Ukrajina: Videopřehled z 10. 9. 2014

7. 9. 2014, Kirovskaja. Achmetov prodává humanitární pomoc

Natalie Vasiljevna, město Kirovskaja, Doněcká oblast.

Vyprávějte prosím o humanitární pomoci, kterou rozdávají ve vašem Paláci kultury.

V našem Paláci kultury rozdávají humanitární pomoc od Rinata Achmetova. Pracovníkům, šachty Komsomolec z Donbasu, strhávají z výplaty 170 hřiven na humanitární pomoc. Musí přicházet s potvrzením, že jsou zaměstnanci ze šachty a upozornili je, že jim to bude strženo z výplaty. Lidé, kteří jsou penzisté, nebo pobírají dávky, děti… peníze platit nemusí.

A dospělí, kteří jsou zaměstnanci…

Ze šachty Komsomolec z Donbasu musí přicházet s potvrzením.

Takže to tak vypadá, že je to placená humanitární pomoc.

Ano.

Víte, co má být v tom balíčku?

Balíček se skládá z dvou kilogramů mouky, kilogram těstovin, kilogram krup – buď z pšenice, nebo z pohanky. Měla by tam být konzerva lanšmítu, dvě nebo tři další konzervy, konzerva kondenzovaného mléka, svíčka. Lanšmít a svíčka ve všech těch balíčkách nejsou. Myslím, že si to nějak podělují. A ještě balení sirek.

Co si myslíte o takové humanitární pomoci?

Je to směšné, ale teď jsou ve městě prázdné obchody a lidé asi tři měsíce nedostávají výplatu, a proto nemají na výběr. Hodně jich má děti. Ke mně přišla dívka, kterou ke mně poslali mí známí, a řekla: „Pomozte mi, prosím, mám tři děti a jsem osamělá matka. Nemáme co jíst.“ Každé tři dny chodí do DK a ještě nedostala žádnou humanitární pomoc. Nemůže se jí dočekat ve frontě.

To chápu. Já to ale myslím z morálního hlediska – humanitární pomoc za peníze. Co si myslíte?

Je to zvrácenost. Lidé nemají na výběr. Musí živit rodiny. Komsomolec na Donbasu fungoval do posledního možného okamžiku. Ničeho se neúčastnili. Do poslední chvíle pracovali. Do té doby, než úplně zastavili celou šachtu. Teď poslali lidi na neplacenou dovolenou. Nabízejí jim, aby celé rodiny odjeli do uhelného Pavlogradu. Aby se přestěhovali, že jim tam zajistí bydlení. Vzhledem k tomu, že je to území Kolomojského, tak není jisté, zda se vrátí nebo ne. Lidé se bojí odjet. Nemají na výběr. U nás u Široké stojí Nacigarda, která nás bombarduje. Dělostřelecká palba trvala celé dny. Hodně domů v našem městě je zničeno. Lidé u nás sedí bez plynu, bez proudu, bez vody, bez chleba. Nikoho sem nepouštějí. Zkoušeli sem do města dostat auto s čisticími prostředky, Nacigarda ho u Ždanovky nepustila. Řekli: „Oni to už nepotřebují! Otoč to.“ Jak máme přežívat?

Co si myslíte o včerejší mírové dohodě z Minska? Věříte jí?

Pokud mám říci pravdu, tak vůbec ne. Včera se u nás celý večer ještě střílelo.

Tak to vypadá, že oni bombardovali, bombardovali, a když teď začínáme útočit, tak podepisují mírovou dohodu, že po sobě přestaneme střílet.

Je to směšné. Oni nám zničili naše města. Hodně lidí odjelo. Hodně lidí… kolik jenom dětí v našem městě pochovali. Předevčírem jednomu mému spolužákovi utrhl výbuch hlavu. Já nevím… Já prostě nevím, jaký k tomu mám zaujmout postoj. Je to rouhání.

A v jakém stavu je teď město Kirovskaja? Co elektrika, plyn?

Plyn máme, ale ne všude. Tam kde došlo k protržení plynového potrubí, ho odpojují. Voda prakticky není. Někde ještě teče z kohoutků samospádem, ale protože už druhý týden nemáme elektřinu, tak nebude ani voda, protože nepracují čerpadla. Lidé si nosí vodu v kýblech. Všichni přežíváme, jak se dá.

***

8. 9. 2014, Luhansk. Interview s Grahamem Phillipsem

Graham Phillips je britský novinář, reportér pracující pro zahraniční informační kancelář v rizikových oblastech, spolupracovník ruské televizní stanice Russia Today.

Kolomojský prý slíbil velké peníze za hlavu tohoto reportéra. Podle slov samotného reportéra to bylo aktuální před několika měsíci a v současné době neví, zda to ještě platí, tj. zda je dražší, či levnější :)

Teď ho asi zabijí i zadarmo, protože pobýval v zakázaném území Ukrajiny v Novorusku. Navíc mají ve zvyku zabíjet novináře, kteří nesouhlasí s juntou v Kyjevě a bojují s Novorusy společně proti fašismu. Vůbec má rád Luhansk.

***

8. 9. 2014, Saur Mohyla. Svátek osvobození Doněcké oblasti od fašismu

Přišli ti samí fašisté a zničili symbol Doněcké oblasti.

Vše budé dobré, místo jednoho památníku tady budou dva – jeden s vojákem z 2. SV, druhý povstalcům.

Tohle je naše země, my zde budeme žít a dáme si to tady do pořádku.

***

8. 9. 2014, Donbas. Velitel povstalců Mozgovoj o příměří

Mnozí nejsou spokojení a nechtějí dovést započaté dílo do logického konce! Ve svých hlavách mají pouze peníze, kanceláře a úřady! A proč vlastně povstal lid na Jihovýchodě? Skutečně to bylo pouze proto, aby ztratil takové množství lidských životů, práci a svoji jistotu do budoucnosti?! Pokud bojujeme za zájmy lidu, tak kdo by měl rozhodovat o výsledku tohoto boje, když ne sám národ?

Kdo se z takzvaných členů vlády DLR a LLR zajímal o názor domobranců, kteří přicházejí o své druhy v bojích, o názor těch, kteří přišli o otce, syny a dcery v tomto boji za právo svobodně žít a svobodně si vybírat svoji cestu?! Myslím si, že nikdo z nich to neudělal… Všechno se to podobá frašce, ve které má národ Novoruska vyčleněnu roli publika!

Již několikrát hodili Novorusko přes palubu (včetně odstoupení Igora Ivanoviče Strelkova). Teď se podle mého názoru opět pokoušejí prostřednictvím jednání zastavit odpor a nedovolit zničit moc oligarchů na Ukrajině. Pátá kolona je v akci… Přechod moci od oligarchů k národu je jejich nejstrašnějším snem, nejstrašnějším snem pro to znenadání tak mírumilovné společenství. Přece všichni již dávno pochopili, že svět řídí takoví Walzmanové, Čubajsové a Rockefellerové. Odstranění od moci je pro tyto lidi podobné vlastní smrti!

A čeho jsme teď svědky? UJEDNÁNÍ! A s kým??? Za jednací stůl usedl ctihodný Kučma! V letech jeho vlády ti bohatí pupkáči jenom navyšovali své aktivity a chutě! Korupce vyletěla do nebeských výšin. Měli by ho soudit a ne s ním jednat! Co bude se zvláštním statusem Novoruska, když vedle něho stále budou ti stejní vrazi najatí za dolary? O jakých zárukách může být řeči s těmi lidmi, kteří slovo PRAVDA vymazali ze svého slovníku?

Pouze kapitulace Kyjeva může vyřešit dnešní situaci. Pouze odstranění byznysu od moci nám může umožnit vybudovat stát s lidskou tváří. A pouze soud nad všemi, co jsou u moci, nad tou „elitou“ společnosti, může vrátit národu pocit vlastní důstojnosti. Jinak to bylo všechno zbytečné… i hesla i oběti.

Nebo snad chceme zůstat loutkami v rukou úřednických chytráků? Mně se takové výhledy nelíbí! Nebrali jsme do rukou zbraně, abychom zůstali v půli cesty. Strach tu vždy byl a vždy bude. Teď se mnozí bojí zimy… Ale to je zvířecí strach. Já se více bojím zůstat nevolníkem, zůstat právě tím zvířetem v rukou uhlazených feudálů!

Já půjdu až do konce! Do dosažení vytyčeného cíle! Do úplného a bezpodmínečného vítězství svobodného a hrdého ruského slovanského světa!

Překlad: textu z konce videa: Irena

Přejít do diskuze k článku 45 komentářů