Ukrajina: Videopřehled z 13. 5. 2015

Reklama


Zběsilý oheň (Lauffeuer)

Film německého režiséra Ulricha Heydena o Oděském masakru. Německy, ruské titulky, možno přepnout na anglické. Rozhovor s Heydenem najdete zde. Stránky v ruštině, podrobně se zabývající Oděským masakrem, najdete zde.

***

25. 4. 2015, Dněpropetrovsk. Šilova: Buzynu zabila vláda

Dnes úřady prakticky přiznaly účast na zavraždění Buzyny. V Kyjevě teď není možné koupit jeho knihy. SBU ho označila za ukrajinofoba, i když na podobný termín neexistuje žádná definice nebo posouzení. Všichni na Ukrajině nazývají vládu teroristickou a oligarchickou. Tak proč tam ještě v tom parlamentu a vládě sedí? Vláda zabila Buzynu. O tom nikdo nepochybuje. A není nutné říkat, že za tím je něco jiného, nějaké spory, dluhy, fanatičtí nacionalisté. Ne, zabila ho vláda, protože v jeho knihách bylo mnoho pro ni nepohodlné pravdy…

***

Noční vlci

25. 4. 2015, Moskva. Na startu

25. 4. 2015, Braniewo. Pravděpodobně Kaliningradská skupina

2. 5. 2014, Brno

2. 5. 2014, Bratislava. Slavín

4. 5. 2015, Mnichov. Obstrukce německých úřadů

9. 5. 2015, Berlín. U cíle

Více v RJ zde.

Oficiální blog  Nočních vlků najdete zde.

***

1. máj na Ukrajině a v Novorusku

***

Nebe nepočká!

***

2. 5. 2015, Oděsa, Kyjev, Moskva. Nezapomeneme, neodpustíme!

Demonstrace k výročí Oděského masakru.

V Kyjevě vyšlo do ulic několik tisíc lidí protestovat proti dosud nevyšetřeným (a nevyšetřovaným) zločinům v Oděse.

Stručný obsah: Na Ukrajině se najdou lidé, kteří místo, aby zavřeli pusu, oslavují Oděský masakr. Jak může někdo slavit událost, která rozdělila zemi. Jak mohou slavit to, že se z Ukrajiny stala totalitní země, kde je možné někoho zabít, a nic se mu nestane. Oděsa byl bod, od které není návratu, jejím přímým následkem byla ztráta Krymu a válka na Donbasu. Více v RJ zde, v ANJ zde.

***

2. 5. 2015, Kyjev. Jak vlastenecký kanál odhalil sám sebe

Anatolij Šarij opět v akci. Nejdříve reportáž ukrajinské TV o tom, jak ruské TV lživě informují o probíhající mobilizaci na Ukrajině, pak v další reportáži potvrdí to, o čem ruské TV informují, že totiž důstojnící vojenských správ chytají mladé Ukrajince na tržištích a v autobusech.

***

2. – 4. 5. 2015, Doněck. Ostřelování města ukrajinskými ozbrojenými silami

***

3. 5. 2015, Varšava. Prezident Komorowski označil chystanou vojenskou přehlídku v Moskvě za hrozbu míru

„Chystaná vojenská přehlídka při oslavách Vítězství v Moskvě je demonstrací těch divizí, které před očima celého světa napadly Ukrajinu“ řekl polský prezident. Tato vojenská přehlídka je symbolem „nepokojného a nestabilního světa“, a protože Rusko hrozí všem zemím, především Polsku, musí Varšava upevňovat svoji vlastní obranyschopnost.

Zdroj: Pravda.ru

***

3. 5. 2015, Sčastije. Nezletilí „diverzanti-separatisti“

Odvážní bojovníci bataliónu Ajdar provedli speciální operaci, o které teď aktivně informují všechna ukrajinská média. Zadrželi nezletilé diverzanty, kteří zneškodňovali nástražná zařízení. Včera o tom informoval jeden z bojovníků bataliónu Ajdar. Napsal, že kluci, které zadrželi, jsou již trestně zodpovědní a byli předáni SBU.

(TAK KDO JSOU FAŠISTI? MY NEBO VATNICI?)

Jak vidíte, tak se potom ptá: Tak kdo jsou fašisté? My nebo oni? Komentáře jsou tam také neskutečné. Lidé tam píšou: Je to odpad. Zabít je…

Myslí tím ty kluky, ty děti!

Já jsem si pozorně prohlédl tu fotografii, kde jsou ti kluci, a kde je v pozadí nějaká vodní plocha. Takže jak já to chápu, tak kluci zneškodnili nástražná zařízení, jak jim nařídili ti separatisté, a potom se šli asi vykoupat, ne? Nebo se koupat nešli…

Tu truhličku tajemství bylo možné otevřít velice jednoduše. Tak jednoduše, až se podivíte.

Když se podíváte na oficiální stránky hlavní správy ukrajinského ministerstva vnitra v Luhanské oblasti, tak si tam můžete přečíst, že včera ve městě Ščastije, to bylo již 30. 04. 2015, policisté zadrželi čtyři výrostky, žáky střední technické školy, kteří sundali nástražné zařízení z granátů, aby s nimi šli lovit ryby (omráčit je). Vojenský velitel si s chlapci promluvil o možných následcích takového nezodpovědného chování. Nejmladšímu chlapci je 14 let a nejstaršímu 17. Šli lovit ryby.

Takže kluci chtěli omráčit ryby a teď jsou v rukou SBU a dělají z nich diverzanty, které je možné zadržet, strčit do vězení, zničit jim životy.

Ajdar provedl skvělou speciální operaci. Ukrajinská média mají o čem psát. Pohádka o 300 hřivnách, které separatisté slíbili těm klukům, zapadla do všeobecně propagovaného proudu a všichni jsou spokojeni, ovšem kromě těch kluků, které teď mohou zavřít na základě paragrafu o terorismu.

Bojovník Ajdaru se ptá: Tak kdo jsou ti fašisté?

Já si myslím, že fašisté a zrůdy jsou ti, kteří zavírají do vězení děti.

Překlad: Irena

***

6. 5. 2015, Saur Mohyla. Tedy to, co z ní zbylo

***

8. 5. 2015, Saur Mohyla. Vstavaj Donbas!

***

Slovník ukrajinštiny: Majdan

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí mluvit a hlavně myslet ukrajinsky. Tedy pokud už máte alespoň základy ruštiny.

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů