USA mají v úmyslu zahájit leteckou operaci na Filipínách

Letectvo USA hodlá zaútočit v blízké době na pozice IS na Filipínách. Americká vláda o to nepožádala. Washington zřejmě brzy bez jakékoliv rezoluce RB OSN zahájí vojenskou operaci, aby se pod záminkou boje s terorismem pokusil přiškrtit odbojného Duterteho.Podle televize NBC je nové to, že americké vojáky mohou přimět k leteckým útokům islamisté z IS. Novináři se odvolávají na „informované zdroje“ z ministerstva obrany USA. Media se dozvěděla, že v první fázi bude útok prostřednictvím dronů – tak se Američané mohou vyhnout svým vlastním ztrátám. Útok má být veden na jižní ostrovy Filipín, které obsadili teroristé. Islamisté mají v držení jedno z největších měst země, jímž je Marawi.

Patrně bude tato vojenská akce podobná dřívějším americkým operacím v Iráku, Libyi a Sýrii. I tam americké bezpilotníky mnohokrát zasadily úder civilním čtvrtím. Ani jednou se za to USA neomluvily. Nyní je zřejmě řada na Filipínách.

O letecké operaci bude možná Washington informovat už dnes (úterý 8. srpna). Kdo tam USA zval? Jak Duterte, tak většina obyvatel americké vojáky v boji s terorismem ve své zemi nechce. Navíc Duterte několikrát oznámil, že uzavře všech osm základen USA. Jejich prostřednictvím byli dosazeni američtí chráněnci v zemi.

Bílý dům plánuje s největší pravděpodobností vrátit si touto operací podobu „dobrého hocha“ a „holubičky míru“, ale především vrátit Filipíny do okruhu svého vlivu a proti Číně. Duterte zatím silně odolává, avšak hrubá americká síla může paralyzovat jeho zanícení, jak se už několikrát stalo na Blízkém východě.

Zůstává naděje, že obvyklé vměšování USA nezůstane nepotrestané, jenomže rezoluce RB OSN, jakož i prohlášení vůdců zemí světa už nehrají žádnou rozhodující roli. Washington si dělá co chce. Mělo by se mu to konečně zatrhnout.

Převzato z Politikus.ru

Překlad: zajoch

 

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů