Ukrajina: Videopřehled z 12. 1. 2015

Motor Ukrajiny

Máme novou znělku?

Autor: kolektif

***

30. 12. 2014, Groznyj: Kadyrov nabízí tisíce dobrovolníků svému vrchnímu veliteli

Projev Kadyrova: Mnoho let jsme se zbraní v ruce bojovali proti mezinárodnímu terorismu a porazili ho. Hrozba terorismu v Rusku však dosud nezmizela. Jsem si jistý, že vám není lhostejný osud naší vlasti. Pamatujete si tu dobu, kdy nepřátelé obklíčili Čečnu ze všech stran, a neexistoval ani jediný přítel, který by byl připraven se postavit za čečenský lid. Tuto roli na sebe nevzal voják, politik, ani generál. Muftí a náboženský vůdce Čečny Ahmad Hadži Kadyrov (pozn. edit.: zesnulý otec Ramzana Kadyrova, zabitý wahábitsty při teroristickém útoku) vystoupil, aby ochránil lid a integritu Ruska. Neměl žádnou armádu, zbraně, ani peníze, ale měl svatý Korán ve svých rukou. Jeho mocnou zbraní byla kuráž a důvěra, že bojuje za správnou věc. Můžeme říci, že celý svět byl proti Ahmadovi Hadžimu. Vladimír Putin byl první, kdo mu uvěřil, podpořil ho a podal mu pomocnou ruku. Nebylo lehké to udělat. Ruský prezident musel dokázat politikům, armádě a všem lidem, že jedině Ahmad Hadži může znovu sjednotit rozervaný lid Čečny, obnovit mír a stability a poradit si s mezinárodním terorismem, který se pokoušel zničit tuto zemi. V tomto nejobtížnějším okamžku, kdy neexistovalo žádné řešení komplexních problémů, kdy před naším národem stála otázka bytí a nebytí, se Ahmad Hadži obrátil s žádostí na Vladimíra Putina a ani jednou nebyl odmítnut – viděl jsem to na vlastní oči.

1. května 2004, když Ahmad Hadži mluvil před těmi nejvýznačnějšími lidmi, řekl, že v době, která přichází, musí každý z nás provést svoji konkrétní volbu. Dnes opakuji slova Ahmada Hadžiho – je čas udělat moudré rozhodnutí. A my říkáme celému světu, že jsme bojovou pěchotou Vladimíra Putina. Pokud obdržíme rozkaz, dokážeme, že to tak je. Patnáct let pomáhal Putin našemu lidu. Teď, vy a já – a my jsme tisíce speciálně vycvičených lidí – žádáme vůdce Ruska, aby nás požadoval za zvláštní dobrovolnickou jednotku vrchního velitele, připravenou bránit Rusko a jeho území integritu a vyplnit jakkoli složité bojové úkoly. My si plně uvědomujeme, že naše země má pravidelnou armádu, letectvo, námořnictvo a jaderné síly. Existují však úkoly, které mohou být plněny pouze dobrovolníky a ty my budeme řešit.

Amerika a Evropa vyhlásily ekonomickou válku Rusku. Pokoušejí se rozdmýchat chaos v zemi, paniku, nepokoje. Ruský lid je však sjednocen za svým lídrem – Vladimírem Putinem. Čečenský lid zaujímá ústřední místo v této jednotě. Vybrali jsme si cestu Achmeda Hadžiho, pevně stojíme na cestě posla Božího, pokoj s ním.  Hadži Ahmad řekl, že je připraven ustoupit, pokud se najde jen jeden jediný člověk, který najde jeden jediný krok, jenž jde proti Koránu a Sunně, pokoj s ním. Takový člověk se ještě nenašel. Proto pevně věřím, že va a já jsme na cestě Alláha a jeho Proroka (pokoj s ním). Nikdy se neodchýlíme od této cesty. Od dnešního dne musí být každý z nás v každém okamžiku připraven prokázat svoji oddanost příčině našeho života. Střetneme se s nepřítelem Ruska kdekoli se bude nacházet, v jeho vlastním doupěti. Veřejně oznamujeme celému světu tak, že je to jasné a pochopitelné každému – Ať žije naše velká vlast Rusko! Ať žije náš národní lídr Ruska Vladimír Putin! Alláhu Akbar! Alláhu Akbar!

Překlad: Stan

***

31. 12. 2014, Luhansk. Poslední pozdrav Alexandra Bednova alias Batmana

Batman přeje občanům Novoruska vše nejlepší k Novému roku. 1. ledna 2015 byl zabit při údajné „policejní akci“ luhanských bezpečnostních orgánů. Více zde.

***

2. 1. 2015, Kyjev: Chasidští židé podporují válku proti Novorusku

***

3. 1. 2015, Černovice: Tady zavirovaní nejsou

Mladý kluk s batohem na ramenou jde po přeplněném náměstí města Černovice (Černivcy, Černovcy), které se nachází na Bukovině (40 km od rumunských hranic). Představuje se jako uprchlík z Donbasu, který nemá peníze a je strašně hladový. Naprostá většina lidí Černovců sním soucítí a dobrovolně mu chce pomoci. Někteří mu dají peníze a jiní ho pozvou na jídlo do restaurace. Dokonce se našel někdo, kdo ho chtěl pozvat k sobě domů na večeři. To znamená, že obyčejní lidé sympatizují s obyvateli z Donbasu, nejsou zavirování.

***

4. 1. 2015, Alčevsk. Humanitární pomoc z Německa

Polní velitel Mozgovoj předává v dětském domově v Alčevsku humanitární pomoc z Německa.

***

8. 1. 2015, Doněck. Jak se na Donbase zabíjí za používání ukrajinštiny

Anatolij Šarij prověřuje na místě tvrzení ukrajinských médií, že se na Donbase zabíjí za používání ukrajinského jazyka. První otázka je na cestu k nádraží. Ta druhá, jestli nejsou v šoku z toho, že se jich zeptal ukrajinsky. Reakce jsou vcelku jednoznačné, tam snad překlad ani netřeba.

***

Vitalij Gogunskij, Maria Koževnikova: Kdo, když ne my

Přejít do diskuze k článku 15 komentářů