Ukrajina: Videopřehled z 24. 2. 2015

Reklama


Děti

***

16. 2. 2015, Severodoněck. Ukrajinská SBU našla mrtvé schránky se zbraněmi teroristů Bezlera

Ve schránkách byly podomácku vyrobené granáty a minomety. Závěr: Sankce fungují!

***

18. 2. 2015, Doněck. Rozhovor s povstalcem z Běloruska

Třiadvacetiletý dobrovolník s přezdívkou Bílý bojuje v praporu Sparta pod vedením velitele Motoroly. Byl třikrát zraněn. Popisuje, co ho vedlo ke vstupu k povstalcům a jak probíhaly boje o Doněcké letiště. V jednotkách povstalců bojuje několik Bělorusů, na druhé straně jich je prý asi tisíc. Na Donbase si našel ženu, do Běloruska se vracet nebude, protože by mu tam hrozilo trestní stíhání.

***

19. 2. 2015. Praha. Člověk v tísni otevírá Centrum pro podporu aktivistů v bývalém SSSR

Mezinárodní centrům na podporu aktivistů v zemích bývalého Sovětského svazu, kteří čelí útlaku svých vlád, bude otevřeno v Praze. Pražské Centrum občanské společnosti se otevírá v době rostoucího napětí mezi Západem a Ruskem po anexi Krymu a bojích na východní Ukrajině.

Celá  zpráva: Reuters

Stanův komentář: První tip, koho by mohlo Centrum podpořit, následuje…

***

20. 2. 2015, Kyjev. Proukrajinská aktivistka: Baštu vatniků – Sevastopol – je třeba srovnat se zemí

„Návrat Krymu na Ukrajinu bude potřeba zahájit totální čistkou Sevastopolu, při které bude nutné tamní VATU zcela oholit/dostat na kolena,“ myslí si ukrajinská aktivistka, která se vrátila z poloostrova, Elvira Bulat.

Krym je sám o sobě velmi kosmopolitní a každý kousek Krymu má svou vlastní mentalitu. Pokud chceme osvobodit Krym, tak musíme začít tím, že Sevastopol prostě srovnáme se zemí. Je potřeba ho začistit, protože je to ten hlavní zdroj vaty, jak se říká, je to reálný zdroj vaty ten Sevastopol. Sevastopol je město penzistů, je to město lidí, kteří tam pracovali v době SSSR u Černomořské flotily, je to město důstojníků, je to samo o sobě ruské město, ani není tolik ruské, jako spíš sovětské.

Až budeme připravovat politiku pro osvobození Krymu a politiku dalšího spolužití s Krymčany, budeme muset všechny tyto věci brát do úvahy. Musíme se připravit na návrat Krymu tak, aby byla k okamžiku jeho návratu již přijata celá řada zákonů, které od začátku postaví tuto vatu do nepohodlné pozice, dostanou ji do pozice na kolenou, ze které se jim bude těžko dostávat. Buď budou muset odtud odjet, nebo ti, kdo si velice přejí zemřít, to hodně rychle budou muset udělat – zemřít.

Veškerý problém je v tom, že se teď situace mění, ti penzisté už teď pláčou a úpí. Již vědí, že by chtěli zemřít v Rusku, ale nemysleli si, že to půjde tak rychle. Proč? Protože ekonomická situace je velice složitá, oni se všichni ocitli na hraně přežití. Jediné, čím je ještě Rusko drží (na živu?), je ta bezplatná zdravotní péči. Oni se pěkně nechali všichni hospitalizovat, obsadili všechna nemocniční lůžka a umírají tak více komfortně. V těch nemocnicích, co tam zbyly po SSSR.

„Chci říci, že Krym je opravdu odlišný region. Jsou tam různá místa. Jsou tam města jako Bachčisaraj, jsou tam města jako Sudak, jako Bělogorsk, je tam Simferopol. V Simferopolu je možné říci, že je to tam tak 50 na 50, Bělogorsk a Sudak, to jsou čistě proukrajinská města. To je také třeba brát do úvahy. Místa kompaktně osídlená krymskými Tatary, města, kde hlavně žijí krymští Tataři, v blízkých obcích, to je všechno třeba zohlednit,“ dále řekla Bulat na konferenci „Rok okupace Krymu: Příčiny, následky a perspektivy“.

Stanův komentář: Zaujal mě klid, se kterým jsou genocidní názory proukrajinské aktivistky krymsko-tatarského původu v Kyjevě přijímány publikem. Nikdo se nesmál, nikdo neprotestoval, brali to jako běžnou věc. Pokud někdo najdete odkaz na další průběh té konference, dejte ho do diskuse, prosím.

***

20. 2. 2015, Děbalcevo. Lidé hledají jídlo v ruinách

Stanův komentář: A tohle je druhý tip pro Člověka v tísni. Co myslíte, komu dají přednost?

***

22. 2. 2015, Praha. Archiv ČT důkazem pokračující protikremelské hysterie

Ruská invaze, Ruský pakt, titulek výročí Ruské invaze, Rusko rozpoutalo… Připomínalo si ČR 75. výroči polské invaze? Připomínalo si Polsko 75 let slovenské invaze? Nemá být správně, že Polsko bylo napadeno Gruzií? Stalin přece nebyl Rus. Gauč snese vše…

***

22. 1. 2015, Děbalcevo. Ztráty karatelů za poslední měsíc jsou neskutečně ohromující

V síti jsou zveřejněny údaje o ztrátách ukrajinských okupantů, které utrpěli v průběhu bojů s obránci Novoruska v oblasti Debalceva a na dalších úsecích fronty v DLR a LLR za období od 12. ledna do 20. února. Údaje byly zveřejněny s odkazem na ministerstvo obrany DLR.

Podle nich jsou ztráty karatelů za období od 12. ledna do 20. února 2015 – 10 940 padlých a raněných (4 110 padlých) a 1 178 zajatých.

Ohromující jsou čísla zničené a ukořistěné techniky ukrajinských ozbrojených sil za uvedené období.

Okupanti přišli v tomto období o: 299 tanků (28 z nich bylo ukořistěných nepoškozených v Debalcevském kotli); 38 SAU(samohybných dělostřeleckých zařízení) (13 z nich ukořistěno); 4 2S7 Pion (3 ukořistěny); 3 SAU Akacia; 3 SAU Gvozdika; 151 BMP (bojových aut pěchoty) (33 z nich ukořistěno); 115 BTR (obrněných vozů) (30 z nich ukořistěno); 24 raketových systémů Grad (15 z nich ukořistěno v Debalcevském kotli); 1 raketový systém Směrč; 205 děl (houfnice D-30 apod); 36 stodvacetimilimetrových minometů; 16 protileteckých ZSU-23-2 (ukořistěno v Debalcevském kotli); 6 MT-LB; 2 BRDM (bojová auta určená pro výzvědné účely); 4 BMD (bojová auta pro desant); 290 automobilů (145 z nich bylo ukořistěno).

Kromě toho byla zničena 3 letadla SU-25, 1 vrtulník, 4 bezpilotní letouny (BPLA). V informacích je také uvedeno, že síly protiletecké obrany Novoruska sestřelily 3 rakety Točka-U.

Je třeba ještě dodat, že podle posledních informací při útěku z Debalceva ukrajinští vojáci zahodili nejnovější americkou radiolokační stanici. Informoval o tom na telekanálu 112 Ukrajina hlavní redaktor turčinovského internet deníku Cenzor.NET Jurij Butusov.

„Nejskandálnější je skutečnost, že útvary 128. praporu zahodily nejnovější americkou radiolokační stanici určenou k dělostřeleckému průzkumu, která nám zcela nedávno byla dodána. Jednalo se o první dodávku vysoce technologických amerických zbraní na Ukrajinu“, řekl novinář.

Butusov dodal, že je zcela možné, že vojáci v Debalcevu ani nestihli toto drahé zařízení vůbec použít, neboť bylo stále zabaleno.

„Stanice byla zabalena a já doufám, že s ní alespoň trochu pracovali. Takové drahé a unikátní zařízení zahodili. Vypovídá to o tom, že odchod nebyl organizovaný, že nebyla provedena žádná jeho příprava“, dále řekl Butusov.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

***

22. 2. 2015, Charkov. Dívejte se pozorně

Napsalo mi několik lidí. Já nad tím mávnul rukou a říkal jsem si, o nic nejde, to je jenom nějaká náhoda… Není to důležité, ale teď jsem o tom začal přemýšlet. Kanál Espreso TV a mnohá jiná ukrajinská média někdy v 15:20 hod. informovala o tom, že ti teroristé, kteří mohou mít něco společného s teroristickým útokem v Charkově, byli zadrženi. Informovaly o tom s odkazem na Facebook poradce náčelníka SBU Markijana Lubkivského…. který to na svém Facebooku napsal něco po 15 hodině kyjevského času. Následně zveřejnil i fotografie. Možná jsem něco nepochopil, ale zdá se mi, že v 15:30 na ulicích není taková tma – v Charkově. Později SBU zveřejnilo video, kde svítí lampy, kde je tma jako v pytli, kde chodí s baterkami. Nějak to nedokážu pochopit. Pokud je zadrželi včera a oni v tom mohou mít prsty, tak proč tomu teroristickému útoku nezabránili. Přece je asi nějak vyslýchali, ne? Přičemž bez zvláštních ohledů, takže by se něco dozvědět měli. Pokud je chytili dnes, tak to provedli nejspíše někde na druhé polokouli, protože v Charkově v 15:30 taková tma není. Tak jsem z toho teď takový nějaký zmatený…

***

Slovník ukrajinštiny: Pěremoga

Další repríza obohacená o Ireniny titulky.

Přejít do diskuze k článku 42 komentářů