjuk říká, že to není náhoda. Nový šéf, kterým je Dmitrij Parfeněnko, je člověk zkušený v provádění machinací s výběrovými řízeními. Jeho nejdůležitějším projektem byl prodej Krivorožstali.

Dále Valentina Semenjuk řekla:

„Mittel se domluvil s Julkou (Timošenko) na tom, že mu prodá Krivorožstal a změní kvůli tomu konkurzní podmínky. Mně varoval pan Pinčuk, který ke mně přišel osobně, aby mi to řekl. Všechno zařídil Parfeněnko, který v tichosti změnil konkursní podmínky. Je to člověk Julie, ale poslouží každému, jenom aby se v té funkci udržel.“

„Myslím si, že ještě na podzim uslyšíme o Julii Vladimirovně Timošenko. Skupiny s ní spojené budou oživeny. Julie Vladimirovna se vrátí na politickou scénu s požadavkem odejmout a rozdělit se“, předpokládá Andrej Semidiďko.

Zda bude v září ještě co dělit, není známo. Igor Kolomojskyj, který se nazývá jediným zbylým ukrajinským oligarchou, se postaral o rozšíření svého vlivu daleko za hranice rodného Dněpropetrovska.

Semidiďko dále vypráví: „On jediný si uchoval banku, která zaujímá 40 % trhu na Ukrajině, telekanál, hutnictví a monopol v letecké dopravě. To všechno kombinuje se stáními službami. Kontroluje prakticky celou Dněpropetrovskou oblast. A teď je možné říci, že i Oděskou oblast, když se mu povedlo odtud vypudit Firtaše. Různými cestami zdiskreditoval skupinu, která se orientovala na tohoto druhého oligarchu. Dostal se tak k přístavům. Stejná osa se buduje i v Charkovské oblasti.“

„Nedávno zabili starostu Kremenčuga. Proč ho zabili? Protože chtěl, aby Kolomojskyj platil Ukrtatnaftu a postaral se o modernizaci tohoto podniku. Jeho zabili jenom proto, že se chtěl postarat o ekonomickou bezpečnost tohoto územního gigantu“, řekla Semenjuk.

Kolomojskyj, kterému patří méně než polovina akcií Ukrnafty stejně tuto společnost plně kontroluje a blokuje výplatu dividend státu ve výši miliard USD. Tato praxe, kdy menšinový vlastník ovládá podnik, je na Ukrajině normou. Rinat Achmetov právě takto řídí lví podíl v těžbě uhlí na Východě. Podle slov paní Semenjuk kontroluje státní podniky především prostřednictvím svého člověk na ministerstvu průmyslové politiky, kterým je Michail Korolenko, bývalý ministr průmyslové politiky. V květnu tohoto roku ho Arsenij Jaceňuk propustil a samotné ministerstvo rozpustil. Jakou může mít stát průmyslovou politiku, když se kvůli bitvě oligarchů veškerý průmysl zastavil.

Zdroj: http://funos.ru/mirovye-novosti/180046-voyna-na-ukraine-prikryvaet-raspil-gossobstvennosti-i-peredel-aktivov-oligarhami.html

P. S.

27. srpna 2014 neznámí pachatelé v obci Čajka zavraždili 57letou Valentinu Semenjuk, bývalou šéfku Fondu národního majetku Ukrajiny. Místní policie začala vyšetřovat vraždu, ale náměstek ukrajinského generálního prokurátora toto vyšetřování zastavil a oznámil, že šlo buď o sebevraždu, nebo o práci ruských agentů.

Kontroverzní rozhovor, který Semenjuk poskytla krátce před smrtí, a v němž popisuje činnost a plány ukrajinských oligarchů, však naznačuje, kdo měl důvod na její odstranění:

Překlad: Irena

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

Přejít do diskuze k článku 22 komentářů